[#1] DOSBox JIT
Ponieważ nie każdy czyta wątki w dziale MOS (i słusznie bo często robi się tam syf), informuję że od wczoraj mamy nową dużo szybszą i co za tym idzie dużo bardziej użyteczną wrsję programu DOSBOx, która wspiera dynamiczną emulację CPU.

Aby nie dublować postów zainteresowanych zapraszam do śledzenia stosownego wątku na forum AmigaOne.
[#2] Re: DOSBox JIT
Czyli można już normalnie użytkować na Amidze ms-dos jak i gry pod niego. Pamiętam że emulator peceta Pc-Task działał nie za szybko na Amidze ale to było 20 kilka lat temu...


Wypowiedziami niebieskich trolli ,się nie przejmuj, to tylko mała grupka zakompleksionych ludzików, których gadanina jest mniej warta niż to co przyklei się do buta, gdy nieopatrznie stąpa się po naszych trawnikach. Każdy news na portalu czy wątek na forum poświęcony AmigaOS 4 i Amidze One jest dla nich okazją do zrobienia syfu, co traktują jako swoiste trofeum. Po prostu ten typ tak ma.

Wracając do tematu, tak można. Działa to szybko. W tym momencie piszę receznję tego emulatora, która zapewne w najliższych dniach trafi na stronę amigaone.pl. Tymczasem małą probkę możliwości przedstawił Kas1e:
[#3] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #2


Sprawnie to działa. W zasadzie nie powinno to dziwić bo te nowsze Amigi są nieporównywalnie szybsze od tych klasycznych Amig. W latach 90 było to nie do pomyślenia żeby tak to wszystko pod Pc-Taskiem dobrze działało.
[#4] Re: DOSBox JIT

@amikoksu, post #3

Sprawnie to działa. W zasadzie nie powinno to dziwić bo te nowsze Amigi są nieporównywalnie szybsze od tych klasycznych Amig. W latach 90 było to nie do pomyślenia żeby tak to wszystko pod Pc-Taskiem dobrze działało.


Dodam że właśnie sprawdziłem MDK na komputerze AmigaOne X1000, a więc maszynie około 65% - 70% wolniejszej niż tej na której Kas1e nagrywał film. Na starych wersjach DOSBox nie dało się grać, ponieważ wirtualny pecet nie przechodził testu wydajności. Teraz (po zmianie CPU type na Pentium), gra jak najbardziej rusza i chociaż w teście wydajności gry wypada nawet gorzej niż Pentium 90, to działa całkiem spoko, więc myślę że na X5000 040, tym bardziej pięknie będzie pomykać. Być może trzeba będzie nadrobić zaległości, gdyż to był spory hit, w którego niestety nie sposób było dotąd pograć na Amidze, bo wersja PSX na emulatorze Playstation też nie działała.
[#5] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #4

Brednioserial i farmazony przeniesione do Hyde Parku.
[#6] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #4

No właśnie zwróciłem uwagę w opisie pod nagraniem, że gry pod DosBOX były uruchomione na Amidze X5000 020 i w full hd.
Fajnie gdyby była pokazana zajętość procesora Amigi w czasie emulacji. Chyba że taka opcja jest ale wyłączona.
[#7] Re: DOSBox JIT

@amikoksu, post #6

jak na dosboxie ustawisz tryb max (albo auto i wrzucisz wymagajaca gre) to orze procka na 90-100%
[#8] Re: DOSBox JIT

@amikoksu, post #6

Nie zgadzam się że orze aż 100%, podczas wielu testów nie zauważyłem aby DOSBox, kiedykolwiek zabrał mi więcej mocy niż 97%, często nawet w trybie max schodzi poniżej 90% a sporadycznie na ułamki sekund nawet poniżej 80%. Natoamiast praktyczną różnicę między trybami auto i max, na przykładzie DOSBoxa dla SDL2, opisuję w artykule, który jak pisałem wcześniej powinien pojawić się na dniach.
[#9] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #8

Zgodnie z obietnicą zamieszczam recenzję DOSBoxa z perspektywy użytkownika komputera AmigaOne X1000.
[#10] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #9

Zgodnie z obietnicą zamieszczam recenzję DOSBoxa z perspektywy użytkownika komputera AmigaOne X1000.


Brawa za napisanie recenzji omijajacej szerokim lukiem czerwono-niebieskie wojenki. Za to szczerze dziekuje. Pozwole sobie jednak na polemike w jednym miejscu i malutka dygresje w drugim, ok?

kazuje się bowiem iż pomimo lansowania tezy, iż procesor PPC, a zwłaszcza MacPPC jest platformą całkowicie porzuconą,


Platforma, zwlaszcza Mac PPC jest calkowicie porzucona. To, co pozostalo to duzo wieksze niz amigowe srodowisko fanow, ktore nadal cos robi. Ot, efekt skali. Byloby dzisiaj amigowcow 10 albo 100 razy wiecej, to i platforma mialaby sie znacznie lepiej.

w 2019 roku jeden z fanów tego komputera wprowadził kod, który pozwala na działanie DOSBoxa pod PPC w trybie JIT. Fakt ten skrzętnie wykorzystał doskonały amigowy fachowiec, jakim jest Roman Kargin,


Troche niesprawiedliwy fragment. Czyta sie to tak: jeden z fanow, niewymieniony ani z nazwiska ani z pseudonimu, wiec chyba nie az tak istotny, wprowadzil jakis tam malo istotny kod: JIT x86 dla PPC. A doskonaly amigowy fachowiec dokonal niemalze cudu udostepniajac DosBox-a z JIT-em.

Fakt, Kas1e zna sie na tym co robi i chwala mu za to, ze cos robi, ale wypadalo by tez oddac czesc autorowi owego JIT-a, wymieniajac go chociazby z pseudonimu, bo bez jego pracy roman nie mialby czego (czytaj: gotowca wymagajacego tylko niewielu poprawek) do amigowej wersji dodac.
[#11] Re: DOSBox JIT

@mschulz, post #10

W sumie to bardziej środowisko fanów Wii a nie Maca PPC.
[#12] Re: DOSBox JIT

@mschulz, post #10

No coż to są sprawy poboczne, dlategpo nie przeprowadzałem szczegółowego śledztwa w sprawie ustalania personaliów autora kodu, a jak widać nawet w kwestii reprezentowanej platformy są wątpliwości (wcześniej Stefkos sugerował że to fan Maca, teraz Rzookol pisze że Wii).

Nie ukrywajmy że czytelnika interesuje przede wszystkim, jak to działa, jak to ustawić i co na tym można odpalić. Ksywka kompletnie nieznanego w środowisku amigowym programisty, uleci mu zapewne w kilka chwil po przeczytaniu tekstu.

No ale OK. Ja akurat neleżę, to tej niestety już coraz rzadszej grupy bloggerów, którzy wsłuchują się w głos czytelników,. Zatem budzącą wątpliwości kwestię:

"Okazuje się bowiem iż pomimo lansowania tezy, iż procesor PPC, a zwłaszcza MacPPC jest platformą całkowicie porzuconą, w 2019 roku jeden z fanów tego komputera wprowadził kod, który pozwala na działanie DOSBoxa pod PPC w trybie JIT".

Zmieniłem na taką, w której nie odnoszę się do kondycji platformy MacPPC, jak i podaję ksywkę autora kodu (bo więcej o nim nie wiem), sugerując z jakiego grona entuzjastów się rekrutuję. Mam nadzieję że to zmiana na lepsze:

"Wielu lansuje dzisiaj tezę że procesor PPC jest platformą całkowicie porzuconą. Z pewnością z takim stwierdzeniem nie zgodziłby się IBM, jednak nie tylko inżynierowie z wielkiej korporacji i nie tylko my Amigowcy, ale i entuzjaści innych platform opartych na tej rodzinie CPU, jak np, starszych Macintoshy czy konsol typu Nintendo Wii wciąż tworzą dla tej architektury nowe oprogramowanie. Jedną z takich osób jest człowiek ukrywający się pod pseudonimem Jmarsh, któremu udało się w 2019r opracować kod umożliwiający działanie DOSBoxa pod PPC w trybie JIT".
[#13] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #12

Wkrótce na OS4Depot powinna pojawić się kolejna poprawkowa kompilacja (na razie można ją pobrać ze strone Kas1e, szczegóły na forum amigans.net). Poprawiono dzialanie problematycznych trybów graficznych, a więc działa m.in. gra Earth 2140, co oczywiście nie oznacza że do tego tytułu potrzeba zaprzęgać DOSBoxa, gdyż rzecz jasna wersja amigowa (w tym WOS), na AmigaOS 4 też działa świetnie.
[#14] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #13

Nono, a gdzie peany na moją cześć, że znalazłem problem i wskazałem jak poprawić? cool

jeszcze będę analizował kod, może jest szansa na większe przyspieszenie pokazywania grafiki (ale nie obiecuje)
[#15] Re: DOSBox JIT

@michal_zukowski, post #14

Nie wiem jakie peany zadowolą Twoje ego, niemniej zapewne będziesz mógł liczyć na podziękowania w oficjalnym readme. Zwłaszcza że Kas1e zwykł tak czynić, zresztą wymienił Twoją ksywkę razem z kilkoma innymi, dziękując na forum amigans.net.
[#16] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #15



Nie wiem jakie peany zadowolą Twoje ego, niemniej zapewne będziesz mógł liczyć na podziękowania w oficjalnym readme.



Zapewne nie wyłapałeś ironii rzookola, ale wydaje mi się ze on pił do waszej ostatniej bezsensownej kłótni. W świetle oszczerstw które tam padły obecna sytuacja jest o tyle zabawna, ze profesjonalista jakim jest kas1e mógł ulepszyć dosbox-a dla OS4 dzięki dużej pomocy nieudaczników od MOS-a, miedzy innymi od „skomlącego o pomoc” rzookola, który tym razem zamiast uszczknąć z tortu OS4 (dosbox) postanowił dodać do niego wisienkę czy tez jakiś tam krem ;)

Tak to już na świecie bywa, użytkownicy się kłócą bez sensu, a klepacze kodu zwykle pomagają sobie nawzajem.
[#17] Re: DOSBox JIT

@mschulz, post #16

Tak czy siak podziękowania dla Rzookola, w oficjalnym readme się znalzały.

r2 (28.1.2020)

-- fixed a big bug about colors being rendered wrong in 15,16 and 32 video modes
(hugi, the 11th hour, screamer2, earth2140, tomb raider and all others which may
use more than 8bit). Thanks to all people involved: jmarsh, dreamer, zukow and
others
[#18] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #17

To są podziękowania kas1e

Myślę że teraz Twoja kolej na odkręcenie swoich oszczerstw na temat "nieudaczników" i " skamlącego o pomoc"

Fajnie że programiści współpracują, tylko szkoda że użytkownicy trochę mniej
[#19] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #17

Huhu kto wie moze jestem w "others":)
[#20] Re: DOSBox JIT

@Norbert, post #18

Fajnie że programiści współpracują, tylko szkoda że użytkownicy trochę mniej


Ależ użytkownicy współpracują z Kas1e, w dalszej częsci dokumentacji jest specjalna sekcja Thanks to, ktorej przez skromność nie podawałem, no ale skoro niebiescy znowu się czepiają to:

* Thanks to
Capehill for never ended work with SDL1 and SDL2
Jmarsh for PPC JIT and other endian related fixes
NY00123 for SDL1->SDL2 patch
OS4 users from amigans.net for testing (samo, mufa and others)
[#21] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #20

Mam wrażenie, że chodziło o stosunki pomiędzy użytkownikami obu OS-ów, a nie o to czy użytkownicy współpracują z programistami
[#22] Re: DOSBox JIT

@Jacques, post #21

Ja współpracuję, nawet poniekąd w małym zakresie z Tobą przy próbie reanimacji Atari (dziś wreszcie zdobyłem wtyczkę DIN 7, więc będę lutował zasilacz). Współpracowałem ze Stefkosem przy organizacji pokazu na Pixel Heaven i współpracowałem przy różnych okazjach pewnie z kilkunastoma innymi ludźmi spod znaku niebieskiego motyla. Jednakowoż jak ktoś próbuje bruździć w temacie mojego systemu, to nie mam problemu by wchodzić w spór również z ludźmi, z którymi niegdyś współpracowałem. Nawet z tak ugodowym człowiekiem jak Adam Zalepa mieliśmy okres pewnych sporow, choć rzecz jasna Adam nigdy nie trolluje, więc były to dyskusje na poziomie i nigdy na forum publicznym.

No ale obawiam się że znowu robi się tutaj OT i jeszcze trochę a znowu wejdzie administracja i posprząta.

Tak więc podsumowując wątek współpracy, Rzookol chciał zaznczyć swoją obecność, odpwiedziałem że pewnie dostanie podziękowania w readme i tak właśnie się stało. Koniec kropka.
[#23] Re: DOSBox JIT

@Jacques, post #21

Dokladnie oto mi chodziło.
Ciekawe dlaczego Mufa odczytał to inaczej?
Nadal czekam na jego "ruch"
[#24] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #1

U mnie to tak:

[#25] Re: DOSBox JIT

@waldiamiga, post #24

O matko, gratuluję cierpliwości. Rozumiem, że odpalałeś to na OS4 pod emulatorem?
[#26] Re: DOSBox JIT

@waldiamiga, post #24

Odpalałeś DosBox na niedopracowanym emulatorze WinUAE PPC i na tym DosBoxie Quake?
[#27] Re: DOSBox JIT

@amikoksu, post #26

Bardziej finezyjnie byłoby na tym DosBOXie odpalić np. emulator Fellow, pod nim emulowany AmigaOS i dopiero tam Amiga Quake 68k. ok, racja
[#28] Re: DOSBox JIT

@recedent, post #27

Kurde... Nie kuś
[#29] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Czy ktoś może dociekał przyczyn różnic działania gier z GOG na Amidze i na pececie?

Na przykład kupiłem sobie wczoraj HoM&M II Gold, nawiasem mówiąc jest do końca stycznia promocja i mozna kupić pierwsze dwie (trzecią zdaje się też) części po 9.95zł. Wersja PL jest dla Windows, więc w ogóle się pod DOSBoxem amigowym nie uruchamia, no ale wersja Eng, to już jest typowa edycja DOS. Analizując dane z katalogu z grą, można bez trudu odnaleźć konfigurację DOSBoxa z peceta. Po zastosowaniu tej samej konfiguracji w Amidze i podmontowaniu obrazu z plytą oraz zastosowanie dokładnie tych samych ustawień z poziomu samej gry, niestety uzyskuję tylko muzykę MIDI. Na pececie spokojnie można odtwarzać dźwięk Opera CD. Zastanawiam się czy w ogóle muzyka odtwarzana jest z tego obrazu CD, czy raczej z podkatalogu Music, gdzie są wyrypane ściezki do formatu OGG.

No ale jak to się dzieje? Czy można jakoś amigowego DOSBOxa zmusić by z tych plików OGG skorzystał, czy poprostu emulator pecetowy jest jakoś bardziej zintegrowany z Windows i wysyła jakiś sygnał by ten w tle odtwarzał muzykę?
[#30] Re: DOSBox JIT

@MUFA-amigaone-pl, post #29

Napisz kas1e zeby zrobił
#define C_SDL_SOUND 1 w config.h
przy kompilacji (nie wiem jak z sdl2, to jest pod sdl1 ale pewnie tez jakos to rozwiazali pod sdl2, moze nawet identycznie)

wtedy powinno działać trackami z ogg/mp3

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 21:21:44 przez michal_zukowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem