[#1] X5000 - nie wstaje OS 4.1
Witam serdecznie.
Jest to mój pierwszy post i proszę o wyrozumiałość bo styczność ze sprzętem rodziny Commodore ostatni raz miałem dobre 25 lat temu po przesiadce na PC praktycznie wcale, ale dalej w temacie był mój brat. Piszę że był bo zmarł i odziedziczyłem po nim jeden z kilku jego komputerów, mnóstwo komponentów i jednym z nich jest AmigaOne x5000.
Jeszcze niedawno cieszył się że kupił i to za oceanem płytę główna i powoli składał. Do pełni szczęścia brakowało mu dosłownie kabel pod panel czołowy i nie skończył projektu budowy, części doszły już jak go żegnaliśmy.
A wiec po włączeniu zasilania stoi na stronie startowej, czasami ta piłka po lewej rusza się to idę dalej, jestem w oknie wyboru systemów ale żaden nie ładuje się. Przejście na napęd czy pamięć masową też nic nie zmienia.
Jaka może być przyczyna lub w czym tkwi problem, oglądając innych co maja podobny sprzęt u nich działa to i płynnie i szybko. Posiadam AmigaOS 4.1 wiec myślałem nad nowa instalacją systemu no ale na razie brak mi pomysłu jak i dlaczego na samym ''odpalaniu'' nie startuje. Na płycie jest karta SD, PC karty nie czyta ale co powinna zawierać (nie formatowałem jej) Dzięki i pozdrawiam.
[#2] Re: X5000 - nie wstaje OS 4.1

@BOX47, post #1

Karty SD nie formatuj, bo sobie dopiero problemów narobisz. Jak masz płytę CD z AOS 4.1 włóż do napędu wybierz boot z AmigaOS, jak nie zadziała to reset. MOSa nie wybieraj bo (jeśli masz kartę graficzną młodszą niż 10 lat) to i tak zobaczysz czarny ekran. Ponadto X5000 ma tę dziwną przypadłość że na stałe zapamiętuje ostatni wybór jako domyślny. Czyli jak wybierzesz MOSa, zrobisz reset i będziesz chciał zabootować AOS 4 z płyty, to Ci się nie uruchomi bo będzie chciał ładować MOSa. Ostatnim wyborem musi być AmigaOS.
[#3] Re: X5000 - nie wstaje OS 4.1

@BOX47, post #1

Matko... to taki smutny post. Tak mi przykro z powodu brata. Nie wiem co powiedzieć.
Z x5000 nie pomogę, bo nigdy nie miałem kontaktu z tym sprzętem. Mam nadzieję że doprowadzisz do porządku i będziesz miał z niego mnóstwo przyjemności jak miał Twój brat.
Możesz napisać coś o nim więcej? Miał rodzinę? Wypadek? Może miał tutaj konto? Jeszcze raz najszczersze wyrazy współczucia...
[#4] Re: X5000 - nie wstaje OS 4.1

@BOX47, post #1

w sumie pytanie jaka tam jest karta graficzna, bo moze jakaś z gorzej obsługiwanych
[#5] Re: X5000 - nie wstaje OS 4.1

@MUFA-amigaone-pl, post #2

Problem z tym ze jest tylko tapeta wstępna i dalej nic się nie dzieje a jak już ruszy to niestety z napędu nie uruchamia się. Musze jeszcze coś pomyśleć i posprawdzać np zworki bo jakieś są na płycie i czy pod serial ATA 0 lub 1 podmieniając dysk i napęd. Dzięki za uwagi.
[#6] Re: X5000 - nie wstaje OS 4.1

@Ralpheeck, post #3

Mieszkał w Irlandii 13 lat, dostał ataku serca i w klinice ponad 3 tygodnie walczyli by wstał po przejściu 2 operacji na sercu. Na przeszczep nie miał szans bo my Polacy raczej słusznej budowy jesteśmy a ''irole'' od nas są dużo mniejsi i nie miał szans na przeszczep. Rodziny nie miał i stalej partnerki. Zmarł mając 44 lata. Czy był tu użytkownikiem nie wiem na 100% musiał bym poszukać w jego notatkach gdzie i jakie konto miał bo najczęściej nazywał się w internecie ''Gelo'' tak jak ja BOX47. Dziękuje za kondolencje.
[#7] Re: X5000 - nie wstaje OS 4.1

@michal_zukowski, post #4

Daj mi czas do niedzieli bo mamy teraz prawie 23.00 a ja do kompa siadam i jak zacznę wyciągać sprzęt to pol domu obudzę, obiecuje nie zapomnieć pokazać co tam jest.
[#8] Re: X5000 - nie wstaje OS 4.1

@BOX47, post #7

Ogólnie jak ci się boing na ekranie tytułowym zacznie kręcić, wciskaj Esc, powinno pojawić się bootmenu takie jak na obrazkach w tym wątku. Jeśli masz płytę z AOS 4.1 wybierz pierwszą opcję na górze. Jeśli wszystko jest w porządku musi ruszyć.

Zworek żadnych bym nie ruszał. Kable SATA bym sprawdził, nie polecam najtańszej tandety za 5zł, niech to kosztuje chociaż 10zł, ale ma metalowe zaciski. Niegdyś miewałem problemy z bootowaniem (co prawda w X1000) właśnie ze względu na kiepskie kable. Dwa pamięć RAM, wyjmij z gnizd przeczyść styki, zobacz w ogóle co to za kości. Oryginalne testowane przez producenta mają nalepkę AmigaKit. Skoro mówisz że brat sam wszystko kompletował, być może RAMy kupował osobno. Co prawda ja też kupiłem potem inne kości do mojej X5000 na Allegro i nie doświadczyłem najmniejszych problemów, no ale z uwagi na historie ze starymi modelami komputerów AmigaOne, które bywały mocno wybredne co do RAMu, zawsze z taką lekką niepewnością zamawiam pamięć do maszyn z PPC na pokładzie. Więc jeśli masz gdzieś dostęp do innych kości DDR 3, to zrób z nimi test.

No i ewentualnie podaj dokładny model i producenta karty graficznej, jaką masz w tej Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 15:29:11 przez MUFA-amigaone-pl

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 15:30:03 przez MUFA-amigaone-pl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem