[#1] X1000 OS4.x + filmiki 720p
Czy to prawda, że AmigaONE X1000 z systemem AmigaOS 4.1 za grube pieniądze jest zbyt wolna do obejrzenia filmu 720p? Przeczytałem takie coś na forum mojego największego fana - mufy: http://forum.amigaone.pl/viewtopic.php?t=496&p=4598#p4596 i po prostu nie wiem czy mufa się zbija czy tak jest faktycznie.
[#2] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #1

To co, jedziemy z kolejnym brednioserialem? ;)

[#3] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #1

Kup to sie dowiesz. Jezeli nie jestes zainteresowany tym systemem oraz nie masz ochoty go wspierac to nie rozumiem dlaczego ciagle o nim piszesz. Chyba tylko z czystej zlosliwosci.
[#4] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #1

Nie wiem, może zapytaj na forum do którego wątku wskazałeś? pomysł OK
[#5] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #1

Szkoda, że nie przyznał, że brak członków MOSTeamu w zespole pracującym nad AOS 4.x to duża strata dla całego środowiska identyfikującego się z dawną Amigą. A co do pytania, zastanawiam się coraz mocniej, czy PPC ma sens przy takim stosunku ceny do możliwości jakie daje. Być może taki AEON powinien pomyśleć nad wypuszczeniem płyt z x86, oczywiście zaraz po przekonaniu wszystkich do wspólnej pracy nad jednym systemem.
Swoją drogą nie wierzę, w to co pisze Mufa na temat postawy MOSTeamu. Trochę mi to przypomina hasła PO, które straszy PiS-em he he i odwrotnie.
Ciekawe co musiałoby się stać (ile wódki trzeba by wypić razem, żeby się dogadać dla naszego dobra - szarych userów, wszystkich systemów amigowych/postamigowych).
Nie widzę sensu ładować kosmicznej kasy w klasyka, wolałbym wsadzić tą samą kasę w mocny nowy sprzęt oparty na x86, bo PPC to nie ta liga cenowo.
[#6] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@reactor, post #4

chcialbym ale mufa zablokowal rejestracje loginu rzookol, chyba ma jakąś fobię więc niestety nie mogę
[#7] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Leon, post #3

raczej martwię się o amigowców mamionych wizją super nowej amigi, która wcale taka super nie jest :(
[#8] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #1

Hmm, oprócz tego dowiedzieliśmy się że OS4.2 wyjdzie w marcu.
[#9] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@waldiamiga, post #8

Szkoda gadać ludzie, czytajcie dokładnie a potem wrzucajcie głupie komentarze.

@waldiamiga, nie 4.2 wyjdzie tylko Cyrusy mają trafić do beta testerów

Jeśli chodzi o współpracę to coraz częściej wątpię w coś takiego, bo jeżeli jeden z rozwijaczy MOSa wrzuca takie teksty co i rusz, to źłe świadczy o MOS Teamie a nie na odwrót.

@Ender, to nie brak mocy PPC tylko brak sterowników, więc nie wiem skąd takie wnioski wysnuwasz.
[#10] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Ender, post #5

x86? Przecież jak ktoś chce x86 to idzie do pierwszego lepszego sklepu i dostaje od ręki... To by nie miało przecież najmniejszego sensu. Jak ktoś chce x86 to może używać Arosa, może kupić z zapasów jak zostały Amigę od Commodore USA: http://www.komputerswiat.pl/nowosci/sprzet/2012/12/do-porannej-kawy-commodore-reaktywowalo-amige.aspx

A poziom hejtu jest mega OK
Jak faktycznie nie ciągnie, a na G4 ciągnie 720p, to pewnie oznacza, że na Mos odtwarzać jest lepiej zoptymalizowany (albo wspomaga się kartą, nie wiem co tam siedzi). Gdyby ktoś napisał dobre stery do karty, to nie ma szansy, żeby nie ciągnąć nawet 1080p, ale niestety do tego są potrzebni ludzie, a ludzie zamiast promować swoje platformy napierdzielają się na wzajem.
[#11] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Leon, post #3

To samo można powiedzieć o niektórych wątkach na amigaone.pl. Przecież Mufy nie interesuje w ogóle MorphOS, uważa go za "nieamigowy" itp, a i tak co jakiś czas nawiązuje do niego, a nawet robi różne zestawienia i filmiki, w których stara się udowodnić wyższość AmigaOS 4.x nad MorphOS.

Ja osobiście na którejś z imprez w Aninie widziałem filmik 720p (bodajże jakiś trailer) uruchomiony na AmigaOne X1000 pod kontrolą AmigaOS 4 i z tego co pamiętam działał płynnie.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 22:49:34 przez gorzyga
[#12] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Radek_Cz, post #9

Szkoda, że nie zareagowales na kłamstwa mufy w zdaniu:
"vide ostatnia deklaracja Rzookola po tym gdy amigowy filesysbox, okazał się być lepszym i bardziej funkcjonalnym od tego MOSowego"
(wyjaśniając: port filesysboxa to pare zmian w kodzie amigowym (mosowym), by byl używalny na kodzie nieamigowym (amigos4owym). Nie ma możliwości, żeby wersja pod os4 byla lepsza. Mufa perfidnie przeinacza fakty czyli kłamie. Mufa kłamał i bedzie kłamać byleby tylko wybielić OS4 i obrzydzić Morphos.

A poza tym to nie wiem czy na X1000 pod OS4 da się oglądać filmy 720p. Brak znajomości amigaosu (ogólnie, nie OS4) przez mufę nasuwa mi podejrzenie, że się jednak da obejrzeć 720p bez zacinek. Dlatego zadalem pytanie. Widzę jednak, że wspomnienie o jakimkolwiek problemie w OS4 wywołuje reakcję, odsądzanie od czci i wiary. To tak jakby pójsc na konwent pisu i zapytać: "a moze jednak nie bylo zamachu" pomysł
[#13] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Radek_Cz, post #9

Ot zawsze moza poczytać co swego czasu goście od os4.x twierdzili o mosie ;)
[#14] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Ender, post #5

Być może taki AEON powinien pomyśleć nad wypuszczeniem płyt z x86

Jak by to się ziściło tak natychmiast zostawiłbym amigowanie..ok, racja

Intel outside niektórym mocno zryło beret. Ja lubię motorolę i PPC, x86 traktuję jak pralkę lub lodówkę z 'mocą".

Poza tym jak napisał mój poprzednik, mamy Arosa i WinUAE który nie wszystkim daje odpowiedniej dawki frajdy.

Ja osobiście liczę na "resurection" MC 68k, jakiś zapalony bogacz wykupi prawa do 68k, do Amigi też i stworzy Amigę o tradycyjnym działaniu AGA w 1920x1080 w 16 mln kolorach i gry 2D w nowej odsłonie do tego jakiś układ 3D i Motorola na bazie 68060 x2 -3 Ghz powiedzmy w wer. 32bit/64bit Pomarzyć można....

@flops
Jak faktycznie nie ciągnie, a na G4 ciągnie 720p, to pewnie oznacza, że na Mos odtwarzać jest lepiej zoptymalizowany
A jak się ma sprawa z PPC G5 2x2,5 Ghz
Muszę sprawdzić jak to się ma, zapuszczę jakiś filmik w FullHD i zobaczę czy da się oglądać...
Mam pytanko, zakupiłem napęd BluRay czy jest jakiś programik na PPC Mac OS 10.5, do dekodowania strumienia BluRay ? Na PC jest AnyDVD który sobie bez problemu radził. Na MorphOSa zapewne takiej perełki nie znajde...

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 23:42:01 przez Voyox
[#15] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #12

Widzę jednak, że wspomnienie o jakimkolwiek problemie w OS4 wywołuje reakcję, odsądzanie od czci i wiary.

Czego innego moglbys oczekiwac po tekstach w stylu:
"byl używalny na kodzie nieamigowym (amigos4owym)"
Chocbys nie wiem jak zaklinal rzeczywistosc prawdy tak nie zmienisz. ;)
PS. Przy okazji pisz nazwe systemu (AmigaOS4) poprawnie bo razi po oczach.
[#16] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Leon, post #15

Oj Leon Leon,
Chodzi o to, że trzeba było przerobić kod źródłowy dla AmigaOS4 z kodu MorphOSowego. Natomiast liczba zmian jeśli by przerabiać dla AmigaOs3.x była by relatywnie niewielka. Kod Morphosowy bliższy jest kodowi z AmigaOS3.x niż kod z AmigaOs4.x kodowi z AmigaOs3.x (w tym konkretnym wypadku). AmigaOS4.x odszedl od zgodności ze zródłami AmigaOs3.x więc musieli więcej przerabiać. Skoro kod morphosowy jest amigowy (zgodny z paroma milionami istniejących systemów amigaos3.x), a kod AmigaOs4 trzeba bylo dosc dlugo przerabiać to który kod jest bardziej amigowy?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 00:05:36 przez michal_zukowski
[#17] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #12

O i mufa odpowiedział na swoim forum, że jednak część 720p (mam nadzieje że H.264) działa więc nie jest tak koszmarnie jakby się mogło wydawać. A więc X1000 jest lekko lepsza w oglądaniu filmów od maca mini z G4. Szkoda, że nie jest lepsza od PowerMacaG5 za 400 zł ale może to się kiedyś zmieni.

Co do NTFS to widzę, że mufa jako ignorant miesza zupełnie. A więc MorphOS ma dwa sterowniki do NTFSa
- jeden od Marcha, stabilny, napisany przez niego od podstaw ale bez zapisu, z zamkniętymi zródłami, dostępny także dla 68k, wykorzystywane kiedyś także przez użytkowników OS4
- jeden od Leifa, który upublicznił dawno temu starą wersję filesysbox.library, w oparciu o którą programiści AmigaOS 4 stworzyli swój port, ten sterownik nazywa się ntfs-3g, oparty jest o sterownik dla FUSE i ma te same możliwości co wersja na AmigaOS4.

Rozumiem, że mufa jest ignorantem, ale ignorant wpierw się doucza, a potem tworzy portal a nie odwrotnie.
[#18] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Radek_Cz, post #9

Ja pisałem o niekorzystnym stosunku ceny do wydajności procesorów, spójrz proszę. Oferowane PPC nie są demonami szybkości, brak im bibliotek wspomagających o czym powszechnie wiadomo, więc poza zegarem nie oferują aż tyle, by tłumaczyło to ich wysoką cenę. Ja całkiem serio zastanawiam się, czy z punktu widzenia byłego Amigowca, który chciałby mieć w domu Amigę z w miarę współczesnym systemem, przy uwzględnieniu realiów i cen, nie powinniśmy prosić o nową Amigę na x86. Tak MorphOS, AmigaOS na x86 to może być szansa na szybsze sterowniki, powiem więcej nawet gdyby okazało się, że trzeba "pożyczyć" sobie jądro z jakiegoś BSD, czy Linuksa to chyba bym to przeżył, bo legendę dzisiaj tworzą już wyłącznie ludzie, a nie stary sypiący się sprzęt, czy archaiczne oprogramowanie. Zmiana architektury, to doskonały pretekst do tego, by odbudować to co zniszczyły wojenki.
[#19] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Ender, post #18

Nie musisz prosić, kup sprzęt kompatybilny z AROSem i spróbuj zastąpić nim Amigę, jeśli dasz radę to masz następcę Amigi na x86.


Pozdrawiam
[#20] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@RadoslawF, post #19

A wiesz, że chyba tak zrobię, bo planuję jakiegoś desktopa x86 dla linuksa, to może drugi dysk i Aros.
[#21] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Ender, post #20

Prędzej spod linuxa będziesz odpalał hostAROSa, niż samodzielnie odpalony AROS obsłuży Ci cały hardware :)
[#22] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #17

Dziś zrobiłem test pod PowerBookiem 1,67Ghz, taki oto plik .1080p.BluRay.x264-SPARKS.mkv z przodu tytuł filmu, standardowy Mplayer bez problemu otworzył przeskalował nie wiem do jakiej rozdziałki i robił fotografie, może 3-5 fps, a dźwiek fatalnie. Użycie procka na belce 100 %..

Jutro test pod G4 i G5,,,na laptopie się srodze rozczarowałem, ale nie do tego go kupiłem...


Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 23:59:23 przez Voyox
[#23] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Voyox, post #22

Ach ten 502 Bad Gateway
W każdym razie na Pentium IV 2 GHz (sensownie rozbudowany i skonfigurowany) 1080p było u mnie poza zasięgiem. Było lepiej jak na tym PB ale nie ma co się oszukiwać że "cudowna optymalizacja sterowników" dokona niemożliwego.
Co do G4 - na 800 Mhz nie pójdzie u mnie nawet 720p ale się nie łudziłem.
Cała nadzieja w G5 - sam jestem ciekaw twojego testu.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 08:38:16 przez adam_mierzwa
[#24] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Voyox, post #22

Z PCtowego światka - dokładnie tak samo wygląda na 1.8GHz Athlon XP, na dwurdzeniowym A64 2.3GHz 720p można już oglądać (choć momentami przycina). Jednocześnie wystarcza karta ze sprawnym dekoderem (h.264, vc-1 choćby) i masz nawet w 1080p przy 2x1.6GHz gładko.
[#25] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@abcdef, post #24

Karta to podstawa. Szkoda, że nasze systemy nie obsługują żadnych Matroxów. Kiedyś miałem jakąś starą kartę na PCI i dałem kuzynowi, który założył do takiego pentium III jeśli dobrze pamiętam i totalny szok, bo komputer miał odtwarzać filmy przede wszystkim, no i dzięki karcie robił to znakomicie. Ona miała jakieś tam dekodery video, ale nie pamiętam co i jak, bo to z 5-6 lat temu było. Był w każdym razie pozytywnie zaskoczony możliwościami "staruszka"
[#26] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Voyox, post #22

Muszę sprawdzić pod miniakiem. Morphos pod PowerBookiem wydaje się być niezbyt zoptymalizowany. Przynajmniej tak było pod MOSem 3.4.
[#27] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@abcdef, post #24

Dziś film poszedł na moim Power Macu G4, Mplayerek nie zawiódł, otdworzył plik, ten sam film z dysku puszczonego przez USB. Niestety jeszcze gorzej niż na PowerBooku.
Może 1-3 fpsów, dźwięk zapętlił na stałe jakieś jedno zdanie i powtarzał w kółko.
Mac to wersja 3,3 z 2000 roku, 2GB SD-RAM PC133 i Sonnet G4 1000 MHz.
Wieczorem inauguracja, puszcze to na G5, teraz muszę wychodzić z domu.

Dodam iż na P4 3,4 Ghz z 2 MB Cache, 2GB ramu i GF 8400GS na PCI-ex 1x film obejżałem w całości bez problemu.
[#28] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@Voyox, post #22

Co by ktoś nie testował to trzeba wyłączyć allowframedrop w prefsach mplayera.
1080p jest na razie do ogladania tylko pod G5 i to szybkim (2.5 albo 2.7). 720p o mniejszym bitrate powinny byc oglądalne od 1.42 w górę. Oczywiście mówimy o kodekach H.264. Co więcej, gorsze radeony (9200 i spółka) mogą nie otworzyć overlaya w odpowiedniej rozdzialce.
Aha, i to sie tyczy morphosa i OS4: jak dziala za wolno to powinno sie ustawic
lavdopts=skiploopfilter=all
w opcjach (plik config o ile dobrze pamietam).


Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 13:10:59 przez michal_zukowski
[#29] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@michal_zukowski, post #28

Ten filmik 1080p z chomika, waga 144mb chodzi płynnie na PM G5 2GHz.
[#30] Re: X1000 OS4.x + filmiki 720p

@KJB, post #29

wszystko zależy od bitrate i i rodzaju H264 oraz tego czy muzyka jest w AC3 czy nie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem