[#1] W któŽym roku OS5? :)
Mając na uwadze ślimacze tempo ulepszania amigowego systemu,może pobawimy się w czarodziei: w którym roku ukaże się os 5.0? Ja stawiam na 2014 :)

[#2] Re: W któŽym roku OS5? :)

@aMifan, post #1

Nie sądzę. Będę optymistą i powiem: 2-3 lat po ukazaniu się finalnej wersji OS4.0
[#3] Re: W któŽym roku OS5? :)

@TJindy, post #2

Temat super ciekawy... niech Was... Czy nie macie innych tematow do poruszania ? Takie tematy mozna poruszac w jakims brukowcu a nie tutaj.

[#4] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Wiesław, post #3

hmmm...ale w czym problem? Przeciaz od tego jest forum. Popatrz, tak jak mi nikt nie przetlumaczy (udowodni) ze Pegaz nie jest Amiga (poniewaz jak najbardziej jest), to tak samo nikt mi nie przetlumqczy (udowodni) ze AmigaOS4 jest dziadostwem a AONE nie jest Amiga, poniewaz to Teron. No jak moze nie byc Amiga jezeli sprzetowo praktycznie niczym nie rozni sie od Pegaza? Hehe...
[#5] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Andrzej Drozd, post #4

Stawiam wniosek przesunięcia kolegi A.D. do sekcji gimnastycznej.
Po pierwsze. Nie będzie samotny. Będzie w kolektywie.

Po drugie. Nabierze więcej optymizmu życiowego.
(Jeszcze więcej. Jeszcze więcej bo przecież już ma.)

Jeszcze więcej optymizmu życiowego. Jasne. Po trzecie, co jest też ważne - przestanie śpiewać.
[#6] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Sasquatch, post #5

Dobre, wlasnie poprawiles mi humor :) Dzieki :)

[#7] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Sasquatch, post #5

"Po trzecie, co jest też ważne - przestanie śpiewać."

Oj, nie ufaj "masteringom". Ja naprawde spiewalem? Heh, a myslalem ze rapowalem do reggae'owego klimatu i wylem jak haski ktory udawal wilka do hardcora :)
[#8] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Andrzej Drozd, post #4

Popatrz, tak jak mi nikt nie przetlumaczy (udowodni) ze Pegaz nie jest Amiga (poniewaz jak najbardziej jest), to tak samo nikt mi nie przetlumqczy (udowodni) ze AmigaOS4 jest dziadostwem a AONE nie jest Amiga, poniewaz to Teron. No jak moze nie byc Amiga jezeli sprzetowo praktycznie niczym nie rozni sie od Pegaza? Hehe...

Popatrz, a mi nikt nie udowodni ze Seat to nie Volgsvagen. W koncu maja te same silniki, podobne osiagi, zuzycie paliwa i oba maja 4 kola.

Pegaz to komupter Pegasos z systemem MorphOS.
AmigaONE to komputer Amiga z systemem AmigaOS.

I obojetnie co kto tam sobie prywatnie mysli, to faktow rzeczywistych nie zmieni. I pamietaj ze Pegasos, poza waska grupa zainterersowanych, bardziej sie bedzie ludzia kojarzyl z 8bitowa konsola Nintendo niz z Amiga. Nie wierzysz ?
To daj ankiete na jakis nieamigowy portal, powiedzmy Onet czy Wp:
Co jest wedlug Was amiga:
a) Pegasos z systemem MorphOS
b) AmigaONE z systemem AmigaOS

[#9] Re: W któŽym roku OS5? :)

@aMifan, post #1

Mam pytanie - czy Amiga powszechnie kojarzy się z supernowoczesnym komputerem?
Więc gdy zadamy lepiej sformułowane pytanie: co jest bardziej nowoczesnym komputerem, amiga one czy pegasos? Nie sądzę aby ktoś spoza wąskiego grona zainteresowanych potrafił cokolwiek porównać. "Amiga - hmmm, to chyba taka klawiaturka ze stacją dysków.."
Nie wierzycie? Mogę zrobić ankietę wśród moich studentów.
Faktem są podobieństwa konstrukcyjne AmigaONE i PegasosaI, dywagacje na temat wyników sondaży faktem nie są. To nie Familiada.
[#10] Re: W któŽym roku OS5? :)

@wali7, post #9

Bicie piany :)

[#11] Re: W któŽym roku OS5? :)

@aMifan, post #10

Eee tam. Piana? Z wody? Chyba żartujesz...
[#12] Re: W któŽym roku OS5? :)

@aMifan, post #1

panowie jeszcze wam zostaje amithlon i aros :) a co do os5 to nie lepiej by bylo dla spolecznosci amigowskiej zeby amigaos byl dystrybucja taka jak sa linuxy za free... i tak coraz to nowi wlasciciele amigi tego os 4 obiecuje od 1998 roku a mamy teraz 2004 czasu ziemskiego :). pomyslcie jak duzo dla amigi i amigowego systemu zrobili ci ktorzy nic niemieli wspulnego z firma posiadajaca prawa do amiga os(phase5 czy kolesie od pegasosa). tak naprawde uwazam ze najwieksza przeszkoda w rozwoju amigi sa byli i beda wlasciciele praw do systemu ;(, os na ppc powinien pojawic sie juz 4,5 lat temu z supportem do 3d, technologi video czy sensownie dzialajacych uslug internetowych... a nie tam os4 juz jest tylko wiecie chlopaki cos tam skopaly cos pozmienialy etc. Ja sie nie dziwie tym co maja Pegazosy z MorphOs bo oni przynajmniej postapili tak ze chrzania nazwe amiga bo wola miec komputer kompatybilny z amiga :)... to tak jak wybiwerac pomiedzy intelem a amd w pc... (szkoda ze my jestesmy skazani tylko na ppc ;( )... ja chce napisac tylko ze jezeli tak postepuja z uzytkownikami wlasciciele amigi to nic dziwnego sie nie stanie jak ktoregos dnia kolejna firma splajtuje:(. zreszta z takim podejsciem do klientow to niema co sie dziwic.

[#13] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Mufa, post #8

Pegasos to komputer stworzony przez Amigowcow.
TeronOne to komputer stworzony dla linuksowcow przez chinczykow.

[#14] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Stefkos, post #13

A skad wiesz czy ci chinczycy nie byli amigowcami, he? ;)
[#15] Re: W któŽym roku OS5? :)

@reactor, post #14

Dobre pytanie , jednak mimo wszystko nie udalo mi sie znalezc informacji o tym na sieci. Moze podasz link gdzie o tym moge poczytac?
[#16] Re: W któŽym roku OS5? :)

@jimiche, post #12

Male sprostowanko - OS4 na PPC byl zapowiadany na koniec 1996 roku...
[#17] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Stefkos, post #15

Nie ma takiego linka. Nie wszyscy ludzie pisza o sobie na www, nawet jesli zajmuja sie tak nietypowym komputerem jakim jest Amiga.
[#18] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Tomek (Kaczus), post #16

Tak Tomku, wszyscy to wiemy. A Ty jeszcze, poczciwy dbasz o to bysmy nie zapomnieli przypominajac nam co jakis czas o tym "fakcie z A. Inc." ;)
[#19] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Stefkos, post #13

Może Terona robią tam gdzie klepali North Stary ??( były chyba takie chinskie klony Amisi ??)
[#20] Re: W któŽym roku OS5? :)

@reactor, post #17

To skąd ty wiesz , że tam ktoś miał amigę?
A tak wogóle , zobacz że bPlan robił Pegasosa głównie dla Amigowców oraz dla innych nacji , natomiast TeronOne był tworzony tylko dla innych nacji.
amigaOne to nic więcej tylko ten sam teron plus naklejka.
[#21] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Stefkos, post #20

Ale działa na tym nowy AmigaOS więc jest to Amiga. Co z tego, że Pegasos jest bardziej amigowy skoro Amigą nie jest i prawdopodobnie nigdy nie będzię. Chyba, że da się na nim odpalić AOS, wtedy będzie klonem Amigi.
[#22] Re: W któŽym roku OS5? :)

@szulu, post #21

Nie wiem czy używasz teraz jakiejś karty turbo ale jeżeli tak to odłącz ją proszę. Chyba nie chcesz używać klona Amigi?
Wiesz phase5/bPlan (jest jeszcze Elbox oraz kilka pewnie innych firm produkujących sprzęt Amigowy) to nie jest firma błogosławiona naklejką przez KMOS AInc i inne takie rzeczy.
[#23] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Stefkos, post #22

Kartę turbo w PC?;)
Trochę plączesz sprawy, bo karta turbo nie jest komputerem, tylko częścią do tego komputera. Nie podłączysz BPPC do Atari czy PC, tylko do Amigi, więc nawet z turbo to nadal jest Amiga.
A co do klona Amigi - o ile Pegasos będzie takim klonem to z chęcią go kupię i będę używał, bo jest bezkonkurencyjny cenowo dla A1. Ale jak na razie nie słychać o OS4 dla Peg. A dla mnie Amiga to nie tyle sprzęt co system.
[#24] A.M.I.G.A

@jimiche, post #12

jimiche napisał(a):

> Ja sie nie dziwie tym co
> maja Pegazosy z MorphOs bo oni przynajmniej postapili tak ze
> chrzania nazwe amiga bo wola miec komputer kompatybilny z amiga
> :)... to tak jak wybiwerac pomiedzy intelem a amd w pc...

Niestety czasem to "chrzanienie" nazwy AMIGA może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie mam nic przeciwko Pegasosom i w przyszłości sam z chęcią kupiłbym taki sprzęcik (najchętniej tak z drugiej ręki ;)). Jednak dla mnie to zawsze będzie Amiga a nie Pegasos. Jestem tylko człowiekiem, a Amiga wywarła w moim życiu wiele niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Dlatego żąglowanie stwierdzeniami typu: "chrzanić Amigę, Pegaz jest dużo lepszy", godzi w odczucia fanów tego komputera, ludzi który spędzili przed klasyczną Amigą wiele dni i nocy. Po prostu nie można się odcinać od tej chwalebnej przeszłości. Nie można też nazywać Amigi "kulą u nogi", która nie pozwala na rozwój Pegasos`a. To od niej to wszystko się zaczęło i szacuneczek dla chociażby samej nazwy: AMIGA powinien zostać na dnie serca każdego Amigowca/Pegazowca. Gorzej będzie jeśli użytkownicy Pegaza, zechcą stworzyć np. odzielną "subkulturę" wokół nazwy "Pegasos" i systemu MorphOS. Moim zdaniem to byłaby już katastrofa (bez nazwy AMIGA niestety nie mają szans). Dlatego asymilacja obu środowisk to już tylko kwestia czasu.

[#25] Re: W któŽym roku OS5? :)

@aMifan, post #1

Ja myślę że na dnie serca każdego Pegasowca (i AmigoŁanowca) jest właśnie Amiga, gdyby tak nie było, to by te 2.5k zł (czy więcej) wydał na wypasionego peceta, lub np. >=1000 browarków. Pegasos ma system zgodny z OS3.1 więc jest przedłużeniem klasycznej linii własnie z uwagi na zgodność na poziomie OS, a nie hardware (bo tej już chyba żadna Amiga ani Amiga-like nie będzie mieć, chyba że w postaci UAE). Podobnie jak 68K miałem na dnie serca to chęć używania ShapeShiftera czy WordWortha z rozsądną prędkością wymusiła na mnie potrzebę dokupienia czegoś z 68030, tak teraz przyszła kolej na G3/G4.
I tak to wygląda generalnie, bez potrzeby wdawania się w dywagacje Morphos||AOS4.0.
[#26] Re: W któŽym roku OS5? :)

@reactor, post #18

Gwoli scislosci wtedy to bylo chyba Amiga INC akurat - Nazwa byla cos AMiga Technologies cy cus takiego :P Jak sie trzymac faktow to sie trzymac...
[#27] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Tomek (Kaczus), post #26

No zgadza sie i jak widac, to nie Hyperion obecywal, ktory teraz wydaje nowy OS. :)
[#28] Re: W któŽym roku OS5? :)

@Stefkos, post #20

To skąd ty wiesz, że tam ktoś miał amigę?

A skad wiesz, ze tam ktos nie mial Amigi? ;)

W sumie zbytnio przezywasz ten fakt ze Peggy stworzyli byli producenci sprzetu amigowego, a A1 "zwykli" producenci.
[#29] Re: W któŽym roku OS5? :)

@reactor, post #27

Hyperion go tylko pisze, wlascicielem praw jest teraz KMOS...
[#30] Re: W któŽym roku OS5? :)

@reactor, post #28

Bo widzisz ci ludzie co wierza w OS4 to mowią: sprzęt się nie liczy , nie liczą się ludzie , liczy się system.
A co kiedyś wyznawałeś kupując Amigę 1200/600/500/4000?
no przypomnij sobie... dla mnie to wszystko była Amiga wątpię że myślałeś inaczej.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem