[#1] Problem ze startem os 4.1 na sam Flex
Cześć

Posiadam Sam Flex 800 i nie mogę kompletnie wystartować z instalacją systemu :(. U-Boot widzi i dysk twardy i DVD ale później wypisuje tak:

No known method for device 148
FLB: no SLB found in any of the designated boot sources; returning to U-Boot.

Start ustawiony na OnBoardSata CDRom. Na płycie instalacyjnej jest tylko plik SLB_V2.
Co i jak poprzestwiać, co napisać w U-Boot aby załadować SLB do pamięci. DVD nowe, dysk nowy. Co powinno być na płycie instalacyjnej ? Całość ( Sam i os 4.1 ) kupowałem razem w eFunzine i wygląda na orginał ;)

[#2] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@RAL, post #1

Hej!

A podpiąłeś urządzenia zgodnie z instrukcją? W obecnej wersji u-boota w Sam, każde złącze SATA przeznaczone jest do startowania innego urządzenia. Upewnij się, czy dysk podłączony jest do lewego górnego, a DVD do prawego dolnego (albo na odwrót). Chociaż nie zawsze jest to reguła: przy jednym urządzeniu (tylko DVD), musiałem je podpiąć w miejsce dysku...

Pozdrawiam!
[#3] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@Radov, post #2

No właśnie wszystko przyłączyłem jak Bozia przykazała ;), ( odwrotnie też ) - inaczej bym się nie pytał.

[#4] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@RAL, post #3

Nie wiem czy zauważyłeś, więc napiszę na wszelki wypadek: menu wyboru urządzeń do którego można wejść bezpośrednio z ekranu wgrywania uboota nie zapisuje ustawień dla innych sesji. Sprawdź więc jakie masz ustawienia w menu "OS multiboot" - ustaw tam DVD na pierwszej pozycji, zapisz i wpisz z linii poleceń: "boota".

Jakbyś był z okolic Warszawy i podjechał na dzisiejsze spotkanie, to byśmy coś doradzili:)



Ostatnia modyfikacja: 03.09.2009 14:02:56
[#5] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@Radov, post #4

Cześć
Dzięki za chęć pomocy :). Problem okazał sie prozaiczny - nowy ( ze sklepu ) napęd okazał się uszkodzony. Elektronika w porządku tylko "coś" nie tak z mechaniką. Ech...

[#6] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@RAL, post #1

Cześć,
Właśnie stałem się posiadaczem sam440 + OS 4.1 i także mam problem z instalacją - jednak inny niż opisany powyżej. Po włożeniu płyty z systemem i załodowaniu kickstartu pojawia się ekran z napisame AmigaOS 4.1 i.... nic się dalej nie dzieje. Podczas startu działa poprawnie: kombinacja lewy+prawy przycisk myszy (i wszystkie urządzenia mają status że działają) oraz ctrl+A+A.

Podczas wymiany napędów DVD udało mi się po napisie AmigaOS 4.1 zobaczyć ekran kickstart 4 i dalej nic.

Uboot jest podniesiony do najnowszej oficjalnej wersji. Dysk i napęd DVD są podłączone do właściwych portów na płycie (zgodnie z manualem). Płytę bootuje poleceniem boota.

Będę wdzięczny za podpowiedzi / pomoc zwłaszcza że to mój porwót do Amigi po bardzo wielu latach braku kontaktu z tym systemem.
[#7] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@alekc, post #6

Cześć

Jak długo czekasz po pojawieniu się ekranu z obrazkiem ?
Czy Sam masz podpiętą do sieci ?
Z tego co ja pamiętam, to przy instalacji zanim pojawił się ekran z requesterem gdzie klikało się "proceed" to trochę czasu mijało. Później wybierało się język i mapę klawiatury.
Spróbuj wcisnąć enter, escape, Prawa Amiga B lub Prawa Amiga V. Może wtedy ruszy proces instalacji dalej.

[#8] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@RAL, post #7

Czekałem ponad 30 minut i nic więc zakładam że coś idzie nie tak jak trzeba.

Próbowałem z podłączoną do sieci (prawe gniazdo) i nic. Sprawdziłem także kombinacje klawiszy które podałeś ale niestety bez rezulatatu - nadal widzę tylko obrazek AmigaOS 4.1.

Po mału zaczynam się zastanawiać czy coś przypadkiem nie jest nie tak z Uboot lub z samą płytą...
[#9] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@alekc, post #8

Cześć

Spróbowałem u siebie zainstalować system z cdrom.
Przerwałem autoboot i wpisałem menu. Ustawiłem bootowanie z OnBoard CDROM i wybrałem "boot this configuration" i dalej ruszyło. Kickstart się załadował i po 30 sek, pokazał się obrazek i ruszył czytnik. Załadował się system, przywitał i poprosił o wybór języka. Dalej już nie próbowałem ;).
A czy płyta cd nie jest porysowana ?
Jedyne co mi przychodzi do głowy to ustawienia przy bootowaniu o których napisałem wyżej.

[#10] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@RAL, post #9

U mnie niestety po "boot this configuration" nic się nie dzieje poza promptem Uboot'a. dopiero komendy: ide reset i boota pozwalają zabootować płytę.

Zastanawiam się czy coś jest nie tak z firmwareme. Otóż podczas startu widze dziwny komunikat: last switchoff i data ustawiona na 2109 rok...

potem pojawia mi się komunikat: * no valid controller specified *
[#11] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@alekc, post #10

Sprawdź baterię zegara i ustaw czas na właściwy.

[#12] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@RAL, post #11

Czas ustawiłem z U-boot poleceniem date i... SUKCES :D Wielkie dzięki za pomoc. Pozostaje jeszcze kwestia zrobienia porządku z firmware'em. Czy ktoś próbował go resetować np poprzez wyjęcie baterii lub poleceniem z poziomu U-boot'a?
[#13] Re: Problem ze startem os 4.1 na sam Flex

@alekc, post #12

Przepraszam za cross-post z Execa ale dobre firmy - zwłaszcza na tak małym rynku - uważam że trzeba chwalić: musze bardzo podziękować firmie ACube za profesjonalny support. Nie tylko że szybko odpisywali na mejle i byli bardzo pomocni to po rozwiązaniu problemu z ustawieniami firmwareu dodatkowo człowiek z ACube zadał sobie trud aby przejrzeć wszystkie ustawienia i wykrył że napęd CD/DVD jest spowolniony i wysłał mi osobnego mejla w tej sprawie. Naprawdę miło od takich ludzi kupować sprzęt :D

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem