[#1] OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej
Wiem, że to bezsensowna konfiguracja ale ponieważ padł mi Mediator a nie mam żadnej karty Amigowej pod ręką o rozsądnych parametrach to mam pytanie czy ktoś uruchomił OS 4.0 na konfiguracji A4000 + CSPPC bez karty graficzne PCI lub Zorro II/III? Jeśli tak to czy dało się na tym pracować?
[#2] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #1

Z tego co słyszałem da się, tylko, że zostaje okolo 0.5 MB Chipu, więc lekka kaplica. Używalność tego za pewne nie występuje. Spróbuj i podziel się wrażeniami.

[#3] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@radzik, post #2

W takim razie będę musiał spróbować. BTW nie ma ktoś w Wawie zbędnego kabla do monitora Amigi. Mój gdzieś przepadł a jako że wcześniej korzystałem z Voodoo to nie był mi potrzebny.
[#4] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #1

Odpalalem na A1200 z BPPC na AGA ale to nie to samo co pod BV. Do celów wyłącznie edukacyjnych...

[#5] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@pong777, post #4

A da się na tym ustawić mniej niż 256 kolorów?

[#6] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@radzik, post #5

AmigaOS4 odpala się nawet na A3000 bez karty graficznej czyli na ECS w 16 kolorach.
Także jak chcesz to możesz mieć poniżej 256.
[#7] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@lekarz_med, post #6

Czyli tak naprawdę potrzebne jest tylko PPC :)

Idę szukać tego kabla monitorowego - może go jednak znajdę w ciągu weekendu.

Przy okazji nie wiedziałem że OS 4 da się odpalić na A3000 - myślałem że to A4000/1200 only.
[#8] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #7

Da się i całkiem fajnie działa.
Na ostatnim AmiWawa można było zobaczyć w akcji AmigaOS4 odpalony na A3000Tower (i stojącej obok A4000Tower) :)
http://www.anin.ovh.org/Archiwum/Amiwawa2010/Stron/Image0.html
[#9] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #7

Zapewne i na A2000 się da :) Tej jedynej do której ktoś włożył Blizza 060 z devboardem.
[#10] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@madman15, post #9

No właśnie ponoć gościu ma z tym problemy.

[#11] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@radzik, post #10

Uuu, szkoda. To by była spora ciekawostka jak dla mnie. Sama ta A2000 z PPC to ciekawostka...
Phase5 miało wypuścić Blizzarda 2604, nawet zdaje się reklamowali.
[#12] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@madman15, post #9

madman niestety 16-bitowa architektura z 1986 r to waskie gardlo dla 060/PPC

[#13] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@HOŁDYS, post #12

Nie twierdzę że tak nie jest, niemniej dla obliczeń nie miałoby to większego znaczenia - procek komunikuje się przecież z pamięcią Fast leżącą "zaraz obok".
[#14] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@madman15, post #13

dla samych fizycznych obliczen tak (RC5 , kodowanie MP3) dla wyswietlania czegos na OCSie lub karcie graficznej po Zorro II juz tak.

Zreszta spytaj radzika fanatyka A2000 ma 2060

[#15] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@HOŁDYS, post #14

No ja tam jestem zadowolony! :) Fakt jest taki, że Zorro II strasznie muli kartę gfx, ale ja mając na razie Picasso II+ spokojnie daję radę pyknąć w FundationDC czy Napalm, nie jest to tak płynnie jak na A1200/BVision, ale według mnie da się grać nawet. Znośnie chodzi nawet Quake czy Payback. Prawdopodobnie na Picasso IV to wszystko by chodziło płynniej lub może i nawet płynnie.
Pod OS 3.9 da się swobodnie pracować przy Zorro II. Nie wiem jak wyglądałaby kwestia przy OS4, pewnie gorzej, no ale z drugiej strony OS4 Classic to ciekawostka dla sportu, więc na takiej A2000 byłoby coś!
A poza tym A2000 rulez!!! :)

[#16] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #7

No więc zainstalowałem AmigaOS 4.0 na następującej konfiguracji A4000D, Deneb, CyberStorm PPC. I nawet jakoś to działa w trybie AGA. Teraz tylko muszę rozwiązać problem bootowania 3.9 i 4.0 z tego samego dysku. Przy okazji: jak filesystem musi być aby 4.0 potrafił się zabootować z partycji?
[#17] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #16

Alekc: dla mnie to działało jako tako na BPPC i Bivision więc wielki szacunek za samozaparcie :)

[#18] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #16

FFS lub SFS 68k, na innych partycjach możesz mieć już FFS lub SFS poo PPC (tylko wtedy nie będziesz widział tych partycji pod 3.x i pewnie też pod MOS).

[#19] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@pampers, post #17

No niestety - jak padnie Mediator a nie ma się innej karty gfx to tak jest ;) Z drugiej strony naprawdę byłem ciekawy jak to będzie wyglądało.

MOSa nie używam więc problem widoczności partycji pod tym systemem jest dla mnie nie istotny. Natomiast planuję stowrzyć sobie partycję do wymiany danych pomiędzy 3.9 a 4.

BTW: czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia odnośnie dualboota 3.9 i 4.0?
[#20] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #19

Dualboot jest bardzo dokładnie opisany np. tu:
http://deliriumbbs.freehostia.com/Dualbooting_AmigaOS_4_and_AmigaOS_3.9.bbs
[#21] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #19

Generalnie w doualboot nie ma problemu, OS 3.x mam na jakimś filesystemie 68k, OS4 masz też na takim czymś, a resztę partycji jak Marysia sobie życzy. System wybierasz z Bootmenu lub tworzysz sobie jakieś skrypcik, który umieszczasz w sekwencji startowej (3.x i 4), który zmienia priorytet bootowania podanej partycji.

[#22] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@lekarz_med, post #20

Dzięki - może dzisiaj jeszcze będę miał czas i poeksperymentuje sobie.
[#23] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@lekarz_med, post #20

Cześć,
Czy trzeba modyfikować Startup-seqence tak jak jest to opisane czy wystarczy tylko ustawić priorytet dla partycji OS4. Na razie (jeszcze przed modyfikacją s-s) system OS4 wiesza się podczas startu.
[#24] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #23

A gdzie tam sie wiesza. Wszystkie p******y wymagaja wiecej niz 2 MB pamieci graficznej ktora ma AGA. Powylaczaj skorki, dopalacze, menu start itp., to sie odpali. Na poczatku zmien nazwe katalogu WBStartup (czyli wyłącz ten katalog), byc moze tam jest duzo rzeczy ktore zabieraja cala pamiec graficzna AGA. :)
[#25] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@radzik, post #18

po starcie systemu i tak OS4 lub MOS korzysta z filesystemów na PPC, chyba źe
takiego nie ma na PPC jak PFS czy SFS2-tego pod MOSem, to jedzie na emulacji.

[#26] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #23

Musisz mieć właśnie taki skrypt, który będzie za każdym razem zmieniał priorytet dla partycji, tak by system wstawał z tej z najwyższym pri. Ogólnie wszystkie partycje mają pri 0, a skryp zmienia jednej wybranej na pri 1 i system będzie z niej startował.

[#27] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #23

[#28] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@alekc, post #23

Zmodyfikuj startup-sequence
[#29] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@pekdar, post #27

Fajnie ta metoda wygląda - spróbuje dzisiaj.

@lekarz_med: uruchamiam system bez s-s.
[#30] Re: OS 4.0 na klasyku bez karty graficznej

@lekarz_med, post #20

Czy ktoś testował może pierwszy sposób dualboota opisany w cytowany artykule. Po dodaniu do Startup-sequence wywala mi błąd w skrypcie. Od razu dodam, że obie partycje systemowe (os4 i 3.9) są poniżej limitu 4gb oraz obie są bootowalna przy czym ta dla os4 ma wyższy priorytet bootowania niż ta z os3.9.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem