[#1] AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6
witam,
czy ktoś się orientuje, czym się różni AmigaOS 4.1 FE od zwykłego 4.1? odkurzyłem sobie właśnie pegasosa, mam tam AmigaOS 4.1 ze wszystkimi updatami hyperionu (czyli od 1 do 6)... no ale w między czasie wyszła wersja FE. Pytanie czym ona się różni (jeśli w ogóle)? Coś jest dodane, czego nie można sobie ściągnąć i doinstalować inaczej? Może nowszy kernel albo obsługa nowego sprzętu? Niby nie majątek, ale jak nie ma różnicy, to po co płacić dwa razy za to samo...

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 00:39:43 przez respector
[#2] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@respector, post #1

Jest wygodniej przy reinstalacji bo masz scalone wszystko, teraz to musisz dociągać update. No i nowe rzeczy będą wymagać wersji FE.
Z takich widocznych zmian - poprawiono konsolę - jest konfigurowalna (kolory tła, czcionek) a przede wszystkim teraz pracuje na zakładkach. Menu kontekstowe Workbencha jest bardziej rozbudowane. Nowa biblioteka graficzna Graphics.library, ulepszony AmigaDOS, aktualizacja Pythona. Niestety teraz jest ograniczona obsługę JXFS (odchodzi się od niego). Na marginesie - są różne kompilacje systemu dla różnych platform, przykładowo ja mam obsługę systemu SFS a posiadacz X5000 już nie, za to ma nowy system plików którego ja nie mam, są też różnice w Extras.
Ogólnie warto, jeśli masz zamiar pozostać przy swoim Pegasosie, taki "ostateczny upgrade" dla tej maszyny. Cena jest dobra, jest tez Final Update do niego ;)
[#3] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@adam_mierzwa, post #2

dzięki za odpowiedź. Czyli jednak pewne różnice są, zastanowię się zatem. Cena jest bardzo dobra - zgadzam się, natomiast to trochę chodzi o zasadę - czy to faktycznie jest nowy produkt. AmigaOS 4.1 w wersji pudełkowej kupiłem zaraz po premierze, nie pamiętam już teraz ile dokładnie zapłaciłem, niemniej pamiętam, że to była dla mnie wtedy duża kwota.
[#4] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@respector, post #3

Według mnie to powinno być wydane jako aktualizacja, a nie oddzielna wersja systemu. No ale też i sama nazwa sugeruje, że to jest coś zbiorczego poprawkowego. W tym sensie nie jest to "nowy produkt". Zakup ma sens, jeśli masz zamiar zostać przy Pegasosie i "brnąłbyś" dalej w zakupy typu Enhancer, bo jest pewien łańcuszek zależności.
To linki do recenzji systemu po polsku: mojej cz. 1 i cz. 2 oraz 'Mufy'
[#5] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@adam_mierzwa, post #4

W FE jest jakieś wczesnne MUI5. Czy mam rozumieć, że teraz wszyscy userzy AmigaOS4 korzystają z MUI5 czy może jacyś pozostali przy 3.9?
[#6] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@michal_zukowski, post #5

W FE jest MUI 4 a nie wczesne 5. Co widać na zrzucie pod drugim linkiem. Zresztą MUI 5 dla AmigaOS 4 powstało w 2016 roku, czyli po wypuszczeniu systemu FE, więc jest to fizycznie niemożliwe.
Co do wersji 3.9 trudno mówić o "pozostaniu przy wersji". Mogę tylko napisać za siebie - MUI to jest coś, co instaluję bo programy tego wymagają i staram się mieć zawsze najnowszą wersję. Ale żeby interesować się głębiej to nie miałem potrzeby.
[#7] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@adam_mierzwa, post #4

dzięki za linki, zaraz poczytam. Przy pegasosie mam zamiar zostać, bo po prostu po 10 latach nadal - moim zdaniem - nie ma żadnej sensownej alternatywy. Z rzeczy dodatkowo płatnych, być może skusiłbym się na sterownik do radeonów HD, gdyby nie to, że te karty nie działają na pegasosie, co jest chyba też dla mnie jego największą wadą (doczytałem na stronie hdrlab, że napisali do Genesi z prośbą o upgrade open firmware, ale zero odzewu).
[#8] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@adam_mierzwa, post #6

Do AmigaOS 4.1 FE jest jeszcze uaktualnienie z 2016 roku i tam już na pewno jest MUI 5. Poza tym nie jest prawdą że MUI 5 dla AmigaOS 4 powstało dopiero w 2016 roku. Piąta wersja MUI powstała bardzo krótko po wersji 4 i przez pewien czas obie wersje były rozwijane równolegle. Po prostu w 2016 roku po różnych pretensjach i oskarżeniach wychodzących z wiadomego obozu, ludzie tworzący MUI 4 i 5, zdecydowali się porzucić betaserwer Hyperionu i założyć własną niezależną stronę, dzięki czemu różnego rodzaju nocne kompilacje itp. może testować sobie każdy.
[#9] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Koledzy dawni piraci i hakerzy proszę na priva gdzie darmowo pobrać OS4.?
[#10] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@marcinm, post #9

OS4.1 nie jest systemem darmowym.

Również w przeciwieństwie do systemu MorphOS, nie posiada wersji demonstracyjnej.
[#11] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@David, post #10

Ja jak się żeniłem to najpierw zonę wypróbowałem czy się nada, w Os 4 jest jakaś wersja demo by wypróbować czy to warto kupić.?W Morphoes jest kilka minut pracy programu.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 18:33:30 przez adammis56
[#12] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@adammis56, post #11

Przecież w poście 10 kolega napisał, że nie ma wersji darmowej.
[#13] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@mailman, post #12

No rzeczywiście jest napisane nie doczytałem.
[#14] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@adammis56, post #13

[#15] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@Dorian3d, post #14

Wielkie dzięki tego szukałem.OKOK
[#16] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@adammis56, post #15

Polecam wybrać się na dowolne party (np. AmiParty) i przeklikać sobie system.
[#17] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@adammis56, post #11

To znaczy że żona podczas próbkowania postękała ci trochę, ty to odebrałeś
że jej dobrze porobileś i jesteś gieroj, więc uznałeś że się nadaje.Z systemem
tak nie ma...
[#18] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@WojtekX, post #17

OK
[#19] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@WojtekX, post #17

Zapewniam kolegę że Adam jako maż w tych rzeczach jest ok.Co do systemu się nie wypowiadam bo się na tym nie znam.
[#20] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@Dorian3d, post #14

Ale fajne
Niepotrzebnie kupowałem OS41 dla UAE. Mogłem przesuwać ikonki za darmo tutaj. Szkoda że nie wiedziałem. Dzięki!
[#21] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@gerul, post #20

Ale wiesz, że oprócz przesuwania ikonek to się ten demonstrator do niczego innego nie nadaje?
[#22] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@recedent, post #21

Gdybym napisał że "tak samo jak cały OS41" to będzie offtop.
Więc nie napiszę. :)
[#23] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@gerul, post #22

raczej spoiler
[#24] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@gerul, post #22

Przecież system operacyjny jest tylko tłem do działających pod nim programów, a nie celem samym w sobie. Może kogoś bawi odpalanie sobie SYS: i wchodzenie w Prefs, żeby pooglądać ikonki, albo uruchomienie systemowego Clocka i patrzenie jak się wskazówki przesuwają - jego sprawa. Jeśli natomiast chcesz korzystać z oprogramowania działającego pod AmigaOS 4 - to choćbyś krzyczał i tupał - na TAWS nie dasz rady tego zrobić. Ot i wszystko.
[#25] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@recedent, post #24

TAWS to zgodnie z nazwą "The Amiga Workbench Simulator". Znowu pokutuje przekonanie, że Workbench to system operacyjny Amigi... System operacyjny to coś więcej - to szereg bibliotek, z których inne programy mogą korzystać, a nawet powinny, by bezproblemowo uruchamiać się pod różnymi wersjami systemu.

Workbench to nawet nie jest też biblioteka do GUI, tylko jedna z aplikacji - która pozwala na przeglądanie dysków w środowisku graficznym.

Niewątpliwie Workbench stanowi podstawowe środowisko pracy użytkowników Amigi, ale nadal to nie jest jej system.

Ten TAWS w istocie reprezentuje tylko to środowisko graficzne i nic ponadto.

Z punktu widzenia programisty system operacyjny zapewnia bezpieczny, kompatybilny i wygodny sposób na korzystanie z zasobów Amigi. Exec.library służy np. do rezerwacji pamięci, sygnałów, przerwań, obsługi semaforów, portów komunikacyjnych, zadań.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 22:23:43 przez Hexmage960
[#26] Re: AmigaOS 4.1 FE, a zwykły 4.1 z update 6

@Dorian3d, post #14

Fajna ciekawostka.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem