[#1] AmigaONE/OS4 okiem Kokosa
Noooo! W końcu! Musiały minąć 3 amispotkania, żebym mógł w końcu pobawić się najbardziej amigowym (żaaarcik) ze wszystkich amigowych OS-ów! ;]

Nawiązując do legendarnego już wątku "Efika/MOS2 okiem Kokosa", chciałbym żeby sprawiedliwości stało się zadość.

Na wstępie powiem, że bawiłem się OS4-ką dosyć krótko, a nawet duuuużo krócej niż obcowałem z Efiką/MOS-em na poprzednich spotkaniach.. Tak więc nie będzie tu w zasadzie nic miarodajnego, poza paroma wrażeniami..

- Wygląd Workbencha nie zrobił na mnie tak dobrego wrażenia jak screeny które widywałem. Przeszukiwałem teraz sieć, żeby podać te które mogłem widzieć, które mogły mi się podobać ale nie mogłem znaleźć. W takim razie muszę przyznać, że Ambiet prezentuje się po prostu lepiej. Jest ładniejszy, czytelniejszy i w ogóle.. ;] Może to też kwestia niższej rozdzielczości na sprzęcie amigafana, ale może nie..

- Ilość software'u jaki widziałem nie była jakaś zadowalająca. Po obu prezentacjach można było dojść do wniosku, że MOS ma więcej i lepiej jeśli idzie o oprogramowanie. Gwoździem do trumny był dla mnie OWB, który na MOS-ie działał lepiej. Wersja na OS4 wymagała dodatkowo odpalonych aplikacji. Podobało mi się za to oprogramowanie do przeglądania grafiki z pomocą silnika 3D. Fajne przejścia, efekty prezentacji, efekty płynnej manipulacji obrazem. Pomysł niepierwszej jakości ale rzadki i fajny.

Kopas w dupas od OS4 dla MOS na moje oko leży tylko w dwóch płaszczyznach:

1. OS4 posiada X-owe środowisko do uruchamiania stricte linuksowego oprogramowania. A więc mamy tu niwelowany problem dostępu do pakietów biurowych na amisystemach. Dzięki temu rozwiązaniu odpalamy sobie spokojnie OpenOffice'a.

2. Ochrona pamięci. Ale o tym już było w poprzednim wątku. ;]

- update systemu o którym czytałem w którymś tam TA PL wcale nie ejst taki różowy jak myślałem. Mogloby to np być ładne oparte o jakieś repozytoria np na os4depot, a nie jest. Z tego co słyszałem od Grześka to linkasy do nowych wersji sa przysyłane ręcznie do autora updatera. Ugh...

- sprzęt.. Wielkim bólem dla osoby która miałaby się decydować na kupno OS4 jest też wybór platformy sprzętowej. Wiadomo - sprzęt pod OS4 kosztuje niemało. Teraz mamy sytuację, że OS4 pojawiła się na amigaone, sam oraz pega. Jaką można mieć pewność, że wybierzemy któraś z dostępnych opcji a za chwilę nie zostaniemy poinformowani o tym, że OS4 na tę platformę to była jednorazowa akcja, update'ów nie będzie, kup pan inny sprzęt itd..

Ogólnie odniosłem wrażenie, że systemy nie różnią się jakoś specjalnie. Gdyby MOS posiadał jeszcze ochronę pamięci, możliwość uruchomienia jakiegokolwiek pakietu biurowego, w ogóle bym się nie zaswtanawiał nad wyższością jednego systemu operacyjnego nad drugim.

[#2] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #1

OS4 NIE posiada ochrony pamieci. ma taka sama namiastke jak MorphOS.

[#3] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #1

w czym ochrona pamięci z os4 jest lepsza od ochrony pamięci w mosie ?

brrr, kiero był szybszy :)

to jeszcze coś napiszę:
morphos też posiada środowisko do uruchamiania unixowego oprogramowania, nazywa się geekgadgets i jest rozwijane na amigowe systemy od wielu wielu lat

Mos tylko nie ma skompilowanego pakietu biurowego. Jest to jego wada (a raczej duży plus OS4) ale server X11 miałem na mosie uruchomiony dawniej niż na os4 zaczęto myśleć na ten temat



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 15:13:37
[#4] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@rzookol, post #3

No to super w sumie. Dzięki za sprostowania.

[#5] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #1

po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że kokosowi moglo sie pokokosić pamięc wirtualna z ochroną pamięci a więc jest brać pod uwagę ochronę pamięci to faktem jest, iż mos jej nie posiada o os4 tak. Z wypowiedzi członków mosteamu wynikało, że pamięc wirtualna w morphosie jest juz od dłuższego czasu przygotowana ale po pierwsze nie dzialala stabilnie po drugie trzeba by bylo pewnie pracy by zadzialala z nowszymi systemami.

Co daje nam obsługa pamięci wirtualnej w skrócie:
Dla procesorów 32 bitowych mozemy zaadresować 2^32 bajtów czyli 4gb z czego dla pamięci RAM przeznaczone jest 2 GB (reszta leci na adresowanie sprzętu etc.). Dla typowych systemów z ochroną pamięci takich jak standardowy linux każdy proces ma swoją przestrzeń wirtualną (wirtualne 2 GB pamięci ram) nie nachodzące na pamięc innych procesów (o ile nie korzystamy z pamięci dzielonej). W OS4 o Mosie jest inaczej. Jesli jeden i drugi proces zaadresuje 345532 bajt pamięci to będzie wskazywało to na ten sam bajt w pamięci fizycznej. Dla przykladu taki kod:

char *a;
a = 12123;
*a = 233;

Wpisze pod 12123 bajt pamięci fizycznej RAM na mosie i os4/os3 wartość 233. W systemie z ochroną pamięci takie coś by się nie wydarzyło.

Co to nam daje?
Ano to, ze dla posiadaczy 2 GB pamięci ram w pegazie/amidze one pamięc wirtualna na dysku nie będzie nigdy używana :). Dla posiadaczy mniejszej ilości pamięci oczywiscie w OS4 wirtualka się przydaje ale mysle ze jesli komuś brakuje pamięci to lepiej dokupić i mieć 2GB niz bawić się pamięc na dysku



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 15:28:13



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 16:06:07



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 16:07:42
[#6] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@rzookol, post #5

A spróbuj dokupić RAM do Efiki :D

Tak, wiem, wiem, zawsze można młotkiem roztłuc
[#7] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@rzookol, post #5

ochrona pamieci nie ma nic wspolnego z osobna przestrzenia adresowa dla kazdego zadania.

Edit: No, moze sie zle wyrazilem. wirtualna przestrzen adresowqa dla zadan nie musi oznaczac, ze istnieje ochrona pamieci.



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 15:41:44
[#8] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #1

1. OS4 posiada X-owe środowisko do uruchamiania stricte linuksowego oprogramowania. A więc mamy tu niwelowany problem dostępu do pakietów biurowych na amisystemach. Dzięki temu rozwiązaniu odpalamy sobie spokojnie OpenOffice'a.

Nie wiedziałem, że na AmigaOS4 można spokojnie odpalić OpenOffice. Żyłem w niewiedzy i nieświadomości bo wiedziałem tylko o AbiWordzie...

[#9] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@grxmrx, post #8

Bardzo możliwe, że się palnąłem. Po Abiword uruchomiony chyba został jednak spreadsheet z OpenOffice.

grxmrx style......

[#10] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #9

chyba w to nie wierzę
raczej gnumetric



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 17:05:13
[#11] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #9

Na OS4 jest jedynie AbiWord. Nie ma OpenOffice.
Nie żebym twierdził, że to źle, bo w MOSie bardzo przydałby się choćby AbiWorld. Ale OpenOffice to byłoby coś. Nawet wielkie coś... dla obu systemów.
A na MOSowym OWB z powodzeniem działa Google Docs, można otwierać, edytować i zapisywać dokumenty MS Office (sprawdzałem dokumenty Worda i proste arkusze Excella). No ale trzeba mieć sieć i oczywiście nie działa to tak szybko, jak śmigałoby na natywnym, systemowym sofcie. Ale i na MOSie się da :)
[#12] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@wali7, post #11

Znając życie za chwile Google zrobi Google Docs dostępne w Off-Line. Gdyby Marcik już machnął tego Sputnika na Chromie, do tego jakimś cudem google gears przeportować (wiem, wiem.. ;])..

[#13] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #1

Ech, tylko zamęt siejesz, podchodzi pod trolling..

[#14] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kitech, post #13

Opisał swoje wrażenia z mosa to i teraz pora na OS4 :)

[#15] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Drako^lM, post #14

Dokładnie tak. Sprawiedliwie, a nie torlling.. :)

Gdybym dorzucił tu parę nazwisk, wyzwisk i użył z 10 razy słowa 'exec' to inna rozmowa. ;]



Ostatnia modyfikacja: 15.03.2009 19:28:36
[#16] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #15

Kokos, ja wcale tak nie myślę. Nie mogłem sobie tylko odmówić przyjemności PRZEKLEJENIA Twojej wypowiedzi na moje niusy z Execparty.

[#17] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kitech, post #16

Nie znam Twoich newsów z exec party, ale jeśli wywiąże się z tego konstruktywna dyskusja w tym temacie to nic tylko się cieszyć. :)

[#18] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kitech, post #16

Pamietaj i tak byliśmy tymi złymi na exec party :)

[#19] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #17

Skleroza?!
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=4&i=14632&t=14615&ostatnie=1

[#20] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #1

Kokos weź no to zdjęcie zrób jakoś wyraźniejsze bo po litrze na łeb nie widzę z kim gadam :)

[#21] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kitech, post #19

No to skoro już wiadomo o co chodzi teraz mogę Ci powiedzieć, że robisz ewidentny torlling. I to jeszcze taki zawistny w kiepskim stylu.. :) Chcesz pogadać, wyżalić się, zapraszam na prv. :) Bardzo chętnie Ci wyjaśnię (a przynajmniej spróbuję) co takiego trollerskiego widziałem w Twoim temacie, bo sądzę, że jeszcze nie do końca jesteś świadomy.. :]

[#22] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Arbuz, post #20

Też Cię po awatarze nie poznaję (nadal) no ale to już taki urok netu.. ;)

[#23] Re: AmigaONE/OS4 okiem Kokosa

@Kokos, post #9

Na X jest tylko AbiWord i niestety nie obsługuje on polskich liter, dodatkowo jest strasznie niestabilny właśnie szczególnie przy plikach z Worda i polskich ogonkach które można wstawić używając słownika. Co do pamięci wirtualnej również nie jest tak różowo program musi umieć z niej skorzystać (napisałbym, że musi być specjalnie napisany ale ktoś na Execu stwierdził, że używanie odpowiedniej flagi pamięci nie jest równoważne ze specjalnym napisaniem programu). Czyli wszystkie programy z klasyka i sterowniki nie potrafią z niej skorzystać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem