kategorie: AmigaOS 4.1, Sam460ex
[#1] AmigaOS4 i SAM460ex
Zamierzam sobie kupić Sam460ex i OS4 , wydatek jest znaczący, wiec mam parę pytań, na które prosiłbym o odpowiedź osoby posiadające OS4 i/lub Sam460, więc:

- jak wygląda sprawa sieci www - pod Mosem mam OWB, które działa całkiem sprawnie
- jak z filmami Divx i innymi
- czy jest coś w stylu mosowego Amirca
- jak kompatybilność z softem z "klasyka"

Mając SAM chciałbym włożyć Creative SB Live! oraz Radeona HD 5450 (akurat te dwie karty mam) , czy działają one pod OS4. Jak wygląda sprawa z różnymi akcesoraiami zewnętrznymi czyli, Huby USB, dyski USB w Fat32/NTFS, klawiatury bezprzewodowe .

Pytań dużo, ale mam nadzieje, że znajdzie się jakaś dobra dusza i odpowie mi i pomoże rozwiać wszelkie watpliwości :D
[#2] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: AmigaOS4 i SAM460ex
[#3] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #1

trollo lol
[#4] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #1

Timberwolf jest używalny, pomijając jego apetyt na RAM. Jest też OWB i OWB MUI w wersji starszej od morphosowej, no i IBrowse ;)
USB działa normalnie, nie ma kłopotów (przynajmniej ja nie mam)
Kompatybilność z softem - jeśli program jest pod system pisany to nie ma problemu, nawet jeśli to staroć (tak jak TV Paint). Wszystko co nie odwołuje się do "oryginalnych chipsetów" ;) pójdzie.
Do gierek jest RunWinUAE (opcjonalnie) który jest coraz lepszy.
SB Live jest ok, lista kompatybilnosci kart graficznych tutaj -> link
A , do IRCa jest WookieChat, ale nie używałem tego.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 11:27:01 przez adam_mierzwa
[#5] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #1

Ja tylko dodam - OWB ubogie strasznie, brak bookmarków i innych opcji które są dostępne w MOSowej wersji. MUIOWB - lepiej, ale dla odmiany są problemy z polskimi znakami (chyba z wprowadzaniem z klawiatury, nie pamiętam dokładnie bo już nie mam Samanty, zresztą może już poprawili). Timberwolf - gdy próbowałem tego użyć to się nie dało - straszna, pamięciożerna i wolna kobyła. Co prawda wszystko co powinno działać to działa, ale bez X1000 raczej nie podchodź.
[#6] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Jenot, post #5

Żeby życie miało smaczek, raz X1000 a raz Maczek ;)
[#7] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #1

Do OWB sa dodatki, ktore dodaja bookmarki i fastlinki. Calkiem znosne. MUI OWB ma broblemy z PL znaczkami. Do tego u mnie od jakiegos czasu zawiesza b. czesto caly system. NetSurf najszybszy ale bez JS. TW, o dziwo, najstabilniejszy i czasami uzywam do sesji z bankiem. Sa jeszcze przegladarki Qt, czasami niestabilne (wina QtWebkit). Z uwagi na szybki rozwoj Qt to moze byc najszybsza droga do dobrego browsera. Niestety niektorzy uzytkownicy 460ki donosza, ze np. TW chodzi wolniej niz na 440.

Jest beta AmIrc i WookieChat. R5450 ma na razie tylko wsparcie 2D. Wazp3D umozliwia uruchamianie programow wymagajacych Warp3D (powolne). Coraz lepsza integracja RunInUae z systemem. Zazwyczaj klikasz na .adf i juz...
Mam SBLive! i smiga, usb zazwyczaj bez problemu. NTFS gotowe, "na dniach" ma byc przez AmiUpdate.

Najslabiej wyglada sprawa przegladarki. Trwaja rozmowy z Fabem. Ma byc bounty na najnowszy port dla AOS/AROS.
TW podobno trafil tez do innych dev zeby podgonic jego rozwoj...
[#8] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@pini, post #7

Trwaja rozmowy z Fabem.


Tak, szczególnie ciekawe rozmowy prowadzone są na amigans.net gdzie nawet jakiś debil oskarżył Faba o kradzież kodu.
[#9] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@pini, post #7

NetSurf najszybszy ale bez JS.


Najnowsza wersja ma już jakieś JS.
[#10] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #1

Witaj!
- w porównaniu z MOSem, najsłabiej wypada sprawa przglądarek www. OWB jest ok, chodzi stabilnie i ładnie, ma polskie litery, można dołożyć adressbook itp. ale silnikjest stary i niektóre strony są źle wyświetlane. OWB-MUI to starsza wersja, chodzi poprawnie (choć ma parę denerwujących drobiazgów, ktrórych nie ma pod MOSem), ale brak polskich znaków. Timberwolf jest niestety strasznie wolny, długo startuje, wcześniej chodził dość dobrze u mnie, ale od pewnego czasu jest nie do użycia.
- filmy chodzą poprawnie, są dwa dobre playery: DVPlayer (w wersji niezarejestrowanej bez opcji pełnego ekranu - warto zarejestrować) i MPlayer (zarówno MUI, jak z własnym GUI). Co do DIVX, to są czytane poprawnie, kwestia procesora jak zresztą wszędzie.
- AmiIRC działa, jest też JabberWocky.
- kompatybilność z softem klasycznym, to tak samo jak pod MOSem, jeśli chodzi o emulację układów specjalizowanych to E-UAE, w systemie są licencjonowane romy amig klasycznych, rozwija się to coraz lepiej, jest RunInUAE - działą to bardzo fajnie.
Z USB nie ma kłopotów, huby działają poprawnie, dysków USB nie testowałem. Radeon HD5450 ma sterowniki tylko z 2D, ale ja mam AmigęOne XE, więc nie powiem, jak działają te karty.
[#11] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #1

Kupujesz nowy czy używkę ( od tego zależy czy zostanie obsłużona twoja karta graficzna ) ?
[#12] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@RAL, post #11

Zastanawiam się raczej nad nową sztuką, z tego co widzę to RetroAmi ma/będzie mieć SAM460 w sprzedaży :) . Używanych komputerów raczej nie chciałbym, jednak jak wyjdzie czas pokaże, na razie mam plany zakupu SAM460 :)
[#13] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #12

Jak już musisz kupić Sam 460 to chyba raczej warto wesprzeć rodzimy biznes, czyli kupić u ITU.
[#14] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #12

Jeśli będzie to nowa sztuka to od ACube powinieneś dostać sterownik do obsługi radeonów HD nowszych niż seria 4000.
Generalnie: poproś przy zakupie aby zainstalowano Ci system na karcie SD, którą włożysz w slot na płycie SAM - pomocna rzecz przy problemach z hadekiem.
[#15] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@RAL, post #14

Spytaj też o 3d :P
[#16] Re: AmigaOS4 i SAM460ex

@Olo, post #12

Ja rozważam cały czas coś pod AOS 4.x, ale bez Altiveca nie podchodzę, poczekam na te Cyruski.
Sam460 wizualnie świetna płyta ale ten procek porażka, tylko w sumie do amigowania się nadaje...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem