kategoria: Sam460ex
[#1] Zakup SAM460ex lub ...?
Witajcie,

Po ostatnim Pixel Heaven postanowiłem w końcu sprawić sobie maszynę, na której będę mógł zainstalować Amiga OS 4.x. Mój wybór padł na płytę SAM4xx. Niestety okazało się, że dostępność płyty jest żadna:

- ACube - "Out of stock"
- Efunzine - brak
- AmiKit - z nowszych sprzętów jest tylko X1000
- Vesalia - brak
- Alinea - nie mają
- ASB - jak wyżej
- RetroAmi - "Oczekiwanie na dostawę"
- Allegro/Ebay/*you name it* - nie stwierdzono

Wysłałem zapytanie do ACube czy planowane jest wznowienie produkcji albo czy zamierzają wypuścić jeszcze jedną partię - niestety odpowiedzi nie otrzymałem.

Mam teraz zagwozdkę i nie wiem czy czekać aż coś z nowego się z tego urodzi, czy może brać to co jest w miarę łatwo dostępne (np. Sam440ep lub AmigaOne XE)?

Dodam, iż sprzęt planuję głównie wykorzystywać do "amirulezowania" (odplić .moda, odpalić demko, zagrać w coś prostego, podłubać w trackerze) - nie potrzebny mi demon szybkości.

Pytanie dodatkowe - jak wbudowana, 64 MB karta graficzna, w Sam44ep radzi sobie z generowaniem obrazu FullHD?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie.
[#2] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #1

Najlepiej w tej "konkurencji" wypadnie coś z G4. Może być Pegasos II z G4.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 09:32:40 przez ede
[#3] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #1

O to zaskoczyłeś mnie. AS widziałem AmigęOne wystawia 2500 chyba woła. A z drugiej strony nie idzie załapać się jeszcze na beta testowanie i Cyrusy?
[#4] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #1

Dodam, iż sprzęt planuję głównie wykorzystywać do "amirulezowania" (odplić .moda, odpalić demko, zagrać w coś prostego, podłubać w trackerze) - nie potrzebny mi demon szybkości.


Mógłbyś doprecyzować co rozumiesz przez "amirulezowanie"? Bo jeśli tylko to, co wymieniłeś, to nie jest ci potrzebna płyta SAM.
[#5] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #1

No cóż, ze strony ACube od ładnych kilku miesięcy jest cisza, a wszelkie moje maile odbijają się od ściany - tj. brak odpowiedzi.

Była też oferta na sprzedaż Pegasosa 2, na którym można i AOS4.1 i MorphOSa odpalić. Sprzedający z Zielonej Góry, blisko mnie i mojego znajomego. W razie czego możemy sprzęt obejrzeć.
[#6] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #1

A czasem RELEC nie ma?

P.S. Jeśli kupisz coś na bazie SAM 460ex to jest szansa, że na tym sprzęcie kiedyś uruchomisz też system MorphOS.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 09:53:16 przez recedent
[#7] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@recedent, post #6

@Ede i ITU
Dzięki za sugestię zakupu Pegasos II z G4, przyznam się bez bicia, że o tym nie pomyślałem. Będę musiał rozeznać sprawę jak to wygląda pod względem kosztów.

@Ender:
Tak, wysłałem wczoraj zapytanie i ta oferta ASa jest nadal aktualna. Będę musiał nad nią pomyśleć....

W Efunzine mają jeszcze Sam440ep za 1800 PLN. W domu mam jeszcze obudowę Releca więc skłaniam się ku opcji Sam440ep, martwi mnie tylko słabe możliwości upgrade'u tego sprzętu i wolny procek.

Zapisałem się jakiś czas temu na beta-testy, w nadziei, że jako "zawodowy tester" będę miał szansę się dostać do programu, ale na chwilę obecną jest cisza w eterze :)

@jubi
W sumie mam na myśli to, co wymieniłem. Chciałbym mieć możliwość w miarę swobodnej pracy na Digiboosterze3 (tutaj sprawa jest prosta - im więcej pamięci i im szybszy procesor, tym lepiej - stąd pomysł o zainwestowaniu z mocniejszą maszynę).

@recedent
Wysłałem wczoraj maila do RELECa i czekam na odpowiedź.
[#8] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #7

Cześć,

Moim zdaniem - wstrzymaj się i obserwuj rynek. Myślę, że nie takiej rady się spodziewasz od zwolennika czerwonego obozu

AmigaOS 4.2 wciąż się kisi, RadeonHD ulega dalszym zmianom - warto wybrać sprzęt który bedzie w miarę przyszłościowy. AmigaOne i PegasosII mają problemy z nowymi kartami graficznymi ze względu na ograniczenia Firmware, moim zdaniem to je skreśla. Z tańszych sprzętów pozostaje Sam 440ep i 460ex (ze wskazaniem na ten drugi). Tyle tylko, że ACube 2 lata temu, przy wątkach o Blenderze, prezentowało wyniki dla procka Freescale 8610 i jest całkiem możliwe że wydadzą taki właśnie sprzęt Low-cost. Nie mam pojęcia jednak jakie są ramy czasowe, nie ma żadnych przecieków.

Jeśli wystarczy Ci Digi Boster 3 i sprzęt na razie bez pełnego 3D - weź Sam460ex. Jeśli możesz poczekać, to poczekaj na AmigaOS 4.2, i zobacz jaki sprzęt się pojawi. Nawet jeśli będzie drogi, to jest szansa, że rynek używek się uaktywni na Sam460ex...
[#9] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #7

Miałem sam 440 800Mhz i powiem, że wydajnościowo ta maszyna mnie rozczarowała. Natomiast Peg2 był całkiem spoko i dawał możliwość korzystania z 2 systemów. Jego cena z tego co widzę ciągle się trzyma, dzięki czemu w przyszłości można go wymienić na coś innego, bez dużej utraty wartości.
[#10] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@ITU, post #9

Dzięki za wszystkie porady. Poszukam jakiegoś PegaII w rozsądnej cenie, a jak się nie uda nic znaleźć, to poczekam na następny ruch ACube/A-Eon. Wszak oczekiwanie jest niejako wpisane w nasze hobby
[#11] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #10

Otrzymałem odpowiedź z RLECa na temat dostępości Sam4xx:

"Sorry, but today this product is no longer in stock and we wait information
from the manufacturer. We notify when the new batch SAM460ex is available
(planned by ACube in July...)!!!"
[#12] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@Tomarkus, post #11

To bardzo fajna wiadomość, bo myślałem już, że w ogóle nie będzie dostępna i pozostaną tylko dość drogie płyty Nemo i Cyrrus.
[#13] Re: Zakup SAM460ex lub ...?

@flops, post #12

Lipiec się kończy, ale opóźnienia są wliczone w czekanie, także sierpniu powinna być już w sprzedaży OK

E: Już mnie uprzedzili w aktualnościach
http://www.ppa.pl/aktualnosci/nowa-partia-sam460-w-sierpniu.html

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 18:26:52 przez parallax
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem