[#1] RAD a pamięć FAST
Niby głupie pytanie, ale... jak zmusić RAD aby korzystał z pamięci FAST a nie CHIP?

[#2] Re: RAD a pamięć FAST

@Nightmare777, post #1

wchodzisz do DEVS: mount list i tam poszukaj jakiegos przelacznika nie pamietam ale musisz zmienic chyba public na fast


z definicji RAD powinien zakladac sie w pierwszym dostepnym bloku 900 kb FAST RAM, w drugiej kolejnosci w Public FAST+ SLOW+CHIP RAM..a jak nie ma rozszerzenia lub wolnej pamieci to w dostepnym CHIP.

jesli nie umiesz zmienic mountlisty ..uzyj starusienkiego FirstFastRam

[#3] Re: RAD a pamięć FAST

@HOŁDYS, post #2

jesli nie umiesz zmienic mountlisty ..uzyj starusienkiego FirstFastRam


A nie FastMemFirst?

[#4] Re: RAD a pamięć FAST

@HOŁDYS, post #2

Ale nie wciskaj mu takich kitów. Mountlista nie ma żadnego wpływu na typ pamięci RAD. Po drugie RAD nie używa pamięci Chip jako takiej, tylko każdej pamięci "oflagowanej" jako MEMF_KICK, a że po resecie część akceleratorów tego nie robi, więc jedyną "oflagowaną" pamięcią jest Chip. Więc jedyną, rozsądną możliwością jest wybranie zamiennika np. statram.
[#5] Re: RAD a pamięć FAST

@recedent, post #3

oczywiscie analfabetyzm znowu wziol gore ..dzieki za poprawke

cholok jests pewny ? polemizowalbym .... RAD mozna umiesci gdzie sie chce..zobacz jak zachowuje sie skick lub inny loader kickstartu posluguja sie MEMF_FAST realokujac ROM w FASTcie

oczywiscie mozesz uzyc

http://aminet.net/package/disk/misc/statram31



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2011 08:48:57
[#6] Re: RAD a pamięć FAST

@Nightmare777, post #1

Użyj nowszej wersji biblioteki ramdrive.device. Ona najpierw alokuje rad w pamięci fast o ile ta jest dostępna.


Benedykt Dziubałtowski

[#7] Re: RAD a pamięć FAST

@Benedykt Dziubałtowski, post #6

ramdrive.device nie jest bilblioteka tylko devicem urzadzenia i jest w ROMie :)))

[#8] Re: RAD a pamięć FAST

@HOŁDYS, post #7

Co nie oznacza że nie można "spatchować".
[#9] Re: RAD a pamięć FAST

@stachu100, post #8

a mozesz podac tego patcha :) ? jestem bardzo ciekawy jak to zrobic

[#10] Re: RAD a pamięć FAST

@HOŁDYS, post #9

kompilujesz sobie nowy rom, wywalasz starego dewajsa, zastepujesz nowym i mapujesz go czymkolwiek

[#11] Re: RAD a pamięć FAST

@fazior, post #10

:))) to to wiem ale czy ktos robi nowy ramdrive.device i czym sie on rozni od tego w romie ??? bo ja jakos nie widze sensu rozwijania tematu skoro ramdrive.device nawet z wersji z ROM 1.3 spelnia oczekiwania i dziala dosyc dobrze.

czy kotos rozwija ten sterownik ? i jakie sa zmiany o to jest pytanie

generalnie powinno sie zostac przy tym co jest bo RAD: dziala naprawde dobrze nawet na A500



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2011 09:42:49
[#12] Re: RAD a pamięć FAST

@HOŁDYS, post #5

Nie jestem pewny, ale Piru jest. Ja mu wierzę. Piru coś wspominał o użyciu BlizKick i opcji LocalFast.



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2011 10:07:49
[#13] Re: RAD a pamięć FAST

@Nightmare777, post #1

Przed zalozeniem RAD: odpal ten program:

http://aminet.net/util/boot/FastRAD11.lha
[#14] Re: RAD a pamięć FAST

@Phibrizzo, post #13

Dzięki Phibrizzo, działa :D

[#15] Re: RAD a pamięć FAST

@HOŁDYS, post #2

DEVS: mountlist w starszych wersjach AOS. W nowszych mountlista dla RAD znajduje się zwykle w SYS:Storage[b]/DOSDrivers[/b].

Żeby RAD: montował się w wybranym rodzaju pamięci należy zmienić wartość BUFMEMTYPE w mountliście. I tak:

BUFMEMTYPE = 0 lub BUFMEMTYPE = 1 oznacza, że RAD może być zamontowany w jakiejkolwiek pamięci.
BUFMEMTYPE = 2 lub BUFMEMTYPE = 3 oznacza, że RAD ma być zamontowany w pamięci CHIP
BUFMEMTYPE = 4 lub BUFMEMTYPE = 5 oznacza, że RAD ma być montowany w pamięci FAST

Jeżeli chcemy, żeby RAD ładował się zawsze w FAST, to ustawiamy BUFMEMTYPE na 4 lub 5.



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2011 18:31:15
[#16] Re: RAD a pamięć FAST

@APC74, post #15

dzieki APC74 wiedzialem ze sie da za pomoca mount listy jednak pamiec juz nie ta.. APC jestes dla mnie masta z AmigaOS !!!! :))

cholok pisze:
Ale nie wciskaj mu takich kitów. Mountlista nie ma żadnego wpływu na typ pamięci RAD.

no i co panie madralinski piru piru :) ?

cholok kajaj sie :-]



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2011 21:47:46
[#17] Re: RAD a pamięć FAST

@HOŁDYS, post #16

APC może i masta, ale nie w tym przypadku. Bufmemtype, oczywiście zmieni typ pamięci, ale nie dla radu, ale dla bufora dla dla radu. Bo typ pamięci i parametr Buffers to para i jest czymś w rodzaju cache dla urządzenia.

Druga rzecz to sam parametr Bufmemtype domyślnie ustawiony jest any co od razu powinno alokować fast, bo w kickach od 2.0 właśnie fast ma wyższy priorytet.

Po trzecie poczytaj sobie co robi patch FastRAD. Tylko "oflagowuje" fast, rad od razu sam alokuje się w fascie.

A w ogóle sprawdzałeś to, bo ja tak. I sam się kajaj.
[#18] Re: RAD a pamięć FAST

@cholok, post #17

jeszcze nie sprawdzalem ..ale odpale to w weekend przy odrobinie czasu
jednak ma sens to co napisales przy urzadzeniach polecenie Addbuffers zabiera 512 bajtow przy kazdym dodanym buforze danej pamieci.
Nie pamietam jednak czy ten przelacznik nie ma podwojnego znaczenia wlasnie przy urzadzeniu logicznym RAD:



Ostatnia modyfikacja: 10.08.2011 03:54:32
[#19] Re: RAD a pamięć FAST

@APC74, post #15

Niestety nie działa. Ustawiałem BUFMEMTYPE na 4 i 5, RAD w obu przypadkach był alokowany w pamięci CHIP.
FastRAD daje radę, tylko jest problem później z usunięciem RAD z pamięci (ikonka RAD zmienia się na RAD:BUSY i pamięć nie jest zwalniana), ale to mi akurat nie przeszkadza (wystarczy wyłączyć i włączyć Amigę). RAD używam do rozpakowania ADF/DMS i instalacji gier/programów z "wirtualnej dyskietki".

[#20] Re: RAD a pamięć FAST

@Nightmare777, post #19

Poszukaj (prawdopodobnie na aminecie) było takie polecenie REMRad.

[#21] Re: RAD a pamięć FAST

@Nightmare777, post #19

aby usunac wpisujesz po prostu

C:RemRAD Force

ta komenda jest to integralna czescia systemu od AOS1.3



Ostatnia modyfikacja: 10.08.2011 09:21:27
[#22] Re: RAD a pamięć FAST

@HOŁDYS, post #16

Obawiam się, że moja pamięć też jest do wymiany... :P Co gorsza byłem tak pewien swego, że nawet nie zajrzałem do książki (a trzeba było). To chyba już demencja starcza w moim przypadku - tylko patrzeć, jak zacznę wypominać, jak to za moich czasów coś tam, coś tam. ;)

Enyłej. Cholok masz rację pokłony

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem