[#1] OS4 & MorphOS.
Tak z ciekawości spytam... Dużo się tu pisze o AmigaOne, Pegazach, itd...

A ja nadal nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: czy OS4.0 można zainstalować na Pegazie, a MorphOS na AmigaOne? To samo pytanie dotyczy także klasycznych Amig z proceskorkiem PCC 233 (to chyba najszybsza karta dla klasyków, nie?).

I dalej... Czy panowie od Pegazów i AmigiOne nie planują aby rozjeścia tych dwóch linii do punktu, gdzie obydwa komputery bćdą niekompatybilne?



Ostatnia modyfikacja: 13.05.06 17:05
[#2] Re: OS4 & MorphOS.

@BartTP, post #1

Na Pegazie nie uruchomisz AOS 4.0 (niektórzy mówią, że jeszcze nie, ale ja osobiście wątpie), a na A1 nie uruchomisz MOSa.
Co do klasyków, to są oba systemy, ale MOS jest do sciągnięcia, a AOS 4.0 jest tylko dla wybranych przez Hyperion beta-testerów.
[#3] Re: OS4 & MorphOS.

@BartTP, post #1

Zapewniam Cię, że na pewno znajdziesz te informacje na tym portalu.

W skrócie: AmigaOne - MorphOS nie pójdzie, Pegazos - AmigaOS4.0 nie pójdzie. Amiga PPC (mam więcej niż 233) - pójdzie AmigaOS4.0 i pójdzie MorphOS

[#4] Re: OS4 & MorphOS.

@Torn, post #2

...i to jest przykra wiadomość. :(

Osobiście cieszyłem się, gdy powstały Pegazy, cieszyłem się, gdy powstała A1... Ale teraz nie wiem, czy się cieszyć, czy nie - firmy amigowe powinny iść ramię w ramię, a nie dodatkowo dzielić środowisko.



Ostatnia modyfikacja: 13.05.06 17:46
[#5] Re: OS4 & MorphOS.

@BartTP, post #4

Niestety, podział obecnie to chyba najmniejsze ze zmartwień - bardziej wkurzający jest zastój na obydwu platformach :S

[#6] Re: OS4 & MorphOS.

@Prince, post #3

podziel się swoimi wrażeniami z uruchomionego os4 na amidze klasycznej :)

[#7] Re: OS4 & MorphOS.

@Prince, post #3

Ciężko mi uwierzyć, że patrząc z punktu widzenia architektury komputera Amiga Classic jest bliżej Pegaza, niż AmigaOne... Tu PPC i tu PPC... A Classic to przecież babunie. ;)

Czemu tedy nie można swobodnie instalować obydwu sysopów na tych komputerach?

PS. Czemu to forum z upartością maniaka przerabia mi literkę "ę" na literkę "ć"?



Ostatnia modyfikacja: 13.05.06 18:29
[#8] Re: OS4 & MorphOS.

@BartTP, post #7

W skrócie: bo twórcom jednego i drugiego rozwiązania nie zależy, aby ich dzieło działało na sprzęcie konkurencji. Nie ma co roztrząsać tego tematu, bo zaraz zrobi się z tego kolejny brednioserial, jakich było to już wystarczająco dużo.

[#9] Re: OS4 & MorphOS.

@Marek Szyprowski, post #8

Nie chcę seriali, interesuje mnie WIEDZA.

Rozumiem, że jako-tako nie ma problemów natury technicznej, tylko zwykła chęć wytępienia konkurencji, a może nawet złośliwość?

Z drugiej strony - konkurencja konkurencją, ale "co dwie głowy to nie jedna".

Amiga nie jest w dziś w na tyle komfortowej sytuacji, by stosować do niej twarde reguły rynkowe. Chyba, cholera, coś takiego jak instynkt samozachowawczy obydwie firmy wykazują?



Ostatnia modyfikacja: 13.05.06 18:40
[#10] Re: OS4 & MorphOS.

@BartTP, post #7

PS. Czemu to forum z upartością maniaka przerabia mi literkę "ę" na literkę "ć"?

Sprawdź ustawienia w profilu i dokonaj ich właściwych ustawień w zależności od swojego systemu (a konkretnie czcionek).
[#11] Re: OS4 & MorphOS.

@BartTP, post #9

Amiga nie jest w dziś w na tyle komfortowej sytuacji, by stosować do niej twarde reguły rynkowe. Chyba, cholera, coś takiego jak instynkt samozachowawczy obydwie firmy wykazują?

Genesi wykazuje znakomity instynkt samozachowawczy, kierując Pegasosy przede wszystkim do zwolenników Linuksa. MorphOS jest w tym momencie mało finansowo znaczącym odpryskiem. Brzmi to być może nieco brutalnie, ale dzięki temu mamy dla MorphOS-a stabilną platformę sprzętową, do kupienia i z serwisem. Natomiast AmigaOS 4 jest w tej chwili systemem bez sprzętu, nie wygląda na to, żeby AmigaOne miała być jeszcze produkowana, a nadchodzące projekty (Amy05, PowerVixxen, czy różne wyłaniające się na wyprzedarzach stare płyty z PPC 405) generują póki co wyłącznie szum medialny.

[#12] Re: OS4 & MorphOS.

@Grzegorz Kraszewski, post #11

Genesi wykazuje znakomity instynkt samozachowawczy, kierując Pegasosy przede wszystkim do zwolenników Linuksa. MorphOS jest w tym momencie mało finansowo znaczącym odpryskiem.
Gdybys Ty takie cos napisal 2 lata temu... bys zostal tu zlinczowany.

[#13] Re: OS4 & MorphOS.

@rzookol, post #6

Noooo, yyyyy, ten tego, eeee, jest jakby inaczej,ooooo, meeeee.....

[#14] Re: OS4 & MorphOS.

@BartTP, post #7

PS. Czemu to forum z upartością maniaka przerabia mi literkć "ć" na literkć "ę"?

Być może wybrałeś (choć teraz widze, ze w profilu masz wybrane iso-8859-2) kodowanie AmigaPL przy rejestracji, a na twoim systemie lub twoja przeglądarka nie używa tego kodowania. To jest ważne tylko dla użytkowników Amigi klasycznej, którzy nadal trwają przy tym prehistorycznym "sntanrardzie".

Jest tez druga mozliwosc, uzywasz AmigaPL w systemie a wybrales ISO-8859-2.

[#15] Re: OS4 & MorphOS.

@reactor, post #12

Gdybys Ty takie cos napisal 2 lata temu... bys zostal tu zlinczowany.

Dwa lata temu wyglądało to zupełnie inaczej. Genesi zainwestowało w MOS-a kilkaset tysięcy dolarów (tak, tak...). A teraz jak jest, wiemy - właśnie tak, jak napisałem.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem