[#1] AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia
Krotka recenzja, nowego uzytkownika, AmigaOS4.1 - http://www.szorcik.pl/3yv




Ostatnia modyfikacja: 22.11.2009 02:37:40
[#2] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@reactor, post #1

Jak widać, dla kogoś, kto chce informatycznie pozostać w dwudziestym wieku, AmigaOS 4 jest jak znalazł. Chciał się użytkownik poczuć jak przy swojej A4000, gdy był piękny i młody i się poczuł. Szanuję ten punkt widzenia, chociaż go nie podzielam.

[#3] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@reactor, post #1

Niech ktoś napisze tam, że problem z odczytaniem dysku z poziomu OpenFirmware'u wynika najprawdopodobniej z tego, że nie skasowane zostało MBR, które domyślnie jest na każdym nowokupionym dysku.

[#4] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Podzielam twoje zdanie.
Ja tam wole obslugiwac wszystko z poziomu Ambienta np niz bawic sie w file managery. Wole rowniez miec wszystko w gui niz ustawiac w ikonkach ustawienia, to nie te czasy.
Polecam rowniez pelna wersje MorphOS'a 2, porownanie 1.4.5 badz 2.0 demo z pelna wersja os4 nie ma tez sensu.
Podsumowanie: Ciesze sie rowniez ze cieszy sie uzytkownik.

[#5] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@reactor, post #1

"Pod AmigaOS4 należy otworzyć DEVS:Monitors i wejść we właściwości danego sterownika dodająć we właściwościach ikonki żądane przez nas tryby. Jakież to amigowe i intuicyjne dla kogoś kto przyzywczajony jest do AmigaOS. "

nie wiem czy mam sie smiac czy plakać, przy amidze klasycznej spędziłem 14 lat i nigdy ale to nigdy nie wchodzilem do tooltypow ikonki żeby dodać nowe tryby, a mialem dosc dlugo ikonke monitora Pal, oraz Euro36. Nastepnie przez 5 lat mialem ikonke BVision PPC i takze nie ustawialem w tooltypach trybów. jak widac nie bylem/jestem amigowcem i nie uzywalem tak naprawde amigowego systemu bo tooltypy monitorow zostawialem w spokoju.

[tu bylo pare zdan o mbr ale jak widac z ponizszych postow nieslusznych :)]

ps. tak wiem tooltypy w ikonach to domena Picasso96 ale sprowadzanie tego do amigowosci jest idiotyczne i autor sam siebie osmiesza.



Ostatnia modyfikacja: 22.11.2009 11:35:34
[#6] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Troche przejaskrawiasz... to nie jest tak, ze ja koniecznie chce pozostac w XX w... starałem sie wyrazic jasno: poszukiwalem jakiegoś złotego środka micdzy nowymi rozwiązaniami (które - owszem - wprowadzają wiele cennych udogodnien, ale siłą rzeczy coraz dalej odchodzą od pierwowzoru), a tym "amigowym feelingiem". To sa oczywiście wyłącznie moje subiektywne odczucia i dla Ciebie takie kwestie mogą nie mieć znaczenia, ale mi tego zaczeło w MOSie brakować w miare jego rozwoju (a uzywałem go od wersji 1.4.2 do 1.4.5 (+ wersje demo 2.0 i wyżej).

Tak jak napisałem na execu - gdybym miał pominac ta amigowa otoczke i spojrzeć na funkcjonalność systemu *wylacznie* z perspektywy wygody użytkownika który nie miał/ma nic wspolnego z Amigą, to niewątpliwie MOS jest tu lepszym wyborem jako system obiektywnie pod wieloma wzglćdami lepiej dopracowany (vide Ambient, który w obecnej wersji jest po prostu świetny)... tyle, że w tym przypadku sa rowniez systemy znacznie lepsze od MOSa, bardziej uniwersalne, z wićkszą baza software'u itp. A jednak szukamy czegos innego... czyli jednak jest cos takiego, co nas ciągle tu trzyma, prawda..?

Dla mnie AOS4 w obecnej postaci po prostu w wiekszym stopniu jest tym "zlotym srodkiem".

[#7] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #6

są inne systemy lepsze od mosa zgodne binarnie z amigaos3.x ?

[#8] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@Marek Szyprowski, post #3

Pegaza mam od 2004 r. i podlaczalem juz do niego rozne dyski instalujac rozmaite systemy (poczawszy od mosa 1.4.2 na 2.3 skonczywszy, debiana itp.). MBR wyczyscilem. Problem wystapil tylko na tym jednym konkretnym dysku.

[#9] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #8

czy w OF byl widoczny RDB czy MBR?
Jaka masz wersje OF?
[#10] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@rzookol, post #7

przeciez to jest wlasnie "informatyczne tkwienie w XX w." do kwadratu. :D

moje zdanie jest takie: jesli uznam zgodnosc z aos3.x za ceche dla mnie kluczowa (na tyle, zeby uzywac systemu, ktory to zapewnia, kosztem innych funcjonalnosci i kosztem bazy sprzetowej na ktorej taki system mozna odpalic), to nie mam na mysli wylacznie zgodnosci na poziomie binarek/api, tylko raczej caloksztalt "amigowosci". I o to sie cala dyskusja rozbija.

[#11] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #10

Zauważ, że poruszyłes temat tooltypow w ikonce monitora, z ktorego ja sie troche nabijam. Rozumiem, że byłes użytkownikiem Picasso96 i jestes do takiego zapisu trybów przyzwyczajony ale preferencje Morphosa dotyczace trybów karty graficznej to przepisane preferencje Cybergraphix. A więc są tak samo amigowe jak preferencje Picasso96. Wiem, że dużą rolę grają przyzwyczajenia ale nie sprowadzaj proszę amigowosci do zewnetrznego oprogramowania.

Tryby w ikonkach monitora nie są typowe dla Amigi są typowe tylko i wyłącznie dla Picasso96, soft reset też nie jest typowy dla Amigi, jesli by byl to zaladowane kickstarty do pamieci przeżywalyby restart.



Ostatnia modyfikacja: 22.11.2009 11:52:57
[#12] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@rzookol, post #11

Ciesze sie, ze rozumiesz, bo w pierwszym poscie wyskoczyles z tekstem, ze "sie osmieszam" i ze tooltypy monitorow nie sa amigowe, bo Ty ich nie uzywales przez 14 lat. :) Z tego co pamietam sam zawsze wysmiewales zakusy niektorych osob na "konkurencyjnym portalu" do okreslania stopnia amigowosci czegokolwiek... wiec umowmy sie, ze nie istnieje zaden "arbiter amigowosci". Dlatego tez prosze nie pisz teraz, ze np. tooltypy picasso nie sa amigowe, bo to jest - jak juz slusznie zauwazyles w kolejnym poscie - kwestia idywidualnych preferencji i przyzwyczajen. Akurat dla mnie sa amigowe i tyle. Dla mnie edycja tooltypow jest bardziej amigowa, niz klikniecie "ustawienia->Monitors". Moje prawo i caly czas podkreslam, ze wyrazam wylacznie swoje wlasne zdanie na ten temat. :)

Co do soft resetu, to - abstrachujac od jego amigowosci - zaladowany do pamiecie kickstart wlasnie przezywa soft restart (przynajmniej u mnie na A4000 ladowany blizkickiem).

[#13] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #12

respector napisał(a):

> Dlatego tez prosze nie pisz teraz, ze np. tooltypy
> picasso nie sa amigowe, bo to jest - jak juz slusznie
> zauwazyles w kolejnym poscie - kwestia idywidualnych
> preferencji i przyzwyczajen. Akurat dla mnie sa amigowe i tyle.

Prosisz Rzookola, żeby nie pisał, że nie są amigowe bo to kwestia preferencji, a potem piszesz że są amigowe i już.

Dla Rzookola jak mniemam nie są amigowe i już.

> Dla mnie edycja tooltypow jest bardziej amigowa, niz klikniecie
> "ustawienia->Monitors". Moje prawo i caly czas podkreslam, ze
> wyrazam wylacznie swoje wlasne zdanie na ten temat. :)

Zakładam, że Rzookol również wyraził swoje zdanie, a nie arbitralny fakt.

[#14] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@Norbert, post #9

byla widoczna RDB parition 0.

szczerze mowiac nie wiem jaka mam wersje OF, bo nigdzie takiej informacji nie ma... przy starcie OF wyswietla:

SmartFirmware(tm) Copyright 1996-2001 by CodeGen Inc.
Pegasos bios extensions copyright 2001-2003 by bplan GmBH

z kolei komenda help bplan zwraca mi:

bplan Pegasos OpenFirmware BIOS
Copyright 2002

nigdzie nie ma zadnego numeru wersji.

[#15] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@GumBoy, post #13

napislem, ze *dla mnie* sa amigowe, *moim zdaniem* itp.

jest dokladnie jak piszesz - rzookol i ja mamy po prostu inne zdanie na ten temat i jest to jak najbardziej OK. Jedyna uwaga z mojej strony byla taka, zeby nie pisac, ze ktorys z nas wyrazajac swoje zdanie "osmiesza sie".

[#16] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #14

setenv oem-banner false. Wtedy przy starcie wyświetla wersję.

[#17] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #12

Nie napisałem, że tooltypy w ikonkach monitora nie są amigowe, napisałem tylko, że prefsy CGX i Prefsy Picasso96 są tak samo amigowe. To jest stwierdzenie obiektywne i takie też się staram zawsze pisać (nie licząc złośliwości :) )

[#18] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@Korni, post #16

Dzieki, ale dalej nie podaje mi zadnego numeru wersji, zniknal tylko tekst "This space is for rent", a zamiast tego pojawil sie napis "false".

Ten parametr chyba po prostu ustawia wartosc tekstowa tego pola.



Ostatnia modyfikacja: 22.11.2009 14:17:18
[#19] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #15

respector napisał(a):

> napislem, ze *dla mnie* sa amigowe, *moim zdaniem*

To bez dodania "dla mnie" nie jesteś w stanie domyśleć się z kontekstu, że Rzookol swoją opinię wyraża?

> jest dokladnie jak piszesz - rzookol i ja mamy po prostu inne
> zdanie na ten temat i jest to jak najbardziej OK. Jedyna uwaga
> z mojej strony byla taka, zeby nie pisac, ze ktorys z nas
> wyrazajac swoje zdanie "osmiesza sie".

Nie. To nie była jedyna uwaga. Jemu nie pozwoliłeś pisać co jest amigowe, bądź nie, a sam napisałeś.

[#20] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@GumBoy, post #19

> To bez dodania "dla mnie" nie jesteś w stanie domyśleć sić z kontekstu, że Rzookol swoją opinić wyraża?

Ja jestem, ale Ty najwyrazniej nie, poniewaz wczesniej napisales:

"Prosisz Rzookola, żeby nie pisał, że nie są amigowe bo to kwestia preferencji, a potem piszesz że są amigowe i już."

Dlatego wlasnie moje wyjasnienie bylo skierowane do Ciebie. Nigdzie nie twierdzilem, ze cos jest amigowe "i już". Caly czas podreslalem, ze wyrazam wylacznie swoje zdanie na ten temat.

[#21] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #14

A jaki ustawiłeś rozmiar bloku dla tej partycji? OpenFirmware potrafi odczytać tylko partycje z 512-sto bajtowym blokiem. Może MediaToolBox (czy jak on się tam zwie) domyślnie dał inny rozmiar bloku?

[#22] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #14

jak w OF jest komenda shut-down to masz wersje 1.2 lub nowsza



Ostatnia modyfikacja: 22.11.2009 14:42:44
[#23] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #20

oem-banner? zamiast oem-banner :).

setenv oem-banner? false



Ostatnia modyfikacja: 22.11.2009 14:49:37
[#24] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #20

respector napisał(a):

> > To bez dodania "dla mnie" nie jesteś w stanie domyśleć sić z
> kontekstu, że Rzookol swoją opinić wyraża?
>
> Ja jestem, ale Ty najwyrazniej nie, poniewaz wczesniej
> napisales:
>
> "Prosisz Rzookola, żeby nie pisał, że nie są amigowe bo to
> kwestia preferencji, a potem piszesz że są amigowe i już."

No i? Po tym fragmencie wnioskujesz, że nie zrozumiałem, że opinie Twoja, czy Rzookola nie są waszymi własnymi?

> Dlatego wlasnie moje wyjasnienie bylo skierowane do Ciebie.
> Nigdzie nie twierdzilem, ze cos jest amigowe "i już". Caly czas
> podreslalem, ze wyrazam wylacznie swoje zdanie na ten temat.

Zatem pozwól innym wyrażać swoje.

[#25] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #6

Tak jak napisałem na execu - gdybym miał pominac ta amigowa otoczke i spojrzeć na funkcjonalność systemu *wylacznie* z perspektywy wygody użytkownika który nie miał/ma nic wspolnego z Amigą, to niewątpliwie MOS jest tu lepszym wyborem jako system obiektywnie pod wieloma wzglćdami lepiej dopracowany (vide Ambient, który w obecnej wersji jest po prostu świetny)... tyle, że w tym przypadku sa rowniez systemy znacznie lepsze od MOSa, bardziej uniwersalne, z wićkszą baza software'u itp. A jednak szukamy czegos innego... czyli jednak jest cos takiego, co nas ciągle tu trzyma, prawda..?

Osobiście preferuję połączenie amigowości z użytecznością i takim połączeniem jest dla mnie MorphOS. A że są inne systemy, pewnie. Tylko że nie są to systemy amigowe. Odwoływanie się do "innych systemów" przy mówieniu o MorphOS-ie, a pomijanie ich istnienia przy mówieniu o AmigaOS 4, jest stosowaniem podwójnych kryteriów.

Oczywiście wiem, że istnieje stereotyp "Amiga do zabawy, Windows do pracy", czasami jest on zresztą nieunikniony. Ja jednak w miarę możliwości wolę mieć system użyteczny, a nie nostalgiczny. Zauważ, że żaden z systemów operacyjnych, który miał okazję rozwijać się w miarę systematycznie przez ostatnie 15 lat, nie ma wyglądu ani "feelingu" swojego pierwowzoru. I to jest zjawisko normalne. Uruchamiając zaś AmigaOS 4 czuję się, jakbym wchodził do skansenu, albo kowbojskiego miasteczka z 1870 roku zachowanego w niezmienionym stanie ku uciesze turystów... Rzecz jasna na mapie systemów operacyjnych MorphOS też jest małym miasteczkiem, ale nikt go nie konserwuje formaliną...

[#26] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@Norbert, post #22

no such symbol "shut-down".

czyli mam starszy od 1.2

[#27] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@respector, post #26

ciekawe gdzie mozna dorwac nowsze wersje OF.
przydalby sie link
[#28] Re: AmigaOS4.1 - pierwsze wrazenia

@Norbert, post #27

Nowsze wersje OF wymagają nowszych rewizji płyty głównej, więc lepiej nie flashować czym popadnie, bo moze się to źle skończyć...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem