[#1] Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0
Witam!
Jestem świeżym posiadaczem karty turbo BlizzardPPC i karty graficznej BVisionPPC i zastanawiam się, czy Amiga 1200 z tymi kartami wystarczy by obsłużyć system operacyjny AmigaOS 4.0

Po drugie, czy znacie jakieś ciekawe programy i gry, które wymagają takich kart (wiem, że można je znaleźć na Aminecie).

[#2] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@Minniat, post #1

Jak do tej pory nie istnieje jakakolwiek publiczna wersja AmigaOS 4 działająca na A1200 w jakiejkolwiek konfiguracji.

[#3] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@Minniat, post #1

Aktualnie publicznie nie jest dostępna wersja dla Amigi klasycznej, ale do uruchomienia OS4 wymagane jest: procesor PPC, Amiga, najlepiej powyżej 64 MB RAM (możliwe, że i na 32 by się uruchomiło, ale wtedy może brakować pamięci dla aplikacji zewnętrznych), dysk twardy, zalecana karta GFX.
[#4] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@Mandi^ATO, post #3

na excecu pisali kiedyś, że i dla 64 mb mało co zostaje dla aplikacji

[#5] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@rzookol, post #4

Widzialem betatestowy klasyczny sprzet z 128MB i jednak to jest wartosc, ktora najlepiej spisze sie z OS4 (256MB tez zle by nie bylo :) ).

[#6] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@Lokaty, post #5

Podejrzewam, że użytkownik komputera z AmigaOS4 będzie miał podobne programy (z podobnym apetytem na pamięc) co użytkownik MorphOSa. I jako ten ostatni mogę powiedzieć, że startowałem z 256 MB (na Pegu) i było OK, teraz mam 512 MB i krótkotrwały powrót na 256 MB był KATORGĄ. Sam nie wiem, czy po prostu teraz jest więcej pamięciożernych programów dla Morphosa (Sputnik z wieloma stronami otwartymi, AmiGG, Stellarium... to te z których często i jednocześnie korzystam), czy po prostu rozpuściły mnie te 512 MB ;) . Chociaż na własne oczy widziałem Efikę ze 128 MB i MOSem 2.0 gdzie Sputnik otwierał strony bezproblemowo i nic nie wołało o więcej RAMu... ale jaca otwierał tylko jeden program na raz.
Jednak przenosząc swoje morphosowe spostrzeżenia typowałbym 256 MB jako niezbędne minimum wygodnej PRACY,
- 512 MB to luksus
- 128 MB minimum przy których można cokolwiek zrobić
- 64 MB... z tą ilością pamięci można sobie otwierać i przesuwać okna, tudzież podziwiać ikonki ;)
[#7] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@wali7, post #6

Zaczyna się robić z AOS4 jak z grzybem więcej pamięci lepiej wszystko działa. Ja w Pegu mam 512 i wiem że nie wykorzystuję połowy. A jak z grzyba wlożę 256MB to nie mam różnicy (no ale nie mam w pegu netu )
[#8] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@Arbuz, post #7

Na pewno wykorzystujesz więcej...
po pierwsze FreespaceII lubi 512 MB... co prawda na 256 MB też się uruchamia, ale cosik mu się czasem kiełbasi i lubi zwisnąć...
po drugie - praktyczny przykład - przez tydzień miałem downgrade z 512 do 256 MB -> odpalam (jak zawsze) Sputnika, AmiGG i Stellarium... efekt - nie widziany od czasów A1200 komunikat "No available memory" (czy jakoś podobnie).
Na 512 MB jest luksus. Na razie ;)
[#9] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@wali7, post #8

No to jest problem. Jak wsadzić do A4000 więcej niż 128MB? Karta CSPPC obsługuje maksimum właśnie 128MB. Czyżby na to miał pomóc SharkPPC?
[#10] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@kmilota, post #9

Czyli wychodzi na to, ze tylko do A1200+BPPC mozna wlozyc 256MB (2 x 128MB)...

[#11] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@Lokaty, post #10

Dokładnie. Taka jest specyfikacja tych kart.
[#12] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@kmilota, post #9

kmilota napisał(a):

> Czyżby na to miał
> pomóc SharkPPC?

A istnieje?

[#13] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@szuler, post #12

szuler napisał(a):

> kmilota napisał(a):
>
> > Czyżby na to miał
> > pomóc SharkPPC?
>
> A istnieje?

A nie? Może zapytaj to pytanie Elboxowi.
[#14] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@kmilota, post #13

Póki co SharkPPC istnieje na kilku zdjęciach i tyle :) Nikt go nie widział w działaniu więc jest tak samo realny jak Samantha czy inne Pandy, też każdy je widział.... na zdjęciu ;)

[#15] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@Olo, post #14

Samanthę można było dotknąć.

[#16] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@mailman, post #15

Sharka na jakiś targach też :), no i w siewdzibie elboxu swego czasu stał jeden w gablocie :) Nie zmienia to jednak niczego, jest to tak samo mityczne urządzenie jak sam czy panda ;) ;) ;)

[#17] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@kmilota, post #13

kmilota napisał(a):

> > > Czyżby na to miał
> > > pomóc SharkPPC?
> >
> > A istnieje?
>
> A nie? Może zapytaj to pytanie Elboxowi.

Wole Crescendo/7200, ktore jest bardziej realne i mozna je kupic. Wersje z przeprogramowanym EEPROM-em mnie nie interesuja

[#18] Re: Wymagania sprzêtowe AmigaOS 4.0

@szuler, post #17

UWAGA FLAMEWAR ON

Jak możesz , Shark to nie przeflashowany Crescendo, tak samo jak A1 to nie przeflashowany Teron. Ty amigowy bluźnierco... NA STOS ;) ;) ;)

FLAMEWAR OFF

I tyle jeżeli chodzi o moje "łykendowe" trollowanie ;) ;)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem