[#1] Serdecznie witamy!
Witamy na pierwszym polskim forum amigowym! :)
Można tutaj podyskutować sobie i wyrazić swoje opinie.

Mamy nadzieję, że będziesz tu często zaglądać, oraz, że spodoba się to, co przygotowaliśmy. :)

Wszelkie uwagi odnośnie Forum prosimy nadsyłać na adres:
[email]redakcja@ppa.ltd.pl[/email].

Pozdrawiamy i życzymy miłego udzielania się.

Redakcja PPA
[#2] Re: Serdecznie witamy!

@SirLEO, post #1

Chciałbym żeby morfosowcy też tu się wypowiadali.
No chyba, że zgadzamy się z nieodwracalnym podziałem środowiska.
Zgadzamy się? (ja nie)
[#3] Re: Serdecznie witamy!

@ZaP, post #2

Nie będzie żadnego podziału środowiska - za dwa lata MOS będzie historią...
[#4] Re: Serdecznie witamy!

@SirLEO, post #1

Tez tak sadze (i dlatego nie napalam sie na Pegaza)

[#5] Re: Serdecznie witamy!

@Baron Althaar, post #4

Hmmm... a na co mamy się napalać? Na AmigaOS4 pod 68k albo Blizzard/CyberStormPPC? W 2003 roku? O nie. Ja jestem raczej za kupnem Pegasosa i używaniem MOSa. Jak się pojawi AmigaOS4 i będzie działał na Pegasosie (a będzie jeżeli nie zaczną się zabezpieczać) to na pewno go kupię i wtedy dokonam ostatecznego wyboru podstawowego systemu. I tak moim celem (i koniecznością) jest używanie obu systemów więc dlaczego nie zacząć od tego który już jest i działa. A sprzęt? Hmmm... to tylko sprzęt:) Odnoszę wrażenie, że obecnie ludzkości dużo mniej problemów sprawia tworzenie sprzętu niż softu:). Przecież AmigaONE praktycznie niczym nie różni się od Pegasosa. Napisu AMIGA i tak już nie mam nawet na swojej obecnej AmidzeClassic:). Nie żebym był wrogiem tej nazwy - absolutnie!
[#6] Re: Serdecznie witamy!

@MDW, post #5

Według mnie największą głupotą byłoby zabezpieczenie OS4.0 przed uruchomieniem go na innych płytach. Przecież OS3.5/OS3.9 mógł kupić każdy niezależnie od tego czy chciał uruchomić ten system na oryginalnej Amidze czy na emulowanej. Jaka jest dla sprzedającego różnica co kupujący zrobi z zakupem?
A dodawanie systemu do konkretnych płyt to już wyłącznie sprawa producenta. Ja chciałbym mieć możliwość niezależnego zakupu MorphOS-a i OS4.0 niezależnie od tego jaką płytę zdecyduję się kupić...
[#7] AmigaOne vs Morphos

@SirLEO, post #1

Hmmm, AmigaOne, fajnie, słysze już o tym od dwch lat przydało by się, żeby w końcu wyszła.
Jeżeli miałbym wybierać pomiędzy AmigaOne, a Pegasos'em to gdyby nie było durzej różnicy cenowej to wybrałbym AmigeOne i AmigaOS, pod warunkiem, że się będzie wogole do czegoś nadawał i wyjdzie. Pierwszą Amige miałem 9 lat temu, więc wchodzi tu w gre sentyment, chciałbym zobaczyć komputer w ładnej oryginalnej obudowie z logiem Amiga, aż się łezka w oku kręci.
Przeciwko projektowi Pegasos i MorphOS nie mam nic, ale moim zdaniem byłoby to dobre, gdyby nie projekty Amiga Inc., wtedy bym się cieszył, lecz ze względyu na dość wąski amigowy rynek i brak jakiś namacalnych perspektyw na powiększenie go, nie okłamujmy się, że nagle kloniaże się przeżucą na dwa razy droższą platforme na którą programy są to głównie wynalazki z Amigi 68k, jest to raczej kolejny gwóźdź do trumny.
[#8] Re: AmigaOne vs Morphos

@Jargo, post #7

Ja tam kupie Pegasosa... ale dopiero gdy bede mial pewnosc ze bede mogl odpalic i uzywac na nim OS4. MorphOS interesuje mnie jedynie jako ciekawostka, osobiscie nie sadze ze osiagnie sukces, i nie chodzi tu o jego mozliwosci czy potencjal.

[#9] Re: Serdecznie witamy!

@ZaP, post #2

Ja na poczatku nie kupie zadnej plyty poniewaz slyszalem ze
AmigaOS4 ma ruszyc na klasycznych powerkach. MorphOSa z
nieJITowa emulacja 68k moge testowac juz dzisiaj.
Jesli chodzi o logo Amigi to jestem za uzywaniem . Nawet jesli
obudowa od Pegasosa nie bedzie go miala, to jaki problem umiescic
sobie napis i pileczke, a zlikwidowac napis Pegasos? Jak Amiga
to Amiga - moze byc ONE czy cos, ale nie "blablablaxxx"
A gdy cos sie nieuda i oba systemy okaza sie "klapa"? To nic,
tyle juz czekalem, wiec moge czekac jeszcze dluzej - od Amigi
nigdy nie odejde. Commodorka tez nie sprzedalem i do dzisiaj
go uzywam.

Pozdrawiam
[#10] Re: AmigaOne vs Morphos

@[adam], post #8

Ja jeszcze sie niezdecydowalem czy kupie AmigaOne czy Pegaza.
Wiem tylko ze na pewno nie kupie AmigaONE SE, jesli juz to tylko
wersje XE i to najlepiej z jakims mocnym G4. Wiadomo ze amigowy
hardware kupuje sie na dobre 3 - 4 lata, a skazywanie sie na G3
wlutowane w plyte, byloby wstecznictwem.
Co do MorphOSa, to mam podobne zdanie. Nie ma szans na wielki sukces
nawet gdyby byl 3 razy lepszy od AmigaOS 4. Poprostu nie bylo jeszcze
takiego precedensu, aby alternatywny system, wygryzl oficjalny.
Wezmy peceta, jest BeOS, jest linux, ale dominujaca pozycja Windowsa
pozostaje niezagrozona. Na tak duzym rynku jak PC, alternatywne systemy
moga jednak pomalu rozwijac sie w cieniu giganta. Niestety rynek amigowy
jest bardziej bezwzglendy. Czy pamieta ktos jeszcze taki system jak POS
gdy powstal w okolicach 1996/1997 roku, nie mial praktycznie zadnej konkurencji
nikt wowczas nie pracowal nad oficjalnym AmigaOS'em, a mimo
to POS przepadl bez wiesci, przypuszczam ze dzis nie uzywa go ani jedna osoba.
Jesli chodzi o soft komercyjny, to mozna miec w zasadzie pewnosc ze beda produkcje
only OS4, juz Hyperion o to zadba, natomiast jak bedzie z MorphOSem
tego nie wiadomo, ale przypuszczam ze ciezko bedzie znalesc cos tylko dla MOSa
firmy trzecie jak chocby EPIC zapowiadaja wydawanie nowego softu na oba systemy.
[#11] Re: Serdecznie witamy!

@SirLEO, post #1

Witaj Mufa

Racja. Ale jeszcze lepiej nie porownywac obu systemow gdy jednego
z nich niema jeszcze w sprzedazy. Poza tym MorphOS nie jest
systemem "alternatywnym" jak POS, lecz jest systemem "Kompatybilnym"
z terazniejsza Amiga.Odpalisz nanim wszystkie programy pod 68k (w takim stopniu jak na 060), oraz pod WarpOS (WarpUP), PowerUP i wlasne MOS.
[#12] Re: AmigaOne vs Morphos

@Mufa, post #10

>>Ja jeszcze sie niezdecydowalem czy kupie AmigaOne czy Pegaza.
>>Wiem tylko ze na pewno nie kupie AmigaONE SE, jesli juz to tylko
>>wersje XE i to najlepiej z jakims mocnym G4. Wiadomo ze amigowy
>>hardware kupuje sie na dobre 3 - 4 lata, a skazywanie sie na G3
>>wlutowane w plyte, byloby wstecznictwem.
To G4 przyda ci sie do czego?
Poki nie bedzie softu G4 nie wykorzystasz.
Co do wlutowanego procka , w Pegazie procka bede se mogl wymieniac , czyli jak wejdzie G5 i bedzie soft bede mogl sobie wsadzic toto i bedzie to dzialac bez potrzeby lutowania:))
>>Co do MorphOSa, to mam podobne zdanie. Nie ma szans na wielki >>sukces
>>nawet gdyby byl 3 razy lepszy od AmigaOS 4. Poprostu nie bylo jeszcze
>>takiego precedensu, aby alternatywny system, wygryzl oficjalny.
Moze i nie bylo ale ten moze bedzie.
Szczegolnie iz Genesi reklamoje swoj sprzet nie tylko na swoim podworku , zreszta Amiga nawet na swoim podworku nie reklamuje Amigi , robia to uzytkownicy.
Jeszcze jednym plusem jest to iz Genesi pewnie da zarobic developerom oprogramowania.
>>Wezmy peceta, jest BeOS, jest linux, ale dominujaca pozycja Windowsa
>>pozostaje niezagrozona. Na tak duzym rynku jak PC, alternatywne >>systemy
>>moga jednak pomalu rozwijac sie w cieniu giganta.
Zobacz tez ze na Windowsa wychodzi wiecej softu niz na takiego BeOS'a (dobrego softu).
Jesli MOS bedzie lepiej supportowany przez developerow os4 spadnie w przepasc z braku oprogramowania.
>>Jesli chodzi o soft komercyjny, to mozna miec w zasadzie pewnosc ze >>beda produkcje
>>only OS4, juz Hyperion o to zadba, natomiast jak bedzie z MorphOSem
>>tego nie wiadomo, ale przypuszczam ze ciezko bedzie znalesc cos tylko >>dla MOSa
Moze i tak bedzie... niektorym nie zalezy na grach Hyperionu , a jak im spadnie sprzedaz sami dadza sobie spokoj z konwersja/tworzeniem gier.
Jesli mi ich gra nie pojdzie na Pegazie zadna strata , Pegaza mam zamiar wykorzystac w inny sposob niz maszynka do grania , a jak zache mi sie grac kupie PSX2.
[#13] Re: Serdecznie witamy!

@SirLEO, post #1

Ma ktoś z was k 240, crazy football i lordfo the realm?
[#14] Re: Serdecznie witamy!

@Patryk, post #13

A wyszły już ich wersje pod AmigaOS 4.x? ;->

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem