[#1] klawiszologia - będzie w końcu porządek?
czy zostały zrobione/są robione/będą robione jakieś kroki żeby w końcu AmigaOS miał ustandaryzowaną klawiszologię, tak żeby programiści jakoś chętniej się tego standardu trzymali? No i żeby ta klawiszologia jakaś ludzka była.
Czy nie uważacie że na amigowym c&p z prawym "A" można sobie palce zwichnąć próbując to zrobic jedną ręką? Te skróty są chyba dla troli (tych z Gumisiów. One mają takie wielkie łapska).
Marzy mi się porządna obsługa wszystkich podstawowych funkcji WB z klawiatury.
Mile widziany CloseGadget okna katalogu/wolumenu pod klawiszem Esc.

Genaralnie, miłoby było jakby OS$ Team gruntownie zweryfikował tę kwestię a nie kopiował klawiszologię z OS3.x

Tak btw, wie ktoś jak z klawy dukliknąć ikonkę
[#2] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@R-Tea, post #1

Tak btw, wie ktoś jak z klawy dukliknąć ikonkę

na osie 3.x jest: trzymać >lewa Amiga< a >Alt
[#3] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@R-Tea, post #1

CZłowieku- za dużo się nasiedziałeś przy pececie. Przy piecu można zasnąć przy takich ułatwieniach A przydałaby się jakaś "pchełka" do workbencha traktująca o skrótach klawiszowych.

[#4] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@R-Tea, post #1

Te skróty są chyba dla troli (tych z Gumisiów. One mają takie wielkie łapska).

Oj nie wiem czy Ogr Tołdi dalby rade...ale po gumisoku od Buni pewnie tak ;)
[#5] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@Lord_10up, post #3

CZłowieku- za dużo się nasiedziałeś przy pececie. Przy piecu można zasnąć przy takich ułatwieniach

tyle co muszę. w pracy. czasem dłużej, czasem krócej, ale nigdy więcej niż muszę.
Ale dobrze trafiłeś, jest parę skrótów w $win które mi sie podobają.
Ale generalnie nie chodzi mi tu o same skróty jako takie, ale o ich standazyzaję. Żeby wszędzie w systemie i jego aplikacjach były takie same, o ile to oczywiście możliwe.
[#6] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@Prince, post #2

szkoda tylko że trzeba na tą ikonkę nakierować kursor myszy, co nie jest najwygodniejszym sposobem. TABem można przeskakiwać między ikonkami (wg alfabetu); dobrze by było móc kliknąć ikonkę bez tego kursora.
[#7] Re: klawiszologia - bćdzie w końcu porządek?

@R-Tea, post #1

Się czepiasz. Ja spokojnie jedną ręką naciskam PA i C lub V. Mi to już tak w krew weszło, że jak muszę coś zrobić na pececie, to szukam klawisza Amiga. A dla tych co mają króciutkie paluszki są dostępne małe klawiaturki.
[#8] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@R-Tea, post #5

Minie w pc denerwuje pisanie po polsku i klawisze start. Pod dosem lewy alt naciskam zeby byly polskie literki a pod win prawy i lewego juz nie mozna by polskie literki byly. W Ami zdecydowanie lepiej, jak na moj gust to jest rozwiazane. Pisze mi sie szybciej, bo naciskam lewy alt i palcem od prawej reki klawisze z prawej strony i odwrotnie prawy alt i palcami lewej reki np. klawisz S.

W pc przy pisaniu polskich literek w programach pod dosem i win zdaza sie ze wybire ktorys ze smiesznych klawiszy Start lub menu kontekstowego przy okazji przypadkowo uruchamiajac jakis program lub jego funkcje...

Żądam NORMALNYCH klawiatur, a nie dostostowanych do jedynie slusznego systemu ;)

W ogóle dziwię się, że nie ma jaszcze klawiszy z napisami łord i IE :)
[#9] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@rjack, post #8

Phi.. jak to nie ma?? Pewnie ze sa.. Z logo IE jest 90% klaw tzw. "multimedialnych". Sam mam taka w domu przy kompie siostry...
[#10] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@Masta Krishna, post #9

:) no i jak się rozpanoszył monopolista windowsowy. Ludziom sie wmawia, ze nie ma swiata poza wyspa m$ ;) W szkole ucza obslugi windowsow, a nie informatyki (patrz podrecznik do "informatyki") co juz mniej smieszne jest.
[#11] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@rjack, post #10

P.S.

Widze, ze w znajomosci windowsowych klawiatur jestem malo kompetentny. Na szczescie korzystam czesto z oryginalnej amigowej klawiaturki :)

Pozdrawiam
[#12] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@rjack, post #8

W Ami zdecydowanie lepiej, jak na moj gust to jest rozwiazane. Pisze mi sie szybciej, bo naciskam lewy alt i palcem od prawej reki klawisze z prawej strony i odwrotnie prawy alt i palcami lewej reki np. klawisz S.

No to akurat w AmigaOS mi się podoba - mozna używać obu altów do polskich literek.
Po obu stronach - $win i Amigi - są bardzo wygodne, mniej wugodne i denerwujące rozwiązania.
Dlacze by nie wybrać te najlepsze z obu stron i zastosować w OS4 ?


Żądam NORMALNYCH klawiatur, a nie dostostowanych do jedynie slusznego systemu

w naszych realiach takie klawiatury pewnie nie będą tanie, ale jeśli ktoś zdecyduje sie takie robić i sprzedawać, to ok. Na pewno znajdą się chętni.
Mimo to myslę że lepszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie wykorzystania standardowych klawiszy z pecetowych klawiatur jako standard w OS4 i wyznaczenie w ten sposób drogi dla twórców programów aby się tego standardu trzymali.
Myśle tu o klawiszach Insert-Delete-Home-End-Pg Up-Pg Down
Podoba mi się już że większosc programów daje amigowy Help pod ten klawisz co na $win ptwiera menu Start.
[#13] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@rjack, post #10

Oj, niezgodzę się, że w szkole uczą windowsów. W drugiej klasie gimnazjum (teraz niestety się przeniosłem do innej szkoły ) Informatyka była prowadzona na pecetach i na Macintoshach. W sumie to fajna sprawa, zwłaszcza znajome zamykanie okien:):):)

[#14] Re: klawiszologia - będzie w końcu porządek?

@R-Tea, post #1

A co wy na to żeby, tak samo jak to jest z Altami w AmigaOS, oba klawisze z logo A dzialały tak samo ??
Mój najulubieńszy CED tak właśnie te klawisze obsługuje i to jest super wygodne wg mnie.

OS4 mógłby zapoczątkowac taką zmianę!
Pożegnania ze standardami kodowania znaków jak np. Amiga-PL się nie bali.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem