[#1] Moje pytanie
Byłem posiadaczem A1200 z dodatkowym RAMem i dokupinym HD, co prawda było to 8 lat temu, ale sentyment mi do Amigi pozostał.

Pamiętam, że nawet bez tego dodatkowego RAMu jak otworzyłem wszystkie okienka system (Workbench) działał bardzo sprawnie, co na PC się nie zdarza, ani pod windowsem ani pod linuxem.

Pamiętam też że w tym czasie we wszystkich poważniejszych zagadnieniach graficznych używano właśnie Amig (4000) nawet w telewizjach. Pamietam bardzo zaawansowany jak na tamte czasy program graficzny DeluxePaint, który o kilka długości wyprzedzał wszystkie aplikacje na PC.

Ale teraz pytania: Co się stało z Workbenchem - bo widze że teraz jest AmigaOS, w jakim języku (programistycznym) jest napisany ten nowy system i inne aplikacje amigowe.

Chodzi mi o coś więcej o tym systemie (czy jest 16, czy 32 bitowy), oraz tak jak się mówi że linux bazuje rozwiązaniach unixowych a jak jest z systemem Amigi ????

Bardzo bym też prosił o jakąs dłuższą wypowiedź na temat ewolucji jaką przeszła Amiga przez ostatnie 8 lat i oprogramowanie dla tego kompa.
Albo chociaż jakiś artykuł przedstawiający te sprawy!

z góry przepraszam za wszystkie nieścisłości i głupstwa, (ktore nieswiadomie napisałem) wynikające z niewiedzy.
[#2] Re: Moje pytanie

@popular, post #1

http://amiga.emugaming.com/
[#3] Re: Moje pytanie

@popular, post #1

Ale teraz pytania: Co się stało z Workbenchem - bo widze że teraz jest AmigaOS, (ciach)
Workbench jak był tak jest nadal. Po prostu WB to "nakładka graficzna" na AmigaOS (takie gui;)). Niektórzy używają tego zamiennie chyba (WB i AOS). AOS był od zawsze w Amidze tak jak i WB.
[#4] Re: Moje pytanie

@szulu, post #3

"Bardzo bym też prosił o jakąs dłuższą wypowiedź na temat ewolucji jaką przeszła Amiga przez ostatnie 8 lat i oprogramowanie dla tego kompa."

Czyli zaczynajac od poczatku 1996, w wielkim skrocie (moze niczego nie pomyle :) )

1996 Bida, kazdy wzdychal jak to glupio padlo Commodore. Na pececie powstal Quake, dzieki czemu pwstalo duzo klonow doomopodobnych na Amige. Co ciekawsze wczesniej przeportowany byl Quake niz Doom, ale ze wzgledu na moc motorolek gralismy tylko w Dooma. 1997...zylismy w slodkiej blogosci o swietalanej przyszlosci, przewaznie oczy nam niszczyly jeszcze monitory PAL, ale procesor 040 to byl praktycznie standard. 1998. Bomba! Powstalo PPC i BVision (ktora wyszla troche pozniej, ktore juz niedlugo zawitalo do Polski. Dzieki temu odmlodzeniu, Amigi z wygladu szybko upodobnily sie do innych komputerow - procek 200 MHz, karta graficzna, wieza, monitor SVGA, itp. i jakos tak bylo...1999 upadek Magazynu Amiga :( , Nowe milenium - upadek pozostalych czasopism paierowych. Obiecanki-cacanki o nowym OSie ( w miedzy czasie powstawal MorphOS). Po nowym milenium nagminnie sypalo sie srodowisko, a takze zwykli uzytkownicy Amig odchodzili od Naszej platformy. Nie pomogly takie rarytasy ja WB 3.5 - 3.9, poniewaz moc procesorow PPC stawala sie niewystarczajaca, glownie przez popularyzacje formatu DivX. Aktualnie zostala nas garstka (Tygrysy i fanatycy) i od ponad 2 lat srodowisko podzielilo sie na dwa obozy - Zwiazane z AmigaONE na ktora w dalszym ciagu trwaja prace nad OS4, oraz zwiazane z Pegasosem i MorphoOSem (Pegaza i MOSa stworzyli ludzie ktorzy zrobili PPC w latach 1998). Miejmy nadzieje ze oba projekty pojda ta sama droga i beda ze soba wspolpracowac. Jak wyglada dzisiejsza Amiga? Ma procesory G3/G4 (wiekszosc uzywa jeszcze starych PPC np. ja). Praktycznie niczym nie odstaje od zwyklego peceta (poza specjalistycznym oprogramowaniem). Takie zagadnienia jak DivX, mp3, nagrywanie CD,DVD i inne dyrdymaly to norma, a to dopiero poczatek...
[#5] Re: Moje pytanie

@Andrzej Drozd, post #4

..zgadzam się z przedmówcą, że to tylko początek. Ja całe studia informatyczne przeszedłem na Amidze! Sprzęt to taki jakich mało! Owszem, trzeba się troszkę w nim orientować, ale jest naprawdę sympatyczny. Brakuje mi tylko nirktórych programów, jakich bym chciał używać ( gdybym miał pracę zgodną ze swoim kierunkiem - na razie unemploy) np. Visual UML...A tak się muszę męczyć na PC. Stare to, ledwo XP ciągnie, no i jest tak awaryjny jak AmigaOS nigdy! W poniedziałek reinstalka, i wczoraj pwtórak bo się raz źle wyłączył podczas instalacji czegośtam, i system się już nie podniósł...echhh, Workbencha instalowałem dobra 5 lat temu, potem tylko Upgradey, napisałem pod nim swoją pracę inżynierską, i ... nadal działa bezproblemowo! Mam nadzieję że z OS4 będzie tak samo!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem