kategoria: Sam440ep
[#1] Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d
Cześć!

Od paru dni wojuję z SAMem 440ep. Na początku wszystko było, fajnie i pięknie, ale potem pojawił się problem.

Zaczęło się od problemu z intstalacją Radeona 9250. Problem rozwiązał update U-boota z wersji 1.3.1 do 1.3.1d, którego pobrałem z pliku ISO na stronie Acube. Proces przebiegł pomyślnie.

Po aktualizacji, okazało się, że są niezłe jaja z portami USB (tylnimi i przednimi). Otóż, nie mogę podłączyć więcej niż jednego urządzenia USB. Po podłączeniu czegokolwiek, system rozłącza wszystkie urządzenia (klawiatura, myszka). Czasem pomoże wypięcie któregoś kabla i ponowne podłaczenie go do portu, ale nie zawsze.

Gdy próbuję coś podłączyć po załadowaniu systemu, OS 4.1 (dostarczony na CD razem z płytą) uruchamia pętlę błędów, w której informuje o błędzie przyłączenia sprzętu przez sterownik huba. Czasem zabawa zakończy się przycinającą myszą, czasem mysz zaskoczy, ale nie działa już klawiatura.

Na początku myślałem, że to kwestia niedoborów mocy na portach. Sprawiłem więc sobie huba USB zasilanego z zewnątrz. To samo. Potem zacząłem podejrzewać Radeona - problem występuje nawet po jego odłączeniu i prób odpalenia czegokolwiek ze zintegrowanego układu graficznego.

Czytałem, że 440ep jest wybredny, jeśli chodzi o zasilanie. Co prawda, mam nowego Chiefteca 350W, ale problem nie występował przed updatem. Czy kwestia "markowości" takiej myszki, czy klawiatury ma tym przypadku znaczenie?

(zaznaczam, że na początku, wszystko działało bez zarzutu).

Macie może jakieś pomysły? Z góry dzięki.
[#2] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@Jedras, post #1

Wydaje mi się że to programowy problem. W AmigaOne XE po którejś aktualizacji systemu nie działały porty USB (już nie pamiętam czy przednie czy tylne). A w AmigaOne 500 po najnowszym update firmware niektóre klawiatury nie są wykrywane na etapie U-Boota.
Gdyby problem był z zasilaniem to widziałbyś w trakcie pracy powiadomki o podłączaniu urządzenia co jakiś czas, co oznacza że urządzenie "traci kontakt z bazą".
Na pewno nie ma czegoś takiego jak w Apple (znany problem z hubem USB przy podłączaniu niemarkowych myszek i klawiatur).
A zaglądałeś na forum Hyperionu?
[#3] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@adam_mierzwa, post #2

Dziękuję za podpowiedź.

Zaglądałem na kilka(naście?) różnych for szukając po hasłach na google, ale spróbuję dogłębnie na Hyperionie. Póki co, zamówiłem OS 4.1 Final dla 440ep i liczę na to, że coś tym zdziałam.

Myszkę niestety mam biedronkową, klawiatura to też jakiś tani iBox, czy California Access (próbowałem obu - ta druga nie działa już w ogóle). Póki nie będę pewien, że to kwestia chińszczyzny, w Apple nie zainwestuję :)

Chyba nie pozostaje nic innego, jak pożyczyć parę myszek/klawiatur od znajomych i potestować.

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 23:13:17 przez Jedras
[#4] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@Jedras, post #3

Nieporozumienie, z Apple to pod MorphOS było, porównawczo, brakło mi słowa.
Zapewniam cię że "biedronkowe" myszki i klawiatury powinny działać bez problemu.
SAM 440ep ma opinię dopieszczonego sprzętu, tyle że wolnego.
Patrzę w bazę użytkowników SAM 440 i może Phibrizzo będzie wiedział.
Forum Mufy też obadaj link do działu sprzętowego, to taka enklawa AmigaOne/SAM, na pewno ktoś coś ci odpisze.
Pomysł z pożyczaniem jest bardzo dobry.
[#5] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@adam_mierzwa, post #4

Wiem już coś więcej. Po włączeniu zasilania, U-Boot często wysypuje

"ERROR: CTL:TIMEOUT".

Więc coś jest na rzeczy. Nie wiem tylko jak to skorygować i gdzie można to przestawić, bo po aktualizacji tegoż nie mogę znaleźć części opcji.

(tudzież nie mam jak do nich wejść, bo klawiatura nie działa )

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 00:22:57 przez Jedras
[#6] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@Jedras, post #5

A może wyczyść ustawienia Ubota? Czyli zworka Clear Cmos czy jak to się tam zwie w Sam. Tylko sprawdź w instrukcji jak to się dokładnie robi.
[#7] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@TomK, post #6

Instrukcja niestety jest wyjątkowo skąpa, tak samo jak opisy poszczególnych gniazdek na płycie - póki co, nic nie ruszam i googluję dalej ;)

Jedyne co do tej pory resetowałem, to zegar.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 13:10:14 przez Jedras
[#8] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@Jedras, post #7

Może problemem jest słaba bateria podtrzymująca zegar ?
[#9] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@RAL, post #8

Dziekuję za sugestię.

Okazało się, że do nowych nie należała. Dziś wstawiłem nową.

Problem jest jednak nadal, choć teraz nie rozłącza mnie w U-boocie. Zobaczymy co będzie dziać się po odpaleniu CD z OS 4.1 FE. Być może potrzebny jest jakiś nowszy sterownik.

(W chwili obecnej, mam OS 4.1 bez jakiegokolwiek update-u)
[#10] Re: Sam440ep - problem z USB po updacie U-boota z 1l3.1 do 1.3.1d

@Jedras, post #9

Przepraszam za pisanie posta pod postem, ale jest progres. Skołowałem dziś myszkę A4Techa i klawiaturę Tracera. Jest stabilniej, a błąd "CTL: Timeout" nie wyskakuje przy użyciu tych dwóch urządzeń.

Problemem jest chyba kiepska współpraca z urządzeniami USB, które mają tańsze i wolniejsze chipsety. Zobaczymy co na to system. Jutro powinien przyjść kurierem ;)

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 19:36:38 przez Jedras
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem