[#1] Co nowego w OS4?
Na forum AmigaWorld.net założono wątek, w którym na bazie informacji z Pianeta Amiga i AmiWest 2009, toczy się dyskusja podsumowująca i próbujące przewidzieć jakie zmiany mają nastąpić lub zostały zapowiedziane, że nastąpią w uaktualnieniach AmigaOS 4.x.

[#2] Re: Co nowego w OS4?

@mailman, post #1

Zmiany w planowanym 4.1.1 nie są tak szokujące, ale 4.2 - SMP, lepsze wsparcie dla drukarek, Java... Bardzo to ciekawe.

[#3] Re: Co nowego w OS4?

@recedent, post #2

java jest w zasiegu, jedynym problemem są moce przerobowe, podobnie jak sterowniki do drukarek (pewnie port cupsa). SMP jest nierealne w amidze chociaz obsluga wielu procesorow realna juz jest

do amigafana:
w powyższych zdaniach brak jest zlosliwosci



Ostatnia modyfikacja: 24.10.2009 20:10:19
[#4] Re: Co nowego w OS4?

@rzookol, post #3

Hmm... SMP nierealne? Pewnie wiesz co mówisz. Z drugiej strony - gdyby tak zerwać z kompatybilnością i wspierać tylko natywne programy to dalej byłoby to takie nierealne?

[#5] Re: Co nowego w OS4?

@recedent, post #4

To i tak trzebaby napisać całe podstawy systemu od nowa... czyli zupełnie nowy system, ze starym mający wspólną co najwyżej nazwę.

[#6] Re: Co nowego w OS4?

@Marek Szyprowski, post #5

Tak jak zostało zasugerowane w wątku na aw.net, wypowiedź Stevena chyba sugeruje, że obsługa SMP, zacznie być dodawana _od_ 4.2. Myślę, że należy więc to rozumieć tak, że samo SMP w 4.2 nie musi działać, pojawią się jednak pierwsze zmiany w architekturze (utrata kompatybilności?), które mają przygotowywać programistów i ich aplikacje do pracy w nowych warunkach. Warto też zauważyć, że pewne mechanizmy (chociaż nieaktywne?) zostały już wprowadzone do architektury wersji 4.1. Możliwe więc, że dla części nowych aplikacji zmiany nie będą bardzo bolesne.

@Rzookol
Potwierdzam. Nie widzę złośliwości:)



Ostatnia modyfikacja: 24.10.2009 21:10:59
[#7] Re: Co nowego w OS4?

@Radov, post #6

obsługa SMP, zacznie być dodawana _od_ 4.2

Logicznie rzecz biorąc należy przypuszczać, że wkrótce pojawi się jakiś conajmniej dwurdzeniowy sprzęt obsługiwany przez AmigaOS 4. Czyżby Mace z G5? A może chłopaki z ACube coś projektują po nocach? Kandydatem mógłby być 8640D z Freescale. AppliedMicro (dawniej AMCC) nie ma nic z dwoma rdzeniami w ofercie.

Zaczynam się zastanawiać czym naprawdę jest ten ambitny projekt Hyperionu. Timberwolf nim nie jest, wielordzeniowość, czy Java też nim nie jest. Więc co? Nowy sprzęt? To raczej mógłby być ambitny projekt ACube. Może to być zmiana architektury procesorów (np. na x86) ale z tym do 4.2 to chyba jeszcze nie zdążą...

[#8] Re: Co nowego w OS4?

@Grzegorz Kraszewski, post #7

java moglaby byc ambitnym projektem, ja bym sie nie obrazil majac jave w systemie :)

[#9] Re: Co nowego w OS4?

@Grzegorz Kraszewski, post #7

No makow mieli nie wspierac wiec to odpada

[#10] Re: Co nowego w OS4?

@rzookol, post #8

Ja też, tylko zależy jaka to będzie implemetacja javy. Suna, Kaffe, SableVM, a może gcj. A i co ważne to jakie pakiety uda im się przeportować. Ale i tak się cieszę. Tyle, że trochę na to trzeba będzie poczekać.

[#11] Re: Co nowego w OS4?

@sand, post #10

Mnie również ucieszyły plany co do Java, ciekawe co z tego wyjdzie.

[#12] Re: Co nowego w OS4?

@mailman, post #1

Ja juz nawet nazbieralem na Samante , ale wstrzymuje sie do ujawnienia ambitnego planu :D Jak sie okaze , ze to jednak nie sprzet to trudno , wtedy kupie Sam ;)

[#13] Re: Co nowego w OS4?

@Hellena, post #12

Dla mnie ambitny plan Hyperionu jest nie istotny, mam MOSa na MAcu mini i z niego sie smieje więc nic mi to projektow związanych z AmigaOS.

Kiedy JAVA w MOSie?

[#14] Re: Co nowego w OS4?

@esen, post #13

W mosie pewnie nigdy . Bo po co miała by być cześcią systemu ? :)

[#15] Re: Co nowego w OS4?

@esen, post #13

Temat: "Co nowego w OS4?" Idż trollować gdzie indziej, mało kogo interesuje co dla Ciebie jest istotne, a na pewno nie w tym wątku.

[#16] Re: Co nowego w OS4?

@esen, post #13

Dokładnie tak jak napisał sand - temat dotyczy AmigaOS 4, a nie innych systemów operacyjnych, proszę o trzymać się wątku :) Ewentualnie możesz zadać to samo pytanie w stosownym do tego dziale forum.

[#17] Re: Co nowego w OS4?

@esen, post #13

Skoro nic Ci do projektow zwiazanych z AmigaOS , to dlaczego w nich sie wypowiadasz ? Mi nic jest do projektow macos wiec nie siedze na forum ogryzka i nie troluje ;)

[#18] Re: Co nowego w OS4?

@esen, post #13

Użytkownik esen otrzymuje pierwsze i ostatnie ostrzeżenie za robienie offtopica w dziale AmigaOS 4.x, w dziale Pręgierz oraz w komentarzach na głównej stronie. Następne takie działanie będzie skutkować banem.

Pozostałych użytkowników, proszę o wstrzemięźliwość w ustosunkowywaniu się do wypowiedzi, które mogą prowokować.

[#19] Re: Co nowego w OS4?

@Grzegorz Kraszewski, post #7

Grzegorz Kraszewski napisał(a):

> Logicznie rzecz biorąc należy przypuszczać, że wkrótce pojawi
> się jakiś conajmniej dwurdzeniowy sprzęt obsługiwany przez
> AmigaOS 4. Czyżby Mace z G5?

Nie sądzę. Maki PPC to ślepa uliczka w którą Hyperion celowo wpuścił konkurencję, a sam wędruje w innym kierunku.

> Zaczynam się zastanawiać czym naprawdę jest ten ambitny projekt
> Hyperionu.

Najambitniejszy. Niekoniecznie musi to oznaczać coś relatywnie szczególnie ambitnego. Innymi słowy, największa rzecz jaką zrobi Hyperion nie musi być wcale czymś specjalnym.

[#20] Re: Co nowego w OS4?

@rzookol, post #8

rzookol napisał(a):

> java moglaby byc ambitnym projektem, ja bym sie nie obrazil
> majac jave w systemie :)

Przecież Java i Flash to zło nikomu do szczęścia niepotrzebne ;)

[#21] Re: Co nowego w OS4?

@GumBoy, post #19

Dlaczego Maki PPC to ślepa uliczka?

[#22] Re: Co nowego w OS4?

@Banderas, post #21

Banderas napisał(a):

> Dlaczego Maki PPC to ślepa uliczka?

Bo to martwy i juz nie produkowany sprzet

A zapowiedzi dot. Os4.1.1 i 4.2 wygladaja naprawde interesujaco. Zobaczymy jak bedzie wygladala realizacja.

[#23] Re: Co nowego w OS4?

@szuler, post #22

Z tym moze być już róznie akurat . Zastanawia mnie co chcą zrobic z workbenchem .
Bo w sumie w 4.1 miał być już rozbudowany . Tak samo miało być nowe 3d

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem