[#1] Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2
Od paru dni mam pegasosa 2 g3 600 z zarejestrowanym mosem 2.4. Wczesniej mialem samante z 4.1. Teraz chce miec obydwa systemy w jednym komputerze. Na jednym dysku 2.4, na drugim 4.1 + boot menu. Nie bardzo tylko wiem jak sie do tego zabrac. Przydalby sie jakis "manual". Pomozecie?:)
[#2] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #1

Nie będę miał przez parę dni dostępu do Pega, więc opis może być nie całkiem precyzyjny. Robisz wszystko pod MOSem w bootkreatorze (gdzieś tam znjdziesz namiar na bootcreator). Musisz zrobić partycję (malutką) BOOT. Tam wsadzisz plik wygenerowany przez boorkreatora i "bootimagi" obu systemów. Jeszcze trzeba ustawić w OFie uruchamianie z "bootkreator.img" (nazewnictwo pewnie niepoprawne). To tak z grubsza. Po szczegóły wal na Priva (albo oczywiście na PPA) w week-end .

[#3] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #1

boot.img z MorphOS-a nie trzeba dawać na osobną partycję jak pisał Kietech wyżej, wystarczy żeby plik był na partycji systemowej (SFS lub FFS). Natomiast dla amigaboot.of trzeba stworzyć osobną partycję SFS lub FFS - wszystko jest opisane w instrukcji dołączonej do AmigaOS 4.1 (w języku angielskim, chyba że to jest przeszkodą to zawsze możesz spróbować albo przetłumaczyć samemu albo zapytać np. tutaj, pomożemy :).

Co do bootcreatora to można go użyć, jest na stronie:
http://www.tbs-software.com/morgoth/projects.html

Jest tam też GRUB, który spełnia podobne zadanie, ale jeszcze nie sprawdzałem go w działaniu.

Czyli poza tym musisz jeszcze znać numery partycji i dysków w OF, tak żeby podać do nich odpowiednie ścieżki. Tutaj nie pomogę bo nie pamiętam jak to sprawdzić, na pewno umiałbym wylistować :]

[#4] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #1

http://www.tbs-software.com/morgoth/files/bootcreator-1.2.lha
tu masz bootcreatora


a tu masz opis instalacji morphosa i polecenia OF
http://morphos-news.de/beta2help/qstart_pl.html

[#5] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@grxmrx, post #3

Masz rację, ale stworzyłem osobną partycję bootującą dla obu systemów, bo wydawało mi się to bardziej eleganckie, aczkolwiek niewątpliwie nieco utrudnia aktualizację MOSa. Ale jakoś tak mi pasuje. ;)

[#6] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@Kitech, post #5

ok. dzieki za odpowiedzi. jedyna przeszkoda to, ze jeszcze 4.1 do mnie nie dotaral. jak tylko bede go mial (pewnie w przyszlym tygodniu), to napisze.
[#7] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #6

w koncu mam 4.1. zrobilem tak: wyciagnalem dysk z mosem, wsadzilem nowy i zainstalowalem 4.1 - nie ustawialem go jako defaultowy boot. potem znow wsadzilem dysk z mosem pozworkowalem i pegaz odpala sie mosem, ktory widzi partycje z amigaos. tzn. boot i systemowa. teraz rozumiem, ze mam uzyc bootcreatora. dobrze kombinuje?
[#8] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #7

Przekombinowałeś bo nie trzeba było aż tak kombinować by osiągnąć ten sam cel... Możesz teraz użyć bootcreatora.

[#9] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@grxmrx, post #8

a będzie ktoś z Was na amiwawie i mi pomoże?
[#10] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #9

A co nie udało się?!

[#11] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@Kitech, post #10

wszystko popierzylem. darowalem sobie na chwile bootmanagera i ustawilem defaultowo 4.1.1 - odpinajac po drodze dysk z mosem. teraz chcialem do niego wrocic, ale po odpieciu dysku z 4.1.1 mos nie startuje.
[#12] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #11

Gdybyś napisał coś dokładniej, to może łatwiej byłoby coś pomóc.!

[#13] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@Kitech, post #12

pegasosa kupilem z dyskiem z mosem. i tak sie odpalał. dolozylem drugi dysk i kupilem 4.1 - chcialem miec dwa systemy w jednym. bootcreatora jednak nie uzylem, tylko odlaczylem dysk z morphos. zainstalowalem 4.1 ustawilem go w of jako dafaultowy. teraz go odpiąłem, by wrócić do pierwotnej konfiguracji. jednak mos nie odpala.
[#14] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #13

a zmieniłeś zmienne Open Firmware, czy tylko przełozyłeś dysk?
[#15] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@wali7, post #14

musialem zmienic zeby 4.1 odpalal sie automatycznie. teraz chcialbym to cofnac. probowalem odpalic morposa z plyty, ale of nie widzi nawet urzadzenia cd.
[#16] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #15

no to jak ma się odpalić morphos, skoro zmienne OF ma ustawione na kernel OS4?
Wyświetl sobie zmienne poleceniem printenv i zmień wszystko to co pozmieniałeś - na pewno boot-file powinno byc ustawione na boot.img (o ile taką masz nazwę kernela MOSa).
Co do tego, ze nie listuje płytki, to może usunąłeś aliasy dla CD? Nie musisz używać aliasów, możesz wpisać ścieżkę całego drzewa urządzeń dla CD bądź HDD. Pobaw sie poleceniem ls, to zobaczysz jak to drzewo wygląda i powinieneś domyślić się co wpisać. Sorry, ale nic więcej nie potrafię poradzić, bo nie mam juz Pega (wymiana na mini) i piszę z pamięci.
[#17] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@wali7, post #16

sprobuje, ale chyba bez czyjejs pomocy na amiwawie sie nie obejdzie
[#18] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@wali7, post #16

no tak, boot-file jest na ustawione amigaboot.of, a os4_bootdevice na auto. nie mam pojecia do dalej robic:(



Ostatnia modyfikacja: 06.03.2010 23:44:23
[#19] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #18

zmienne ustawiasz poleceniem setenv
z tego co pamietam musisz mieć poprawnie ustawiony boot-file i boot-device (możliwe, że boot-device nie musisz zmieniać - jeśli tylko poprawnie wskazuje na partycję z kernelem mosa - sprawdź poleceniem ls <ścieżka ze zmiennej boot-device>)
[#20] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@jarema, post #18

Na swoim Pegaososie mam dualboota (MorphOS 2 + AmigaOS 4.1) zrobionego BootCreatorem, więc na pewno się da. Będę miał ten sprzęt na AmiWawie, więc spróbujemy coś poradzić.



Ostatnia modyfikacja: 07.03.2010 09:29:24
[#21] Re: Sprzedalem sam440ep, kupilem pegasosa 2

@Grzegorz Kraszewski, post #20

na taka deklarację liczyłem. dzięki:)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem