[#1] AmigaOS 4 na laptopie macowym
Witam! Na fotach z roznych eventow poswieconych Amiga OS4 widzialem ten system odpalony na iBookach. Ma pytanie: czy bedzie mozliwa instalacja takiego systemu na moim laptopie? Mam iBooka G3 500 i 192 MB RAMu. Czy bedzie trzeba z tym cos kombinowac? W koncu jesli chodzi o sprzet to wszystko jest obslugiwane przez OS 4 (G3, grafika ATI, kontroler ATA...). Mozecie pomoc??
[#2] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Czarek, post #1

a gdzie tak widziales?
[#3] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Brodek, post #2

Oj kolega Czarek chcial sie tylko pochwalic ze ma IBooka ;)
[#4] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@reactor, post #3

nie pamietam gdzie widzialem, chce tylko spytac czy bedzie taka mozliwosc. pozatym ibook g3 500 o polowe tanszy od pozadnej amigi z ppc i gfx.
[#5] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Czarek, post #4

OS4 nie dziala na iBooku. Tak samo MOS.
[#6] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@marcik, post #5

a co jest przeszkoda?
[#7] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Czarek, post #6

Apple, ktore nie udostepnia dokumentacji do sprzetu.
[#8] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Czarek, post #1

Znajac zycie, wczesniej czy pozniej jakas dobra dusza wypusci niepublicznego BoingBalla coby AOS4 ruszyl na innych maszynach z prockami G.x
[#9] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Andrzej Drozd, post #8

Juz na niego czekam bo szczerze to nie stac mnie na AmigaOne albo chocby karte ppc do mojej a1200
[#10] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Czarek, post #9

Nie ciebie jednego niestac i nie ty jeden czekasz.
Mam na biurku PowerMaka 7500 za 100zl a w nim procesor
G3 za 200zî. jesli jakims cudem pojawi sie mozliwosc zainstalowania
na tym OS4 lub Morfosa to momentalnie kupuje laptopa spod znaku
ogryzka.
[#11] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Radoslaw, post #10

a ja bym chcial zobaczyc jakis amigowy system - czy to MOS, czy OS4 - działający na maku.
[#12] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@KAM_, post #11

3.x przez UAE ;)
[#13] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@marcik, post #12

Raczej AOS lub MOS na czyms w rodzaju MoL - bo na czesci powermacow z powodzeniam dziala linux (Yellow Dog Linux). Sam chetnie bym cos takiego uruchomil, bo na AONE to niestety jeszcze dlugo stac mnie nie bedzie.
[#14] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Ukash, post #13

Ale twórcy MOS czy AOS4 nie chcą aby ich system był darmowy i powszechny. Jeśli już gratis, to w dodatku do płyty głównej, która nie jest gratis. Ale podobno Genesi zalega z wypłatami i być może sami twórcy MOSa wpadną na pomysł takiego rozpowszechniania systemu. Oby im się wreszcie opłaciło. Jeśli tak będzie, sam kupię jakowegoś Maca z recyclingu i nowy MOS. A z tą tajemnicą technologiczną Apple to nie przesadzajmy, Linux na PowerMaca przecież istnieje i ma się dobrze.
[#15] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Konrad Klar, post #14

być może sami twórcy MOSa wpadną na pomysł



[#16] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@marcik, post #12

Może zadziała AROS http://aros-exec.org/modules/news/.
[#17] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Konrad Klar, post #14

Linux istnieje, ale dokumentacji do sprzetu jak nie bylo tak nie ma. Jedynym wyjsciem na poznanie sprzetu jest analiza kodu jadra linuxa i pomijajac ze jest to bardzo dlugi i zmudny proces, to po takiej analizie zostanie bardzo wiele niejasnosci.
[#18] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Dariusz Pietrzak, post #16

jeszcze jeden argument, ze OS4, czy MOS dla nadgryzionego japka, to bylaby fajna rzecz:

http://thinksecret.com/news/0412expo2.html

Ja się natomiast zastanawiam, czy Hyperion i Eyetech jakoś się ze sobą nie dogadują. No bo w interesie Hyperionu byłoby stworzenie systemu na jak największą ilość dostępnych platform. Ale to się kłóci z interesami Eyetechu, no bo kto by wtedy kupił A1? µA1 miałaby jeszcze szansę, ale zwykła A1?... Wątpię. Oczywiście narazie pomijam problemy związane z przeniesieniem systemu na Maki, co - wnosząc ze słów Marcika - wydaje się być niemożliwe. :) Ale qrde chociaż jakiś emulatorek, to by się przydał.
[#19] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@KAM_, post #18

w interesie Hyperionu byłoby stworzenie systemu na jak największą ilość dostępnych platform.

Dokladnie.



narazie pomijam problemy związane z przeniesieniem systemu na Maki

"Duzo rzeczy jest nie mozliwe, az w koncu znajdzie sie ktos kto o tym nie wie i to poprostu zrobi" ;]
[#20] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Radoslaw, post #10

mógłbyś napisać co to za karta z tym g3, ja mam apusa 500 (z 603 200mhz) i się zastanawiam nad kupnem do tego g3 (np Cresscendo ;)
[#21] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@marcik, post #17

A twórcy Linuxa czym się kierowali, analizą kodu jakiego jądra? I cóż to za tajne laboratorium produkuje chipsety dla Maców PPC? W przypadku programistów MOSa nie mamy do czynienia z grupą portowaczy, bazujących na udostępnionych źródłach, lecz z byłą ekipą programistyczną Phase5, tymi samymi ludźmi, którzy od podstaw stworzyli CyberGraphX i obsługę PPC na Amiga Classic o MOS nie wspominając. A propos Phase5 - jaki był problem w stworzeniu Permedii II pasującej zarówno do BlizzardówPPC jak i CyberstormówPPC? Zrobiono dwie karty z różnymi złączami i wersję dla CPPC sprzedawano drożej. To ta sama strategia promocji promocji Pegasosa - MOS tylko dla niego. Ale jeśli interesy Genesi i programistów MOS staną się rozbieżne, z takiego "kryzysu wypłatowego" może wyniknąć powstanie MOS i dla innych platform PPC. Jeśli procedury prawne nie ukręcą łba sprawie.
[#22] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@rzookol, post #20

Mialem karte 604 180MHz, ale komputer chodzil cokolwiek wolno.
Trafilem na allegro karte PowerLogix G3 400MHz z 1 megowym keszem.
Teraz OS8.6 dziala znosnie. Zainstalowal bym 9.1 ale nie mam.
[#23] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Konrad Klar, post #21

W sumie wolalbym os4 ale MOSem tez sie zadowole jesli juz cos

[#24] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Radoslaw, post #22

Mam oryginal ktory dostalem z iBookiem. Chcesz???

[#25] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Czarek, post #24

A mozesz podeslac obraz plytki na serwer ?
Odpowiedz moze na radoslawfl(malpa)gazeta.pl
[#26] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Radoslaw, post #25

Ajjjj, nie bardzo kolego... Predzej przepale i wysle materialne plytki bo netka mam wolnego strasznie. Tak w ogole to sa 3 plytki - system, restore i imovie.

[#27] Re: AmigaOS 4 na laptopie macowym

@Radoslaw, post #25

hmm, ja mam 9.1 na jednej płytce (400mb ma obraz) jak chcesz to mogę wysłać
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem