kategoria: A500
[#1] A500 14MHZ
Witam wszystkich! Chciałbym zabrać się za zbudowanie moda 14MHz do mojej amisi. Szukałem w necie i znalazłem kilka schematów, jeden bardziej skomplikowany od drugiego (kiepsko mi idzie z elektroniką a czytanie schematów z rozpisaniem na bramki to dla mnie czarna magia). Szukam prostego, ale działającego moda i proszę o pomoc wszystkich, którzy takowego używają. Najlepiej jakbyście mogli mi podesłać schemat+opis na maila, ale jeśli znacie link do prostego i sprawdzonego schematu, też nie pogardzę. Druga sprawa to czy MC68010 10MHz mogę podkręcić do 14MHz?

[#2] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #1

Jeśli Ci kiepsko idzie z elektroniką to dobra rada. Poproś kogoś kto sie zna aby Ci to zrobił bo na bank coś zepsujesz.


Benedykt Dziubałtowski

[#3] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #1

P10 nie pojdzie na 14 mhz ... potrzebny jest P16 ..choc znam kolesia ktory pogonil P12 na 14 mhz ale stacja dyskow mu nie za bardzo dzialala wtedy

[#4] Re: A500 14MHZ

@HOŁDYS, post #3

Bo stacja ma problemy na takiej predkosci CPU. To samo porty szeregowe.
I P12 czy P16 nie ma tu nic do znaczenia.
Z tego co czytalem, bo sam jestem zainteresowany takim projektem tyle ze do CDTV, to ludziom i standardowe P8 udawalo sie podkrecac na 14mhz, tylko ze juz oradiatorowane, bo grzaly sie niemilosiernie.

Ew zawsze mozna przerobic schemat i puscic nowe, wieksze zasilanie do CPU.
Tak jak sie robi w dzisiejszych kompach jak chce sie je pogonic duzo mocniej niz fabryka przewidziala ;)

Choc nim takiego nie zbuduje i nie sprawdze osobiscie to takie teoretyczne rozwazania z tym podnoszeniem napiecia ;)
W koncu to stare uklady, w starej technologii, czort wie jak zareaguja na zwiekszony Vcore, ani jaka jest bezpieczna granica napiec dla nich.
Po za tym chcemy osiagnac OC 100%, a to cholernie duzo nawet dla dzisiejszych scalakow!



Ostatnia modyfikacja: 01.07.2011 18:25:16
[#5] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #1

Najprostszy sposób to odgiąć nóżkę CLK i podłączyć pod zegar 14MHz, ale będą problemy z stacją, dlatego potrzebne są dodatkowe układy. Ktoś kiedyś wspominał o układzie, który przełącza taktowanie na 7MHz gdy stacja się załącza.

[#6] Re: A500 14MHZ

@rafgc, post #5

[#7] Re: A500 14MHZ

@karaczan, post #6

w MA były opisane dwa turba do A500. Jedno było rozwieniećiem drugiego i dawało jeszcze lepsze efekty. Ale nie pamiętam czy był fix dla stacji dyskietek.



Benedykt Dziubałtowski

[#8] Re: A500 14MHZ

@karaczan, post #6

Noo ten schemat to już dla mnie hardcore. Myślałem o prostszym schemacie http://aminet.net/package/docs/hard/14MhzA500 chociaż i tam są układy rozbite na bramki a tego to już nie kumam. Może ktoś bardziej obcykany w elektronice podesłał by mi uproszczony schemat tzn narysowane całe układy i po prostu którą nóżkę gdzie się łączy (wykonany chociażby w MS Wordzie). Byłbym bardzo wdzięczny

[#9] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #8

Jak wróci do mnie komp i będę miał czas to mogę porysować, może jakieś PCB nawet zaprojektować.
[#10] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #8

Te scalaki sa tam potrzebne do tego zeby "przemnazac" standardowy zegar.
Jakby ktos mial jakis inny uklad taktujacy 14mhz to mozna go podlaczyc pod nozke CLK na CPU, jak tu ktorys kolega napisal. Do tego tranzystor podlaczony pod kontroler stacji dyskietek, dokladnie pod nozke informujaca kiedy dziala silnik stacji (tzw MotorON) i powinno chulac.

Zostaja wtedy tylko problemy z portami szeregowymi, ale ponoc wystarczy ustawic predkosc 2x mniejsza i wychodzi na to samo ;)

Bardzo mnie interesuje tez czy nie mozna podniesc predkosci calej szyny systemowej (powiedzmy FSB w dzisiejszych czasach) by i custom chipy i ram pracowaly do tego ciut szybciej. Ale info o tym nie znalazlem zadnego.
Pomijajac ze kazdy mowi ze sie pewnie nie da, bo sie timingi rozjada.
Ale chyba nikt tego nie sprawdzil.

Bo robienie OC samego CPU nie posiadajac FastRAMu jest troszke bezsensowne bo przyrost wydajnosci bedzie praktycznie 0wy.
Bo RAM i reszta ogranicza CPU. Procek nie dostanie potrzebnych informacji do przetwarzania i bedzie jak to sie mowi "cykal na pusto" ;)

Jakby ktos chcial mi dac jakas stara plyte od A500 chetnie wykonam rozne testy. Mam duzo roznych oscylatorow, moze na ktoryms jednak Ami ruszy ;)
Moze byc bez ROMow i CPU. CPU mam zapasowe jedno, a ROM z CDTV powinien dzialac na A500. Zasilacz moge wziasc z A1200 a bez klawiatury A500 i tak powinna sie uruchamiac.

BTW projekt PCB do tego turbo v3.1 jest w archiwum. Wiec projektowanie odpada ;)

[#11] Re: A500 14MHZ

@karaczan, post #10

W amidze nie ma czegoś takiego jak FSB. W A500 układy specjalizowane są taktowane sygnałem E z procesora (a obsługiwane za pomocą VPA i VMA), który stanowi 1/10 taktowania procesora, podnosząc taktowanie procesora, częstotliwość E zmienia się proporcjonalnie i przy taktowaniu 14MHz jest dwa razy większa niż przy 7MHz, dlatego timingi się kurczą i następuje "TIME OUT" w przypadku stacji dysków (nie jestem pewien, ale obiło mi się, lub to tylko moja wyobraźnia, że dźwięk tez może na tym ucierpieć). W A600 sygnał E z procesora nie jest wykorzystywany, bo zajmuje się tym GAYLE, dlatego można podać 14MHz na procesor i stacja będzie dalej działać prawidłowo. W A1200 procesor w ogóle nie ma sygnałów E, VPA i VMA.

[#12] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #8

To bardzo źle, bo ten schemat daje możliwość przełączania taktowania przełącznikiem, ale nie rozwiązuje problemu stacji dysków. Trzeba by go przerobić, aby przełączaniem zajął się sygnał motor_on ze stacji dysków, poza tym przyrost prędkości bez pamięci fast będzie minimalny, bo 68000 nie ma pamięci cache.

[#13] Re: A500 14MHZ

@abcdef, post #9

Nie musi być PCB, wystarczy parę prostokątów w Wordzie z opisem którą nóżkę gdzie przylutować, bo w tych bramkach to się nie mogę połapać. Zrobię to "na pająka".

[#14] Re: A500 14MHZ

@rafgc, post #11

rafgc widze ze masz duza wiedze na ten temat.
Masz moze jakies linki badz inne materialy odnosnie szyn amigi i ich wzajemnym wplywie? Ew inne arty nt wewnetrznego dzialania amigi?

Wylacznik turbo przy uzywaniu stacji napisalem jak mozna by zrobic.
Ew moze mozna by ten sygnal E sprowadzic do standardu jakos odcinajac go od CPU i podlaczajac pod oryginalny oscylator?

Ze Amigi nie maja FSB to wiem, ale przekladam to sobie na jezyk PCtowy, bo pewne analogie sa, choc jak widze temat jest bardziej rozbudowany i chcialbym go zglebic ;)

OC to moja pasja :D Nie ma rzeczy nie podkrecalnych. Komputer, silnik, telefon, router, monitory... A nawet i czlowieka mozna podkrecic :P

[#15] Re: A500 14MHZ

@karaczan, post #10

Da się przetaktować chipset amigi (nie pamiętam czy był to OCS czy AGA), jednak samo przetaktowanie jest stosunkowo niewielkie (kilka - kilkanaście procent), do tego zmieniają się timingi video, dźwięku, i kilku innych rzeczy (z ciekawych rzeczy, to taka ami niepoprawnie liczy upływający czas - nie chodzi o RTC). Był na ten temat artykuł w MA. Generalnie skórka nie warta wyprawki.
[#16] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #13

Nie potrafisz odczytać schematu.
Chcesz całość łączyć na pająka mimo iż masz gotowe PCB.
Dla mnie to się równa spalona Amiga.



Benedykt Dziubałtowski

[#17] Re: A500 14MHZ

@wali7, post #15

Da się przetaktować AGA, wielce niezalecane. Problemy tak jak pisałeś zysk wydajności prawie żaden. Dodatkowo układy bardzo sie grzeją. Gdyby chociaż CHIP dało się przyśpieszyć to by dużo dało, ale z tego co wiem jest to niewykonalne.

[#18] Re: A500 14MHZ

@karaczan, post #14

Niestety nie znam żadnych artykułów, wszystko co wiem pochodzi głównie z przekopywanych tematów na EAB, z datasheetu motoroli (powinno tam być o E, VPA, VMA), z własnego doświadczenia i od Jakuba Bednarskiego.

W może mozna by ten sygnal E sprowadzic do standardu jakos odcinajac go od CPU i podlaczajac pod oryginalny oscylator?

Nie, sygał E to przebieg 60/40 i razem z VPA i VMA stanowią część magistrali do komunikacji z układami, więc nie da się tego obciąć, bo musi być zsynchronizowany z zegarem CPU. Wklejam fragment maila od Jakuba Bednarskiego, w którym kiedyś mi opisał jak działa ta magistrala:

Co do ECLK i VMA/VPA: jest to interface magistrali synchronicznej procesora 6800 (6502 i pochodne również go używają). Transfer danych odbywa się na opadające zbocze. W 68000 jest on zaimplementowany w ten sposób że procesor generuje ten sygnał jako 1/10 swojego zegara (nazwijmy go PCLK). Sygnał ten (ECLK) jest tak generowany, że opadające zbocza sygnału ECLK pokrywają się z opadającym zboczem PCLK. Jeżeli zaadresowane urządzenie (CIA-e) używa tego typu magistrali to zamiast wystawiać DTACK ustawia aktywne VPA (natychmiast po zdekodowaniu adresów, w A500/A2000 jest to całe 2MB, w A600 trochę mniej jako że w tym obszarze leży również drugi megabajt zarezerwowany dla ROM). VPA rozpoznawane jest przez CPU (samplowane) na opadającym zboczu PCLK na 3 cykle przed wystawieniem wysokiego ECLK (w 68000 ECLK ma wypełnienie 4/10). Jeżeli VPA było aktywne na 3 cykle PCLK przed narastającym zboczem ECLK to przy kolejnym opadającym zboczu PCLK wystawiany jest przez CPU sygnał VMA (na 2 cykle przed ECLK wysokim). VMA jest deaktywowane w odpowiedzi na opadające zbocze ECLK kończące cykl dostępu.
//         ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___     ___
// PCLK       ___/   ___/   ___/   ___/   ___/   ___/   ___/   ___/   ___/   ___/   ___/
//         ___ _______ _______ _______ _______ _______ _______ _______ _______ _______ _______ _______
//         ___X___0___X___1___X___2___X___3___X___4___X___5___X___6___X___7___X___8___X___9___X___0___
//         ___                                                 _______________________________
// ECLK       _______________________________________________/                               _______
//                                    |       |_VMA_asserted                         
//                                    |_VPA_sampled

W ten sposób nawet najszybsza karta turbo gdy odwołuje się do CIA zwalnia swój cykl do 0.7 MHz.



W A600 i A1200 procesor nie wykorzystuje tej magistrali, bo zajmują się tym układy na płycie (nie pamiętam czy to jest GAYLE albo AGNUS w A600), dlatego tworząc jakieś turbo nie trzeba przejmować tą starą magistralą, bo algorytm adresowania jest w całej przestrzeni adresowej taki sam.

Znalazłem kiedyś schemat akceleratora, który ponoć radzi sobie z tymi sygnałami. Nie robiłem, bo nie mam takiego procka i nie mam w sumie już takiej potrzeby.

Schemat: http://eab.abime.net/showpost.php?p=753753&postcount=16
Recenzja układu: http://www.cucug.org/amiga/amiinfo/reviews/Accelerator14M.txt




Ostatnia modyfikacja: 03.07.2011 13:38:07
[#19] Re: A500 14MHZ

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

No przecież nie chcę tego pająka włożyć bezpośrednio do Amigi, mam takie cienkie małe pudełeczko, które akurat świetnie się nada do tego celu. No ale co z moją prośbą, czy mógłby ktoś mi ten schemat narysować jako całe układy połączone ze sobą i które nóżki gdzie są łączone?

[#20] Re: A500 14MHZ

@Benedykt Dziubałtowski, post #16

Jak wyżej.
Cały pomysł jest lekko dziwaczny - "nie wiem, nie umiem, nie potrafię, rozrysujcie mi w kwadracikach, polutuję >na pajączka<".
Daj sobie spokój, z całym szacunkiem.
Z całym szacunkiem, ale popisujesz się (nie wiadomo po co?) brakiem wiedzy o Amidze, brakiem wiedzy o elektronice, brakiem umiejętności w trzymaniu lutownicy.
Zatem po co, dlaczego, czemu? Żeby puścić z dymem Amigę?
Jak chcesz mieć szybszą A500, to wyskrob trochę kasy, załóż zbroję cierpliwości i szukaj na aukcjach gotowych dopalaczy do Pięćsetki. Trochę tego jest, można upolować.
Bez urazy - ale z tego, co piszesz, wynika dowodnie, iż bladego cienia zielonego pojęcia nie masz o temacie.

Z szacunkiem
Des
Ps. I jest ten wątek li tylko zapchajdziurą i zjadaczem miejsca na serwerze. Bo gadamy o czymś, czego nie jesteś w stanie samodzielnie zrealizować. A tak przy okazji - po co Ci taka "nienaturalnie" podkręcona A500?

[#21] Re: A500 14MHZ

@Des, post #20

A tak przy okazji - po co Ci taka "nienaturalnie" podkręcona A500?

jak to po co ? zeby czesciej ogladac migajaca czerwona ramke :))

[#22] Re: A500 14MHZ

@HOŁDYS, post #21

Chyba tak, bo przyśpieszenie bez pamięci FAST jest mizerne

A500 7MHz bez pamięci FAST:

[Basic (7MHz) Amiga 500 with no FAST memory]
 
	SysInfo V2.70 by Nic Wilson
 
	SPEED COMPARISONS AGAINST KNOWN MODELS & PERIPHERALS
 
	A500 512k or A500 with 1MB CHIP ONLY........... 1.06
	B2000, A2000, A1000 or A500 with fast ram...... 0.80
	B2000  GVP A3001 28MHZ ALL CACHES & BURSTS..... 0.09
	A2500  A2620 68020 14MHZ card.................. 0.28
	A3000/25 SCRAM ICACHE IBURST DCACHE NODBURST... 0.12
	A3000  PP&S 68040 ICACHE DCACHE COPYBACK....... 0.02
	IBM PC/XT or compatible........................ 3.44
	CPU Million Instructions per Second............ 0.49
	FPU Million Floating Operations per Second..... N/A
	Speed of Chip Memory vs A3000 Chip Memory...... 0.21
	CIA (A) timer accuracy test ................... Passed
	If Slow/Fast, Error in Ticks per Second ....... 0    
	Nic's Comment.................................. Basic Amiga
	CPU speed in MHZ............................... 7.09


A500 14MHz bez pamięci FAST:

[Accelerated (14MHz) Amiga 500 with no FAST memory]
 
	SysInfo V2.70 by Nic Wilson
 
	SPEED COMPARISONS AGAINST KNOWN MODELS & PERIPHERALS
 
	A500 512k or A500 with 1MB CHIP ONLY........... 1.16
	B2000, A2000, A1000 or A500 with fast ram...... 0.88
	B2000  GVP A3001 28MHZ ALL CACHES & BURSTS..... 0.10
	A2500  A2620 68020 14MHZ card.................. 0.31
	A3000/25 SCRAM ICACHE IBURST DCACHE NODBURST... 0.13
	A3000  PP&S 68040 ICACHE DCACHE COPYBACK....... 0.03
	IBM PC/XT or compatible........................ 3.78
	CPU Million Instructions per Second............ 0.53
	FPU Million Floating Operations per Second..... N/A
	Speed of Chip Memory vs A3000 Chip Memory...... 0.29
	CIA (A) timer accuracy test ................... Passed
	If Slow/Fast, Error in Ticks per Second ....... 0    
	Nic's Comment.................................. Basic Amiga
	CPU speed in MHZ............................... 11.92



A500 7MHz z pamięcią FAST:

[Basic (7MHz) Amiga 500 with 2 MB FAST memory]
 
	SysInfo V2.70 by Nic Wilson
 
	SPEED COMPARISONS AGAINST KNOWN MODELS & PERIPHERALS
 
	A500 512k or A500 with 1MB CHIP ONLY........... 1.30
	B2000, A2000, A1000 or A500 with fast ram...... 1.00
	B2000  GVP A3001 28MHZ ALL CACHES & BURSTS..... 0.12
	A2500  A2620 68020 14MHZ card.................. 0.34
	A3000/25 SCRAM ICACHE IBURST DCACHE NODBURST... 0.15
	A3000  PP&S 68040 ICACHE DCACHE COPYBACK....... 0.03
	IBM PC/XT or compatible........................ 4.25
	CPU Million Instructions per Second............ 0.60
	FPU Million Floating Operations per Second..... N/A
	Speed of Chip Memory vs A3000 Chip Memory...... 0.25
	CIA (A) timer accuracy test ................... Passed
	If Slow/Fast, Error in Ticks per Second ....... 0    
	Nic's Comment.................................. Only Amiga...
	CPU speed in MHZ............................... 7.09


A500 14MHz z pamięcią FAST:

[Accelerated (14MHz) Amiga 500 with 2 MB FAST memory]
 
	SysInfo V2.70 by Nic Wilson
 
	SPEED COMPARISONS AGAINST KNOWN MODELS & PERIPHERALS
 
	A500 512k or A500 with 1MB CHIP ONLY........... 1.49
	B2000, A2000, A1000 or A500 with fast ram...... 1.13
	B2000  GVP A3001 28MHZ ALL CACHES & BURSTS..... 0.13
	A2500  A2620 68020 14MHZ card.................. 0.39
	A3000/25 SCRAM ICACHE IBURST DCACHE NODBURST... 0.17
	A3000  PP&S 68040 ICACHE DCACHE COPYBACK....... 0.03
	IBM PC/XT or compatible........................ 4.85
	CPU Million Instructions per Second............ 0.69
	FPU Million Floating Operations per Second..... N/A
	Speed of Chip Memory vs A3000 Chip Memory...... 0.26
	CIA (A) timer accuracy test ................... Passed
	If Slow/Fast, Error in Ticks per Second ....... 0    
	Nic's Comment.................................. Maxamundo!
	CPU speed in MHZ............................... 12.83


[#23] Re: A500 14MHZ

@Des, post #20

No chyba od tego jest to forum, żeby pytać, uczyć się i zdobywać doświadczenie. Może Ty urodziłeś się z lutownicą w ręku, ale ja niestety nie i chcę zrealizować pomysł na tyle na ile w obecnej chwili potrafię. Nie uważam też przedstawianie swojej niewiedzy jako sposób chwalenia się, to najbardziej bezsensowna interpretacja jaka mogła Ci przyjść do głowy. Po prostu odsłaniam swoją niewiedzę po to, by ktoś, kto chce mi pomóc wiedział, w jakiej formie ma to przedstawić, w jakiej formie to zrozumiem. Forum służy pewnie również do dyskusji, dzielenia się doświadczeniem i sam się chętnie kiedyś podzielę, jak już będę miał czym :) . A po co mi dopalona Amiga? Dla idei, po to żeby nie byłą taka zwyczajna..., a FAST RAM z czasem się też załatwi :) , nie zamierzam podkręcić Amigi po to by schować ją do szafy.

[#24] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #23

Na żadnym forum nie zdobędziesz podstaw elektroniki. Podstaw musisz uczyć się kilka lat sam.
Dopiero potem możesz pytać o szczegóły tego lub innego rozwiązania na forum.
Niewiedza i przyznawanie się do niej nie jest niczym złym; nikt nie jest geniuszem. Ale o chęci oraz podstawową wiedzę musisz zatroszczyć się sam.
[#25] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #23

To turbo wyciąga tylko 13% więcej niż niekręcona A500 z pamięcią FAST, dlatego jest mało popularne i nikt nie zawraca sobie nim głowy, (przyrost prędkości powinien być dwukrotny):

A500 7MHz z pamięcią FAST:

	B2000, A2000, A1000 or A500 with fast ram...... 1.00

A500 14MHz z pamięcią FAST:

	B2000, A2000, A1000 or A500 with fast ram...... 1.13


Informacje na temat, która nóżka jest która znajdziesz w datasheet'ach potrzebnych scalaków, proponuje zacząć od ich przeglądania, polegając na czyichś kwadracikach daleko nie zajdziesz, a jak jeszcze ktoś popełni błąd to będzie miał Amigę na sumieniu, lepiej abyś sam potrafił ocenić poprawność swoich połączeń niż miał do kogoś później pretensje, a pomyłki się zdarzają nawet najlepszym.



Ostatnia modyfikacja: 04.07.2011 08:05:26
[#26] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #1

no i poza swoimi składniami wiedzy wiejącymi, g...o mi pomogliście, jedyny szacun dla @abcdef, możze wkrótce pomoże

[#27] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #26

Koledzy pomogli bo uświadomili:)
W Amidze /szczególnie 500/1000/2000 etc/ procesor pełni funkcję bardziej kontrolną niż główną. Za grafikę , dźwięk i dostęp do ramu procesor nieodpowiada, a przy oryginalnym taktowaniu 7,14 Mhz wszystkie układyy współgrają idealnie! Koncertowo! Zmień procesor na 14 Mhz, to wychodzisz przed orkiestrę i wszystko się sypie.....dosłownie.
Amiga to chipset a nie procesor. :) Synchronizacja układów w/w Amig to chyba największy w historii komputerów przykład idealnego zgrania wszystkich komponentów. Po A1000 /przynajmniej ja nie kojarzę/ żadna inna maszyna po dziś dzień nie jest tak perfekcyjnie zaprojektowana!

[#28] Re: A500 14MHZ

@michalmarek77, post #27

hmm to chyba zostanę przy zadowoleniu, że udało mi się zdobyć procek 68010 :), nie było to łatwe ani tanie ale jest więc już go chyba nie będę podkręccał

[#29] Re: A500 14MHZ

@Lenin3, post #26

Wiedzieć czego sie nie wie to już dużo.
[#30] Re: A500 14MHZ

@stachu100, post #29

swiete slowa

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem