kategoria: AmigaOS 4.1
[#1] Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE
Wspomniałem w wątku dotyczącym AOS 4.1 FE o konieczności zakupu możliwie szybkiego sprzętu PC z procesorem i7.

Sugestie dotyczące procesorów są różne, jednordzeniowe o możliwie największej mocy obliczeniowej/takcie zegara albo wielordzeniowe, które obsłużą WIN i UAE z AOS4.1?
[#2] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Cargo, post #1

WinUAE nie obsługuje wielu rdzeni, ale dla wygody i maksymalnej wydajności najlepszy będzie procesor i5 lub i7 z literką "K" w nazwie, czyli z odblokowanym mnożnikiem. Dzięki temu łatwo można taki procesor podkręcić. Osobiście posiadam i7 4790k podkręcony do 4,7Ghz z wodnym chłodzeniem, a wcześniej miałem i5 2500k podkręcony do 5Ghz na powietrznym chłodzeniu i i5 3570k podkręcony do 4,5Ghz
A i ja również zamówiłem AOS 4.1 FE :)
[#3] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@fic, post #2

Częściową odpowiedź daje porównanie pracy emulatora UAE pod tym linkiem:

link
[wyróżniony] [#4] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Cargo, post #3

zupełnie nie daje, emulacja ppc a emulacja 68k to dwie odrębne rzeczy
[#5] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Cargo, post #1

Jeśli to ma być tylko dla amigowych potrzeb to nie warto kupować i7 tylko Pentium G3258 + jakieś dobre chłodzenie + płyta umożliwiająca OC, bez karty graficznej. 8GB pamieci. Dysk SSD oczywiście, tylko i wyłącznie

jeśli chcesz też na tym grać w pecetowe gry to należałoby zmienić to na i5 w wersji K i oczywiście dokupić kartę graficzną bo na wbudowanej to można conajwyżej w sapera pograć

i7 nie warto kupować wcale, chyba że dla szpanu
[#6] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Cargo, post #1

Z tego co wiem to nie ma w ogóle sensu kupować AmigaOS 4.1 FE do używania pod WinUAE, gdyż system działa bardzo wolno. Dodatkowym problemem jest to że emulator emuluje max 128 MB RAM, a to dla tego systemu jest zdecydowanie za mało.

Dodatkowo nie można porównywać PPC do 68k, ponieważ jest to już inna architektura procesora.

Używanie tego systemu skończy się na przestawianiu ikonek i na niczym więcej. Też z początku o tym myślałem, jednak po przemyśleniu doszedłem do wniosku że nie warto jest na ten system kasy wydawać.

Emulator powstał głównie do obsługi procesora PPC w środowisku Amiga OS 3.9, aby móc uruchamiać programy pisane dla tego procesora.

Ale oczywiście decyzję każdy podejmuje sam. Do tego dochodzi sprawa taka, że nie będzie żadnego wsparcia dla tego systemu ze strony Hyperionu.

Zdecydowanie ja wolę Mini Maka i na nim MorphOSa.

A do WinUAE skonfiguruję sobie Amiga OS 3.9, tak abym mógł odpalać programy pisane dla procesorów PPC.
[#7] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@gilban, post #6

Z pierwszych benchmarków przytaczanych na zagranicznych portalach wynika, że na współczesnych procesorach z serii i5 – i7 można liczyć na G4 @ 200 do 300 MHz. To mniej więcej coś jak Efika, która w temacie szybkości była pod MorphOS-em akceptowalna. Tym bardziej, że w przypadku WinUAE nie będziemy mieli do czynienia z prędkością dysku 5 MB/s w porywach. Nie wiem czy AmigaOS 4 może tu być jakoś zasadniczo wolniejszy, na Pegasosie II nie widać fundamentalnych różnic szybkościowych w porównaniu do MorphOS-a przy lekkich pracach.

Natomiast ograniczenie pamięci do 128 MB jest przykre, podobnie jak przykre jest na Efice. Z drugiej strony mając pod alt-tabem Windowsa i wolne wszystkie pozostałe rdzenie procesora, można przeglądarkę i inne mulące zadania odpalać pod Windowsem.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 15:32:37 przez Krashan
[wyróżniony] [#8] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Krashan, post #7

Z pierwszych benchmarków przytaczanych na zagranicznych portalach wynika, że na współczesnych procesorach z serii i5 – i7 można liczyć na G4 @ 200 do 300 MHz

Hmm, w tej chwili używam WinUAE 3.00 na starym notebooku HP nx7400 z procesorem CoreDuo T2500 o taktowaniu 2GHz, WipeOut 2097 demo działa z porywającą prędkością 1fps przy dobrych wiatrach, QuakePPC WOS osiąga gdzieś ze 4fps przy 640x480. Nie mam dostępu ani do swojej stacjonarki z C2D E8400 3,6GHz (poszła do żyda) ani notebooka Alienware z i7 (jest w serwisie, może jutro dotrze z powrotem). Efika z MorphOSem przy tym to demon speedu.
Być może kompy stacjonarne z dobrze wykręconymi cepami na 5GHz dadzą radę, ale notebooki tak sobie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 16:33:57 przez waldiamiga
[#9] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Krashan, post #7

Akurat WinUAE może w przyszłości znieść ograniczenie 128MB dla CPPC - podsystem pamięci AmigaOS 4.1 poradzi sobie z taką zmianą. Pytanie czy Toni to wprowadzi. Na oryginalne A4000 na razie raczej marne szanse na taką zmianę. Oryginalne CPPC/BPPC są nie do pobicia w tej chwili i nie ma czym ich zastąpić.

WinUAE ma szansę stać się teraz tym czym miała być AmigaDE
[#10] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@michal_zukowski, post #4

Tak, masz rację, spojrzałem jeszcze raz...
[#11] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@alekc, post #9

Może lepiej wesprzeć autora UAE ?
[#12] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Cargo, post #11

Szczerze, pewnie to się nie spodoba, ale wolałbym wesprzeć inicjatywę przepisywania systemu na x86, niż tworzenia nowej funkcji w emulatorze, nawet gdyby miała to być konkurencja, choć kto wie, myślę, że MOSTeam bacznie obserwuje rozwój sytuacji i kto wie co tam planuje.
[#13] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Ender, post #12

przecież jest AROS, ma OWB, ma obsługę 3D z shaderami (coś czego nie ma ani AOS4 ani MOS)

na jaki grzyb Ci AOS4 na X86 skoro taki twór miałby mniejszą bazę programową od AROSa, nie mówiąc już nic o wybitnych zdolnościach pisania sterowników przez twórców AOS4 gdzie robią komputer i przez kilka lat nie zrobili do niego wszystkich sterowników

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 14:59:05 przez XoR
[#14] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@XoR, post #13

Cokolwiek by nie miały inne systemy, to ludzie w większości wybiorą ten, który ma oficjalne namaszczenie. Masz najlepszy przykład, więc skoro taka jest wola ludu, to pomyślałem, że to może być jakieś wyjście. A teraz ma wielką bazę oprogramowania? Wszystko z klasyka i nic więcej.
[#15] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Ender, post #14

Dziś mnie coś wzięło i wydłubałem ze swojej amigi dysk(stoi na strychu schowana). Uruchomiłem emulator winuae3.0 zrobiłem kopie do pliku trochę się pomęczyłem .działa jako Amiga 4000 zawsze chciałem ja mieć ale się nie udało.zrobiłem testy sysspedem ,oto wyniki MIPS2449.51 Mfops1091.69. A dla procesora ppc MIPS31113.11 MFLOPS 70.35 .
Posiadam procek AMD Athlon II X3 440 taktowanie rdzenia 3.0GHz. Ciekawe jak na takim sprzęcie by działał os4.
[#16] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@Dziadziomiecio, post #15

Ten procesor ma tę wadę, że nie ma Cache 3 poziomu (ja mam Phenoma II X4 955 3,2 GHz). Nie wiem jaką masz płytę główną i zasilacz. Może masz możliwość odblokować cache procesora 3 poziomu? Wtedy procesor powinien dostać kopa i zrobi Ci się wtedy AMD Phenom II X3 740. Oczywiście bios płyty musi mieć możliwość jego odblokowania. Bo nie oszukujmy się. To są wszystko Phenomy II, które mają wyłączony cache 3 procesora i 1 lub 2 rdzenie, a czasem nawet 3 w zależności od modelu końcowego. Ty masz wyłączone Cache 3 oraz czwarty rdzeń.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 10:15:41 przez gilban
[#17] Re: Jaki sprzęt dla AmigaOS 4.1 FE + UAE

@gilban, post #16

Ja mam Core2Duo E6850@3GHz AOS 4.1 zainstalował mi się w 8 minut. I tak byłem w szoku że to działa aż tak szybko. Potestuję gry, jakiegoś Quake 1 i Wipeouta.
Jeśli Quake w Timedemo demo1 pokaże ponad 25 fps będzie OK.
Oryginalnie Quake 1 znośnie działa na Pentium 100..
Oczywiście ni jak ma się porównanie do MorphOSa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 11:10:38 przez Voyox
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem