[#1] Jaki CD-ROM dla AOS 4.0 i klasyka?
Witam,

Czuję że odgrzewam stareńkiego kotleta; ale odpowiedzi nie znalazłem na tym Forum.

Mianowicie mam problem z dość nowym CD-ROMem "combo" w A1200 podpiętym pod standardowy kontroler na płycie (w A4000 nie testowałem, ale jest pewnie to samo).

Otóż w trakcie procedury wgrywania kicka z CD-ROM-u do RAM-u jest jakiś błąd który nie wgrywa kicka w całości (lub wgrywa z błędami).

Pozwolę sobie na zamieszczenie korespondencji z innym użytkownikiem A4000D który ma bardzo pofobny problem:

Cytat:
"

Good!
Please also make sure to disable "MapROM" in your PowerPC card before trying to install AOS4.0!
This must be done by pressing "ESC" key during boot; you will enter to PowerPC card set-up and go to "System" to check this option.
And there were few version of flash for PowerPC cards, it's always good to have the last one, but WITHOUT OpenPCI support (OpenPCI means G-Rex support, but lack of BVPPC/CVPPC support).
Cheers,
Stan



Dnia 27-11-2009 o godz. 10:19 Mark Ambrose napisał(a):
Thanks Stan :)

Yes, my CSPPC has 128MB installed (4x 32MB EDO). I booted into 3.1 to verify and it is all seen



--------------------------------------------------------------------------------
From: "stanislaw.sedlak@wp.pl"
To: Mark Ambrose
Sent: Fri, 27 November, 2009 10:13:57 PM
Subject: Re: BlizzardPPC dispatch confirmation


Forgot to add:
You must have 64MB of RAM to boot AOS4.0!
And MapROM function in BlizzardPPC/CyberstormPPC must be off!
Please read AOS4.0 manual first!
I've sent your BlizzardPPC card configured to work with AOS3.0/3.1/3.9/4.0 and BVPPC out of box; just insert 64MB of RAM!
Cheers,
Stan


Dnia 27-11-2009 o godz. 10:08 stanislaw.sedlak_????????.pl napisał(a):

I've tested 4 CD-ROM units and only one was 100% compatible and HDD LED was off about 4-5 second from switch-on.
Only this Teac was 100% ok and HDD LED turn of after about 4-5sec.
It was tested on A1200 with ROM 3.0
Maybe behaviour on 3.1 is different?
Which ROM are you using?
I have no idea which modern combo drive is 100% ok; I'm going to make small research inside Polish Amiga Users and I will let you know.
During KS4.0 boot on A1200 with incopatible CD-ROM I had 2 or 3 different colours and just after noise on the screen (irregular black/whie dot patterns; very similar to TV picture without antenna signal).
And of course HDD LED stays on much longer than 5 sec.
Tested on several BlizzardPPC card; including yours!
Cheers,
Stan


Dnia 27-11-2009 o godz. 9:36 Mark Ambrose napisał(a):
Hi Stan

Sorry, missed the point about the HDD light. I booted the Amiga 3 times; one with no CD-ROM, one with my HP CD-RW and one with my Sony DVD-RW.

When booting without a CD-ROM that hard drive light went dark after a second at most. With the either of the CD-ROMs attached it stayed lit for way longer than 5 seconds.

Got any tips on a reasonably new CD-ROM that works? It would get expensive buying and trying a whole pile :)

Just to be sure..you got the YELLOW screen of death when using an incompatible CD-ROM?

Thanks

Mark



--------------------------------------------------------------------------------
From: "stanislaw.sedlak@wp.pl"
To: Mark Ambrose
Sent: Fri, 27 November, 2009 8:38:03 PM
Subject: Re: BlizzardPPC dispatch confirmation


I had the same problem on A1200 when I installed AOS4.0.
Beleive me or not but the problem was: CD-ROM!!!!!
I found only one unit of 4 tested to working 100% properly on A1200 standard IDE controller!!!!
It's old Teac drive.
Other 3 are working properly under AOS3.1 loaded from HDD.
How to check it (solution for A1200):
When botted please observe HDD diode; if it's stays on for longer than 5 second; CD-ROM is not 100% compatible with A1200 controller.
I didn't installed AOS4.0 on my A4000; but the behaviour with HDD LED should be similar.
Cheers,
Stan


Dnia 27-11-2009 o godz. 8:22 Mark Ambrose napisał(a):
Hi Stan

A question if you don't mind me picking your brains..no rush, just when you get a moment to reply.

I'm trying to install OS 4.0 on my 4000/CSPPC. Problem I'm having is that it boots from floppy (fine) then does a soft reset. After a while it reads more from the floppy and from the CD until the screen flashes blue, red, blue then stays on yellow. The CD at this time is spinning but not reading as far as I can tell. Any idea what this might be pointing to? I'd try it on my 1200 but the PPC hasn't turned up yet so I don't have a 'reference' with which to compare against.

Any help appreciated

Thanks

Mark

"
Koniec cytatu


Czy ktoś miał podobne przejścia z niekompatybilnym CD-ROM-em?

Pozdrawiam,
Stanisław

[#2] Re: Jaki CD-ROM dla AOS 4.0 i klasyka?

@stachu100, post #1

Mogę podpowiedzieć że nie miałem żadnych problemów z bootowaniem OS4.0 ani na A1200 ani na A4000D i A4000T Escom.

Może podam konfigi i nazy napędów.

A1200 Rom 3.0 napęd CD LG x52, poprzez zwykły kontroler IDE i 4xEIDE Elboxu

A4000D Rom 3.1 napęd SCSI DVD Liteon
A4000T Rom 3.1 napęd SCSI CD Samsung

Polecam jeszcze przejrzeć artykuł Pekdara.
http://www.amiga.pekdar.net/amiga/index.php?artid=87

[#3] Re: Jaki CD-ROM dla AOS 4.0 i klasyka?

@Sir_Lucas, post #2

A nie próbowałeś podłączyć jakiegoś w miarę nowego combo z IDE (DVD R/RW -/+ CD R/RW -/+)?
Koniecznie z funkcją nagrywania.
Średnio stare CD-ROMy chodzą bez problemu; największy problem jest właśnie z tymi nowymi na IDE.

Mam też LG z LightScribe; ten to nawet nie jest rozpoznawany po załadowaniu AOS3.1...
W pececie działa.

Chciałem mieć combo na IDE bo kupno comba (DVD R/RW -/+ CD R/RW -/+) na SCSI graniczy z cudem; nawet nie wiem czy były jakieś produkowane.
Zgadzam sie na wolny transfer w zamian za funkcjonalność.

Przyznaję się bez bicia że tego nie próbowałem:
"
Sytuacja 2
Start z dyskietki, załadował się program remapujący scsi.device i reset. Wszystko zgodnie z planem flop zagryza dyskietkę... ale co to... CD-ROM nie startuje a powinien. Może być tak że Twój CD-ROM rozkręca się zbyt wolno aby załapać się na proces startu. Wystarczy otworzyć klapkę i zamknąć, powinno pomóc i CD zacznie się kręcić ładując nowy ROM.
"
Spróbuję w wolnym czasie
OK
To co mnie martwi to kontrolka HDD która przy problematycznym CD-ROMie nie gaśnie szybko...
No ale zobaczymy.

Dzięki Łukasz!

[#4] Re: Jaki CD-ROM dla AOS 4.0 i klasyka?

@stachu100, post #3

Nie potrzebowałem nowego CD wszystko szło po sieci przez FTPa.
To prawda kupno DVD RW na SCSI jest w tej chiwli chyba niemożliwe i też nie jestem pewny czy w ogóle były produkowane.

Cieszę się że mogłem pomóc trochę ;)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem