[#1] jaki eeprom jako kickstart??
Witam
Jaki eeprom można zastosować jako kickstart w amidze??
Nie jestem w temacie i nigdy takiej kości nie programowałem ale zawsze musi być ten pierwszy raz :S
[#2] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@arek5087, post #1

27C400 lub odpowiednik np http://www.eliptor.pl/p463,pamiec-flash-29f400-fujitsu-z-adapterem-dil42-z-mozliwoscia-emulacji-eprom-a-27c400.html
Dla Amigi 1200 musi być poniżej 140ns



Ostatnia modyfikacja: 15.11.2010 21:34:02
[#3] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@tom256, post #2

pasuje ponoć również układ 27c160 i 27C322



Ostatnia modyfikacja: 20.11.2010 17:06:24
[#4] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@tom256, post #2

...lub odpowiednik np http://www.eliptor.pl/p463,pamiec-flash-29f400-fujitsu-z-adapterem-dil42-z-mozliwoscia-emulacji-eprom-a-27c400.html


odgrzewam wątek, bo warto dodać, że ten adapter od epsilona jest na tyle wysoki, że np. a600 nam się nie domknie ;]
niewiem dlaczego zastosowali takie wysokie piny, ale takie są... i to nie idzie za bardzo nic z tym zrobić, bo trzeba by wszystko rozlutować żeby je wymienić na krótsze.
Wylutowanie podstawki z MB i wlutowanie adaptera na stałe to druga możliwość, ale najlepiej chyba kupić od nich samo PCB + ewentualnie Flash i zrobić samemu. Chyba, że są na tyle mili, że jakby kto poprosił przy zakupie, to zrobią mu wersje custom na krótszych pinach :)

Nie przymierzałem do a1200, ale widzę, że jest ta sama bajka + bliskość podstawek + specyficzna budowa adaptora, więc wogóle ciemno to widzę... za to do a500 pasuje bez problemów :)

btw czy a600 wogóle działa z kickiem 40.63?
moja się nie uruchamia, zaprogramowałem flasha tym wsadem i sprawdziłem też z 27c400 wyciągniętym z a500 gdzie działa wyśmienicie.

pzdr

[#5] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@Kilos, post #4

btw czy a600 wogóle działa z kickiem 40.63?


Tak, sam mam ten Kick w A600.

[#6] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@strim, post #5

to ciekawe, może wsad mam nie chalo, ale powinno banglać z epromem z a500, niewiem... w sumie osiągnąłem co chciałem, tzn. zapodałem ostatecznie 37.350 i uruchomiłem CF, bo oryginalnie był 37.299, ale pokombinuje jeszcze w wolnej chwili :)

[#7] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@Kilos, post #4

Ja mam 29f800 w A1200 od eliptora tylko musiałem je trochę zeszlifować z boku. Jak wysoka jest ta kość, że A600 się nie domyka?

Kickstart 3.1 działa na A600 tylko musisz mieć wersję dla 68000, sam mam taki zmodyfikowany kickstart w swojej A600.

[#8] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@rafgc, post #7

A musisz miec 2 takie kosci w a1200 czy jedna wystarcza?
Bo chce sobie rom przerobic i dodac do niego nowe poprawione scsi.device.

[#9] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@karaczan, post #8

W A1200 muszą być dwie.

[#10] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@rafgc, post #7

ok. 18mm ma cała konstrukcja, ze 3mm wchodzi w podstawkę więc wystaje ok. 15mm, oryginalna kostka romu ma 9mm ze 6mm w podstawce więc to jest prawie centymetr różnicy ;)
Wystarczy żeby klawiatura na tym zawisła, a dodam, że niemam górnego ekranu wogóle, więc niewiem czy nie spotkały by mnie dodatkowe atrakcje ;)
Niemam pojęcia jak zapakowałeś to do a1200 i jeszcze Ci się to domyka, ale wierze Ci :), tylko jedną możliwość widzę, U6B niżej i U6A wyżej, ale to przynajmniej jeden adapter trzeba przerobić w wysokości, bo to musi na siebie zachodzić.
Wymiary pcb adaptera to 25,5x54,5mm oryg rom ma 16x51mm.

Narazie muszę zostać przy tym kicku, który sobie zapodałem, bo rozlutowałem wszystko i dałem niższe piny, ale nie miałem takich fachowych kołków cieniutkich więc teraz nie wchodzi mi to w podstawkę precyzyjną programatora, ale w ami jest OK ;)

[#11] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@Kilos, post #10

Nie widzialem dobrze adaptera od spodu.
Ale pewnie jakas inwazyjna metoda mozna by go pozbawic tego plastiku od spodu, zostawiajac same piny.
Obnizylo by to taki adapter znacznie.
Bo to raczej ten plastik jest najgrubszym elementem w tej konstrukcji.
Sama plytka pcb i kostka w smd grube byc nie moga ;)

Poza tym z tego co wiem ta firma jest producentem tego. Moze mozna by sie z nimi dogadac by wyprodukowali kilka sztuk obnizonych?



Ostatnia modyfikacja: 14.05.2011 11:51:34
[#12] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@karaczan, post #11

a widzisz, nie widzisz tego od spodu ;)
plastik niema tu znaczenia, bo siedzi na grubszej części pina, tylko 4mm końcówki jest do wsadzenia w podstawkę, ta grubsza część nawet za pomocą młotka nie do wepchania ;)
Zerknij na foto, postawiłem tam oryginalne piny dla porównania.

[#13] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@Kilos, post #12

odpowiem sobie, bo się nie wyrobiłem w godzinie ;) a dodam tylko, że owszem na chama da się komputer zamknąć bez żadnych przeróbek, ale po pierwsze odizolowanie adaptora, bo klawa ekranem leży akurat na punktach lutowniczych, a po drugie jeśli amiga będzie się wieszała przy pisaniu na klawiaturze to będzie właśnie dlatego ;)

[#14] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@Kilos, post #13

No faktycznie udziwnili konstrukcje ;)
Wiec najlepiej zrobic tak jak ty zrobiles. Przelutowac piny na inne.
Ale wtedy gwarancja na adapter mowi papa, no i jest z tym troche roboty.
Zeby bylo jeszcze ladniej mozna by jakies goldpiny wlutowac, a potem zsunac z nich plastik. Wyjdzie rowniej ;)

[#15] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@Kilos, post #10

Normalnie, u mnie wygląda to tak:
http://imageshack.us/photo/my-images/4/kick39.jpg/

Pisałeś wcześniej EPSILON, ale ta firma nazywa się teraz Eliptor i być może robi już inne adaptery niż kiedyś, w każdym bądź razie jest jeszcze sporo miejsca w a1200 z kośćmi 29f800.

[#16] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@rafgc, post #15

wszystko się zgadza, poprostu nie zrozumieliśmy się ;)
link jest do tego więc myślałem, że Ty masz to czyli ten sam adapter tylko z 29F800, ale też w obudowie PSOP44, natomiast Ty masz to gdzie jest 29f800, ale w TSOP48 dzięki czemu cały adapter jest mniejszy przez co oczywiście lepiej się nadaje do a1200 ba, wogóle lepiej się nadaje do każdej Amigi ;)
Ja kupowałem pod a600, pomyślałem, że ten z 29f400 będzie ok nie spodziewałem się tylko, że całość będzie taka wysoka ;)

edit:
także podsumowując i żeby wszystko było jasne gdyby ktoś chciał sobie kupić w/w, najlepiej jest kupić to :)



Ostatnia modyfikacja: 15.05.2011 10:54:46



Ostatnia modyfikacja: 15.05.2011 11:38:32
[#17] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@rafgc, post #15

Witam, mógłbyś napisać jakie wartości mają rezystory na tym adapterze i do których nóg są podłączone w DIP. Miałem osobno kupione przejściówki i układy i nie nie wiem czy coś jeszcze nie musi być tam podłączone po włożeniu do Amigi, ponieważ programują się dobrze ale na Amidze cały czas jest biały ekran.
[#18] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@grpw, post #17

Tam, nie ma żadnych rezystorów podłączonych, ten co jest na zdjęciu ma 10k i pewnie jest podłączony do nóżek odpowiedzialnych za programowanie.

[#19] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@rafgc, post #18

On ma taki adapter (chyba) z pamięcią 29f800 tam są 2 rezystory i twierdzi że mu działa ja mam tą samą pamięć i mi nie działa ale też nie mam tych rezystorów wg specyfikacji jeden jest potrzebny do pinu RESET a nie wiem do czego 2 ma być podłączony,
no i w ogóle jak ma to podłączone do Amigi (chodzi mi o ostatni pin czy ma być podłączony do Amigi)
[#20] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@grpw, post #19

Ja nie mam żadnych rezystorów, a kości mam włożone PIN w PIN do płyty głównej.

[#21] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@rafgc, post #20

Bios przygotowałeś Remusem jeśli tak to jako 512kB czy jako 1MB, jeśli można wiedzieć. pod UAE mi działa a z Amigą nie :(
[#22] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@grpw, post #21

Nie wiem o jakim kickstarcie mówimy i o jakiej amidze. w dokumentacji remusa jest wszystko opisane. JA działa na winuae, to znaczy, że źle nagrywasz (w 99% przypadków).

[#23] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@strim, post #5

A czy na tym kicku działa ci złącze pcmcia?

[#24] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@grpw, post #19

właśnie nie to mam, tylko ten drugi z 29f400 i tam jest jeden rezystor 10k, jeśli masz 2x29f800 do a1200 to musisz po pierwsze przygotować wsady tak, żeby wypełnić całą przestrzeń flashy, w przypadku 29f800 musisz zawartość 00000-3FFFF powielić jeszcze 3 razy czyli dać pod 40000-7FFFF itd. aż do oporu, dotyczy to obu kostek. No i co bardzo ważne musisz przeprowadzić na takim gotowym wsadzie "swap bytes" (little/big endian) przed zaprogramowaniem kostki, bo wsad, który działa Ci pod WinUAE nie będzie w prawdziwej amidze bez tej operacji.

pzdr.

[#25] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@Kilos, post #24

Ja robiłem 1MB ROM, pliki przygotowałem Remusem (jest w nim jest skrypt wykonujący "swap bytes"). ROM przygotowałem wg opisu z tej strony.



Ostatnia modyfikacja: 30.06.2011 23:28:24
[#26] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@grpw, post #25

Do jakiej Amigi jest ten kickstart? Napisz krok po kroku jak go wgrywasz.

[#27] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@rafgc, post #26

A1200

mam willema bodajże 3 z adapterem 42pin, wgrywam pod windows, w programie w menu action jest coś takiego jak "Move A to B address "
tym powielam pliki przygotowane remusem (skrypt do remusa załatwia swap byte) aby wypełnić całą pamięć, kasuje flash i wgrywam, za dużo opcji tu nie ma. Flash mam 120ns orginalne otp są chyba 80, jakich używacie pamięci?
[#28] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@grpw, post #27

Do A1200 trzeba jeszcze podzielić plik kickstartu na dwie części EVEN i ODD (ja to robiłem w hexeditorze jakimś), nigdy nie używałem tej opcji A -> B

Miałem też kiedyś przypadek, że kickstart zrobiony w remusie działał na winuae ,a nie działał na prawdziwej A1200.

[#29] Re: jaki eeprom jako kickstart??

@rafgc, post #28

Trochę odbiegnę od tematu.

Mam 2x29F400 (dokładnie te) czyli łącznie 1MB. Wydaje mi się, że widziałem kiedyś na forum tylko nie mogę tego teraz znaleźć, że można na tym zaprogramować 2 KS i zrobić przełącznik. Moje pytanie jest: Jak to zrobić?

Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem