[#1] Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma
http://www.exec.pl/wydarzenie.jsp?nid=4501#27942

Tak, tak, tego się na pewno nie da używać dotykowo;)
[#2] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

zaraz MOSowcy napiszą, że PowerBook lepszy i tańszy ;)
[#3] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@gx, post #2

MOS przegrał, to jest ostatni gwóźdź do jego trumny
[#4] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

Teraz osoby, ktore planowaly niebawem kupic AmigaOne500 czy AmigaOneX1000 moga wstrzymac sie z zakupem do nowego roku.
[#5] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

Notebook za 500 dolarow. Jasne. Musieli cos powiedziec bo po oznajmieniu swiatu
AmigOne 500 i x1000 hyperion & co stracili najwiekszych
fanow. Dokladniej: potencjalnych kupcow. Ten notebook to
marketingowe mydlenie oczu. Krzyk rozpaczy mowiacy:Nie odchodzcie!
[#6] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

jeśli bedzie miał koło 1.5 Ghz, altivec, wsparcie dla wifi to może zdobyć rynek
[#7] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@rzookol, post #6

Ma być na rdzeniu e300
[#8] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

Wy naprawdę w to wierzycie, przeciez to widac, ze jest to reakcja na olanie x1000 przez amigowe srodowisko i o nadchodzacy mos na PB. MichalMarek widze juz to zauwazyl. Ludzie, badzmy powazni.
No ale czekajcie dalej, juz na a.org w ankiecie czesc osob dala sobie spokoj.
Ciekawy marketing maja, produkuja x1000, jeszcze nie zaczeli nawet sprzedazy a juz oglaszaja laptopa za 500$. Juz to widze

A procek sam w sobie slabiutki i bez AV.
[#9] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AmiChris, post #8

A po netbooku będzie 8-rdzeniowy monster To dopiero doda skrzydeł amigowcom ?
[#10] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AmiChris, post #8

No i połowa ich sprzetu nie ma sterowników a jadą następny hw ;)
[#11] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

i #5
Po pierwsze nie notebook a netbook, a to już w tej cenie może być osiągalne. Zwłaszcza, że netbooki są przeważnie dosyć mocno okrojone sprzętowo - pewnie pod względem wydajności będzie to coś na poziomie Sam440.

Po drugie, jest oparty na procesorze, który jest normalnie w produkcji tak więc to również może mieć wpływ na cenę. Wiadomo, nadal będzie nieadekwatna do możliwości sprzętu ale będzie on już osiągalny dla większości ludzi zainteresowanych posiadaniem komputera z AmigaOS 4.x.

Po trzecie - nie, którego "jeszcze nie ma", ponieważ wg newsów istnieje już prototyp na którym uruchamia się AOS 4, tak więc faza projektowania jest już w większości zakończona. Czekać będziemy prawie rok prawdopodobnie dlatego, że:
- jest to prototyp, być może trzeba jeszcze coś poprawić
- trzeba napisać sterowniki, by sprzęt był w pełni obsługiwany przez AOS4, a jak wiemy to idzie w tym światku dosyć powoli
- być może nie mają jeszcze środków by wprowadzić to do produkcji w ilości, która pozwoliłaby na taką cenę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 12:36:13 przez okejokej
[#12] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@okejokej, post #11

Musze ci przyznac, ze takiego rulezowca od pewnego czasu nie slyszalem. Stwierdzasz, ze wyczytales ,ze maja juz prototyp dzialajacy z os4 i im wierzysz?
Firmie ktora jest znana z niedotrzymywania terminow?
Pozostaje mi pogratulowac.
[#13] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AmiChris, post #12

Może faktycznie moje podejście jest naiwne, ale po co zaraz takie czarnowidztwo? "Działający z os4" również może znaczyć bardzo wiele.. np tyle, że uruchomił się instalator . Nie przyjmuję tego newsa bezkrytycznie do wiadomości, a jedynie żywię (może i naiwną) nadzieję na jakąś przyszłość dla AmigaOS4, który jeszcze wczoraj wydawał się jej pozbawiony.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 12:47:50 przez okejokej
[#14] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@okejokej, post #13

"...który jeszcze wczoraj wydawał się jej pozbawiony..."


I tu jest sedno tego newsa. Dlatego duzo osob do tego podchodzi z duza doza dystansu.
To jest taki news ku pokrzepieniu serc, takie wystawienie marchewki.
[#15] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AmiChris, post #14

Są dwie "twarde" deklaracje: cena i data. Stracą twarz jeżeli jedna z tych deklaracji (co najgorsze obydwie) będą niedotrzymane. Pozostaje czekać z osądami do 31 marca 2012.
[#16] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@stachu100, post #15

Niestety żadna z tych deklaracji nie jest "twarda". Wg anglojęzycznej wersji newsa cena "może ulec zmianie" a co do daty to wyczytałem już info mówiące "nie wcześniej niż drugi kwartał"... Tak czy inaczej, trochę poczekamy nim sytuacja się wyklaruje.
[#17] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@okejokej, post #16

A to przepraszam, coś źle doczytałem.
[#18] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

Może , obok ankiety x1000, dołożyć jeszcze jedną "Czy kupisz netbooka z AOS 4.x, jak już będzie dostępny w sprzedaży?".

Ciekaw jestem ile osób się zadeklaruje.
[#19] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

Ja chcę tego netbooka ! Teraz !
Jeden z lepszych newsów jaki czytałem przez ostatnie parę lat na ppa. Taki tani komputerek powinien dobrze się sprzedać i to nie tylko wśród amigowców-rulezowców ale także wśród ludzi do tej pory niezainteresowanych Amigą, albo takich co dawno odeszli.

Beka, bo jeszcze dziś rano zastanawiałem się nad zamówieniem "amigowego" tabletu z Androidem od Amiga Inc. Po przeczytaniu newsa już się nie zastanawiam czekam na Ami-netbooka.
[#20] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@twardy, post #19

Przykro mi niszczyc twoje marzenia ale ci ludzie przesiadli sie z prozaicznych powodow.
Jak chca poamigowac to UAE lub klasyk. Nie wierze aby tym zainteresowal sie ktos spoza srodowiska bo nie ma gierek, porzadnego 3d, wifi itp. itd.
[#21] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma
[#22] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma
[#23] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma
[#24] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@gx, post #2

lepsze i tansze od wszystkiego jest C64.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 07:20:56 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#25] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AlbertS, post #1

Szkoda, że - jak zwykle - z tematu zrobiła się bitwa o to który system (i sprzęt pod niego) jest górą... Odnoszę się do ogółu wypowiedzi na temat zapowiadanego netbooka, nie tylko postów w tym temacie.

A żeby nie było offtopu, biorę pod uwagę zakup (jestem jednym z "rozważających" z ankiety) ale na dobrą sprawę na poważnie rozważać będę to, gdy pojawią się już konkretne, pewne informacje (cena, specyfikacja).

Martwi mnie procesor tej maszynki. Jest spore prawdopodobieństwo, że jeśli jest to e300 (i jeśli ma to jakikolwiek związek z LimePC) będzie to procesor taktowany 'ledwie' 400MHz.
I tu pojawia się moja obawa - czy jest to dostatecznie dużo, by móc przynajmniej komfortowo emulować Amigi klasyczne? Zapewne z Amigami na 68000 nie będzie problemu ale jak widzicie emulacje maszyn z mocniejszym procem i AGA? Nie jestem pewien czy najwydajnieszy JIT jaki jest w stanie stworzyć Hyperion tu sobie poradzi.

Porównanie może wydawać się nietrafione, Symbian "muli" z definicji, ale mój S60v5 z ARM11 434MHz emuluje sprzęt klasy A500/+ z trochę ponad 50% rzeczywistej wydajności(bez skalowania w celu dopasowania do rozdzielczości wyświetlacza i bez dźwięku).. Oczywiście wykorzystanie PowerVR odciążyłoby znacznie procesor ale to nadal może być za mało.

Tak więc: procesor powyżej 400MHz (600-800) i cena w środku podanego przedziału - prawdopodobnie nabędę, chociaż prawdopobnie po zapoznaniu się z wrażeniami innych.

Przy 400MHz słabo to widzę ale tak czy inaczej poczekam na testy.

Ot, pomarudziłem
[#26] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma
[#27] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@okejokej, post #25

Ja ankietowałem że zakupię tego lapka, ale myślałem o procku 800 MHz lub lepszym. Wszystko poniżej to odpada, wiem co "potrafi" 400 MHz G4 na mosie. Źle nie jest, ale do szczęścia dużo mu brakuje. Nadrabia 1,5 gb ramu.

Patrząc na Pega z sygnaturki AmiChrisai, zapodałbym mu Radeona 9000Pro 128MB, 2x1gb ddr 400 i komp na dalsze lata jak marzenie.. Mam taki konfig w pczłomie z XP3200+...a sam nie mam na czym zainstalować OS 4.1 więc na razie czekam...i obserwuję...


Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 20:05:56 przez Wojox
[#28] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@AmiChris, post #20

Kolego, pamiętaj, że piszemy o netbooku.
Z tych samych prozaicznych powodów, o których piszesz A1200 którą mam w sygnaturce służy tylko do starych gierek. A Mosa do Maca sobie nie kupiłem dokładnie z tych samych powodów - nie ma gierek , brak wifi.
Jednak netbook z AOS 4 bym wykorzystal bardzo dobrze - najprawdopodobniej zastąpiłby mi Eeepc, które ma już swoje latka i zaczyna szwankować - Do neta, mp3, divixów styka w zupełności - tak samo jak wielu innym konsumentom, którzy netbooki wykorzystują właśnie do tego i właśnie ok 400 USD są skłonni za takie urządzenie zaplacić. Dlatego jestem przekonany, że jeżeli ten projekt wypali to ma szanse na komercyjny sukces - oczywiście wszystko tu zależy także od skali dystrybucji. Jestem tez przekonany, że potencjalny sukces sprzedaży spowoduje wzrost ilości userów systemu i siłą rzeczy deweloperów.

Oczywiście - mogę się mylić, ale jest to IMHO najbardziej sensowny pomysł w amigowym świecie od czasu premiery kart PPC by Phase5 :)
[#29] Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #24

lepsze i tansze od wszystkiego jest C64.


:) no jest , a jak kupisz do tego chameleona to masz i c64 i Amigę w jednym
[#30] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Netbook dla AOS 4 którego jeszcze nie ma
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem