kategorie: AmigaOS 4.1, Sam440ep, Sam440ep flex, Sam460ex
Wątek zamknięty
[#1] Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?
Witam sympatyków oraz miłośników Amigi.

Z przyczyn zawodowych zmuszony jestem używać komputera klasy PC z Windows 7. Programami które na co dzień używam to MS Word, MS Excel oraz MS PowerPoint. Wszystkie pochodzące z pakietu Microsoft Office 2010.
Często używam jego również do internetu (dużo ściągam) oraz rozrywki: filmy, muzyka, gry takie jak Mass Effect, Crysis.

Nie raz z zazdrością przyglądałem się okienkom środowiska Workbench 3.1 lub AmigaOS. Nie raz instalowałem różnorakie style do Windows żeby mieć chociaż namiastkę okienek Amigi. Dla tego zacząłem zastanawiać się nad kupnem Amigi klasy Pegasos.

Pytanie do użytkowników najnowszych Amig klasy Pegasos z najnowszym systemem AmigaOS 4.1 na pokładzie, powiedzcie mi proszę:
- do jakich celów używacie swoich Amig na co dzień. Zawodowo, dla rozrywki czy obu tych czynności jednocześnie ?
- jak wygląda sprawa spolszczenia systemu AmigaOS 4.1. Czy Polskie lokale są dostępne podczas instalacji systemu, czy raczej trzeba starać się o nie samemu ?
- jak wygląda sprawa portów USB, czy system automatycznie wykrywa podłączenie smartfona, aparatu fotograficznego, przenośnego twardego dysku, pendrife itp. ?
- czy takie gry jak Mass Effect, Crysis itp. chodzą u was i czy na maksymalnych parametrach ?
- czy macie możliwość oglądania filmów za równo DVD jak i online z internetu ?
- jak zdobywacie polskie oprogramowanie oraz jakich używacie programów użytkowych PL ?

I na koniec, czy jest sens żeby użytkownik skazany zawodowo na korzystanie z pakietu Microsoft Office 2010 zamieniał swojego PC na Amigę Pegasos w kwocie od 2 800,00 zł do 3 800,00 zł (ceny z efunzine.com) i używał jej za równo do celów zawodowych jak i rozrywki (filmy, gry, muzyka) ?

Jeżeli tak to jaką proponujecie konfigurację sprzętową ?

Pozdrawiam
[#2] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

No cóż, to smutne. ale AMI to w zasadzie tylko bardzo drogie hobby. Z którego ja akurat nigdy nie zrezygnuję.
Pozdrawiam serdecznie.
[#3] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

Pegasos to komputer na którym może działać system kompatybilny z AmigaOS3.x, czyli MorphOS lub Amiga OS 4.x. Sprzętowo oraz przez nazwę nie jest to komputer kompatybilny z C= Amiga, mimo, że został zaprojektowany przez osoby, które zrobiły karty PPC do Amig.
[#4] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

Witam, użytkownikiem "pega" akurat nie jestem ale ... przepraszam... rozbawiły mnie troszkę te pytania...
O graniu w zaawansowane gry 3D można sobie pomyśleć - tylko do poziomu jakiegoś Quake II/III - a wydajność... hmmm no cóż... to co da się wyciągnąć pod niezbyt dopracowanym systemem na karcie Radeon 92xx... czyli daleko nie wystarczająco... nawet jak na wymagania gier 3D z PC sprzed kilku lat...
Radziłbym spojrzeć na Youtube, tam można się zorientować w wydajności.
Może tez kolega spojrzeć na MorphOS ... to też amigopodobny system a jak na początek moće być taniej na takim Mac Mini...
Albo można popróbować jakiś AROS..? jest na PC...
[#5] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

Jeżeli myślisz nad zakupem Pegasosa jako platformy do uruchamiania gier typu Mass Effect czy Crysis plus praca na odpowiedniku pakietu MS Office to odpowiedź może być tylko jedna: NIE KUPUJ!!!

I to chyba wszystko w tym temacie.
Pegasos ma zupełnie inne zastosowanie.
[#6] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

Zobacz, może ktoś w okolicy ma sprzęt z Amiga OS 4.x lub MorphOS. Zobaczysz w realu i zdecydujesz czy chcesz wchodzić do tej rzeki, bo jak tu już ktoś zauważył nasze systemy to jedynie hobby (i nic chyba tego nie zmieni).
[#7] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

Dla tego zacząłem zastanawiać się nad kupnem Amigi klasy Pegasos.


To zdanie wymaga sprostowania dla potomnych, aby ktoś kolejny się nie nabrał. Pegasos nie jest Amigą, kto cię zaatakował taką propagandą?

zamieniał swojego PC na Amigę Pegasos


Amiga Pegasos, dobre. Jesteś przykładem na to, jak dezinformacja szerzona przez użytkowników i sprzedawców tego sprzętu kształtuje fałszywą, alternatywną rzeczywistość, którą osoby takie jak ty, niezorientowane, traktują ze śmiertelną powagą.

A w kwestii twojego pytania i z praktycznego punktu widzenia - AmigaOS4 to żart. Oprogramowanie pod ten system to żart. Nie tylko do profesjonalnego, ale nawet do półprofesjonalnego czy ćwierćprofesjonalnego zastosowania się nie nadaje. Jedyne zastosowanie tego systemu to "jaranie się nową (pseudo)Amigą" i nic więcej. Serio. Jeśli nie jesteś hardkorowym hobbystą gotowym wydać dziesiątki tysięcy złotych, aby tylko poprzesuwać sobie ikony na pseudo-amigopodobnym blacie, trzymaj się od tego z daleka.

Ciekawi mnie natomiast co innego - co cię skłoniło do przypuszczeń, że na tym sprzęcie działają gry klasy Mass Effect i programy klasy Microsoft Office 2010? Czy wywnioskowałeś to z ceny tego sprzętu czy z jakiegoś testu/opisu? Jeśli tak, to bardzo proszę o podanie jego źródła, zależy mi na prostowaniu takiej dezinformacji aby kolejna osoba się nie nabrała.



Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 22:18:18 przez jubi
[#8] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@jubi, post #7

Ostrzegam, że jeśli dyskusja poraz n-ty zejdzie na obrzucanie się łajnem i wojenkę o to, co jest, a co nie jest Amigą, wątek zostanie zamknięty, a prowodyrzy ukarani zgodnie z regulaminem.

Wróćmy do konstruktywnej dyskusji.

Moim zdaniem żaden z systemów wywodzących się z oryginalnego AmigaOS, ani też sam "klasyczny" AmigaOS, nie nadają się w dniu dzisiejszym do uniwersalnego środowiska, szczególnie do użytku w miejscu pracy.
Amiga i jej podobne, to komputery dla hobbystów. Wiele sprzętu i prawie całe oprogramowanie tworzą ci sami hobbyści. Nie stoi za tym generalnie żadna wielka korporacja, która miałaby środki i interes w tym, żeby portować na ten system soft typu (Open)Office, czy gry takie jak przytoczony Mass Effect.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 22:29:11 przez altcomputing
[#9] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@jubi, post #7

g...o widziałeś na OS4 to czemu pyszczysz?
Nie jestem fanem OS4, mam nadzieję, że w końcu skonczy żywota ale do zastosowań ćwiercprofesjonalnych się nadaje. Do niezaawansowanego użytkowania z tego co widzę też. Szczególnie jak ktoś był wcześniej użytkownikiem Amigi, a nie marudą neofitą.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 22:49:04 przez michal_zukowski
[#10] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

Tak więc piszę to z takiego sprzętu czyli Pegasos.
- używam tak ogólnie do przeglądania netu, obsługuję moje konta bankowe,czasami problemem jest brak flascha i javy, odbieram pocztę email, półprofersjonalnie to rysuję pewne rysunki w DrawStudio, poszukuję informacji potrzebnych do pracy zawodowej
- lokale masz w systemie, instalują się przy instalacji
- większość urządzeń pracujących jako dyski wymienne działa bez problemu po wetknięciu pojawiają się na blacie, AmigaOs obsługuje też urzadzenia w standardzie PTP to są z reguły aparaty foto.
- filmy DVD tak, on-line raczej kiepsko.
- polskie programy? Hmmm z tym raczej kiepsko tak ogólnie to większośc programów kupuję przez sieć.
Jak chodzi o pakiet Office to niestety jedyny półśrodek to AmiCygnix i AbiWord oraz Gnumeric ale nie jest to tak stabilne jak na PC.
Czy jest sens? Hmmm ja się jakoś bawię ale Amigę znam od lat.
[#11] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?
[#12] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

Hmm, to chyba lepiej zamiast Pegasosa nabyć Mac-a na którym jest dostępny morphos. Masz wtedy "amigę klasy pegasos" tylko tańszą i szybszą, a pod macosem odpalisz bez problemu to czego Ci zabraknie do pracy czy rozrywki wygodniej niż na windzie (nie liczyłbym oczywiście na nowe gry - ale i tak sporo znajdziesz).

No i chyba warto poszukać trochę informacji wcześniej - pytanie o crysis "na maksymalnych parametrach" na maszynie ppc (którą chcesz nabyć za sporą kasę) sprzed ponad dekady jest lekko niefortunne.
[#13] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@jokov, post #12

pytanie o crysis "na maksymalnych parametrach" na maszynie ppc (którą chcesz nabyć za sporą kasę) sprzed ponad dekady jest lekko niefortunne.


Ano właśnie, pytanie to jest tak absurdalne, że aż podejrzewałem trollowanie, że ktoś chce wyśmiać pegasosa pod płaszczykiem niewinnych pytań.

To tak jakby ktoś podszedł do właściciela Trabanta i zapytał: "Panie, ale 300 km/h to pójdzie? I ma z 5 sekund do setki?". Byłaby to jawna szydera. Co innego, gdyby ten Trabant miał naklejkę Porsche, wtedy taki pytający byłby usprawiedliwiony, bo skąd niby miał wiedzieć, że to tylko naklejka a w środku siedzi Trabant? Nie podejrzewam, że kolega chciał trollować czy wyśmiewać pegasosa, jest raczej jedną z wielu ofiar manipulacji i dezinformacji uprawianej przez zwolenników wyrobów amigopodobnych. Dlatego wypada jego pytanie potraktować poważnie i uświadomić, jak rzeczy stoją naprawdę.
[#14] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@jubi, post #13

Ja myślę, że cały wątek powstał po to, by rozwinąć kolejny brednio-serial na 1000 postów
[#15] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@_arti, post #14

Też mi się tak wydajeOK
[#16] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@_arti, post #14

To wątek można zamknąć.
Pytający otrzymał już wystarczająco dużo odpowiedzi (mniej lub bardziej związanych z jego pytaniem).
[#17] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Vansen, post #1

Witam! tak jak kolega jokov napisal w poście nr bodajże 12, alternatywnym rozwiązaniem będzie zakup jakiegoś maca G4 lub niebawem maca G5 (http://morphos.pl/499). Będziesz mógł zainstalować na nim dwa systemy: MorphOS (jest to spadkobierca amigowego systemu AmigaOS) poczujesz feel amigowania :) oraz MacOS X na którym uruchomisz pakiet Microsoft office. Jest na PPC, nawet nie taki stary bo 2008. MorphOS można ściągnąć na wypróbowanie z tej strony za free: http://www.morphos-team.net/ podzała na przyzwoitej prędkości pół godziny.

Co do pytań o obsługę kart pamięci, aparatów i innych pendrive'ów: Morphos spokojnie radzi sobie z większością, ja np mam drukarkę z czytnikiem kart SD, wsadzam kartę i mam zdjęcia :)

MorphOS posiada również przeglądarkę internetową OWB rozwijaną do tej pory. Można oglądać filmy online ze strony zalukaj.tv oraz kinolive.pl , potrzebne są odpowiednie skrypty autorstwa rzookola (nasz polski amigowy kolega ;p)

Gry... raczej nie pograsz w nowości, architektura sprzętu nie pozwoli ci na to ;p

Pozdrawiam!OK
[#18] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@Skiba, post #15

mi również, sam tytuł "Amiga Pegasos" już prowokuje, a uwzględniając całkowitą liczbę komentarzy autora to wszystko zaczyna mocno śmierdzieć.
[#19] Re: Amiga Pegasos do pracy i rozrywki zamiast PC ?

@_arti, post #14

Dlatego zamykam. Padło kilka sensownych odpowiedzi, resztę można doczytać w innych wątkach na forum.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem