[#1] obrazy dyskietek
Witam,
Ośmieliłem się założyć nowy wątek, bo poprzedni nieco przytył, a przy tym się rozmydlił nieco. Walczyłem przez większą część nocy z narzędziami: DiskImage, VirtualFloppy, VF2000, HFMounter. Niestety, nie potrafię użyć normalnie żadnego z nich. Komunikaty, że oto brakuje czegoś, później czegoś innego, itd... W DiskImage zamontowałem plik adf do DI0, ale co dalej, nie mam pojęcia, żadnej ikonki, nic ... Postępuję zgodnie z opisami, ale zawsze coś ...
Proszę, czy ktoś mógłby opisać, albo dać namiar, co i jak po kolei dokładnie, dla opornych? Są to moje absolutnie pierwsze kroki z Amigą, więc to może jest zbyt duże wyzwanie na tym etapie.
Chciałbym zrealizować cel pt. przegrać zawartość adf-a na dysk lub na dyskietkę.
Z góry wielkie dzięki.
[#2] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #1

Jak masz Amige 1200 i dysk twardy to najlepszy i najprostszy jest ADF Blitzer. Zapisuje dyskietkę z ADF-a i zrzuca dyskietki do ADF-a.

[#3] Re: obrazy dyskietek

@Esio, post #2

W dyskietkach wirtualnych chodzi o nie tracenie czasu i nerwów na kopiowanie z HD poprzez dyskietkę znowu na HD.
Na odległość trudno stwierdzić co robi wątkotwórca źle, poszukaj programu SnopDOS, uruchom i on pokaże czego brakuje przy uruchamianiu czy montowaniu dyskietek.


Pozdrawiam
[#4] Re: obrazy dyskietek

@Esio, post #2

Wreszcie normalny program. Uruchamiam i działa ... :)
Zapisałem w ten sposób 2 dyskietki: x-copy i aladdin z adf-ów.
Efekt: Po włożeniu dyskietek i restarcie ekran z animacją dyskietki (aladdin) lub komunikat na szarym tle, że w df0 nie ma dosowej dyskietki (x-copy).
Albo mam adf-y, mówiąc grzecznie, zepsute, albo nie wiem co ...
Przegrywałem je na CF poprzez WinUAE (zamontowany katalog).
???

Kolejny adf - Arkanoid - po zapisaniu dyskietki i po restarcie Amigi:
"Not a DOS disk in device DF0".
Ręce opadają.

To raczej na pewno kwestia zepsutych adf-ów.
Za pomocą ADFBlitzera zapisałem na dysk działającą dyskietkę jako adf, następnie z tegoż adf-a nagrałem kolejną dyskietkę, która działa bez problemu. :)

Zatem prośba taka jest: skąd można zassać pewne (niezniszczone) obrazy dyskietek w formacie adf? Moje były ściągnięte w kilkugigowych archiwach kiedyś chyba z sieci edonkey.



Ostatnia modyfikacja: 15.01.2011 12:17:05



Ostatnia modyfikacja: 15.01.2011 12:28:19
[#5] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #4

Gry mogą być na dyskietkach nie dosowych, programy raczej wszystkie powinny być na dosowych i powinny dać sie zainstalować z dyskietki wirtualnej.
Jeśli te ADFy masz z ogólnodostępnej strony w sieci to podaj adres i ktoś sprawdzi.


Pozdrawiam
[#6] Re: obrazy dyskietek

@RadoslawF, post #5

No właśnie nie mam pojęcia z jakiej strony. Pisałem, że były ściągnięte parę lat temu z emula jako archiwa rar. Leżały sobie bezpiecznie aż dotąd, kiedy przyszła pora na ich sprawdzenie. No i lipa.
Dlatego szukam pewnych adf-ów, abym mógł dalej brnąć w zagadnienie, bo idzie jak krew z d.. (nosa, znaczy się).

Przed chwilą właśnie ściągnąłem supaplex.adf z planetemu. Zgrałem na dyskietkę za pomocą ADFBlitzera. Efekt: "Not a DOS disk".
Już płaczę z wściekłości.



Ostatnia modyfikacja: 15.01.2011 13:52:18
[#7] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #6

ale "Not a DOS disk" wyświetla Ci się pod Workbenchem, czy jak próbujesz uruchomić amige z tej dyskietki? możesz spróbować zgrać dyskietkę programem adf2disk, ten jest niezawodny.

[#8] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #6

A może coś nie teges masz z bootblockami dyskietek? Teoretycznie adf powinien mieć w sobie bootblock, ale może nie zawsze ma? Dodaj go przy pomocy x-copy na przykład.

Z szacunkiem
Des

[#9] Re: obrazy dyskietek

@Banderas, post #7

Za pomocą adf2disk coś już idzie. Kilka adf-ów udało się z sukcesem przenieść na dyskietkę i uruchomić, co nie udało się z ADFBlitzerem. Jednak wiele obrazów nie udaje się nagrać w ogóle. Niektóre gierki zatrzymują się podczas ładowania. Ale to już jakiś postęp jest. Powrócę jeszcze do prób podmontowania adf-a. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takich sęków.

Jak zrobić reset z klawiatury? Jak dotąd używam przełącznika na zasilaczu.
[#10] Re: obrazy dyskietek

@Des, post #8

Nie bardzo pojmuję, jak można to zrobić w x-copy, mimo, że próbowałem znaleźć tam jakąś opcję. Btw, patrząc na fragment okładki Script For A Jester's Tear pod Twoim nickiem gęba mi się cieszy, bo niegdyś po prostu szalałem na punkcie tej grupy, uczyłem się gry na perkusji, obijałem pałkami wszystko, wszystkich i wszędzie. :) To były piękne czasy ...
[#11] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #9

Jeśli nie daje się nagrać to sprawdź dyskietkę, może jest stara i uszkodzona, jeśli nie to wina ADFa.
To że jakaś gra nie chce się uruchomić to normalne zjawisko, w pierwszej kolejności baw się grami dedykowanymi tej maszynie którą posiadasz, czyli chyba A1200 i gry na kości aga.
Jak po nagraniu ADFa na dyskietkę pokazuje że dysk nie dosowy to znaczy że trzeba komputer uruchomić z takiej dyskietki i grę powinieneś zobaczyć.
Reset to tzw "święta trójca" - CTRL+LAmiga+RAmiga.


Pozdrawiam
[#12] Re: obrazy dyskietek

@RadoslawF, post #11

Tak, mam A1200, Fast 8Mb. Spotkałem się z plikami z rozszerzeniem .ipf. To też da się przesłać do dyskietki?
[#13] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #10

Ha, jam wielkim fanem Marillionu jest Osobliwie zaś pierwsza płyta, to miód na moje serce skołatane.

Bootblock w x-copy tworzy się wciskając "Install". Można też z poziomu ADOS, komendą Install df0:

Z szacunkiem
Des

[#14] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #12

IPFy to obrazy dla emulatora, podobno nie da się tego używać na Amidze.
Poczytaj tutaj: http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&t=36046


Pozdrawiam
[#15] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #9

Jest jeszcze możliwość, że Twoja stacja dyskietek jest już mocno zużyta, albo zasyfiona.

[#16] Re: obrazy dyskietek

@Des, post #8

Adf zawsze ma bootblock, chyba, że był tworzony z dyskietki bez niego.

[#17] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #12

Można, ale w zasadzie tylko te, które zajmują 880kb. IPF to dokładny obraz dyskietki, który może przechowywać niestandardowe gęstości ścieżek, gier z takimi ścieżkami nie można praktycznie nagrać na dyskietkę bez specjalnego sprzętu, dlatego tego formatu używa się głównie do emulatora.

Jeśli na WinUAE te ADFy działają, to znaczy, że problemem jest twoja amigą. Spróbuj zamienić stację na inną jeśli możesz, ewentualnie możesz spróbować zamontować obraz dyskietki i użyć polecenia DISKCOPY DI0: TO DF0:

Czy weryfikacja dysku przy nagrywaniu przebiega pomyślnie?

[#18] Re: obrazy dyskietek

@rafgc, post #17

Próbowałem DI0: to DF0: ale komunikat, że rozmiary nie te same i nie może przeprowadzić operacji. Wcześniej skutecznie zgrałem i uruchomiłem tego adf-a (supaplex) dzięki adf2disk.
Stacja jest raczej ok. Czyta wszystko ładnie, przez x-copy zrobiłem duplikat pinball fantasies i działa. Poza tym mam drugą od A600 i działają podobnie.
Nie mam pojęcia co zrobić z zamontowanym DI0 (diskimage), a na nim podpiętym adf-em. Jak to odpalić (podejrzeć) ?
[#19] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #18

Jeśli jest to dyskietka dosowa to zobaczysz jej ikonę na blacie i możesz przeglądać czy uruchamiać.
Jeśli nie dosowa to nie ma sensu jej montować, trzeba obraz wykorzystać pod WHDLoad lub nagrać na dyskietkę i z niej wystartować kompa.


Pozdrawiam
[#20] Re: obrazy dyskietek

@RadoslawF, post #19

Ale chodzi o to, że po zamontowaniu gry dosowej (arkanoid np.) nie wyskakuje mi żadna ikonka. Nie wiem jak ją uzyskać, w tym problem. Zaczynam kumać, że aby wystartować grę niedosową, należy odpalić ją z dyskietki, bez wchodzenia do WB.
Z drugiej strony jaki sens ma diskimage ??, skoro uruchomić (teoretycznie, bo nadal nie mam pojęcia w jaki sposób) można jedynie programy dosowe?
Początkowo miałem nadzieję, że działa to w ten sposób, iż podmontuję pod trzy wirtualne urządzenia (DI0, DI1, DI2) trzy dyskietki np. Pinball Fantasies (NDOS) i będę sobie czesał z uśmiechem na ustach...
Oświećcie mnie trochę, bardzo proszę. :)
[#21] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #20

Nie wiem dlaczego instalujesz dyskietki pod nazwą DI0: itd. Zainstaluj te programy co Ci o nich pisałem czyli image2disk,HF_mounter do tego jeszcze fmdisk i wszystko ładnie będzie śmigać. Fakt, ze trzeba poczytać trochę po angielsku ale jak masz z tym kłopoty to od czego jest wujek google z modułem tłumaczącym. Z tego co wiem z angielskiego na polski tłumaczy całkiem dobrze. A dyskietki będą się nazywać wtedy HF0:, HF1:, HF2: i HF3: . Któryś z wymienionych programów może potrzebować jakichś dodatkowych plików ale wszystko masz w dokumentacji tych programów.

Jak masz zainstalowane te programy to najpierw odpalasz Hf_mounter i montujesz dyskietki wirtualne HF0: na początek Ci wystarczy. Już wtedy będzie napęd wirtualny widoczny na blacie. Potem odpalasz image2disk. Wybierasz image-disk wskazujesz plik adf a następnie wskazujesz napęd HFx: w tym programie i leci kopiowanie(nie widać tego). Po chwili na blacie pojawia się dyskietka już z nagranym programem z ADF. Ważne aby w DEVS: była mountlista HF_mounter'a. Możesz z modyfikować sobie mount listę fmdisk'a (plik nazywa się mountlist i jest on po instalacji fmdisk w devs: )kopiując ją a następnie zamieniając wszędzie w nim nazwę napędu z FF na HF i wsio. A modyfikacje pliku wykonasz z systemowego ed'a. Najpierw z kopiuj copy mountlist hf_mountlist a następnie wyedytuj to co pisałem powyżej za pomocą komendy ed hf_mountlist.
Chyba się skusze na napisanie jakiegoś artka na ten temat ale kiedy go napisze to nie wiem:D.

A i zapisujesz w preferencjach hf_mountera ścieżkę dostępu do tego pliku hf_mountlist.



Ostatnia modyfikacja: 16.01.2011 20:58:12
[#22] Re: obrazy dyskietek

@Tomski, post #21

A ja polecam pakiet xfs z Aminetu.
Po przegraniu wszystkiego w odpowiednie miejsca wystarczy odpalic moutliste FILE0.
Przy pierwszym uruchomieniu wyskoczy okienko z mozliwoscia wyboru pliku adf,dms,adz.
Po wybraniu pliku wirtualna dyskietka pojawi sie na Workbenchu (jesli jest dosowa).
Zmiane dyskietki wykonuje sie przez wcisniecie LSHIFT+LALT+0 numeryczna.
Mozna zamontowac wiele takich wirtulanych dyskietek (FILE1, FILE2)
[#23] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #20

Jeśli nie ma ikonki to obraz nie został zamontowany lub program do montowania nie został poprawnie zainstalowany i nie działa.

Prosty test, zamontuj wirtualny napęd bez podawania źródła dyskietki a potem ją (wirtualna dyskietkę) sformatuj lub rozpakuj na nią DMSa. Jak nie da rady to masz problem z programem do wirtualnych napędów, jak formatowanie i rozpakowanie DMSa zadziała masz problem z ADFem.


Pozdrawiam
[#24] Re: obrazy dyskietek

@Norbert, post #22

Zacząłem od xfs. Praktycznie problemy występują od początku. Nie wiem co z czym, jak odpalić jakiś GUI. Urządzenie zamontowane i tyle. Pokopiowałem co wyczytałem w milionstronicowej instrukcji i dupa. Widocznie jestem za stary na Amigę, i cierpliwość już nie ta. Miała to być czysta przyjemność a jest totalna udręka. Kończę na dzisiaj, bo wyszedłem z siebie. Czy naprawdę nie można zrobić porządnego installera do aplikacji, który skopiuje co trzeba i na koniec poda składnię, albo powie jak odpalić program?
Pokombinuję jeszcze jutro i zawieszam amigoedukację na jakiś czas, do odzyskania równowagi psychicznej. Pobawię się zatem spectrumem. Niedawno nabyłem 128 +2. :)
LOAD "" i to na tyle ... ;)

Acha. Czekam z utęsknieniem na artykuły typu "jak używać" dla opornych...



Ostatnia modyfikacja: 16.01.2011 22:22:48
[#25] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #24

Może lepiej zainteresuj się tematem whdload http://whdload.de/ . Ściągasz, rozpakowujesz, instalujesz. W katalogu devs: musisz utworzyć folder kickstarts i wgrać tam obrazu romów (można je wyciągnąć np z amikit http://amikit.amiga.sk/ ) potem instalujesz gre z dyskietek (installery są dostępne na stronie whdload) albo szukaj już zainstalowanej i spakowanej w internecie, są strony z takimi plikami, wetedy taką gre rozpakowujesz i możesz grać.

[#26] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #20

Ale chodzi o to, że po zamontowaniu gry dosowej (arkanoid np.) nie wyskakuje mi żadna ikonka.

Jeżeli to jest dysk DOS, to powinna się pojawić ikonka na blacie WB. Mogą się nie pojawiać ikonki po otwarciu okna takiego dysku, ale to już inna historia.

Zaczynam kumać, że aby wystartować grę niedosową, należy odpalić ją z dyskietki, bez wchodzenia do WB.

Tak ma być.

Z drugiej strony jaki sens ma diskimage ??, skoro uruchomić (teoretycznie, bo nadal nie mam pojęcia w jaki sposób) można jedynie programy dosowe?
Początkowo miałem nadzieję, że działa to w ten sposób, iż podmontuję pod trzy wirtualne urządzenia (DI0, DI1, DI2) trzy dyskietki np. Pinball Fantasies (NDOS) i będę sobie czesał z uśmiechem na ustach...
Oświećcie mnie trochę, bardzo proszę. usmiech


Jak napisałem w innym rozpoczętym przez Ciebie wątku, to co próbujesz wykonać jest prawie niemożliwe do osiągnięcia. Jedyną możliwością tego o czym myślisz jest WHDLoad lub na bardzo szybkiej maszynie instalacja E-UAE z właściwym GUI (praktycznie w grę wchodzi AmigaOS 4.x lub MorphOS). Mając na myśli Amigę klasyczną nie ma programu, który pozwala uruchamiać gry z wirtualnych dyskietek tak jak to robi np. WinUAE. Jest WHDLoad, ale to trochę inna filozofia.

Na Amidze masz trzy opcje:

1. Nie ładujesz systemu i po prostu wkładasz dyskietkę do napędu. Jeżeli dyskietka posiada czytelny bootblock wówczas rozpoczyna wczytywać dane z dysku. W przypadku NDOS jeździ po trackach zgodnie z tym co sobie autor wymyślił. Jeżeli jest to dysk DOS, wówczas wykonuje skrypt startup-sequence (znajdujący się na dysku), gdzie opisano kolejne programy, które mają się uruchamiać. Jeżeli nie ma na dysku startup-sequence po prostu pojawi się system bez WB z kursorem oczekującym na wpisywanie poleceń.

2. Ładujesz system i WB, a następnie wkładasz dyskietkę. Wówczas jeżeli była to dyskietka DOS możesz podejrzeć jej zawartość i uruchomić bezpośrednio (z pominięciem skryptu startup-sequence) dowolne programy na niej się znajdujące. Może to być np. program instalacyjny grę na dysk twardy lub samą grę (choć nie ma gwarancji, że tak uruchomione gry będą zawsze działać). Z dyskietką NDOS tak nie zrobisz.

3. Trzecie rozwiązanie polega na zrobieniu obrazu dyskietki. Narzędzia typu DIC, Diskimage, Imager, RIC pozwalają zrzucić zawartość fizycznego dysku do jego obrazu w postaci wszelkiej maści plików. Najczęściej będą to pliki (obrazy dysków) ADF o długości 901120 bajtów, ale możesz się też spotkać z obrazami IPF lub WWP (różne długości, zazwyczaj przekraczające podaną wcześniej wartość), a także DMS (skompresowany obraz). Co można zrobić z takimi plikami? Z IPF i WWP raczej niewiele. Można je z powrotem przetransportować na dyskietkę (wymagane nieco wiedzy) lub wykorzystać przy instalacji gry z wykorzystaniem WHDLoad. DMS z kolei jest skompresowanym obrazem dyskietki, który przy pomocy narzędzi do dekompresji tego formatu pozwoli z powrotem przenieść zawartość obrazu na fizyczną dyskietkę, choć są narzędzia pozwalające zamienić skompresowany do postaci DMS plik obrazu bezpośrednio w tradycyjny obraz ADF. A z kolei z ADF-ami możesz robić wiele rzeczy: z powrotem przenieść je na dysk, jeżeli zawierają obraz dysku DOS (nie NDOS), możesz podłączyć je pod wirtualne napędy i za pomocą przypisań mieć coś, na styl tego, czego szukasz (choć niewiele gier w ten sposób się uruchomi), można obrazy wykorzystać pod WHDLoad (choć też nie wszystkie, ale to już natura WHDLoad).

Odnośnie używania WHDLoad, polecam dział FAQ na tym portalu. Tam jest poruszona ta kwestia.

[#27] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #24

Widzę, że będę musiał maznąć troszkę rozszerzoną wersję tego co napisałem powyżej. Może zdążysz ochłonąć do tego czasu;).
WHDload masz instrukcje po Polsku:

http://www.whdload.de/docs/pl/index.html

A co do zabawy z Amigą to tutaj nic nie jest tak jak w Windowsach i to ma swoje zalety. Nie ma czegoś, no prawie, że odpalisz setup i wszystko się samo automagicznie dzieje. Trzeba pokombinować. Czasami jest tak, że aby coś odpalić to trzeba najpierw zainstalować coś tam, np MUI3.8. Aby zainstalować MUI 3.8 to musisz mieć instalera, FAT95, sterowniki dla PCMCIA na dysku twardym. A żeby je mieć to musisz w jakiś sposób przenieś dane, najczęściej z PC, na Amigę. Aby to przenieś to znowuż potrzebne są inne programy aby to zrobić plus jakiś sprzęt typu adapter PCMCIA na CF, kabelek do wysyłanie po RS, dyskietki itd. Na początku to wszystko trudno ugryźć. Jest to coś w rodzaju jak to p. M.Pampuch pisał w MA pojawia się "problem kabelka".

Na początek polecam poczytać dział FAQ oraz pochodzić po portalu PPA. Mnie bardzo dużo pomógł a zaczynałem też od prawie zerowej wiedzy praktycznej na temat Amigi.
Pozdrawiam i życzę dużo czasu oraz cierpliwości.

[#28] Re: obrazy dyskietek

@jasiek40, post #24

A po co Ci GUI?
Jesli ADF/DMS/ADZ jest "dosowy" to pokaze sie ikona na Workbenchu, jesli niedosowa to nie.
Napisalem Ci jak "zmienia" sie dyskietki.
Najlepiej zawartosc dyskietek przegladac jakims filemanagerem (oczywiscie jesli bedzie dosowa")
Tak samo jest w przypadku normalnych dyskietek.
Uzywanie wirtualnych dyskietek przydaje sie jesli chcemy zainstalowac jakis program, ktory mamy tylko na dyskietkach lub do przegladania jej zawartosci.
Czasami mozna tez uzyc do instalacji gry na HDD,

Napisz po co Ci wirtualne dyskietki.
[#29] Re: obrazy dyskietek

@Norbert, post #28

:)
Bardzo Wam dziękuję za Waszą do mnie cierpliwość, której, jak już wspomniałem wcześniej, mnie brakuje permanentnie.
Cóż, jeśli chodzi o te obrazy, to myślałem sobie, że właśnie podepnę sobie do wirtualnych dyskietek ileś tam obrazów i będę odpalał gierki bez wachlowania plastikiem. Wiem już teraz, że wielodyskietkowe gierki zazwyczaj nie są DOSowe i psu na budę mi DiskImage.
Chodziło też o zapoznawanie się z systemem i programami wg zachodzących potrzeb, ale teraz to tylko naśmieciłem w WB i tyle.
Oczywiście pozostaje teraz temat WHDLOAD i do niego się powoli przygotuję.
Ale wracając do dawnych lat, to doskonale przypominam sobie przekomarzania się z kolegą amigowcem (ja byłem ajbiemowcem :), który system/komputer jest lepszy, wygodniejszy, itd... Wtedy Amiga miała super fajne gierki, niezłą grafikę i zapierający dech dźwięk. Jednak po moich dzisiejszych perypetiach doskonale rozumiem czemu to nie Amiga stała się standardem PC. Wtedy uczyłem się programować, zacząłem pisać programy bazodanowe, pecet był przejrzysty, choć miał smętne gry. Sytuacja się wyrównała przy standardach SVGA i SoundBlaster.
A teraz przyszła pora na sentymenty, w związku z czym mój pokój wypełniają obecnie: 4 Spectrumy, 8 Atarek, z 10 C-64, 2 Timexy, 3 Amstrady i 3 Amigi, do tego pół tony napędów, joysticków, dyskietek i kaset... :)
Żona na razie nie odeszła, ani mnie nie spakowała .... OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem