kategoria: Sam460ex
[#1] SAM460
Czy ma ktoś pomysł w jaki sposób zrobić bootującą kartę sd dla sam pod winuae.
Nie chcę kupować kontrolera napędów - bo to niepotrzebny wydatek. Sam460 startuje na dysku z sam440, tylko w momencie odpalania kickstartu się zawiesza - to kwestia innych plików z katalogu kickstart.
W tej chwili mam przygotowaną kartę sd jako hdd amigi pod winuae. Tylko jak nagrać plik slb w bootsektorze pod winuae ?

[#2] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@RAL, post #1

Zadałem swego czasu pytanie supportowi ACube, jak to zrobić pod OS3 i odpowiedź była taka, że trzeba mieć jakąś maszynę z OS4 żeby to zrobić. Podejrzewam, że gdyby ktoś dla OS3 napisał kawałek narzędzia do tego, to nie byłoby problemu. Tylko (jak zwykle w przypadku neoAmigowych systemów) sprawa jest nieudokumentowana.

Alternatywny bootloader Parthenope, napisany przez ACube da się zainstalować z poziomu Linuxa (w źródłach Parthenope jest osobny program do tego celu).

Btw. błagam niech ktoś zmieni tytuł tego wątku.



Ostatnia modyfikacja: 18.08.2011 00:28:13
[#3] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@strim, post #2

A czy nie jest tak, że do danego HW jest przystosowany system, czyli sys z 440 nie pójdzie na 460?

[#4] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@pampers, post #3

Oczywiście, na płycie z OS4.1u2 dla Sam460ex są specyficzne dla tej płyty moduły kickstartu. Ale reszta systemu powinna być taka sama (choć tego nie sprawdzałem, bo nie miałem nigdy Sam440ep).

Niemniej jednak właściwy problem w przypadku Sam460ex polega na tym, że oficjalnie wspierana jest tylko instalacja z napędu CD lub karty SD. A żeby najpierw nagrać instalkę na kartę SD, jeśli jej nie kupiłeś u dystrybutora, to trzeba już gdzieś mieć jakąś maszynę z OS4.

Do tego należy jeszcze dodać, że sterownik dla wbudowanego kontrolera SATA2 w układzie 460ex nie jest aktywny na oryginalnej płycie instalacyjnej, co dodatkowo komplikuje cały proces.

Konkludując najłatwiej zainstalować OS4 na Sam460ex jeśli posiadasz już wspierany kontroler Sil3xxx. Wtedy CD i HDD podpinasz pod ten kontroler i instalacja jest trywialna. Jeśli ktoś uważa, że może nie kupować tego kontrolera, to droga wolna, ale czeka go trochę kombinowania :P.

Po zainstalowaniu systemu oczywiście można uaktywnić sterownik SATA2 460ex i przełączyć do niego dysk, kontroler Sil w ogóle wyjąć z komputera (jeśli nie zamierzamy korzystać z CD). Więcej o tych problemach z pewnością w recenzji .

[#5] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@strim, post #4

Dzięki za odpowiedź.
Gdybym miał swoja sam440 dzień dłużej nie byłoby problemu. Poprostu podmieniłbym odpowiednie pliki i po bólu ;).
Najgorsze, że w tej chwili nie mogę się dostać do amigowego twardziela pod windows :( - co już rozwiązałoby sprawę.
Jeszcze pokombinuję z ładowaniem slb przez tftp.
Mam jeszcze jedno, może głupio myślę ale gdyby tak nagrać plik slb na kartę sd tym samym programem którym nagrywa się bootloader od netbsd ?

PS.
Strim, w razie potrzeby wspomożesz w przygotowaniu sd pod swoją Sam ?

[#6] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@RAL, post #5

Nie istnieje coś takiego jak bootloader NetBSD dla Sam, bo dla tych płyt nie ma (jeszcze) portu NetBSD .

Jeśli masz na myśli bootloader Parthenope, to on potrafi bootować AmigaOS. Więc dość sensownym wydaje się założenie, że cały dysk/kartę można przygotować pod OS3, a później z Linuxa dograć ten bootloader (ja tego nie testowałem, może jest coś jeszcze co trzeba zrobić?).

W razie czego wspomogę w przygotowaniu SD pod swoją Sam . Co prawda teraz nie będzie mnie w Warszawie przez 1,5 tyg, więc musiałbyś poczekać aż wrócę.

[#7] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@strim, post #6

Dzięki za możliwość nagrania - bedę bardzo wdzięczny ;)
Co do tego bootloadera netbsd - wiem, że nie istnieje. Pamiętam jednak, że pod a1200 zanim uruchomiło się netbsd, uruchamiało sie programik nagrywający sektor po sektorze, który instalował niezbędne rzeczy do odpalenia netbsd z hdd.

[#8] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@RAL, post #7

W ten sposób można by było nagrać obraz całej partycji, ale nie sam bootloader.

[#9] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@strim, post #8

Hmm, to może być rozwiązanie problemów - z obrazu iso nagrywanie karty SD :D

[#10] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@RAL, post #9

Mam pewne wątpliwości czy to zadziała. No ale spróbuj.



Ostatnia modyfikacja: 18.08.2011 10:08:21
[#11] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@strim, post #10

Czemu ?

[#12] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@RAL, post #11

czego sie nie spytasz msarosa czy jest możliwość użycia jego bootloadera, wbijaj na #ppa i pytaj :)

[#13] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@rzookol, post #12

Dzięki rzookol :)

Jeśli moje pomysły zawiodą - spróbuję i tej opcji :)

[#14] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@RAL, post #11

Czemu ?


Patrz to archiwum plik board/ACube/common/cmd_boota.c, linie 321-384.

[#15] Re: Instalacja SLB z poziomu AmigaOS 3

@RAL, post #13

No i poległem ;) a przy tym jeszcze przekombinowałem i RecoverRDB ma zajęcie ;).
Zakupiłem kartę z sil3512 i system ruszył bez problemu - teraz jak odzyskam dostęp do partycji poinstaluję system. Dzięki wszystkim za pomoc :)

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem