[#1] OS 4.1 i śmieci na ekranie
Witam.

Zainstalowałem OS 4.1 na swojej A4000 CSPPC 604 128mb na razie bez karty graficznej, a więc system pracuje na kosciach AGA. Problemem są krzaki pojawiajace się w różnych miejscach pulpitu po chwili pracy, w szczegónosci gdy chcę coś wybrać z menu ( belki ).
Probowałem gołego systemu, oraz wszystkich updatów do niego i efekt jest ten sam.
Obraz sprawdzałem na telewizorze przez Euroscart, oraz na monitorze przez Indivision AGA mkII.
Jak myślicie, co może być tego powodem ?



Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 07:13:20 przez neuron55
[#2] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #1

Czyżby coś się grzało w Amidze?? ;)
[#3] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #1

Ja bym zobaczył bez Indi. Jak masz desktopa to polecam jakieś wentylator w obudowie do wymuszenia obiegu powietrza.
[#4] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #1

Jeżeli pod 3.X wszystko jest ok (jest???), to sprzęt jest ok.
Pozostaje soft.
Generalnie AOS4.X na AGA to delikatnie rzecz ujmując nieporozumienie. Myślę że developerzy AOS4.X nawet nie brali poważnie pod uwagę możliwości pracy na AGA. O dokładnym testowaniu nie wspominając.

Dodano:
I myślę że sprzedaż Mediatora była błędem. Żadna inna karta graficzna nie daje takiego komfortu pracy pod AOS3.X i AOS4.X niż Mediator+VooDoo. A tym bardziej VooDoo 5. Można wszystko zrobić "retro" tylko pod ZORRO, ale wtedy nie należy celować w AOS4.X i zostać z AOS3.X Ale to już tylko moje prywatne zdanie.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 09:04:55 przez stachu100
[#5] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@flops, post #3

Dodatkowy wentylator wieje na CPPC
[#6] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@stachu100, post #4

Nowy Mediator już w drodze, razem z SpiderII i Radeonem 9250 256MB, a wracając do tematu to czasami pod os 3.9 też występują krzaki, szczególnie widać to podczas instalacji tego systemu.
Muszę zobaczyć jak zachowuje się AGA pod gotowym,zainstalowanym OS 3.9.
Dodam że pod OS 4.0 też są krzaki.
Wcześniej używałem generalnie Voodoo więc AGA niewiele testowałem.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 09:51:15 przez neuron55

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 09:51:53 przez neuron55
[#7] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #6

Typowe objawy rozgrzanej "Agaty" :D Jak masz miejsce to przyklej jakiś radiatorek, albo monete 5 PLN ;->
[#8] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #6

Spróbuj podłączyć jakieś urządzenia na sztukę typu HDD, CDROM pod zasilacz w tej amidze i posprawdzaj napięcia jakie masz przy obciążęniu, gdyż wydaje się mi bardzo, że zasilacz tobie w tej amidze nie domaga.
[#9] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@superbonio, post #8

Zasilacz ma wzorowe napięcia, kondensatory wymienione... Zobaczę wieczorem co się dzieje pod os 3.x.
Czy ktoś z forumowiczów, może sprawdzić czy u niego podczas korzystania z os 4.x pod AGA jest wszystko ok ? Będę wdzięczny. DziękiOK
[#10] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #9

Napisz jeszcze w jakim trybie.
Im wyższe rozdzielczości tym chipset jest bardziej męczony i bardziej się grzeje.
[#11] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@stachu100, post #10

Po włączeniu zimnej Amigi jest to samo, bez indivision to samo, czasami Amiga zamraża się
Generalnie po włączeniu Amigi czy też resecie, i wgraniu systemu na dzień dobry mam cztery pionowe szare pasy ( każdy szeroki na 2mm ) z lewej strony na dole ekranu nie wspominając o otwieraniu innych okien czy też menu kontekstowego, wtedy jest kasza. Dwa razy zdarzyło się że obraz znikł całkowicie, tak jak bym wyłączył Amigę, podczas próby odpalenia Mediatoolbox wyskakuje guru i zamiast okna z informacją jest okno z kaszką...
Rozdzielczości w których pracuje Amiga to 640x512, kości AGA się nie grzeją, mierzyłem pirometrem, temperatura jest rzędu 28-34 stopnie C.
Po każdym wykonanym resecie Amiga zachowuje się "inaczej" niż przed resetem.
Zrobiłem pomiar napięć 12 i 5v i napięcia te są stabilne.
Jakieś pomysły ? pomysł


Właśnie kolejne zamrożenie, reset i Amiga zatrzymuje się na czerwonym ekranie, reset i czerwony ekran...

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 19:37:59 przez neuron55
[#12] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #11

Jak masz pamięć CHIP w simm i masz odpowiednią kość na podmiankę, to spróbuj tego. Obstawiam pamięć lub układ Agatę.
[#13] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@flops, post #12

CHIP RAM mam w kości SIMM, ale brak na podmianę. Jeszcze raz zapytam, czy ktoś próbował pracy w os 4.0 / 4.1 na kościach AGA ? i czy obyło się bez problemów ? Jestem bardzo ciekawy, pomoże mi to wykluczyć sam system. Dzięki
[#14] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #13

A jak masz skonfigurowane "efekty" pulpitu? Ja na A1 miałem kolorowe śmieci na Radeonie 8500 po przejściu z AOS 4.0 na 4.1. Od wersji 4.1 jest tzw. wsparcie dla kompozycji i obrazu, i nie do wszystkich układów są równie dobre sterowniki może? Niestety nie mam porównania z AGA, ale skoro się nie przegrzewa zacząłbym od ustawienia opcji na "ascetyczne".
[#15] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #13

Flops raczej ma rację, jak jutro znajdę chwilę to sprawdzę u siebie na takiej konfiguracji.
Może być to problem samej pamięci simm(chip) lub zabrudzone gniazdo.
[#16] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@superbonio, post #15

Super OK
[#17] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #16

Ja jak testowałem ostatnio nie miałem żadnych śmieci no gołych Agatach, wszystko było ok, tylko wygląda biednie w takiej rozdzielczości i kolorach.
[#18] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@superbonio, post #15

Wszystkie styki czyszczone, i gniazd i pamięci, kart itd... niestety bez zmian
[#19] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@adam_mierzwa, post #14

A gdzie tej opcji szukać ?

Do tego wszystkiego doszło że po wciśnięciu prawego klawisza myszy pulpit znika całkiem, widać tylko biały ekran, dzieje się tak losowo. Dodatkowo doszło to że zaraz po włączeniu/resecie i włączeniu oraz zamknięciu okna z ustawieniami OSa Amiga zamraża się.
Zrobiłem pomiar napięć we wtyczce zasilacza, wszystkie linie są ok, ale jedna linia -12v ma 11.81v to nie szkodzi ? pomysł

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 08:48:13 przez neuron55
[#20] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@superbonio, post #15

I jak tam Superbonio ? Udało Ci się sprawdzić ?
[#21] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #20

Już bym dziś zrobił test, ale zagubiłem płytę z os 4.1, mam nadzieje że z rana ją znajdę, postawię szybko system na i dam znać, przy okazji potestuję sobie Indivision MKII dla A4000D/CD32.
Sprawdź koniecznie jeszcze w między czasie na innej pamięci SIMM (CHIP)
[#22] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@superbonio, post #21

W takim razie ma ktoś z Was taką kość simm żeby była widziana bez pronlemu w Amidze 4000 jako chip ram ?
[#23] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #22

Zrobiłem testy, więc problemem jest najprawdopodobniej prędkość pamięci chip oraz fast na płycie głównej, zrobiłem tak:
TEST1: 128MB na CSPPC, 2MB chip oryginał commodore 80ns i 16MB fast 60ns - przez chwile ok ale po 2 minutach artefakty i zawiecha.

TEST2: 128MB na CSPPC, 2MB chip oryginał commodore 80ns, brak FAST na płycie głównej - Działa OK

TEST3: 128MB na CSPPC, 2MB 70ns Panasonic (nie wiem może ta kość jest 8MB ale działa jako 2MB chip), 16MB fast na płycie głównej po 2 jakieś równe pamięci po 60ns oraz 70ns - Działa OK
[#24] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@superbonio, post #23

Super pomysł dzięki za testy OK
Jak znajdę chwilę to zobaczę u siebie.

Testując AGę wyciągałeś kartę graficzną ? czy nie ?
[#25] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #24

Nawet nie miałem włożonego żadnego douthterboardu, slotów zorro czy mediatora więc tylko AGA + scandoubbler Elboxu, dziś jeszcze testowałem z INDI MKII A4000D/CD32.
[#26] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@superbonio, post #25

Ok, więc tak.
Też tak testowałem jak Ty.
Teraz po zmianie kości simm z 70ns na 60 ns 8MB ( pracuje jako 2mb ) nie widać poprawy.
Po demontażu 16mb fastram z płyty gł. również nie widać poprawy.
Krzaki jak były tak są.
Kości AGA zimne, już nie wiem o co chodzi
[#27] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@neuron55, post #26

Sprawdź luty podstawki pamięci CHIP. Wyglada to tak jak by coś nie stykało.
[#28] Re: OS 4.1 i śmieci na ekranie

@pekdar, post #27

Sprawdziłem luty, i wygląda że teoretycznie wszystko ok.

Jaką macie wersję firmware w swoich SCPPC ?
Może muszę zaktualizować ?pomysł
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem