[#1] AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi
Pisałem dość duży esej związany z zamkniętym już wątkiem, dlatego też chciałbym utworzyć nowy, mam nadzieję, że ten wątek nie doprowadzi do jakichś kłótni (jeśli doprowadzi to proszę go skasować lub zamknąć), chciałbym tylko wytłumaczyć tu nowemu użytkownikowi portalu pewne fakty zwiazane z Amigą i portalem.

Klasyki są święte, przestarzałe na starcie Natami wzbudza pozytywne emocje, MorphOS na Apple wychwalany pod niebiosa, a Amiga, Hyperion A-EON jest be.


Zauważ, że nie musisz zgadzać się z opiniami różnych osób na tym portalu. Portal jest przeznaczony dla każdego kto w jakiś sposób sympatyzuje z różnymi środowiskami mniej lub bardziej związanymi z Amigą. Każdy ma prawo do komentowania wiadomości niezależnie od tego z jakiego systemu korzysta, czy będzie to AmigaOS, czy wywodzący się z niego MorphOS lub AROS, ale oczywiście z poszanowaniem opinii innych ludzi. Jeślibyś zajrzał na sąsiednie zagraniczne portale to zobaczyłbyś, że pojęcie amigowości jest bardzo szeroko pojęte również i tam. Bardzo dużo się działo przez te lata w świecie amigowym, a mamy już rok 2010. Bardzo się cieszę, że w tym okresie wielu kreatywnych ludzi próbowało dorzucić cegiełkę do czegoś co można nazwać nowoczesną historią Amigi. Czy dobrze się stało, że powstały takie komputery jak Pegasos I i II, Efika bądź SAM440ep? Czy dobrze się stało, że wiele osób próbuje rozwijać na swój sposób system Amigi? Czy dobrze się stało, że Amiga Inc. przekazała prawa do marki Amiga i jej systemu operacyjnego firmie Hyperion Entertainment? Uważam, że tak. Trzeba zaznaczyć, że w ostatnim okresie Amiga Inc. nie zrobiła praktycznie nic co mogło popchnąć Amigę do przodu, mam nadzieję że słyszałeś o projektach Amiga Anywhere bądź systemu AmigaOS 5, na który software powstawać miał początkowo pod Windowsem. Te plany nie zostały zrealizowane. W tym okresie co poniektórzy amigowcy wzięli sprawy w swoje ręce właśnie tworząc systemy alternatywne, a bazujące na systemie Amigi i kompatybilne z oprogramowaniem przeznaczonym dla Amigi. Teraz garść osób pracuje nad AmigaOS4.x i jestem bardzo szczęśliwy, że tak jest. Sam jestem fanem tego systemu i go posiadam, uważam również że AmigaOne X1000 jest Amigą w sensie kompatybilności z naszym komputerem. Ani MorphOS, ani AROS nie odbierają użytkowników nowego oficjalnego systemu Amigi, sam z tych systemów nie korzystam, ale widzę po komentarzach na portalu, jak użytkownicy tych systemów są bardzo mocno związani z klasyczną Amigą i jej założeniami. Życzę powodzenia twórcom tych systemów.

Warto zauważyć, że portal otwarty jest na AmigaOS4.x, jest wydzielona specjalna część poświęcona temu systemowi: http://os4.ppa.pl . Portal ma bardzo dużą tradycję, powstał w kluczowym okresie, kiedy to zaczynało już brakować źródła wiedzy o Amidze, wiele ciekawych artykułów (tak, portal to nie tylko forum) no i nawet własne pismo poświęcone nowoczesnej historii Amigi, które jest czymś rewelacyjnym. Jeśli kupiłeś drugi numer to powinieneś był się przekonać o obiektywnośći portalu i jego redaktorów, jak również dużej różnorodności artykułów, pisanych przez fanów portalu. Znajdziesz tam również newsa o AmidzeOne X1000. Portal Exec jest nastawiony bardzo przyszłościowo i pragmatycznie, tutaj znajdziesz i rzesze nostalgików, osoby rozbudowujące swoje Amigi, ludzi, którzy dyskutują na naprawdę wiele różnych tematów i nie mają jednego światopoglądu. Taka atmosfera nie prowadzi do kłótni, a częściej do ciekawych dyskusji. Ufff... mam nadzieję, że przekonałem Cię troszkę do własnego zdania.

Sam jestem czynnym amigowcem, który posiada rozbudowaną A1200 z OS3.5 oraz OS4.0. Zatem należę do grona klasykowców, którzy rozbudowują swój sprzęt. Na portal Exec zaglądam głównie gdy poszukuję jakichś porad związanych z OS4.0, bo rzeczywiście tamten portal jest bardziej wyspecjalizowany w tym temacie. Kiedy poszukuję wiedzy programistycznej korzystam z PPA, UtilityBase i IntuitionBase gdzie zawsze dostaję fachową pomoc.

Hyperion należy do firm, które postawiły Amigę na nogi i bardzo się z tego powodu cieszę. Jeśli będą kontynuować swoją politykę, to za kilka lat będziemy mogli cieszyć się powrotem Amigi na rynek. Sprzedaż systemu OS4.x najwyraźniej utrzymuje się na wystarczająco wysokim poziomie pozwalającym tej firmie na funkcjonowanie. Mam nadzieję, że AmigaOne X1000 osiągnie porównywalny sukces, a tak może się stać, przy obniżeniu ceny tego komputera.

Pozdrawiam.

[#2] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Minniat, post #1

Ładnie to Ci wyszło. OK

[#3] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Minniat, post #1

Super OK

[#4] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Minniat, post #1

OK Takich użytkowników OS4 to ja lubię :)

[#5] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Minniat, post #1

Szacun.

[#6] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@FOrest, post #4

"Tak, tylko jakbym ja taki żart powiedział w kabarecie to by mi Anioł ze Furmanem kazali umyć Trasę Łazienkowską"

A tak poważnie to dobrze mówi, mam tylko nadzieję, że Go w niedługim czasie nie zjedziecie za sympatię do AOS4.
Minniat - tak trzymać. OK Trochę przesadziłeś z tą rolą PPA w historii AOS4, ale ogólnie jest OK.
[#7] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Kiv_Master, post #6

Dla mnie Minniat jest normalną amigowcą, nie ma klapek na oczach, ma super pasję jaką jest dla niego pisanie softu pod system amigowy. Podziwiam go za to że opanował assembler, jak i C w którym teraz pisze gierki. Ja nie miałem tyle zapału, tylko przepisałem parę przykładów z książki Pana Doligalskiego, ale się zniechęciłem. Tak samo jak gdy pod StormC próbowałem skompilować nieśmiertelny program "Hello World", przepisany z książki do nauki C (pecetowej).

P.S. Jedziemy tylko po tych co trollują :)

[#8] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Minniat, post #1

brawo :)

[#9] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Minniat, post #1

Zgadzam się w 100%. Osobiście używam straszliwie połatanej mieszanki Os 3.1 z elementami 3.5 na klasyku. Ale nie znaczy to, że uważam Arosa, Os4 czy Morphosa za nieamigowe. Bym zgrzeszył :D



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2010 00:34:42
[#10] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Papier79, post #9

Tja, tylko z MOSa to taki AmigaOS jakby się spuścić do Bałtyku i za miesiąc po kilku sztormach z tego począć dziecko i to dziecko to byłby właśnie MOS.
[#11] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Kiv_Master, post #10

Jakby ci ktoś dał poużywać MOSa z wyłączonymi rozszerzeniami i "oskórkowanego" na wzór AOS4, oraz na obudowie Pega czy innego Maca miałbyś napis X1000, to ani nie zauważyłbyś róznicy. :P



Ostatnia modyfikacja: 10.08.2010 01:30:20
[#12] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Andrzej Drozd, post #11

A winda z "oskórkowanym" WinUAE?

A poza tym Andrzej czemu jeszcze nie śpisz? :P



Ostatnia modyfikacja: 10.08.2010 01:34:15
[#13] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Kiv_Master, post #10

Ban do przyszłego poniedziałku.

- używanie nie na miejscu porównań rodem z rynsztoka
- rozpoczęcie flame'a poruszaniem sprawy niezwiązanej z toczącą się dyskusją.

[#14] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@Kiv_Master, post #10

Dobre. Pod koniec sierpnia planuje pare dni nad morzem. Sprobuje tego sposobu, moze bedzie nowa wersja MOS-a miesiac pozniej

[#15] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@reactor, post #14

kultury !!!

[#16] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@reactor, post #14

Właśnie przyczyniłeś się do zrobienia tzw. "chlewu" w wątku o AmigaOS 4.x, pomimo wcześniejszego ukarania użytkownika, który to rozpoczął.

Ban do poniedziałku.

[#17] Re: AmigaOS4.x i nowoczesna historia Amigi

@rzookol, post #15

Ta odpowiedź chyba nie była potrzebna. Moderacja jest od tego, aby pilnować porządku.

Ban do czwartku.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem