[#1] Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,
Dziędobry, czy dzień dobry, jak kto woli. Otóż ja, w czasach Amigi byłem jeszcze co najwyżej płodem, a i to nie pewne, bo młody ja jak cholera, więc nie pamiętam tego całego hype na Amigę. A że jestem kolekcjonerem retro-sprzętu, to wujek na strychu wygrzebał Amigę 500 i mi dał (opiszę to niedługo tu, mam nadzieję, że przeczytacie tam mój wpis o Atari 2600, moją osobistą dumę ^^), no to wszedłem w światek Amigowy. I teraz taki problemik, że nie przypuszczałem, że Amiga się ciągle rozwija, a nawet, że można jakoś bardziej rozwinąć a500 (zawsze myślałem, że będzie podobnie do C-64, czyli dodatkowa stacja dysków, rozszerzenie do 1 mb i ewentualnie kick 2.0 i wypas konfiguracja, a tu dochodzą dyski twarde, nowe systemy szczęka opada! ), więc proszę was o poradę:

1.Czy AOS 4 można odpalić na normalnym PC, czy trzeba SAMa, Pegaza lub A1?

2.Jaka jest dobra konfiguracja pod AOS 4, jeśli się da (możliwie najtańsza, myślę o netbooku)?

3.Czym się różni mniej więcej przezajedwabiaszczo rozwinięta A500, A1200 lub A4000 z wgranym OS 4 od A1?

4.Objaśnijcie ogólnie co od czego w kompie zależy, kto ma teraz prawa do Amigi i ogólnie wszystko, bo jak czytam posty czy artykuły to niesamowicie nie ogarniam pomoc2

[#2] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #1

;]

[#3] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@parallax, post #2

Pomogłeś mi...

[#4] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #1

To czytaj, czytaj więcej. Może ogarniesz ;).

[#5] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #1

1.Czy AOS 4 można odpalić na normalnym PC, czy trzeba SAMa, Pegaza lub A1?

Nie można. Wymagana jest jedna z wymienionych przez Ciebie maszynek.

3.Czym się różni mniej więcej przezajedwabiaszczo rozwinięta A500, A1200 lub A4000 z wgranym OS 4 od A1?

Zacznijmy od tego, że AmigaOS 4 na klasycznej Amidze wymaga "dopałki" z procesorem PowerPC, co w zasadzie (oprócz ekstremalnie egzotycznych konstrukcji) eliminuje z gry A500. Czym się różnią pozostałe sprzęty? Wydajnością procesora i całej reszty. Klasyk może posiadać procesor PowerPC co najwyżej 240 MHz (plus ewentualny overclocking), A1 ma 800 MHz fabrycznie, poza tym PowerPC G4 jest znacznie bardziej "powerny" niż 603e/604e w klasykach. Do tego szybsze pamięci, szybsze dyski i tak dalej.

4.Objaśnijcie ogólnie co od czego w kompie zależy, kto ma teraz prawa do Amigi i ogólnie wszystko, bo jak czytam posty czy artykuły to niesamowicie nie ogarniam

Ogólnie jest zabawnie. Prawa do Amigi ma firma Amiga Inc., przynajmniej tak to oficjalnie wygląda. Firma ta nic nie robi, za to udziela licencji. Prawa do rozwoju systemu pod nazwą "AmigaOS 4" posiada firma Hyperion Entertainment i tym się zajmuje. Ostatnio jest afera polegająca na tym, że "firma" Commodore USA, nabyła prawa do Amigi od Amiga Inc. i chce pod tą marką produkować zwykłe pecety w zabawnych obudówkach. Ale póki co dużo szumu robią a nic nie mają w ofercie.

Oprócz tego jest sektor "nieoficjalny" rozwoju amigowego. Część ludzi stwierdziła, że sobie sami przepiszą system amigowy na pecety. Tak powstał AROS. AROS wyróżnia się też tym, że jest zupełnie za darmo i z otwartymi źródłami. Inna natomiast część pozostała przy procesorze PowerPC i napisała klon AmigaOS nazwany MorphOS-em, na różne komputerki z PowerPC (Pegasos, Efika) a ostatnio na różne modele sprzętu Apple z PowerPC (sprzęty sprzed 2005 roku), czyli Mac mini, PowerMac, eMac, a prace też trwają nad PowerBookiem. MorphOS jest za kasę, tak jak AmigaOS 4, ale łatwiej wydostać z Allegro tani sprzęt. Na tym skończę, bo zaraz tu przylecą biadolić, że zasiewam MorphOS-ową propagandę. Osobiście uważam MorphOS-a za najlepszy system z tych "neoamigowych". Tyle.

[#6] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #1

Wystarczy jak zapamiętasz jedno: Natami rulez. A, no i unikaj superfroga. :)

[#7] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@G. Kraszewski, post #5

Dzięki!

Czyli rozumiem, że ściągnę sobie AROSA i jestem już ustawiony? I czy byłby wtedy możliwy dual boot AROS/Win7?

[#8] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@G. Kraszewski, post #5

Korzystam z:

Intel C2D 2.2ghz
2GB Ram
NVidia GeForce 9800 GTS 256 MB

[#9] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #7

Czyli rozumiem, że ściągnę sobie AROSA i jestem już ustawiony?

To zależy do czego chcesz się ustawić. AROS nie jest kompatybilny binarnie z programami z klasycznej Amigi (AmigaOS 4 i MorphOS są, ale tylko z tymi, które nie odwołują się bezpośrednio do klasycznego amigowego chipsetu). Poza tym chociaż AROS działa na wielu konfiguracjach PC, to jednak nie na wszystkich.

I czy byłby wtedy możliwy dual boot AROS/Win7?

Tak, jeżeli AROS zadziała na sprzęcie, to można zrobić dualboota.

[#10] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #8

Jedną z najlepszych (jak nie najlepszą) dystrybucji AROSA jest IcarosDesktop.
Zassaj livecd ze strony: http://icarosdesktop.org/ i odpal bezpośrednio z płyty CD, sam się przekonasz jak to działa.

Możesz też zainstalować system na pendrive, jeżeli nie jesteś obcykany z kompami to nie polecam dualboota z win7. Jeżeli jesteś, to da radę ;)

Nie wiem co oznacza, że będziesz ustawiony, więc na to pytanie nie odpowiem.

[#11] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@snajper, post #6

Wystarczy jak zapamiętasz jedno: Natami rulez.

Niewątpliwie. Jak tylko ją skończą...

[#12] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #1

I zapamiętaj synu jedno: Superfrog rulez!!!

[#13] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@snajper, post #6

LAtami rulez ?

[#14] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@rzookol, post #13

Juz nie "LAtami" tylko wiekami będzie "rulez" kiedy skończą ok, racja

[#15] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@pampers, post #10

Wypróbuję.

[#16] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@G. Kraszewski, post #11

niestety, ale nie uda im sie to . koniec swiata jest blisko. duke nukem forever ma premiere w tym kwartale... a jak wiemy dknf mial byc zaraz przed koncem swiata.


tyle aminatami pracy na marne.....
[#17] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #8

Konfiguracja sprzętowa do AROSA aż nadto. Ani za stara, ani za nowa - jeśli płyta główna nie sprawi jakiegoś psikusa to będzie dobrze.
Dualboot z Windows 7 to nienajlepszy pomysł (w obrębie jednego dysku), chyba że naprawdę wiesz o co chodzi, dasz radę i akceptujesz pewne ryzyko z tym związane. Polecałbym Ci tak jak pampers obadanie dystrybucji IcarosLive i ewentualnie później zainstalowanie jej na drugim (osobnym) twardym dysku. Wtedy możesz spróbować wyłapać instalkę AROSA spod Windows 7 programem EasyBCD (jeśli mnie pamięć nie myli) i zrobić sobie bezpiecznego dualboota (każdy system na osobnym dysku).



Ostatnia modyfikacja: 18.01.2011 20:59:43
[#18] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #1

Jest jeszcze WinUAE do emulacji klasyka najlepszy.

[#19] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@przemysław, post #17

Obawiam się tylko, że kolega szuka systemu pod którym odpali stary amigowy soft. A do tego AROS się kompletnie nie nadaje. Pod PC może pomóc tylko WinUAE.
[#20] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #1

Jeśli masz kasę to kup sobie sam 440 lub niebawem 460, tylko że za samą płytę zapłacisz dość sporo, a tu jeszcze trzeba kupić peryferia no i jakąś obudowę, znaczy się za 5000 zł ( no prawie ) możesz sobie pooglądać okienka w Amiga OS4 i je nawet poprzesuwać po pulpicie. Inna ewentualność to poczekać na super hiper AmigaONE X 1000 :)

Jest jeszcze Pegasos na którym możesz OS4 uruchomić ale ciężko dostać i sprzęt już nie produkowany jest.

Następnie jak już Kolega Pampers wspomniał warto zaznajomić się z systemem Aros, i tu już nie ponosisz żadnych kosztów związanych ze sprzętem, ściągasz i instalujesz lub uruchamiasz z płyty. Jeśli coś nie gra, to polecam kupić za grosze jakiś sprzęcik z PIII lub IV, na alledrogo, są już od 300 zł - wiec aż taki koszt to nie jest.

Tu polecam instalację na osobnym HDD nie gryzie się wtedy z Windowsem, lub zainstalować na innym kompie ( patrz wyżej ).

Można tak samo pobawić się emulatorami pod Windowsem. Zainstalować WinUAE zaopatrzyć się w oryginalny system i kickstart ( można nabyć w pakiecie AmigaForever firmy Cloanto za niecałe 250 zł ).

AmigaForever to też już cały pakiet z systemem i kickstartami, czyli uruchamiasz i już możesz się pobawić systemem lub grami.

Do tego jeszcze jest AmiKIT oraz AmigaSYS4, a w szczególności polecam tego drugiego, wszystko działa jak należny. Tutaj potrzebujesz oryginalnego systemu i kickstartu ( jeśli kupisz AmigaForever masz już wszystko ). Oczywiście nie uruchomisz tu AmigaOS4 tylko starsze systemy od 1.0 do 3.9 - czyli sporo za niewiele.

Jest jeszcze Morphos, jak już wcześniej wspomniał Kolega Grzegorz Kraszewski, uruchomisz system na Pegasosie 1 i 2 ( ciężko dostać) oraz na sprzętach od Apple`a czyli Power Mac G4, Mac Mini, eMac, oraz niebawem na PowerBooku a w niedalekiej przyszłości może na Power Macach G5. Sprzęt jest naprawdę niedrogi a radochy kupa ;P

Oczywiście za system trzeba zapłacić, ale jest ta możliwość przetestowania za darmo przez 30 min.

Więc albo zostajesz przy tym co masz, lub wybierasz z tego co napisałem powyżej - wszystko zależy od Ciebie ;P

Powodzenia i niech MOc będzie z Tobą ;P

VImotheP



Ostatnia modyfikacja: 18.01.2011 22:19:34
[#21] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@wali7, post #19

A dlaczego się kompletnie nie nadaje? Coraz lepsza integracja JanusUAE z systemem wskazuje raczej na to, że nadaje się coraz lepiej?

[#22] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #1

Ponieważ wpomniałeś o netbooku a później o systemie AROS to może przyda Ci się informacja, że najlepiej supportowanym netbookiem jest Acer Acspire One model ZG5 wersje A110 i A150. Działa natywnie grafika, dźwięk, sieć, wifi, usb.
Używka na allegro ok 600 zł.
http://sites.google.com/site/arosaspireone/

[#23] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@(V)(I)mothe(P), post #20

Moja odpowiedź na to: Kup Powermaca G4 MDD za 500 zł do tego licencje Morph OS za 500 zł i będziesz równie Amigowy co ludzie używający Amiga OS 4.
Jak nie masz kasy, mozesz kupić słabszego Powermaca za 200 zł i używać 30minutowe(30 min działa po czym predkosc działania systemu drastycznie spada, robisz reboota i znowu przez 30 min działa tak jak trzeba) demu MorphOS, jak ci sie spodoba to kupisz system jak nie to nie.



Ostatnia modyfikacja: 18.01.2011 22:38:17
[#24] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@przemysław, post #17

A czemu jest tak trudno zrobić db na jednym dysku z osobnych partycji?

[#25] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@wali7, post #19

Mylisz się, od tego mam a500.

[#26] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@arti4-92, post #23

A czemu nie można wykupić słabszego Maca i licencji?

[#27] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #26

Oczywiście że można. Ja mam PowerMaca G4 500 MHz i MorphOS śmiga na nim znakomicie. Sprzęt kosztował mnie całe 250 zł.

[#28] Re: Nowy w Amigowym światku. Moje idiotyczne pytania,

@lastkill3r, post #26

Nie wspomniałem o tej możliwości, bo wydawało mi sie to oczywiste ;P

[#29] Re: Nowy w Amigowym Öwiatku. Moje idiotyczne pytania,

@arti4-92, post #28

AAAAAAAAAA... ok 8P

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem