[#1] Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500
Witam serdecznie wszystich Forumowiczów!

Na stronkę zaglądam już od dość dawna jednak dopiero dzisiaj rejestruję się na forum, bo mam pewne pytanie i chciałbym Was poprosić o pomoc.

Padła mi stacyjka dyskietek w A500. Nie mogłem nigdzie znaleźć oryginalnego zamiennika także skorzystałem z instrukcji przerobienia stacji PC'towej na Amigową. Skorzystałem ze schematu przeróbki kabla floppy, który znalazłem w necie. Mówi on krótko, że należy:

1. zamienić miejscami przewody 2 z 34.
2. przełączyć piny 10,11,12 kolejno do pinów 12,13,14.
3. przełączyć piny 13 do 11 i 14 do 10.

Zrobiłem wszystko jak w instrukcji. Ami widzi każdą stacyjkę podłączoną w taki sposób nawet te, których nie ma na liście kompatybilnych: http://www.freewebs.com/computolio/amiga_floppy_compatibility.html

Problem w tym, że jednak nie wszystkie gierki się ładują. Amiga widzi dyskietki, zaczyna ładować jakiś program/grę tylko do pewnego momentu. Potem zachowuje się jakby dyskietka zniknęła z napędu.

Gdzieś w necie przypadkiem natknąłem się na informację, że do jednego z pinów musi być dolutowana dioda prostownicza, ale żadnych bardziej konkretnych informacji nie znalazłem, najczęściej z powodu nieczynnych już linków. Dodam, że stacyjka, która jest na liście kompatybilnych (NEC FD1231H) zachowuje się tak samo.

Bardzo proszę o podpowiedź. Może pominąłem coś istotnego w trakcie przeróbki?

Pozdrawiam :)
[#2] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #1

Obadaj jeszcze tą stronę: http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm

[#3] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@zyga64, post #2

Dzięki za odpowiedź.
Chociaż kompletnie nie rozumiem niemieckiego, wziąłem się za rozbiórkę stacyjki NEC. Na szczęście podpisy na zdjęciach są po angielsku. I tu wielkie zaskoczenie: elektronika mojej stacyjki wygląda zupełnie inaczej niż ta na zdjęciu a to ten sam model! Jak to możliwe?
[#4] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #3

Być może różnią się rewizjami płyty. Pewnie potrzebujesz tego: http://norbid.of.pl

[#5] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@jaa2, post #4

Dzięki za linka.
Zrobiłem przewód zgodnie z instrukcjami - niestety - stacyjki zachowują się tak samo, jak na poprzednim kablu.

:(
[#6] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #5

Polecam przerobienie stacji Samsung według tego linku: http://eab.abime.net/showthread.php?t=30944. Tam na dole jest zdjęcie i opis, jak taką stację przerobić. Ja ostatnio zrobiłem sobie parę takich stacji i wszystkie działają bez problemu a stacji Samsunga w używanych kompach jest pełno. Sprawdzone na amidze 500 i 1200 na grach ndos i wszystko działa. Jako zewnętrze też działają, nawet w amidze 2000 działa.
[#7] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #1

Sama zamiana przewodów nie wystarczy, w stacjach często sygnał READY nie występuje na złączu, tylko gdzieś w środku na płytce. W moim samsungu np wybierało się zworką czy na pin 34 ma być podany sygnał READY czy diskchange, musiałem ręcznie podać sygnał READY na odpowiedni pin za pomocą dolutowanego kabelka.

[#8] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@jarek_dki, post #6

Jarek, faktycznie widzę, że dość łatwo wygląda przeróbka tych stacyjek. Tylko, że nie mam w domu nigdzie takiej. W ostateczności zamówię sobie na allegro bo widzę, że chodzą za grosze. Ale teraz mamy długi weekend i chciałbym spożytkować już teraz ten czas na pykanie na Amiśce :) A jeszcze jedno pytanie mam co do tych stacyjek Samsunga - zapisują dane bez problemu?

rafgc Wewnątrz stacyjki zwarłem dwa pola przy oznaczeniu JA1 w pozycji 1 (jest jeszcze pozycja 2). Nie wiem czy o to chodziło :) Na drugiej stronie płytki stacji znajdują się dwa miejsca na zworki - jedno ma oznaczenie 0, drugie DX, z tym już kompletnie nie wiem co zrobić...

Przed chwilą wymieniłem diodę prostowniczą. Zdaje się, że tamta była uszkodzona. Teraz dyskietki, które wcześniej nie ruszały działają. Ale pojawia się masa innych błędów. Np. Workbench w pewnym momencie swojego wgrywania stwierdza, że przestanie się ładować i wywala błąd: "Please replace Workbench volume in unit 6"(!). A mam tylko DF0 :) z innymi programami też się tak dzieje ale wydaje się to być bardziej losowe niż wcześniej, bo wtedy konkretne dyskietki nie działały, a teraz każda może się wysypać. Stacyjka również nie radzi sobie z zapisywaniem na dyskietce.

Przepraszam, że tak zawracam głowę :) i dzięki wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi!
[#9] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #8

Stacja działa bez problemu, odczytuje i zapisuje wszyskto. Jak nie masz pod ręką Samsuna to szukaj gdzieś po starych kompach, tak jak pisałem jest tego sporo.
[#10] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #8

Jak jesteś zainteresowany to mam mnóstwo stacji PC.
Chętnie się ich się pozbędę. Daj znać na GG lub maila.
OK
[#11] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@Dark_luke, post #10

Dziwna sprawa, dzisiaj działa całkiem ok chociaż nic w niej nie zmieniałem... :)
Ale zauważyłem jeden problem, który może być przyczyną tego wszystkiego. Obserwowałem sobie pracę głowicy i zauważyłem, że stacyjka nie cofa jej do neutralnej pozycji po dokonaniu operacji dyskowej np. kopiowania tak, jak to robiła oryginalna stacyjka. Przez to ma problem, że po wymianie dyskietki często nie zauważa, że coś znajduje się w jej napędzie.. Czy to wskazuje na brak jakiegoś konkretnego sygnału?

Miałbym jeszcze jedną prośbę :) czy ktoś zna jakieś fajne źródło z informacjami nt. Amigi trochę bardziej od strony technicznej? Chodzi mi właśnie o coś bardziej typu opisu sygnałów, układów, nie tylko Amigowej stacji ale też całego komputera. Bo moja wiedza na temat Amigi kończyła się na tym, jakie gry są fajne, a jakie mniej ;) nie wiem nawet czym różni się gra DOS od NDOS...
[#12] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@Dark_luke, post #10

A co to za stacje? Ciekawe czy da je radę przerobić na HD.

[#13] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #1

Przeróbka, którą zrobiłeś, nie gwarantuje poprawnego działania stacji, a zdaje mi się więcej miesza niż czyni dobrego.

Powinieneś przerobić taśmę wg tego schematu http://norbid.of.pl/ , a jedyną rzeczą jaką powinieneś przestawiać w stacji jest zworka, która jest domyślnie ustawiona na DS1 zamiast DS0.

Cofnij więc wszystkie swoje przeróbki, oprócz tej zmieniającej numer stacji i zrób sobie taką taśmę.



Ostatnia modyfikacja: 30.10.2010 13:11:14
[#14] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@rafgc, post #13

Cofnąłem przeróbkę. Ten kabel http://norbid.of.pl/ mam zrobiony. Niestety efekt taki sam. Stacja działa kiedy jej się podoba :(
[#15] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #14

Walnięta stacja.
Możliwe że to winna przycisku obecności dyskietki i stąd te problemy.
[#16] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@rafgc, post #12

Sony MPF 920-E
ALPS DF354H127F
MITSUMI / NEWTRONICS D359T3 (D359T5)
TEAC różne modele
i inne
[#17] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@Dark_luke, post #16

Właśnie przerobiłem stację ALPS ELECTICS DF354H127F według tej instrukcji: http://www.pitsch.de/stuff/amiga/alpsdf354h127f_done.jpg
Stacja "pyka", rozpoznaje, gdy włoży się dyskietkę ale nic nie potrafi wgrać. Zdąży się tylko pojawić ekran Amigowego DOS'u a potem wywala tylko najrozmaitsze błędy. Masakra... :( nie wiem już co robić...
[#18] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #17

ALPS jest według mnie najbardziej problemową stacją do przeróbki.
O ile pamiętam a przerobiłem jedną brak tam sygnału diskchange.
Włóż dyskietkę i zresetuj Amigę powinna zatrybić. Ale bez tego sygnału amiga nie wykrywa zmiany dyskietki.
ALPS(IBM) DF354H021E (no Disk Change)
http://www.pitsch.de/stuff/amiga/tepe/alpsdf354h021e.jpg
[#19] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@Dark_luke, post #18

Niestety nie dałem rady przerobić stacji w taki sposób, ma inną płytę główną a punktu z oznaczeniem DSC zdaje się w ogóle na niej nie być. W tej chwili nic więcej nie zrobię, gdyż nie mam więcej stacyjek, na których mógłbym kombinować.

Chciałem jednak raz jeszcze serdecznie podziękować wszystkim za pomoc :)
[#20] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #19

A próbowałeś uruchomić Amigę z dyskietką w stacji?
[#21] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@Dark_luke, post #20

Tak, efekt jest dokładnie taki sam. Stacja "załapuje" dyskietkę, pojawia się ekran DOS'u i na tym koniec wgrywania, a komputer wyrzuca błędy dyskietki ;)
[#22] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #17

A czy przeciąłeś ścieżki dochodzące do pinu 2 i 34?

[#23] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@rafgc, post #22

Tak :) wszystko zrobiłem według opisu. Dzięki za pomocną dłoń, ale zdobyłem już oryginalną amigową stację dyskietek i problem z głowy :)
[#24] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #23

Może spróbuj z napędem Samsung SFD-321B. Przeróbka to 10 minut roboty w stacji i nie trzeba żadnych kabli przerabiać. Co do przeróbek samej taśmy tam trzeba było gdzieś diodę wstawić. Niestety miała ona tendencje do siadania po jakimś czasie. Najrozsądniej będzie złapać Samsunga SFD-321B (na alleszrocie do wyrwania za piwo) i zrobić przeróbkę.

[#25] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@Red_Bullet, post #24

Tak, zdecydowanie masz rację, będę musiał sobie załatwić tą stacyjkę. Oczywiście - jeden dzień się nacieszyłem oryginalną Amigową stacją :/ Raz jeszcze poproszę o poradę.
Oryginalna stacyjka ma tendencję do, tak jakby, GUBIENIA dyskietki, którą ma w środku, czyli np. wgrywam sobie X-copy a komputer po jakimś czasie wyskakuje z ostrzeżeniem: "Please replace volume X-copy pro". Po kliknięciu "Retry" zazwyczaj wraca do wgrywania programu, ale nie zawsze. Tak samo np. po jakimś czasie użytkowania Workbencha stacja "psuje dyskietkę". Nagle stwierdza po prostu, że "Disk is not validated", "Key checksum error" czy coś takiego. Podczas zgrywania gierek transwarpem kilkukrotnie wyskakuje wiadomość "Disk error 29 (track x, head x, sector x). Retry?". Tutaj gdy wybiorę retry zazwyczaj powraca do nagrywania dyskietki. Ale zdarza się tak, że całe zgrywanie jest do niczego, gra po prostu nie działa. Dyskietki są nówki ze sklepu (TDK i Verbatimy 2HD). Poprzedniemu właścicielowi stacja działała w porządku. Co to może być?
[#26] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #25

Problem może leżeć w czujniku obecności dyskietki (przycisk), być może przestaje łączyć bez powodu i przez chwilę amiga myśli, że nie m dyskietki.

[#27] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@rafgc, post #26

I jeszcze jedno podejście do tematu:
http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/designs/Floppy_Adaptor/floppy_adaptor.html

[#28] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@rafgc, post #26

Fajnie gdyby chodziło o taki drobiazg ale coś mi się wydaje, że to poważniejsza sprawa. Teraz moja ami w trakcie wgrywania aplikacji nagle przestała wyświetlać obraz (komputer się jednak nie zawiesił). Przestaje mi się to podobać. Tylko co dziwne takie objawy są widoczne od czasu, gdy mam oryginalną stacyjkę. Druga Amiga 500 również ma dziwne "odpały" gdy czyta z tej stacji. W każdym razie zamówiłem już stacyjkę Samsung SFD-321B i mam nadzieję, że po jej podłączeniu wszystkie problemy znikną :)
[#29] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@shirozuki, post #1

Witam!
A próbowaliście tego:

http://allegro.pl/nowa-stacja-dyskietek-do-amigi-500-fdd-flop-880kb-i1313428716.html

?

OK
[#30] Re: Przeróbka stacyjki dyskietek PC - Amiga 500

@Marcin2, post #29

Robisz sobie reklamę?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem