[#1] O piwie i poklepywaniu się po plecach
Są serwisy rekrutujące teoretyków, które z totalnej krytyki wszystkiego co związane z Amigą NG, uczyniły istotę swojej działalności. W ramach kontry przygotowałem tekst prezentujący jak w rzeczywistości wygląda sytuacja od strony amigowego praktyka. Zapraszam do lektury.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 13:50:07 przez MUFA-amigaone-pl
[#2] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1

To fakt, że niektóre redakcje lubią bić pianę. Np. niedawny case gdy jedna osoba na forum coś napisała, a zostało to przedstawione jako zdanie całego PPA. I poszedł wpisik na fejsbuczku i już znaleźli się poklepywacze...

Mufa nachodzi mnie taka refleksja, że napisałeś artykuł przekonujący amigowców, że Amiga (jakiś jej tam odłam) żyje, gdy w pod koniec lat 90-tych pisało się takie arty dla pecetowców. Co za czasy...

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 14:51:51 przez tbone
[#3] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1

[#4] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Ok fajnie ze sie za to zabrales ale:
1 Naprawde nie jestes osoba, ktora moze mowic kto jest/byl amigowcem
2 Amigowcy wplacajacy na FF chcieli miec przegladarke, ktora bedzie aktualizowana z kolejnymi zrodlami. Kazdy wiedzial ze siec sie rozwija i zostawienie przegladarki w stanie w jakim zostala nic nie da. Zreszta takie byly zalozenia.
3 Co do osob co nie mialy sprzetu NG, zgadzam sie
4 Odnosnie pisania o MorphOSie na listach. Wystarczy zajrzec w archiwum ann i zobaczyc jak produkowal sie Hyperion na temat MorphOS'a. Nie chce mi sie teraz szukac ale jest tego masa. Mozna tez dodac ze jest Oddysey i VPDF a kas1e co jakis czas podnosil watki o przeportowaniu programu X bo jest na MorphOS'a
5 Odnosnie RPi sie zgadzam, to moze byc platforma jak sie opanuje juz inna "wieksza"
6 Twoja teza odnosnie kosztow przynosi tylu samo uzytkownikow, zapasy x5000 chyba sie do tej pory nie sprzedaly. Mozesz oczywiscie napisac jak jest, troche zgaduje
Ogolnie to fajnie ze uzywasz, komputer jest dla tych co potrafia go uzywac.
Z tego co pamietam to Allegro dziala na Oddysey dolaczonym do ostatnich MorphOS'ow (bolaczki odnosnie przeglarki sa wiec inne, nie piszac o pierwszej wersji z JIT).

Jezeli moj wpis nie tyczy sie tematu wykasuj.
Ciekawy tekst.
[#5] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Developerzy OS4 nawet nie słyszli o MorphOSie dlatego na cedeku z OS4 jest filesysbox.libraryi MUI4. Glowną przegladarka jest Odyssey i pojawilo sie troche reimplementowanych MorphOSowych bibliotek jak bz2.library, a jeden z developerow MorphOSa zrobil sterownik dla sieciowki dla X5000 dla AmigaOS4.
[#6] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1

pas

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 20:29:35 przez fazior
[#7] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1

to wszytko potrafi lepiej komórka z lombardu za 200 zl
To jest retro sprzet niestety
sprzet fajny ale nie na te czasy .
Jestes fanatykiem amigowym i masz pasje .
Co mi się podoba .OK
[#8] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1


Są serwisy rekrutujące teoretyków, które z totalnej krytyki wszystkiego co związane z Amigą NG, uczyniły istotę swojej działalności.

Napisz do nich swoje żale i sprawa załatwiona.
Ludzie to mają problemy
[#9] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@Norbert, post #8

Psychologiczne rzecz biorąc to osoby, które chcą portu OS4 na Rpi3 też mają problemy, skoro wylewają swoje żale na internecie, że brak takiego portu i dając setki dobrych rad. Idąc dalej to każdy ma jakieś problemy bo coś mu będzie nie pasowało.

Z drugiej strony ja sie mufie nie dziwie, po pierwsze nawrzuca grudek z kupą do ogródka konkurencji, szczególnie że exec.pl pewnie specjalnie puścił serie artykułów by nabić klikalność/liczbę komentarzy. Taka forma amitabloidyzacji. Szkoda tylko, że wzięli do tego zadania Pianę, u którego (na co wkazał mufa) dość łatwo można zbić z 50% argumentów (co i tak jest dbaniem o jakość po "występach" jubiego).

ps. AmigaOS4 staje się nieużywalny obecnie-brak dziającego Allegro by mnie wkurzał niemiłosiernie, MorphOS będzie nieużywalny za 2, 3 lata. Klasyki są nieużywalne od 2005 roku i zamieniły się z komputerów w konsole do gier i dem - co dla mnie, jako usera zwiazanego raczej z użytkami, w większości klasyki przekreśla użytkowo (bo nie kolekcjonersko).

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 00:16:08 przez michal_zukowski
[#10] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@michal_zukowski, post #9

NGowcy to tacy bardziej bujajacy w oblokach ludzie niz Miniatian.

Problem w tym, ze o ile nasz kolega Minniat ma swoje fantazje i lubi bujac w oblokach o tyle NGowcy uwazaja sie za niemalze NAUKOWCOW ze StraTreka (i swoje osiagniecia) Dlatego mamy niezly ubaw patrzac na "polskiego hydraulika" przebranego za "astronaute z NASA" wyglaszajcego plomienne mowy/artykuly na temat podboju kosmosu.
[#11] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@michal_zukowski, post #9

Ja na przykład oczekuję portu na AmigaOS 4 na Raspberry 4 i wyrażanie opinii na ten temat nie określałbym jako wylewanie żali etc. Nie ma co uogólniać. Wiele osób oczekiwało tego w przeszłości i ten pomysł wraca.
Tekst nie wniósł nic nowego, wpisuje się w walkę 'Mufy' z execem, chociaż miejscami jest zabawny (np. "wodzireje wirtualnej karczmy"). Odnoszenie się do execa nie na execu a na blogu reklamując tekst na PPA wydaje mi się jakieś pokręcone. Najwłaściwsza forma polemiki to przecież pod tekstem do którego ma się uwagi. Rozumiem chęć napisania obszernego, zbiorczego sprostowania, ale nie przypominam sobie żeby ktoś na execu posty 'Mufy' kasował czy moderował - zrezygnował z udziału tam sam.
[#12] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@selur, post #10

Dla mnie Amiga to Amiga, ale na oko wyglada to tak, ze NG-jszowcy maja o wiele wiecej wewnetrznych rozterek niz Klasyczni ;)
[#13] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1

cytaty z artykułu:

, jeśli jednak wydałeś ciężką kasę na pierwszy w życiu oryginał, to bez względu na to, czy był to produkt, dobry czy średni, jednak miałeś mobilizację, by przejść tytuł do końca.


Oczywiście nie uważam, że rzeczywistość, w której najtańszy nowy sprzęt kosztuje 9 tysięcy złotych jest rzeczą dobrą. przydałaby się tańsza maszyna, jednak na tyle droga, by ją szanować i poświęcić jej niezbędne zaangażowanie


Czyli skoro przepłaciłeś, albo kupiłeś chłam za grubą kasę, to udawaj, że wszystko jest ok.

Ze świeżych przykładów sprzed kilku dni, wyciągnąłem ze skrzynki list z ponagleniem zapłaty OC dla samochodu, którego już nie mam. Oczywiście natychmiast przystąpiłem do działania, przez myśl mi nie przeszło by wypakowywać peceta, wszelkie pisma, wszelkie skany i korespondencję mailową wykonałem z poziomu AmigaOS 4. Sprawa załatwiona.

Wyolbrzymiasz problem. Przypominam, że takie sprawy załatwiają ludzie po 80tce używając telefonu stacjonarnego i poczty, bądź samej poczty, używając do tego mebli typu stół i krzesło.

Osobiście najbardziej boli mnie Allegro, gdzie jeszcze przed rokiem można było kupować z poziomu Amigi, a teraz ten serwis ani nie wygląda jak trzeba, ani nawet nie pozwala na skuteczne zalogowanie się z poziomu przeglądarki amigowej.

Dziękuje za szczerość. Zaznaczam, że to już jest powód do narzekania


Kupujesz coś, bo jest ci to potrzebne, lub kierujesz się samą chęcią posiadania.

Są ludzie, którzy kierowali by się tym drugim, ale kwestia ekonomiczna jest zaporowa.

Co do pierwszego warunku, widocznie mało kto potrzebuje, nie kupuje i krytykuje

Moja prywatna opinia dotycząca kupna?

Dla mnie za drogo, na zaspokoje swojej rządzy posiadania.
Nie widzę praktycznego uzasadnienia kupna tego sprzętu.

Co do negatywnych opini na temat NG? Większość portali porównuje sprzęt do podobnych/mających służyć do tych samych celów (kwestia praktycznego zastosowania)
Widocznie za 2000e można kupić coś lepszego, lub coś co spełnia dane potrzeby za 10razy mniej.

Klasyki są nieużywalne od 2005 roku

W 2005 to już było retro.
[#14] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@snifferman, post #13

Dziękuję za rzeczowe komentarze. Postaram się odpowiedzieć na kilka kwestii.

No więc akurat gdy ja kupowałem X1000, a nawet X5000, to ALLEGRO jeszcze działało, i oczywiście nie mogłem przewidzieć że akurat pod koniec 2018 działać przestanie. Natomiast osoby, które np. zamierzają kupić Tabora mogą tego nie wiedzieć, więc uczciwie trzeba o tym napisać.

Jasna rzecz że ludzie potrafią porównywać sprzęt i jasna rzecz że ludzie od wieków mają różną grubość portfela i różne potrzeby, jednego będzie kręcić zabawa z unikatowym komputerem, drugi wyda fortunę na leciwego Fiata 125P, a trzeci za te pieniądze pojedzie z rodziną na wycieczkę do Egiptu, czwarty nie zrobi nic bo mu ledwo starczy do pierwszego. Tak więc nie musicie mi przypominać o rzeczach oczywistych. Ten tekst powstał po to by osoby które chcą wejść w NG, które na to stać i które chcą konkretów, wiedziały co ta platforma potrafi a czego nie, bo w ostatnich latach szedł tylko jeden przekaz iż ta platforma nie potrafi niczego i to z ust ludzi którzy nie widzieli jej na oczy. To przecież nie było uczciwe.

Nie wiem co kto pisał na ANN.lu, wiem co kto pisze na betaliście i tam wygląda to tak jak przekazałem. O ile pamiętam kwestia MOSa pojawiła się tylko raz, przy temacie którejś z bibliotek o której raczył wspomnieć jeden z moich przedmówców. Wówczas to wybuchła mała afera, czy można powiedzieć aferka, bowiem jakiś morphosowy developer oskarżył "czerwonych" o piractwo, a komentarz na betaliście był taki że ktoś kto rzekomo spiratował wysłał maila z zapytaniem do niebieskiego developera, a ten zamiast odpowiedzieć na priv od razu zwietrzył pretekst i zaczął zadymiać w sieci. Uznano to za jeszcze jeden kolejny dowód na to że współpraca z tymi ludźmi jest całkowicie niemożliwa. No i to był jeden przypadek, kiedy na betaliście wspomniano o MorphOS, oczywiście w artku nie podawałem tych szczegółów, by nie wywoływać niepotrzebnych zadrażnień.

Tak samo jak nie podawałem szczegółów na temat eXeca, których znam sporo. Oczywiście również zgadzam się z Waszymi przemyśleniami, że może być to celowa prowokacja ukierunkowana na wywołanie sztucznego ruchu. Świadczyć o tym może martwe, praktycznie od 2012r forum oraz komentarze pod newsami w miażdżącej większości utrzymywane siłą dwóch osób, Szarego wilka i Gadańca. Nie mam nic do tych osób, no ale cóż poziom intelektualny ich wypowiedzi każdy neich ocenia sam.

Podkreślam że mój tekst nie jest jakąś walką z serisem eXec.pl, o czym świadczy fakt że nie pisałem nic na temat kondycji tego serwisu, statystyk itp. itd. Moim celem jest tylko i wyłącznie przedstawienie faktycznej kondycji platformy, którą się zajmuje. Mam 45 lat i nie szukam kumpli ani wrogów, to też nie będę się nigdzie rejestrował i nie będę dyskutował pod idiotycznymi tekstami odpowiadając na jeszcze bardziej idiotyczne komentarze. Kiedyś idiotyczne teksty pojawiały się na PPA, gdy przed laty je prostowałem nie była to walka z samym PPA, tylko z fałszywym przekazem. Dziś po nastu latach sytuacja się odwróciła i to eXec przejął rolę amigowego "Faktu". Tak jak przed nastu laty były okresy kiedy uznałem że lepiej nie mieć konta na PPA, tak i teraz zupełną stratą czasu byłoby zakładanie konta na eXecu.

Tak więc drogi Adamie, który piszesz do mnie choć gdy patrzę w swój profil jesteś jedną z dwóch osób, które nomen omen mnie ignorują, ja na eXecu polemik pisać nie zamierzam, uważam że na dziś dużo bardziej wiarygodnym i opiniotwórczym miejscem jest PPA.
[#15] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #14

Co do X5000 i X1000 to jednak trzeba wspomnieć, ze jak na sprzęt w okolicach 10000PLN dwuletnia gwarancja to śmiech na sali. Wydam sporo kasy, żeby po 2 latach coś mi upaliło płytę, której nie będę mógł naprawić w Polsce? Mnie to odstrasza od kupna. A takie maki PPC są do naprawienia w Polsce, nawet u mnie w Lublinie kiedyś byłem w serwisie z Makiem MiniG4. Klasyki też są do naprawienia w Polsce.

Co do Allegro to jeśli w środowisku AmigaOS4 nie ma nikogo kto mógłby to naprawić w kodzie źródłowym to może poszukajcie kogoś kto napisze skrypt dodający w CSSie na każdej stronie z flexem prefixy webkitowe. Wtedy flex zacznie działać, bo Odyssey w sobie ma flexa, ale tylko z prefixami.

Co do AmigaOS4 to zauważyłem jeszcze jedną przypadłość. Następuje powolne rozwarstwienie grup użytkowników z G3/G4 i tych z maszynami z PCIe. Ci pierwsi traktowaniu są po macoszemu i większość interesujących nowinek dotyczy tych drugich.
[#16] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@stefkos, post #4

2 Amigowcy wplacajacy na FF chcieli miec przegladarke, ktora bedzie aktualizowana z kolejnymi zrodlami. Kazdy wiedzial ze siec sie rozwija i zostawienie przegladarki w stanie w jakim zostala nic nie da. Zreszta takie byly zalozenia.


Dokładnie takie same założenia były w przypadku Odyssey, a tymczasem okazało się że z rozwoju nici, a pewien Morphosowiec chciał tylko wydoić "czerwonych" przed przejściem na amiemeryturę.

Wcześniej był projekt Amizilla, 10 000 euro zero efektów. Potem był projekt Sputnik, gdzie pewien niebieski stwierdził że port dla nielubianego systemu (co powtórzył potem FAB) musi kosztować dwa razy tyle co dl MOSa, kasę uzbierano w ciągu kilku dni, port nigdy nie powstał.

Jak więc widać hochsztaplerów w temacie amiprzeglądarek było wielu i nie wiem czemu akurat bije się tylko we Friedenów.

Oczywiście najlepiej zachował się Joerg Strohmayer, który wykonał zupełnie za free OWB Reaction (która wbrew temu co pisze Rzookol o Odyssey, jest oficjalną przeglądarką systemową dołączaną do płyty z AmigaOS 4.1 FE), choć potem zniechęcony Odyssey, na którą wielu się podjarało, stawiając krzyżyk na amigowym OWB, postanowił zakończyć rozwój. Szkoda bo może mielibyśmy aktualizowanego browsera do dziś.
[#17] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #16

Ejj, jak z rozwoju nici, w MorphOSie jest ciągły rozwój Odyssey.
[#18] Re: O piwie i poklepywaniu się po plecach

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Artykuł wartościowy - dzięki!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem