[#31] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@rafgc, post #29

Tylko w Polsce narzekają w ten sposób


A kto tu narzeka ? Przecież napisałem, że bardzo dobrze że coś się dzieje, więcej osób robi sprzęt na amigę i znika monopol, przez co sprzęt może stanieć - gdzie tu narzekania ?!? Owszem zastanawiałem się czego nie od razu 030 - ale to akurat bardzo dobrze wyjaśniłeś.
Reasumując - jeżeli ktoś nie zrozumiał mojej wypowiedzi - upraszczam - jestem pełen podziwu dla osób poświęcających swój czas na takie projekty (nie tylko turbo, ale KAŻDE). Chyba za bardzo wziąłeś moją wypowiedź do siebie. Ja naprawdę jestem daleki do narzekań, no chyba że tak długo musimy czekać na netbooka os4 lub netami, ale i tak po cichu liczę że pewnego dnia usłyszę o rozpoczęciu zamówień na ten sprzęt :D
Więc proszę nie doszukiwać się złych intencji bo nie ma gdzie i gratuluję i chylę czoła że udało się uruchomić własny akcelerator.
A swoją drogą, mam nadzieję że będzie coraz więcej nowych projektów sprzętowych i programowych. Bo mimo, że sam takich nie tworzę umiem je docenić i cieszyć się że Amiga nie odchodzi w zapomnienie.
Pozdrawiam
[#32] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@posylus, post #31

Tania karta turbo z 2MB fastu spokojnie wystarczy znakomitej większości użytkowników do gier i dem pod whdload gdyż problemem w przypadku A600 jest właśnie taniego fastu. Jasne że można pod PCMCIA włożyć SRAM tyle że z tego co wiem whdload lubi się krzywić na taką pamięć. Bawiłem się pod WinUAE z różnymi wielkościami pamięci FAST i z tej zabawy wniosek jest taki że już 1MB pozwala na naprawdę wiele. Tutaj jeszcze dostajemy procek 020.

Mam tylko pytanie: przy odpalaniu niedosowych programów przez whdload (czyli za pośrednictwem systemu) nie ma znaczenia że karta jest nieautokonfigurowalna? Miałoby to znaczenie tylko przy odpalaniu niedosowych dyskietek ew. HxC?
[#33] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@posylus, post #31

Chyba Ty wziąłeś za bardzo moją wypowiedź do siebie, uzależnienie od emotikonów nie raz wprowadza w zakłopotanie i nietrafną ocenę. Napisałem to na zapas dla potomnych, gdyż w naszym społeczeństwie panuje moda na nie odpowiadanie na temat a proponowanie innej drogi wygodniejszej dla odpowiadającego jak "Pytający: Jak podłączyć dysk do mojej A500 i żebym mógł sobie potem grać w moje ulubione gry z dysku. Odpowiadający: Kup sobie A1200 + RAM to wyjdzie taniej. Odpowiadający2....3....4.....5....6......odpowiadający7: Kup sobie lepiej do A1200 Blizzard 060 PPC, dość dobra kompatybilność z whdload i będziesz mógł pograć w Quake". Dlatego tez od razu podałem na tacy co i jak, troszkę dopieprzyłem dla smaku aby nie było niedomówień i bujania w obłokach i jest GIT!
[#34] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@miro_78, post #30

Temat z furią628 na 68000 jest nieaktualny, otwórz link, który podałem powyżej twojego postu, nowa karta ma 8MB RAMu. Nic nie sugerowałem Borisowi, dałem mu tylko działający moduł 68020-68000, żeby nie stał w tym samym miejscu w którym i ja utknąłem, no i chłopak zrobił coś szybciej ode mnie i chwała mu za to.


Ma ktoś może simmy 16MB z dwoma układami na PCB?
[#35] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@rafgc, post #34

Super! Wiedziałem, że jak rafgc będzie zaangażowany w projekt turbo 020 do A600 to nabierze on realnego wymiaru (w przeciwieństwie do inicjatywy niejakiego majsta). To oznacza, że na polu A600 istnieje wreszcie jakaś alternatywa dla obecnego monopolisty. Nie mówiąc już o kosmicznych cenach Apollo i MTECa znalezionych u dziadka Helmuta w garażu - ostatnio na ebayu dopalacz do A600 poszedł za 134 EUR...w niewiadomym stanie technicznym.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 01:19:15 przez charliefrown
[#36] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@charliefrown, post #35

Moje zaangażowanie jest znikome w tym projekcie, można by powiedzieć, że projekt ujrzał światło w dzienne w tej chwili dzięki mnie, ale tak naprawdę ja mogłem pomóc, bo ktoś pomógł wcześniej mi (Yacube).

Co do majsta, to nie ma się co go czepiać. Chłopak miał marzenie i zabrał się za coś na czym kompletnie się nie znał, sądził, że uda mu się skończyć projekt z pomocą społeczeństwa, miał wizję, jak nasi politycy :) Projekt nie wypalił z braku wiedzy a nie lenistwa, ważne, że próbował.
[#37] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@rafgc, post #36

Oczywiście na EAB niejaki Jens krytykuje i wtrąca swoje uwagi w typowo mentorskim tonie. Łatwo mu pouczać, gdy dysponuje całą dokumentacją.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 11:49:50 przez charliefrown
[#38] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@charliefrown, post #37

Masz jakiś link? Pamiętam, że kiedyś Boris mi mówił, że Jens wypowiadał się negatywnie o jego pierwszej furii, ale nie wiem dokładnie gdzie. Pamiętam jak moje pytanie Jensa o pewien drobiazg (chciałem się upewnić jednej rzeczy) skończyło się podaniem cennika 950zł za pół godziny


Jens warczy, bo się chyba boi OK
[#39] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@charliefrown, post #37

W hobbystach najpiękniejsze jest to, że ciężko takiego kogoś zniechęcić Dlatego powtarzam najlepszą informacją jest to, że wiele osób coś dłubie i czasami z takiego dłubania wychodzą bardzo fajne rzeczy. Co do Jensa - pokłony przed nim, że robić coś dla Amigi (oczywiście nie charytatywnie), ale monopol jest zawsze zły. Może i rozszerzenia Jensa są super, ale czasami ludziom nie potrzeba turbiny za 800 stów, wystarczy coś prostszego za dajmy na to 300 zł. I tutaj upatruję miejsca dla innych. Większa ilość rozwiązań wyjdzie tylko na dobre, a rynek wydaje się całkiem chłonny, co potwierdza istnienie firmy Jensa, który nie porzucił rynku Amigi a to oznacza że coś tam da się na nas zarobić
Mimo wszystko ciągle liczę na projekt Natami i to nie ze względu na oszałamiającą szybkość, ale po to aby poza rozszerzeniami pojawiła się alternatywa dla samej amigi klasycznej, nowa alternatywa bo komputerki mają już parę latek na karku, szybkość to powiedzmy sobie "dodatek" - miły ale dodatek.
[#40] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@rafgc, post #38

@rafal

http://eab.abime.net/showpost.php?p=837304&postcount=16

950 zl? oszalał chyba! żenujące, że na tych retro forach uważany jest prawie za jakiegoś demiurga amigowego światka. Faktycznie pewnie go zaniepokoiło, że amatorski projekt, któremu nie towarzyszyło żadne medialne halo jest taktowany szybszym procesorem. Niezależnie od mipsów, przekaz dla konsumenta jest taki, że lepiej wziąć 20+ mhz niż 16 mhz.
[#41] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@charliefrown, post #40

The EC020 processor can do *much* more than this. It's worth continuing the development here - you're on the right path!


Nie widzę tutaj złego zdania ?!? Owszem jens krytykuje 16 bitową pamięć, ale jednocześnie zachęca do dalszego rozwoju - "you're on the right path". Owszem nie pomaga, ale nie demonizujmy wcale wbija zębów w młodego projektanta - wiadomo konkurencja, ale chyba jeszcze nie krwawa. Ja tam liczę zarówno na Jensa jak i na innych projektantów - od przybytku głowa nie boli. Wiadomo Jens chwali swój projekt (ma ku temu podstawy, bo jest bardzo dobry i wydajny), ale jednocześnie "klepie beniaminka po plecach".
[#42] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@rafgc, post #38

@posylus

Pominąłeś część odnoszącą się do mocy obliczeniowej. Ja to odebrałem jako "jeszcze długa droga przed Wami, patrzcie i uczcie jak robią to profesjonaliści - vide ACA 620, która benchmarkowo zjada furię, nawet niepodkręcona" ;)

Najważniejsze dla nas konsumentów jest to, że coś się ruszyło w temacie A600.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 13:36:16 przez charliefrown

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 13:39:38 przez charliefrown
[#43] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@charliefrown, post #42

On bierze 450E za godzinę pracy na zlecenie, co pewnie w przemyśle nie jest niczym specjalnym jesli się doda do tego kraj jego pochodzenia.

W tym przypadku Jens jednak ma rację, jego ACA wygrywa bo ma 32-bitowy RAM więc 16MHz z 32-bitowym RAM to mniej więcej jak 32MHz z 16-bitowym RAMem. Jego wypowiedź tym razem ma charakter sugestywny (i autoreklamujący ok, racja zarazem), choć pewnie nie wie, że Boris od początku miał zamiar robić kartę na 16-bitowym RAMie (te kostki są trochę drogie i pochodzą z jakichś simmow od HP Vectra - ma ktoś takie?) Ja mam sporą ilość kostek 2MB ale wolałbym takie jak ma Boris.

To zdanie "It's worth continuing the development here - you're on the right path!" jest do Jensa jednak nie podobne :)

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 14:07:14 przez rafgc
[#44] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@rafgc, post #43

A ja właśnie przelałem darowizne dla Bobbo bo wolę trochę wesprzeć pasjonata niż biznesmena. Chociaż gdybyśmy zarabiali tak jak w Niemczech to pewnie wydatek na wynalazki Jensa nie byłby niczym szczególnym. Bardzo podoba mi się wspólpraca na linii Bobbo - Rafgc i inni którzy dołożyli cegiełkę do rozwoju tego ciekawego projektu. Jednak na miejscu Bobbo skupiłbym się na ekonomicznym wariancie taniego szybkiego turbiacza (4-8MB) z ceną zamykajacą się w pułapie 250 - 300 pln. Nie musi to być demon szybkości jednak już samo kilkukrotne przyspieszenie otwierania okienek i innych operacji takich jak transfer plików powoduje że praca na takiej Ami600 staje się nader przyjemna.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 17:00:46 przez miro_78
[#45] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@charliefrown, post #42

No nie przesadzajmy, wiadomo, że jest w tym jakaś autoreklama, ja tu jednak widzę przede wszystkim poparcie późniejszych słów przykładem - a jakim innym miał poprzeć, jak nie sobie najlepiej znanym :D?
[#46] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@posylus, post #39

Podbijam, ważne aby nowy sprzęt powstawał.
Szkoda tylko, że 500-tka nie jest tak rozpieszczana jak inne modele...
[#47] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@Robii_k, post #46

Jakies newsy w temacie?
[#48] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@mccnex, post #47

Z tego co Boris ostatnio mi pisał ukończono akcelerator w 99,9 procentach. Dla osób które wsparły projekt cena to 90 euro. Jest wersja z fpu i bez. Taktowanie procka to 28 MHz choc powstała wersja Black Core z taktowaniem 38MHz pracująca stabilnie (ta póki co do sprzedaży nie trafi). Ukończono pisanie oprogramowania coś w stylu ACATune. Myślę że w tym lub przyszłym miesiącu trafi do mnie już gotowa sztuka wtedy jak najszybciej opiszę wam co i jak.
[#49] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@conrdd, post #32

Czy nie dałoby się jakoś przekierować whdload aby trzymał obrazy na CF zamiast w RAM ?
[#50] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@ZbyniuR, post #49

Może pamięć wirtualna?
[#51] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@Thaddeus, post #50

Pamięć wirtualna bez MMU?
[#52] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@Sosabowski, post #48

Dzieki. Czyli cena na poziomie ACA620 (dla tych, ktorzy nie wsparli, a niestety ja sie do nich zaliczam...). No nic, czekamy na pierwsze wiesci jak to sie sprawuje w praniu :)
[#53] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@ZbyniuR, post #49

wylaczenie PRELOAD nie jest wlasnie tym czego szukasz?
[#54] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@mccnex, post #52

Mnie to by bardziej interesowała wersja S528, ale na to trzeba poczekać.
[#55] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@strim, post #51

Strim i Rafgc mam pytanie retoryczne. Wy się zapewne orientujecie więc pytam, ale inni także mogą się wypowiedzieć.
Czy pełny procek 020 przy jednakowym taktowaniu dużo odbiega od 030 ??
Wielu tu się słabiło na 020 ??
Mi się wydaje że jakby była wersja 020 -100 MHz to nie byłaby wolniejsza od 030 -100 MHz
[#56] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@Voyox, post #55

020 - cykl pamięci 3 takty, pamieć cache instrukcji
030 - cykl pamięci 2 takty zegara, pamięć cache instrukcji, pamięć cache danych, tryb burst

Nie wiem jak jest z mikrokodem, nie zagłębiałem się w to czy wszystkie isntrukcje są wykonywane tak samo, czy na 030 niektóre są wykonywane szybciej, ale można powiedzieć, że w idealnych warunkach, czyli bez stanów oczekiwania 030 jest około 20-30% szybszy.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 19:13:46 przez rafgc
[#57] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@rafgc, post #56

Jesteś pewien, że dostęp do pamięci w 030 to dwa takty zegara?
W datasheet są trzy, dopiero tryby specjalne jak burst dają przyspieszenie.
Chyba dopiero 040 i 060 to dwa takty zegara na dostęp do pamięci ( mam na myśli RAM ).
[#58] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@bogumil, post #57

Tryb synchroniczny ma 2 cykle, asynchroniczny 3. Tryb burst dotyczy pamięci cache.
[#59] Re: 2x NEW Turbo Card - Amiga 600 Fúria S628 /

@miro_78, post #30

Ja uważam że cena całkiem ciekawa 2Mb to mało? Nie chce mi się grzebać ale raczej niewiele jest gier dla ecs które potrzebują więcej niż 2mb chip +2mb fast w przypadku WHDLoad.


Zapomniałeś o preload w whdload.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem