[#1] Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0
Czy ktoś z innych użytkowników OS4.0 spotkał się z problemem kiepskiej jakośći odtwarzania muzyki w formacie MED lub MOD na Amidze z systemem 4.0? Chodzi mi tu o programy korzystające z bibliotek medplayer.library lub ptreplay.library. Początkowo myślałem, że chodzi o ustawienia AHI, ale te są prawidłowe. Dochodzę do wniosku, że wynika to z nierzetelności portowania tych bibliotek (lub systemu AHI) pod system 4.0 oraz procesor PowerPC. Jako, że opublikowane zostały źródła tychże bibliotek to postaram się rozwiązać ten problem pisząc własnego replayera.

Odnoszę wrażenie, po wielu testach, że większość oprogramowania wychodząca na OS4.0 jest mizernej jakości. Mam plan, by zapełnić niszę w dziedzinie oprogramowania dla OS4.0 i napisać kilka własnych programów, które spełniają podstawowe funkcje potrzebne w każdym systemie operacyjnym, jak odtwarzacz muzyki, edytor tekstu i edytor graficzny (edytor tekstu jest już po części napisany, a wersja demonstracyjna jest do ściągnięcia).

Jakie są odczucia innych użytkowników OS4.0 z korzystania z tego systemu i używania programów pod niego napisanych? Czy brakuje Wam jakichś programów użytkowych przeznaczonych do konkretnych zastosowań?

[#2] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Minniat, post #1

Odnoszę wrażenie, po wielu testach, że większość oprogramowania wychodząca na OS4.0 jest mizernej jakości.

Dopiero teraz do tego doszedłeś?
A na poważnie to na AOne nie zauważałem tego problemu więc może to jest defekt OS4 na klasykowej amidze.

[#3] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Arbuz, post #2

Zatem zapewne jest to defekt OS4 na klasyku, pewnie jakaś niezgodność Paula<->AHI lub niepoprawnie przepisany kod Replayera.

[#4] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Minniat, post #3

a po jakiego grzyba korzystasz z wersji omijających paule jak wiadomo ze będą gorsze od starych 68k?

[#5] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@rzookol, post #4

Korzystam z jedynej wersji medplayer.library dostępnej na OS4Depot. Używa ona na wyjściu AHI.device w 16 bitach.

Zainteresowało mnie to, że ten port medplayer.library dla OS4 jest bazowany na projekcie XMP - Extended Module Player, który ma za zadanie umożliwić odtwarzanie modułów z Amigi w wielu formatach na Unixowych systemach. Więc rozwiązanie jest proste o ile wina nie leży po stronie XMP. Napiszę własną wersję medplayer.library, która korzysta z tego XMP i używa na wyjściu audio.device w 8 bitach. Jeśli zaś XMP jest winne to trzebaby przeportować i tę bibliotekę.

[#6] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Minniat, post #5

Ten XMP to prawdziwy kolos, odtwarza moduły w kilkudziesięciu formatach i używa wyjścia m.in. do AHI. Przepisanie go to strasznie dużo pracy. Zgrałem więc z kompaktu, który posiadam (CDPD) kod źródłowy replayera modułów MED napisany przez autora Teijo Kinnunena w całości w języku C! Zamierzam przepisać go dla OS4.0. Autor napisał że można rozprowadzać ten kod w swoich programach. Będę musiał chyba tylko sprawić by korzystał z Timer.device zamiast CIA :)



Ostatnia modyfikacja: 10.09.2009 17:47:25
[#7] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Minniat, post #1

Osobiście jestem zdecydowanie za edytorem tekstu. Niestety niewiele korzystałem jeszcze z OS4 na klasyku. Bardzo lubiłem Gadami, ale niestety nie uruchamia się (wygląda że przed bibliotekę XML). Pewnie jeszcze raz poproszę o interwencję autora Gadami. AmiGG praktycznie nie da się używać, choć podobno da się to obejść stosując odpowiednie wersje klas MUI. Nie miałem czasu tego sprawdzić. Co do muzyki, to fajnie, ze zauważyłeś problem. Na pewno Twoje oprogramowanie stanie się przydatne. Więcej w temacie muzyki nie napiszę gdyż rzadko kiedy korzystam z dźwięku.

Z moich obserwacji: przeglądarka OBW jest zdecydowanie stabilniejsza niż IBrowse. Również odnoszę wrażenie, że skompilowane programy, które uruchamiałem pod OS4 są mniej stabilne niż te pod OS3. Być może ma tu znaczenie czynnik długości okresu ewolucji programu w danym systemie czy mniejsze doświadczenie programistów w tworzeniu pod OS4.
[#8] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Minniat, post #6

Jesteś pewny, że player jest w C? Przecież nawet do ostatniej wersji OCSS playery są w assemblerze. Mało tego, nawet do wersji pecetowej także są w assemblerze (zaszyte w plikach cpp).
[#9] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@rjack, post #7

Akurat z edytorami tekstu nie jest tak źle, jest bardzo dobry DME, ale przeznaczony raczej dla programistów, jest CygnusED. Brakuje mi programów graficznych jak i właśnie odtwarzacza muzyki.

[#10] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@cholok, post #8

Tak, źródła tego replayera są w całości w języku C. Rewelacja. I wiesz co powiem? Wczoraj w jeden dzień udało mi się napisać samodzielnie prawie całego playera muzyki MED! Oparłem się na dokumentacji modułów w formacie MED. Jeszcze muszę dobrać odpowiednie tempo odtwarzania modułów oraz dodać efekty specjalne, ale wszystko już działa sprawnie, muzyka jest odtwarzana z jakością taką samą jak playery pod OS3.x! Nazwałem go FastPlayer. Jak tylko go ukończę (oraz zrobię GUI) to umieszczę na OS4Depot, bo brak tam tego typu programów. :D

[#11] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Minniat, post #9

Masz rację. Edytor nie powinien być priorytetowy.
[#12] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Minniat, post #1

Okazuje się, że jest program, który poprawnie i z dobrą jakośćią odtwarza MODy. Jest to:

http://os4depot.net/index.php?function=showfile&file=audio/play/ami-playmod.lha

Więc kiepska jakość odtwarzania dotyczy tylko m.in. medplayer.library.

[#13] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@Minniat, post #10

nie pisz playera tylko napisz własną wersję biblioteki, to skorzystają inne programy

[#14] Re: Kiepska jakość odtwarzania modułów pod OS4.0

@rzookol, post #13

Napisałem już playera MEDów wykorzystującego AHI i przerwania software'owe. Działa bardzo fajnie, dobrze współpracuje z systemem (podczas odtwarzania można swobodnie pracować) i mam nadzieję, że bez zarzutu też pod OS4.1. Póki co będzie to oddzielny program, ale biblioteka (nowa wersja medplayer.library) jest w moich planach. Program korzysta z niskopoziomowego API z bardzo dobrym efektem (wysokopoziomowe API powodowało właśnie tragiczną jakość dźwięku pod OS4.0 na Amidze 1200 - i chyba tylko na niej).

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem