[#1] Rozbudowa SAM440ep
Witam,
w końcu udało mi się zdobyć płytę SAM440ep w wersji 667 Mhz. Jest to jak wiadomo "goła" płyta z dołączonym AOS 4.1. W związku z tym zastanawiam się co można do niej by dołożyć. I tak:

1) Po pierwsze jakaś sensowna obudowa, z tego co widziałem to generalnie obudowy miniITX są dość drogie. Czy ktoś poleci coś sensownego lub jakiś sklep z takimi obudowami w PL?
2) Karta graficzna - jaka i czy w ogóle warto? Musi być "low profile" czy "zwykła"?
3) Karta Wi-Fi. Jaka pasuje do SAM-a?
4) Co jeszcze warto dołożyć do niego a raczej co można? Może jakieś konkretne przykłady?

Poproszę o jakieś sugestie. Dziękuję i pozdrawiam
Emu

[#2] Re: Rozbudowa SAM440ep

@c3h6, post #1

Hej!

Odpowiem nie po kolei:
2) Sam440ep ma wbudowany układ graficzny RadeonM9 z 64MB RAM (128 bit). Jest to bliski odpowiednik Radeona 9000, najmocniejszej karty jaką obecnie można wykorzystać z AmigaOS 4.1.

Ponieważ pytasz się o grafikę do SAM440ep - muszę się upewnić: nie masz na myśli wersji "flex". Wersja "flex" nie ma wbudowanego układu, za to większe możliwości rozbudowy (PCI66, 2xPCI33 oraz max 1GB RAM)

To czy karta musi być "low profile" zależy od obudowy jaką kupisz.

3) Jesli dobrze pamiętam, można wykorzystać karty 11MBit oparte u układ PrismII.

4) W Sam440ep masz tylko jeden slot PCI 33, po włożeniu bezprzewodówki nic więcej nie dodasz. SamFlex ma 3 PCI, ale jeden (PCI 66) musisz wykrozystać na grafikę. Typową konfiguracją wydaje się: grafika, WIFI, porządny dźwięk.

Jeszcze uwaga: Sam obsługuje karty tylko o napięciu 3,3V (oraz tzw. uniwersalne) - trzeba to sprawdzić przy zakupie. (patrz: --linka--)

I na koniec:
1) Zostawiłem to pytanie na koniec, ze względu na pytanie o rozbudowę - upewnij się, którą wersją Sam440ep jesteś zainteresowany.
Ogólnie - do "flex" kupiłem obudowę typu ultra-slim: Modecom Feel 205. Nie jest zła, ale jednak kupno karty graficznej "low profile" było problemem. (Chciałem mieć mały sprzęt ) Radzę więc:
- do Sam - flex normalną obudowę micro-ATX, albo typu CUBE
- do Sam - małej, która nie potrzebuje grafiki, możesz zaryzykować "slim". Może ta Ci będzie odpowiadać: --linka--. Przydałby się tylko ciut silniejszy zasilacz. (chociaż 96W powinno starczyć, szczególnie jeśli byś kupił dysk 2,5" )



Ostatnia modyfikacja: 22.09.2009 18:00:55
[#3] Re: Rozbudowa SAM440ep

@c3h6, post #1

o ile kojarze to acube sprzedaje extended porty dla sama ze dodatkowymi zlaczami muzycznymi, co do wifi to ja bym olal na razie kupno karty bo amigowe sterowniki wspieraja tylko kodowanie wep czyli praktycznie nie wspieraja zadnego kodowania, mozna takze kupic dzwiekówke i scsi

[#4] Re: Rozbudowa SAM440ep

@Radov, post #2

Ech... Nie można edytować starszych wiadomości.

Dostałem informację od osoby, która używa Sam440ep (małą) w obudowie ModeCom Feel 102. Wrażenia są jak najbardziej pozytywne ze względu na małe wymiary. Z innych uwag:
- złącze zasilania w Sam440 musi być wlutowane "pionowo", tzn. pod katem prostym do laminatu, by zmieścić się w tej obudowie. Acube niestety wypuścił partię, gdzie złącze to było wlutowane poziomo... Musisz to sprawdzić.
- dołączony zasilacz 96W wystarcza jak najbardziej, nawet z dyskiem 3,5" (+DVD RW oczywiście)
- złącze zasilacza obudowy ma 24 piny i nie da się rozczepić na 20+4. Niezbędna jest więc przejściówka (np. --linka--)
- obudowę można postawić w pionie lub w poziomie, w zestawie odpowiednie uchwyty.



Ostatnia modyfikacja: 22.09.2009 19:51:46



Ostatnia modyfikacja: 22.09.2009 19:52:01
[#5] Re: Rozbudowa SAM440ep

@Radov, post #4

@Radov: I jakiej firmy kupiłeś kartę ? Niestety do tej pory mam Radeona 9250 Sapphire od Acube i muszę trzymać w Micro ATX, a już nie mam wolnego miejsca pod biurkiem i z chęcią bym zamienił na jakiegoś low profila.

@c3h6: A co do dołożenia PCI to jeszcze można Creative SB Live, ja mam OEM-ową wersję CT4870.

[#6] Re: Rozbudowa SAM440ep

@Radov, post #2

Hej,

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Wersja SAM-a to 440ep, czyli format miniITX - zależy mi również na tym, by sprzęcik był mały. Czyli tak to wszystko zrozumiałem:
1) karty graficznej w zasadzie nie ma sensu dodawać
2) wybór zostaje między Wi-Fi a SB Live. Czy oznaczenie / typ SB ma jakieś znaczenie - widzę że są np. SB0220, CT4670, SB0410 itp.
3) co sądzicie o tych obudowach (którą byście wybrali do SAM-a ep) - te dwie chyba tylko wchodzą w grę:
tu:
http://www.allegro.pl/item739409490_obudowa_modecom_mini_itx_feel_202_psu_96w_w_wa.html

i tu:
http://www.allegro.pl/item749763872_mini_itx_apex_mi_008_htpc_barebone_xpc_atom_ion.html

Raczej ja bym się skłaniał chyba ku tej "kostce" bo ma miejsce na dodatkowa karte PCI.

I jeszcze: nie pomyślałem o tym, że potrzebuję przejściówki z 24 -> 20. Z tego co widzę są dwa rodzaje: z 20 na 24 i 24 na 20. Która jest mi potrzebna do jednej z tych obudów?

Dziękuję i pozdrawiam
MS



Ostatnia modyfikacja: 22.09.2009 20:54:15
[#7] Re: Rozbudowa SAM440ep

@c3h6, post #6

@sand

Na angielskim e-bayu udało mi się znaleźć gościa sprzedającego niskoprofilowy GeCube Radeon 9250 128MB RAM. Niestety, egzemplarz który dostałem jest chyba uszkodzony. Peceta uruchamia prawie normalnie (z krzaczkiem na ekranie tytułowym windowsa), ale Sam wiesza się przy próbie wejścia w tryb Vesa. Na aw.net jest osoba, która ma ten sam model i chyba mu działa...
Musiałem pożyczyć Radeona 7000 64MB. Na szczęście nie odczuwam żadnych problemów z używaniem AOS 4.1 z włączoną kompozycją na tej, wolniejszej karcie. Nie mam jednak odniesienia:)

@c3h6
Pisząc o Feel 102 miałem oczywiście na myśli model 302:) Na 99% wszystkie podane uwagi dotyczą także wersji 202.

Jeśli chcesz mieć mały sprzęt - wybierz 202. W niej też masz miejsce na kartę PCI, trzeba tylko dokupić przejściówkę/kątownik, tzw. "PCI riser card". Na allegro jest teraz kilka przykładowych, ale chyba żaden, który odpowiadałby wysokością. W każdym razie, by nie wprowadzić w błąd, upewnię się jeszcze odnośnie możliwości wykorzystania PCI w Feel 202. Dam jutro znać.

Przejściówka zasilająca będzie dobra: ta (24pin na 20 pin)



Ostatnia modyfikacja: 22.09.2009 22:41:21
[#8] Re: Rozbudowa SAM440ep

@Radov, post #7

Ok, czekam na wiadomość.

Zastanawiam się czy jeżeli zdobędę PCI riser, to czy nie pojawi się kolejny problem, tym razem tzw. backplate (otworu na zlącze np. VGA)?

Pzdr
MS

[#9] Re: Rozbudowa SAM440ep

@c3h6, post #8

> Zastanawiam się czy jeżeli zdobędę PCI riser, to czy nie pojawi
> się kolejny problem, tym razem tzw. backplate (otworu na zlącze
> np. VGA)?
>

nooo, backplate to faktycznie jest problem
[#10] Re: Rozbudowa SAM440ep

@c3h6, post #6

Wybór obudowy to również sprawa gustu, gdybym szukał budki do amisi to była by ona (jak i klawa wraz z myszą) czerwona - czarny to może być PC.
Sprzedawcę APEX MI-008 z Alle znam i mogę go spokojnie polecić. OK

[#11] Re: Rozbudowa SAM440ep

@wube, post #9

...nio cio..... :D
Kupując nową obudowę mam od razu lecieć do marketu po wyrzynarkę i pilniki? ;)

[#12] Re: Rozbudowa SAM440ep

@c3h6, post #11

Więc tak:
- do Feel 202 można znaleźć odpowiedni riser, ale nie ma do czego przymocować (ustabilizować) później karty i wchodzi ona w otwór backplate. Obudowa ta jest dobrym wyborem, jeśli nie planujesz rozbudowywać SAM. Jest cicha (zasilacz na kablu jak w klasykach;)) i mała. W razie potrzeby łatwo zmieścisz sprzęt w plecaku.
- kostka jest rzeczywiście lepszym rozwiązaniem w przypadku rozbudowy. Możesz ponadto wykorzystać normalny zasilacz. Ogólnie, ta kostka którą znalazłeś na allegro jest bardzo dobrym wyborem. Solidnie wykonana i najniższa wśród innych. Tylko 12 cm - więc jej wymiary to jak nałożone na siebie 2 Feel 202. Zasilacz kostki ma złącze zasilania rozczepiane 20+4 pin. Kabel może okazać się zbyt krótkim (ale nie musi), ma ok. 10cm. W razie potrzeby można dokupić przedłużacz:) Moc zasilacza oczywiście spokojnie Ci wystarczy. U siebie mam 350W i jest to trochę za dużo - zasilacz czasami nie widzi obciążenia po restarcie i muszę czekać aż się rozładuje:)

Z backplate jest rzeczywiście problem, bo ACube ich nie wykonał. Próbujemy jednak coś z tym zaradzić - przeglądaj wątek na --eXecu--, próbujemy coś z tym zaradzić. Na ppa.pl tez oczywiście wrzucę info, jeśli uda się nam (3moon'owi;)) opracować własną zaślepkę.
[#13] Re: Rozbudowa SAM440ep

@Radov, post #12

Dziękuję bardzo za informacje. Wygląda na to, że wygra chyba jednak kostka.
Pzdr
MS

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem