kategoria: AmigaOS 4.1
[#1] AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku
W jakiej konfiguracji zrobić dysk, żeby oba systemy działały?

Planuję dac pierwszą partycję na FFS LNFS, ale co z pozostałymi? Czy OS4 rzeczy kickstartowe może mieć na jednej partycji, a na pozostałych system, wtedy bym tam dał kickstart i boot.img z mosa na DH0: pod lnfs a reszte gdzies na innych.
[#2] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #1

Nie sądzę by Kickstart mógł leżeć poza partycją systemową, a w każdym bądź razie ja nie słyszałem by ktoś taką metodę praktykował. Natomiast sam ten pliczek inicjujący ładowanie systemu na Pegasosie, może leżeć poza partycją systemową. Niektórzy nawet praktykowali zakładanie minipartycji tylko dla tego pliczku np. 20MB (to i tak za dużo ale pod AmigaOS 4, mniejszej założyć się nie da) np. w FFS, a sam system już na innej partycji.
[#3] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@MUFA-amigaone-pl, post #2

A jest PFS3 na AmigaOS4?
[#4] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #1

Na jaki sprzęcie chcesz to zrobić (nie widzę Pegasosa w stopce)?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 21:13:23 przez Kitech
[#5] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@Kitech, post #4

Na Pegu2, udało mi się wygrać aukcje tego od Jacy, stopka już z lekką aktualizacją

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 21:35:15 przez michal_zukowski
[#6] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #3

A jest PFS3 na AmigaOS4


Nie ma. Chyba w AmigaOS 4.1 FE dla Pegasosa częścią systemu był jeszcze SFS, a może i nawet XjFS, aczkolwiek nie pamiętam już dobrze. Na pewno na dziś SFS jest usunięty i rozwijany zewnętrznie w pakiecie A=EONu. Najlepszy jest NGFS, lecz nie licząc leciwej wersji dla X5000, nie jest dostępny publicznie. Oczywiście niezmiennie częścią AmigaOS jest FFS.

A propos tego pliku rozruchowego, to on może być też na nośniku sformatowanym pod FAT. W przypadku X1000 mam go na karcie CF, aczkolwiek nie wiem dokładnie jak sprawa wygląda na Pegu.
[#7] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #5

No to mam jasność. :)
Partycje rób jak chcesz. Raczej najlepiej wszystkie w SFS. Patycja BOOT jest w zasadzie zbędna (w zasadzie - o tym za chwilę). Bootowanie ustawiasz mosowym programem bootcreator (sporo o tym na PPA). OpenFirware Pegasosa nie widzi EXT3 czy EXT4 Debiana, więc ja mam partycję BOOT w SFS dla jądra Debiana.
Mufa ma absolutną rację - Kickstart musi być na partycji systemowej. Na ewentualnej partycji BOOT możesz mieć pliki boot.img (MOS) i amiga.of (AOS) - ale nie musisz.
Miesiąc temu kupiłem Pega, jak stary mi jakiś czas temu padł, i mam wszystko na świeżo.
Jakbyś miał problemy z bootcreatorem (wygodnie, aby był na partycji BOOT), to pisz.
Powodzenia.
[#8] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@Kitech, post #7

Właśnie trochę się boję SFSa dla wspólnych rzeczy bo SFSa w AmigaOS4 trochę sforkował od tego oryginalnego i o ile pamiętam mogą być jakieś drobne różnice więc wolałbym uniknąć rozwalenia danych. Na tym sprzęcie głównym systemem będzie AmigaOS4 (kupilem w retroami i czekam na płytkę), chociaż dysk spartycjonuje i wstępnie poustawiam pod MorphOSem. No i na partycje wspólną dam FFS LNFS bo w obu systemach jest z tych samych źródeł więc nie powinno być problemów - chyba że padnie walidacja. Dla Os4 dam SFSa, a dla MorphOSa PFSa.

btw. czy AmigaOS4 obsługuje karty USB2.0 Neca?
[#9] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #8

Gdy pracowałem nad DigiBoosterem 3, miałem źródła na partycji SFS założonej pod MorphOS-em i kompilowałem go na przemian natywnym kompilatorem spod MOS-a i spod OS4. Straszyli, żeby tak nie robić, ale nigdy przez te 6 lat nie miałem problemu z systemem plików. Pewnie dlatego, że miałem backup.
[#10] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #1

Mam i nawet działa, z tym, że idiotyczne jest, że dołączona od OS4 wersja OWB nie pokazuje captchy na stronie Hyperionu przy rejestracji, a bez tego nie da sie ściągnąć update. Musiałem wspomóc się MorphOSem. Drugi minus to brak obsługi sieciówki 1Gigabit w AmigaOS4, no ale to jakoś przeboleje. Dalej nie ogarnąłem preferencji na USB, jest programik w Prefs, ale ma 4 opcje na krzyż, coś robię źle?
[#11] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #10

AmigaOS 4 jest systemem intuicyjnym, przyjaznym w obsłudze to i jakieś skomplikowane i rozbudowane preferencje USB nie są potrzebne. Podobnie zresztą jak i w zdecydowanej większości popularnych systemów operacyjnych. Po prostu wsadzasz coś w gniazdo USB i ma działać, Jesli MorphOS ma w tym względzie jakieś odstępsta od normy, to ok, lecz nie oczekuj że inne systemy będą ten trend naśladować.

Przeglądarka faktycznie jest przestarzała, pewnie z okolic 2010. No i fakt, ktoś kto sklada ISO z systemem, już dawno powinien ten zestaw odświeżyć. Natomiast z pewnością ta przeglądarka, czy nawet znajdująca się na płycie wersja IBrowse da radę obsłużyć serwer OS4Depot, skąd można pobrać nowsze browsery.
[#12] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Ok, przyjmijmy że AmigaOS3.x jest niepopularny i identyczny system USB co na MorphOSie nie może być wyznacznikiem.

To wyjaśnij mi:
Wkładam słuchawki USB - co się powinno dziać, dodadzą się automatycznie tryby do AHI?
Wkładam modem albo sieciówkę lan na usb - co się powinno dziać? odpala się konfigurator sieci z wybranym #?.device
Podłączam dwie drukarki po usb, skąd mam wiedzieć jakie #?.device się (mam nadzieje) utworzyło i do jakiej drukarki mam przypisany unit urządzenia.

Jest w ogole jakiś program w AmigaOS4 do listowania podpiętych, wykrytych i przypisanych urządzeń. Skąd użytkownik ma wiedzieć czy urządzenie działa poprawne, czy jest zepsute czy po prostu AmigaOS4 go nie obsługuje? Jesli jest to gdzie go szukać i czy ma podział na interfejsy (urządzenia usb mogą zgłaszać po kilka interfejsów).

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:41:30 przez michal_zukowski
[#13] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #12

W sys:utilities masz program USB Inspector, który wyświetla co jest podłączone. Poza tym jak coś podłączysz np. drukarkę powinno na ekranie WB pojawić się na krótko okienko informujące o tym fakcie. Słuchawki na pewno nie będą działać, a sieć jedynie na chipsecie adm8511. Zresztą zawsze możesz wejść do devs: i sprawdzić jakie masz sterowniki do sieci, drukarek itd.

P.S.
O ile wiem AmigaOS 3 nie posiada w standardzie obsługi USB, a jedynie instalowane są zewnętrzne pakiety. Myślę że jeśli w przyszłości będzie posiadał, to raczej na wzór AmigaOS 4.
[#14] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@MUFA-amigaone-pl, post #13

O, i na taką odpowiedź liczyłem. Dziękuję.

ps. nie zawsze można wejsc do DEVS: i sprawdzić, w AmigaOsach jakie by nie były część deviców możesz generować bezposrednio w pamięci, wtedy nie mają swojej reprezentacji plikowej.

ps2. Windows nie posiada Chrome, a jest standardem, tak jak dla AmigaOS 3.x standardem jest Poseidon. Pójście w stronę Syriona to średnia sprawa bo nie ma sterowników do USB w klasykach. Chyba że dadzą półSyrionowego Anaisa - tu może logika większa ale tylko dla max 020 bo ograniczony bardzo.
[#15] Re: AmigaOS4.1Fe i MorphOS na jednym dysku

@michal_zukowski, post #14

No to może jeszcze w ramach uzupełnienia dodam że w systemie istnieje jeszcze jedno mniejsze narzędzie informujące o tym co jest podłączone, wywoływane skrótem ctrl + alt+ m, przy czym ogranicza się jedynie do urządzeń pamięci masowej.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem