kategoria: AmigaOS 4.1
[#1] Pegasos2 g4 + AmigaOS4.1 i kontroler SATA
Mam pytania odnośnie kontrolera SATA do pegasosa2 z AOS4.1.

Jaki kontroler SATA byłby najlepszy?
Czy jest możliwość startu z dysków SATA?

Jeżli jednak pegasos musi wystartować z dysku IDE to czy wystarczy na dysku IDE jakiś rom/program/boot z obsługą SATA czy to musi być kompletna partycja systemowa?
Czy napędy DVD/rw SATA działają bezproblemowo czy też lepiej jest mieć podpięty pod port IDE? (chciałbym wykorzystać np. do FPSE).

Wiem tylko tyle że na AmigaONE działają z najnowszym U-bootem kontorolery SATA na układach SIL 3112, 3114 lub 3512.

[#2] Re: Pegasos2 g4 + AmigaOS4.1 i kontroler SATA

@atarens, post #1

W sumie nie powinienem sie tutaj wypowiadac, wiec w razie czego pomin moj komentarz - ewentualnie go wykasuje.Ale to nie jest chyba tak, ze sata moze byc jedna z przyczyn dlaczego opoznia sie premiera AmigaONE X1000 co z miejsca by powodowalo, ze lepiej sie z nia wstrzymac do czasu dopracowania sterownikow?
[#3] Re: Pegasos2 g4 + AmigaOS4.1 i kontroler SATA

@ruberum_ignis, post #2

Chyba każdy jak nie bluźni, itp. to może sie wszędzie wypowiadać. Na tym np. polega tzw. demokracja. Tylko nie widzę żeby coś w pierwszym poście było napisane na temat premiery X1000. Ale ja już stary jestem, mam -5 DPI i pewnie nie dowidzę.
A na poważnie: o co Ci chodzi? Bo szanowny pierwomówca po prostu chciałby podpiąć twardziela SATA do Pega. I tyle.

[#4] Re: Pegasos2 g4 + AmigaOS4.1 i kontroler SATA

@Kitech, post #3

o co mi chodzi:
- dopracowanie systemu zazwyczaj jego jakosc mierzy sie(moim skromnym zdaniem) takze jakoscia sterownikow do maszyn pod niego przeznaczonych (dla mnie np. bolesna nauczka na temat nie stosowalnosci wszedzie Linuxa(choc z zalozenia(wspolczesnego) jest on w zasadzie jedynym systemem do stosowania 'wszedzie') jest toshiba 2520CDT - jak komus sie uda poprawnie wystartowac na niej dowolna dystrybucje Linuxa, z wlozona karta sieciowa PCMCIA i wymusi obsluge wifi to pogratuluje). *Odpowiedz w stylu napisz sam sobie sterowniki pod mostek toshiby nie zostanie uznana
- zastanawialem sie nad odpisaniem - bo po prostu pega nie mam i nie testowalem, a potem ktos, skadinad slusznie zwroci uwage, ze nie powinienem sie odzywac z racji zbyt malego doswiadczenia na danym sprzecie.
- wtracenie x1000 o tyle uwazalem za sluszne, ze po zapoznaniu sie z jej parametrami stwierdzam, ze jej mozliwosci powinny byc wykorzystane w danym systemie proponowanym przez autora watku. Porzadna obsluga sata, nawet konkretnego tylko modelu powinna byc jedna z waznych cech. A skoro premiera sie opoznia to znaczy, ze iles elementow nie pracuje wystarczajaco dobrze.

Wydaje mi sie, ze autor watku po prostu sie zastanawial czy da sie szybko i bezbolesnie podpiac sata zamiast ide i bedzie to porzadnie dzialalo pod AmigaOS 4.1 . A jakos za duzo maszyn z sata pod ten system wciaz (chyba) nie ma(to wlasnie x1000 ma m.in. przyniesc wiecej uzytkownikow tych rozwiazan), wiec nie sadze, ze jest sens aktualnie probowac sie w to bawic.

Choc poeksperymentowac zawsze mozna W sumie zawsze lubilem rozne eksperymenty.
[#5] Re: Pegasos2 g4 + AmigaOS4.1 i kontroler SATA

@ruberum_ignis, post #4

Ja używałem w Pegu II dysku SATA (pod MOSem) który był podpięty za pomocą przejściówki SATA>IDE za 15 zł. Bardzo ładnie działał.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem