kategorie: AmigaOne X1000, AmigaOS 4.1, Cyrus
[#1] Wieści z AmiWest 2013
Krótkie informacje odnośnie tego, co dzieje się na AmiWest 2013:

  • port pakietu Libre office znajduje się obecnie w fazie alpha. Aplikacja działa, zaprezentowana screenshot. Wkrótce rozpoczęty zostanie program beta testów
  • bracia Frieden są w posiadaniu wersji AmigaOS 4 działającej na płycie Cyrus
  • Beta testy płyty Cyrus mają rozpocząć się na początku przyszłego roku. Trwają poszukiwania około 50 osób, które chciałyby uczestniczyć w programie
  • pierwsza partia sprzedażowa będzie złożona z 500 sztuk płyt głównych Cyrus i jest planowana na 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia beta testów. Dodatkowe partie będą przewidywały po 300-500 sztuk w serii.
  • płyta główna Cyrus będzie dostępna w sprzedaży jako płyta główna oraz cały komputer na niej oparty. Płyty Nemo (podstawa dla komputera AmigaOne X1000) będą również sprzedawane osobno - ma to sprawić, że całość będzie tańsza dla międzynarodowych klientów.
  • firma A-EON poszukuje dystrybutora swoich produktów w USA
  • trwają beta testy sterownika dla karty sieciowej wbudowanej w płytę główną płyty Nemo. Trevor stwierdzi, że częściej z niego korzysta niż z karty sieciowej na PCI.
  • Bracia Frieden posiadają nowy kernel AmigaOS 4 obsługujący wiele rdzeni. Jest on obecnie w fazie testów i nazywa się X-Kernel (brak informacji o kompatybilności)
  • Michael Bohmer (E3B) pracuje nad nową kartą dźwiękową, która będzie radzić sobie ze wszystkimi popularnymi formatami dźwięku. Karta będzie można wpiąć zarówno w port zegara, jak i slot Zorro. Obecnie trwają prace nad sterownikami (Ian Gledhill) oraz stosownym GUI do ich obsługi (Matthew Leaman). Roboczo karta nazywa się Prisma
  • Steven Solie oficjalnie potwierdził wycofanie się z pomysłu Netbooka dla AmigaOS 4
  • Steven Solie zdradził, że gdy zostanie ukończone Gallium3D, wówczas ma nastąpić wydanie AmigaOS 4.2. Termin - nieokreślony.
  • Użytkownicy AmigaOS 4.1 mogą spodziewać się siódmego uaktualnienia. Będzie bootowalne z płyty CD na wszystkich platformach (włącznie z płytą Cyrus)
  • Dla AmigaOS 4 przeportowano FUSE oraz NTFS (NTFS-3G)


Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 08:21:40 przez mailman

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 13:31:05 przez mailman
[#2] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mailman, post #1

port pakietu Libre office znajduje się obecnie w fazie alpha

Oj tego zazdroszczę posiadaczom OS4 .Niestety pod MorphOS-em bardzo brakuje jakiegoś "Offica" :( .

Ciekawą wiadomością była informacja o nowej płycie , martwi mnie tylko jej potencjalna cena :( .
No ale zobaczymy jak to będzie :) .
[#3] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mailman, post #1

Michael Bohmer (E3B) pracuje nad
nową kartą dźwiękową, która
będzie radzić sobie ze wszystkimi
popularnymi formatami dźwięku.


nie działa z pieńcetką, w dupe sobie wsadzić może taką kartę.
[#4] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mailman, post #1

Michael Bohmer (E3B) pracuje nad nową kartą dźwiękową, która będzie radzić sobie ze wszystkimi popularnymi formatami dźwięku. Karta będzie można wpiąć zarówno w port zegara, jak i slot Zorro.

OK Brawo ten pan!
[#5] Re: Wieści z AmiWest 2013

@snajper, post #3

nie działa z pieńcetką


Czemu? Teoretycznie powinno zadziałać. Musisz ją tylko wyposażyć w clockport (na przykład na ACA500).
[#6] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mailman, post #1

Jak dla mnie amiwest to kolejny raz pokaz jak bardzo srodowisko OS4 siedzi w ślepej uliczce. Przez rok nie potrafiono przygotować czegoś sensownego do pokazania jesli chodzi o oprogramowanie. Liczba osób oglądających ten cyrk + techniczne przygotowanie relacji wołają o pomste do nieba. Prezentacja wykonana przez człowieka przed SSolie jest arcyprzykładem tego jak nie nalezy przygotowywać prezentacji. Na kameralnym zlocie byłaby ok ale tę imprezę reklamuje się jako najważniejszą amiimprezę w Stanach. Sprawę ratują wypowiedzi Trevora i rozwój sprzętu ale ileż userzy OS4 będą czekać na stery 3D. Dla mnie to farsa.
[#7] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mailman, post #1

płyta główna Cyrus będzie dostępna wyłącznie w sprzedaży jako płyta główna (a nie cały komputer na niej oparty), podobnie jak obecna wersja płyty Nemo

Cyrus bedzie dostepny jako plyta oraz jako caly komputer. Trevor uzyl sformułowania "as well as". Natomiast Nemo zostanie dodatkowo zaoferowany jako sama plyta.
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wieści z AmiWest 2013
[#9] Re: Wieści z AmiWest 2013

@michal_zukowski, post #6

Prezentacja wykonana przez człowieka przed SSolie jest arcyprzykładem tego jak nie nalezy przygotowywać prezentacji. Na kameralnym zlocie byłaby ok ale tę imprezę reklamuje się jako najważniejszą amiimprezę w Stanach.

AmiWest był zapewne najważniejszą tegoroczną imprezą amigową w USA, ale jednocześnie był kameralnym zlotem. Organizatorzy sami podali w czasie transmisji liczbę 25 osób. Tak czy inaczej prezentacja X1000 była przygotowana słabo. Miejmy nadzieję, że prezentacja na RetroKomp nam to zrównoważy, chociaż, z tego co mówił Steven Sollie, pokazu Gallium i obsługi wielordzeniowości nie powinniśmy się spodziewać. Swoją drogą jak zwykle Trevor Dickinson podszedł do sprawy poważnie, a Sollie jak zwykle zaserwował nam występ klauna. Pokaz z piłeczkami, parasolką i kapeluszem, oraz komentarze z sali były co najmniej żenujące. Pozostaje życzyć Trevorowi, żeby płyta Cyrus Plus nie była skazana wyłącznie na AmigaOS 4. Zwłaszcza w świetle tego, co miał do przekazania Sollie: 3D nie ma, multicore nie ma, AmigaOS 4.2 nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 11:22:51 przez MorphOS_pl
[#10] Re: Wieści z AmiWest 2013

@KingJulian, post #8

Nie, to jest wyrażanie swojego zdania poparte argumentami. Oglądalem przekaz więc wiem co tam się działo. To jest forum i na forum, można wyrażać swoje opinie więc wyrażam. Jeśli ci to nie w smak to zawsze istnieje amigaone.pl albo jakieś forum fanów pisu. Tam nie każdy może wyrażać własne opinie. Dla Ciebie byloby by idealnym miejscem.
[#11] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mailman, post #1

Gdzie bylby dzis AmigaOS 4.xxx gdyby nie zaangazowanie Trevora ?
Jedyne, co moze pozytywnie wplynac na rozwoj tego "czegos" to przejecie praw do AmigaOS przez A-Eon i jego rozwoj za posrednictwem tej firmy......
Rok temu zoobligowalem sie do ufundowania kilku kopii AOS 4.x w przypadku gdy Hyperion wprowadzi Gallium badz laptopa badz SMP do systemu.....
Rok czasu i nic! Zero rozwoju !
Zreszta co to za rozwoj , gdy za najwazniejsze rzeczy w systemie odpowiadaja dwaj bracia, o wątlym zdrowiu i pasji do Arma III, traktujacych swoj caly wklad w tworzenie komercyjnego systemu jako "jedynie hobby"....
Nie swiadczy to oczywiscie zle o braciach Frieden, skadze - aczkolwiek pokazuje jak nedzna firma jest Hyperion.....
Niech pojda w diably, niech Trevor przejmie software+hardware dla AmigaOS4.x a byc moze cos z tego bedzie....W koncu obecnie to On jest jedynym sprawca jakiego rozwoju w tej skostnialej spolecznosci, o sredniej wieku 45+
[#12] Re: Wieści z AmiWest 2013

@michal_zukowski, post #10

... z drugiej strony to tez widze, ze niektorzy sa okrutnie przewrazliwieni na punkcie opinii nt. sprzetow takich to a takich. Ciekaw jestem, czy np. na forum samochodziarzy wystepuja podobne sytuacje, jak np. jeden powie, ze golf trojka jest do doopy, to inni zaraz placza, ze zranione zostaly ich uczucia. Ludzie, nie robmy cyrku. Kazdy ma prawo powiedziec co mysli o tym czy o tamtym.

Jak na przyklad powiem, ze uwazam Amige 600 za krap, bo nie ma klawki numerycznej, gniazda rozszerzen itd. I co, teraz urazeni szescsetkowicze mi napisza, ze "hejtuje"? Powstanie kolejny brednioserial, gdzie jedna strona na 200% udowodni ze sie myle, a druga, ze mam racje ale na 500%?

A jak potem dodam, ze jestem fanem A1200, myslicie, ze bede sie klocil z kims, kto mi powie, ze to "najgorszy model Amigi ever"?

Zdajcie sobie sprawe z tego, ze dla jednych AOS4 to krap, a dla innych cos zajefajnego, tak samo jest z MOS-em, Windowsem, Golfem III i domniemam, ze podobnie bedzie tez na forum o proszkach do prania albo gumowych czlonkach.

(haha... juz to widze, Ala pisze, ze "Ariel to jest dopiero do dupy proszek", Majka odpowiada "no wiesz, Alu, skad w tobie tyle jadu!?" - brzmi znajomo???)
[#13] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mccnex, post #12

Bo moze proszek nie ma dla uzytkownika tego forum tak sentymentalnego i emocjonalnego znaczenia, co Amiga? Zreszta, wiekszosc dyskusji o tym "lepszym komputerze" rzadko jest synteza faktow, raczej ich wybiorcza selekcja, wzmocniona opinia i subiektywym komponentem emocjonalnym. Stad spory o "rozbieznosci", emocje i inne cuda.

sędzia sędzia sędzia
[#14] Re: Wieści z AmiWest 2013

@recedent, post #5

a, no to w takim razie wporzo karta OK
[#15] Re: Wieści z AmiWest 2013

@pini, post #7

@pini

Masz rację. Opierałem się jedynie na tym, co pisali na forach - jeszcze nie słuchałem osobiście prezentacji. Poprawiłem informacje w pierwszym poście i ewentualnie będą dopisywał nowe informacje.
[#16] Re: Wieści z AmiWest 2013

@KingJulian, post #8

Otrzymujesz ostrzeżenie za próbę wywołania flame'a i zaczepki skierowane do innych użytkowników. Więcej upomnień nie będzie, a ban jaki otrzymasz będzie na 6 miesięcy.
[#17] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mccnex, post #12

Ciekaw jestem, czy np. na forum samochodziarzy wystepuja podobne sytuacje, jak np. jeden powie, ze golf trojka jest do doopy

O chłopie - w porównaniu z tym, co by się wydarzyło w takim przypadku na forum mobilków, to flejmy na PPA są lajcikowymi dyskusjami przy piwku i grillu. I nie byłoby płakania o zranionych uczuciach - zostałbyś ukrzyżowany i spalony na stosie. ;)

Dobra, teraz może coś z innej beczki, czyli trochę na temat.
Szkoda, że miałem rację, kiedyś tam pisząc, że z Netbooka g*wno będzie. :(
Obsługa wielu rdzeni CPU w AmigaOS! WOW! szczęka opada!
[#18] Re: Wieści z AmiWest 2013

@mailman, post #1

No to nowa płyta zapowiada się ciekawie, zobaczymy jak będzie z obsługą wielu rdzeni, to byłby niewątpliwy przełom i popis programistów. Zastanawia mnie, czy obsługa wielu rdzeni, przejście na 64 bity może wpłynąć negatywnie na emulację/zgodność z klasykiem?
[#19] Re: Wieści z AmiWest 2013

@Ender, post #18

Wieści rewelacyjne co do AmigaOS4.2 Czyli w przyszłym roku w końcu będziemy mieć w Amidze obsługę wielu rdzeni Cieszy też fakt, że będzie nowy sprzęt OK

Miejmy nadzieję, że nie straci, a jeśli już miałby stracić na kompatybilności, to nie wiele

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 18:31:28 przez parallax
[#20] Re: Wieści z AmiWest 2013

@Ender, post #18

Moim zdaniem już dawno OS4 jak i MOS powinny porzucić wsteczną kompatybilność na rzecz np. E-UAE.
Spowodowało by to pomniejszenie bazy starego oprogramowania, ale może było by bodźcem dla powstania bazy nowego softu. Oczywiście to tylko takie moje dywagacje :)

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 18:33:43 przez eastone
[#21] Re: Wieści z AmiWest 2013

@parallax, post #19

Wiesz, że życie weryfikuje plany, więc ten Twój hurra optymizm wygląda jak nabijanie się z systemu, któremu podobno kibicujesz. Wiesz, że poślizgi są czymś normalnym w naszym światku, więc nie bądź pewien, że wszystko wypali na 200%.

@estone, a wiesz, że ja myślę podobnie, tym bardziej, że nie ma szans na układy AGA na osobnych kartach/FPGA, ;).
[#22] Re: Wieści z AmiWest 2013

@Ender, post #21

Nie śmiałbym się nabijać Ja jestem po prostu dobrej myśli
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem