kategoria: AmigaOne
[#1] Amiga ONE g4/XE
Czesc,

Kto w Polsce jest w stanie postawić na nogi A1XE G4?
Płyta startuje, wentylator na procesorze się kręci ale brak obrazu. Nic nie śmierdzi, nic sie nie grzeje.

Dzięki
Pozdrawiam
Tomek
[#2] Re: Amiga ONE g4/XE

@sobi1, post #1

Jeśli nie poszła jakaś pierdoła w stylu kondesatorów to prawdopodobnie nikt. Zawsze także bym próbował zminic kartę gfx ewentualnie podłączuć jakiś terminal i kablem pod port szeregowy - pegasos wywalał debug, może amigione też tak robią. Aaa i mógłbyś jeszcze sprawdzić z mniejszą liczbą kosci pamięci. Może jest jakaś sieknięta i przez to komp nie wstaje.
[#3] Re: Amiga ONE g4/XE

@sobi1, post #1

Tak jak pisał Rzookol podmień kartę grafiki, sprawdź kostki pamięci. Może zabangla.
[#4] Re: Amiga ONE g4/XE

@michal_zukowski, post #2

OK, dzięki za nakierowanie. Przepatrzyłem płytę i kartę procesora - no i brakuje jednego kondensatora :) . Przynajmniej jakoś trop.


Mniemam, że ten brakujący będzie taki miał taką samą wartość jak pozostałe. Poszukam odpowiedniego i dolutuję. Mam nadzieje że to tylko to

Jeżeli nie Polska, to może jakiś serwis w Europie?

Dzięki
[#5] Re: Amiga ONE g4/XE

@sobi1, post #1

Nie wiem czy zajmują się A1XE G4. Ale w Warszawie jest jeden z ostatnich serwisów Amig i maszyn retro + współczesnych. Poszukaj Amiserwis Warszawa (bodajże na Batorego 18), w sumie to zawsze możesz przedzwonić i się zapytać, najwyżej stracisz minuty, chyba, że masz bezpłatne .
[#6] Re: Amiga ONE g4/XE

@sobi1, post #4

Rozumiem że to ty ściągałeś chłodzenie? Bez chłodzenia nie powinieneś uruchamiać tego komputera.
Brak jednego kondensatora nie powinien przesądzać o niewystartowaniu.

Może być niesprawna bateria na płycie. Mógł ktoś się bawić zworkami - sprawdź w dokumentacji czy ustawienia dla Articii i procesora są zgodne. Przy niepoprawnym zamocowaniu procesora (nie dociśnięty - więc brak styku) również będzie czarny ekran.
Są też scenariusze pesymistyczne (typu zimne luty).

Skąd masz ten komputer? Mas może gdzieś link do aukcji czy coś wskazującego na jego historię?
[#7] Re: Amiga ONE g4/XE

@adam_mierzwa, post #6

Tak, ja ściągnąłem do oględzin płyty - oczywiste że go nie włączałem bez wentylatora.
Też myślałem że bez kondzia ruszy, ale niestety dlatego obawiam się że to coś poważniejszego
Bateria sprawna, zworki wyglądają na prawidłowo ustawione. Jedynie nie wiem jak mają byc ustawione zworki J1 i J17 bo nimi ustawia się napięcia dla chipu Arctica - tutaj.
Natomiast w oficjalnym manualu podają troche inne wartości - więc trochę się z ty pogubiłem.

Zworki na plytce procesora zgonie z informacja OFF|OFF|ON|OFF.

Płytę kupiłem jako nietestowaną od osoby która kupiła ją dawno temu i nie miała czasu się tym zająć - brzmi naciąganie, ale "wszedłem" w to.
[#8] Re: Amiga ONE g4/XE

@sobi1, post #7

Ja nie używam już chyba z rok tego komputera, wszystko na jego temat co wiedziałem wrzuciłem na swojego bloga (link w stopce - "Kącik AmigaOne XE – sprzęt").

Tu jest wartościowy wątek.

Może być tak że poprzedni właściciel eksperymentował z RAM - najbezpieczniej przestawić płytę na 100 MHz i wystartować z obsadzoną tylko jednym modułem.
[#9] Re: Amiga ONE g4/XE

@michal_zukowski, post #2

O ile pamiętam pegasos wystartuje też bez pamięci z jakiś terminalem...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem