[#1] os4 na tanim laptopie
Czy to się nada do instalacji os4 ?

https://allegro.pl/oferta/laptop-hykker-hello-czarny-4-32gb-full-hd-dotykowy-7587914343



Producent: Hykker
Przekątna ekranu: 11,6"
Rozdzielczość: Full HD (1920 x 1080)
Pamięć RAM: 4 GB
Pamięć wbudowana: 32 GB
Czas pracy: do 6 godzin
Dodatkowe zabezpieczenie: Czytnik linii papilarnych
Procesor: Intel Atom x5-Z8350
Seria procesora: PowerPC G4
Układ graficzny: Intel HD Graphics 400
System operacyjny: Windows 10 Home
Waga: około 1,1 kg
Dotykowy ekran: Tak
Kolor: Czarny
[#2] Re: os4 na tanim laptopie

@micromax, post #1

Procesor: Intel Atom x5-Z8350
Seria procesora: PowerPC G4


Moim zdaniem powinni się zdecydować
[#3] Re: os4 na tanim laptopie

@micromax, post #1

A od kiedy OS4 jest na intele? Chyba że chcesz uae?

EDYT: na 100% laptop jest na intelu, mają błąd w opisie.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 16:40:46 przez teh_KaiN
[#4] Re: os4 na tanim laptopie

@micromax, post #1

przez uae możesz zainstalować ale będzie bieda
[#5] Re: os4 na tanim laptopie

@Pico121, post #4

Bieda to mało powiedziane, nawet na mocarnych Ryzenach czy i9 ciężko będzie o dogonienie 604e 233MHz, u mnie na i7 4500U 2.4GHz działa jakbym miał 603e z 66MHz. Sam system jest dość responsywny,okna dośc szybko się otwierają podobnie jak systemowy soft, jednak inne rzeczy już nie bardzo, przeglądanie stron przy pomocy najnowszego NetSurfa męczy, odpalenie WipeOut2097 (z "emulatorem" Wazp3D) daje nam jakieś 3-5 fps przy rozdziałce 320x240.
Inna, inszośc że na tym samym konfigu odpaliłem RPCS3 (emulator PlayStation3) oraz szpila GranTurismo HD Concept - chodziło to tak ze 20 fps, w każdym razie ukończyłem ze trzy wyścigi.
[#6] Re: os4 na tanim laptopie

@waldiamiga, post #5

Akurat emulacja amigowego ppc to giga patolka, bardziej wymagające sprzęty łatwiej emulować niz to
[#7] Re: os4 na tanim laptopie

@Pico121, post #6

po co emulaowac ppc to zagadka ktorej rowiazania chyba nie dotrwam.
[#8] Re: os4 na tanim laptopie

@wawrzon, post #7

zaciekawil mnie opis ze to power pc, nie chce emulowac, chcialem kupic lapka z takim prockiem po prostu.
[#9] Re: os4 na tanim laptopie

@micromax, post #8

Niestety - ostatnie laptopy posiadające PPC to Apple Powerbook G4 z 2006 roku. Na chwilę obecną na niektórych z nich można uruchomić MorphOS. AOS 4.x można uruchomić tylko na dedykowanych płytach głównych, z których obecnie dostępna jest tylko X5000, w nieco kosmicznej cenie. Możesz spróbować uruchomić AOS 4.x na Amiga Forever 8 (w ramach pakietu dostajesz wirtualną emulatorych różnych Amig, w tym Amigę 4000 z akceleratorem PPC). O ile sam system działa nieźle, o tyle próba uruchomienia na takiej emulacji czegokolwiek to już niezłe wyzwanie, choć dla osób, które reagują na zasadzie "Co, ja nie dam rady?!! Ja?!!", jest to na pewno jakaś możliwość :)

Jeżeli szukasz taniego laptopa i systemu zbliżonego założeniami i interfejsem użytkownika do AOS to... pozostaje Ci albo MOS i Powerbook G4 (zerknij wówczas na giełdę - z tego co widziałem ktoś wystawiał niedawno MB 17''), albo któraś z dystrybucji Arosa, ale wówczas przed zakupem upewnij się, że wszystko będzie działać - z tego co wiem to kolega don_rafio z tego forum jest całkiem nieźle doświadczonym użytkownikiem Arosa, więc jest szansa, że doradzi Ci z sensem.

Warto, żebyś przed zakupem Maca zdał sobie sprawę, że są to komputery 12 - 15 letnie, które lata świetności mają zdecydowanie za sobą. System Mac OS X 10.5.8 (czyli ostatnia rewersja przeznaczona na PPC) jest już od lat niewspierany przez Apple. Pozostaje wsparcie ze strony środowiska użytkowników - więc dostęp do podstawowego oprogramowania użytkowego tj.: sterowników nowych drukarek, przeglądarek internetowych, pakietów biurowych czy w końcu odtwarzania multimediów, jest mocno ograniczony. Co więcej, o popularnych serwisach streamingowych (Netflix, HBOGo, Prime Video) raczej zapomnij - brak oprogramowania, a i możliwości procesora mocno ograniczone. Mogą się również pojawić problemy z logowaniem do niektórych stron z poziomu przeglądarki (m.in. banki, usługi Google). Youtube z poziomu przeglądarki będzie działało w mocno okrojonej wersji.

W przypadku Arosa trudno mi się wypowiadać, na moim starym laptopie Acera nie bardzo chce pracować sieć (niby ją widzi ale nie potrafi nawiązać połączenia). Dodatkowo, mam w nim kartę Intela, która nie jest wspierana w zakresie akceleracji 3D, więc to też wpływa na wydajność. Mimo tego całość działa zdecydowanie szybciej niż emulowany AOS 4.1 na laptopie z i7 i 8GB ram. Na pewno AROS ma podobne ograniczenia programowe, choć tutaj niektóre dystrybucje posiłkują się "crossowaniem" oprogramowania linuxowego (czyt. klikasz na Firefoxa i jest on odpalany w ramach dystrybucji linuxa, która hostuje cały system Arosa), co z pewnością zwiększa kompatybilność z nowymi technologiami ale zmniejsza wydajność.

Podsumowując - chcesz poamigować na natywnym sprzęcie - musisz zadawać sobie sprawę z tego, że są to systemy, pod względem użytkowym, odbiegające od dzisiejszych standardów. Porównałby to do sytuacji linuxa z czasów przed Ubuntu (+/- 2004 rok). Główną bolączką jest brak nowoczesnej - wspierającej dzisiejsze technologie - przeglądarki WWW, tej z kolei brakuje, bo brak implementacji części składowych, które pozwoliłyby na szybkie przeportowanie silnika Firefoxa czy Chromium.

Ja po testach AOS pod emulatorem, AROSa pod emulatorem i natywnie, zdecydowałem się na zakup Maca Mini i przetestowanie Morph OS.
[#10] Re: os4 na tanim laptopie

@Slepaq, post #9

Dzieki za kupe rzeczowego tekstu.
pozdrawiam
[#11] Re: os4 na tanim laptopie

@Slepaq, post #9

Dzięki za wyróżnienieOK
@micromax tu lista laptopów i notebooków. Można sprawdzić który podejdzie. Tymczasem zapraszam na forum AROS-a.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem