[#1] OS4 - co na początek?
Dawno temu dostałem w prezencie AmigęOne SE (G3 800 MHz). Długo stała i się kurzyła w kącie, w końcu postanowiłem ją ożywić i dołączyć do mojej kolekcji (sprawnych) sprzętów z OS3.x i Morphosem :) . Więc kupiłem AmigaOS4.1.
Po wielu bojach udało mi się go zainstalować, działa (chyba) jak trzeba. I w związku z tym mam kilka pytań. Od razu nadmienię, że wiem, iż G3 800 MHz to żaden demon prędkości (w końcu na MOSie używałem G5, teraz mam G4), ale innego zapewne mieć nie będę. Komputerem się zamierzam trochę pobawić, może zainstalować jakąś grę, proste użytki, raczej nic wielkiego. W związku z tym wszystkim mam garść pytań:
1. Ile pamięci powinienem/mogę zainstalować? Obecnie jest 256 MB w jednym module DIMM.
2. Czy mogę kupić "zwykłe" moduły DIMM na Allegro? Np. to https://allegro.pl/oferta/pamiec-512mb-sdram-pc133-133mhz-10083026830. Czy mogę takie moduły spokojnie parować?
3. Czy jest sens wymiany karty graficznej Radeon 9000 na coś lepszego? Bo pod AGP pod OS4 chyba nic dużo szybszego nie znajdę....
4. Czy istnieje możliwość kupna modułu G4 do tego komputera?
5. Czy warto zrobić upgrade UBOOTa? Obecnie jest jakaś (chyba) stara wersja z 2003 roku. Jeśli warto, to robi się to z poziomu AOS4.1? .... bo zdaje się widziałem od tego narzędzie na dysku
6. HDD mam podpięty na karcie SIL, CD podpiąłem do Mobo (bo coś nie chciało mi bootować z SIL), tak jest dobrze?
[#2] Re: OS4 - co na początek?

@wali7, post #1

Fajny prezent :) Jakby ktoś chciał oddać takie G3 to z chęcią też przytulę :D W międzyczasie muszę potestować OS4 na UAE i Qemu :D
[#3] Re: OS4 - co na początek?

@wali7, post #1

Dawno temu dostałem w prezencie AmigęOne SE (G3 800 MHz). Długo stała i się kurzyła w kącie, w końcu postanowiłem ją ożywić i dołączyć do mojej kolekcji.


Taka Amiga nie istnieje (może chodzi o wersję XE?). SE miały fabrycznie 600MHz, można co prawda je podkręcić ale chyba nie aż do 800MHz. Jeśli rzeczywiście masz SE, no to z jednej strony jesteś szczęściarzem bo to już rzadki sprzęt, może niedługo będzie miał jakąś wartość kolekcjonerską. Z drugiej strony jesteś pechowcem, bo to też najbardziej problematyczny sprzęt, od strony użytkowej lepiej już mieć XE.

1. Ile pamięci powinienem/mogę zainstalować? Obecnie jest 256 MB w jednym module DIMM.


AmigaOne SE jaki i AmigaOne XE spokojnie jest w stanie obsłużyć 2GB.

2. Czy mogę kupić "zwykłe" moduły DIMM na Allegro? Np. to https://allegro.pl/oferta/pamiec-512mb-sdram-pc133-133mhz-10083026830. Czy mogę takie moduły spokojnie parować?


Z tego co pamiętam z czasów A1 G4XE pamięci muszą być ECC registred. Maszyny te niestety bywały wybredne na pamięć i nawet zamieszczenie kości ECC registred nie zawsze dawało gwarancję sukcesu. Parowanie różnych kości jeszcze tę szansę obniżało, choć całkowicie jej nie wykluczało.

3. Czy jest sens wymiany karty graficznej Radeon 9000 na coś lepszego? Bo pod AGP pod OS4 chyba nic dużo szybszego nie znajdę....


Była ostatnio o tym dyskusja przy okazji Pegasosa. Jak nie chcesz kombinować z testowaniem różnych kart a ta działa dobrze i ma 128MB RAMu na pokladzie, możesz ją zostawić.

4. Czy istnieje możliwość kupna modułu G4 do tego komputera?


Zakładając że jest to wersja SE, nie istnieje bo tam proc był wlutowany na stałe w płytę. Zakładając że jest to XE, teoretycznie istnieje, natomiast praktycznie pewnie będzie nie do dostania. W celu poprawienia wydajności można ewentualnie podkręcić procka (robi się to łatwo bez lutowania, przestawiając switche na karcie procesorowej). No ale wiadomo kręcenie procka w leciwym sprzęcie to zawsze ryzyko kłopotów.

5. Czy warto zrobić upgrade UBOOTa? Obecnie jest jakaś (chyba) stara wersja z 2003 roku. Jeśli warto, to robi się to z poziomu AOS4.1? .... bo zdaje się widziałem od tego narzędzie na dysku


Ja już mówiąc szczerze nie pamiętem dokładnie możliwości tego narzędzia (A1 XE sprzedałem 10 lat temu, a w systemie w wersji dla X1000 czy X5000 tego narzędzia nie ma), więc nie chcę wprowadzać błąd. Na pewno pamiętam że aktualizację można było też przeprowadzać bez ladowania systemu AmigaOS, z plyty CD lub pendrive. Sprawdziłem też sobie przed chwilą na serwerze Hyperionu wersję U-Boota dla klasycznej AONE i najnowsza jest z 2007 roku, więc ta Twoja faktycznie stara.

6. HDD mam podpięty na karcie SIL, CD podpiąłem do Mobo (bo coś nie chciało mi bootować z SIL), tak jest dobrze?


No jak Ci dziala to nie kombinuj. Co prawda jestem niemal pewien że CD też można podpiąć pod SILa, ale znowu pamięć zawodzi, nie pamiętam już tych komend dla U-Boota z XE. Może znajdziesz coś w tym temacie na sieci. Może też aktualizacja samego U-BOOTa, samoczynnie rozwiąże problem?
[#4] Re: OS4 - co na początek?

@wali7, post #1

Wali, daj zdjęcie płyty głównej, będzie dokładniej wiadomo jaka to wersja.
[#5] Re: OS4 - co na początek?

@Rafael/ARMO, post #4

Wrócę do domu, to wrzucę. Teraz nie pamiętam. Biorąc pod uwagę fakt, że CPU jest taktowany 800 MHz, to chyba będzie XE. Chociaż różnie może być, bo jak sam dobrze Rafał wiesz, nie jest to AOne "z półki". ;)
Z tego co wyczytałem nt AmigiOne, to SE i XE są w zasadzie takie same. Konkretnie tu http://os4.ppa.pl/sprzet-se-spec.php

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 13:08:24 przez wali7
[#6] Re: OS4 - co na początek?

@wali7, post #5

Nia są takie same. Róznią się choćby tym że jedna ma wymienny moduł procesorowy, druga nie. Róznią się wizualnei i innnymi szczegółami. Zobacz
tu
i tu.
[#7] Re: OS4 - co na początek?

@MUFA-amigaone-pl, post #6

Bez wątpienia CPU jest na płytce (na niej są także zworki), która jest umieszczona na mobo. Tak więc to będzie XE.
[#8] Re: OS4 - co na początek?

@wali7, post #1

Prawdopodobnie, jeśli ta maszyna działa, jest już skonfigurowana optymalnie. To znaczy że jeśli czegoś nie ma to były trudności ze zdobyciem albo działaniem ;]
ad.1. 2 GB
ad.2. Jest lista które moduły pasują; można już dobrane kupić u Leamana, ale cena jest ze snu. Mnie samemu nie udało się dobrać, system wysypywał się po zajętości powyżej 500 MB.
ad.3. Nie ma.
ad.4. Nie istnieje.
ad.5. Ja mam z 2005 roku, dlatego dziwne jest że u ciebie jest jeszcze starszy. Albo masz prawie nieużywany komputer, albo nowszy nie działał. Tak, aktualizuje się z poziomu Workbencha. Jest narzędzie.
ad.6. Skoro działa... Ale powinien być wpięty w kontroler. Możliwe, że dopięcie wymaga przestawienia w U-Boocie kolejności bootowania napędów itp.
[#9] Re: OS4 - co na początek?

@adam_mierzwa, post #8

OK, a ile pamięci warto mieć? Bo 256 MB to chyba za mało.
[#10] Re: OS4 - co na początek?

@wali7, post #9

Samo przesuwanie ikon nie wymaga wiele, 1 GB wystarcza do większości zastosowań. Masz inną wersję niż ja, nie mogę ci polecić kupno 2x1 GB a potem coś nie zadziała. Trzeba się liczyć, że komputer pracuje stabilnie tylko na jednej kości. Albo, że będziesz musiał zjechać z taktowaniem ze 133 do 100 MHz. Tutaj link się więcej rozpisałem.
[#11] Re: OS4 - co na początek?

@wali7, post #1

Jeszcze w temacie karty graficznej. Tutaj masz artka, gdzie jedna babeczka opisuje jak trochę poszalała i wsadziła do A1XE Radka R9 270, czyli takiego jakiego mam w X1000. Oczywiście słupki w benchmarkach wystrzeliły w górę. Tekst jest w bratnim czeskim języku, więc Google dosyć wiernie to tłumaczy.
[#12] Re: OS4 - co na początek?

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Ciekawe, że to w ogóle działa. Ale niezłe kombinacje alpejskie trzeba przerabiać:

1. Zakładamy przelotkę do PCIe w slocie PCI 33 MHz (w 66 nie działa)
2. Dopinamy adapter PCIe x1 -> PCIe x16
3. Wyłączamy DMA (inaczej nie zadziała)
4. Zapominamy o wpinaniu czegokolwiek w slot PCI 66 MHz

Na szczęście - gdyby ktoś się pogubił w tym które karty obsługiwane są przez co - sprawę wyjaśnia ten schemat:

4
[#13] Re: OS4 - co na początek?

@recedent, post #12

Linux na początku też miał takie problemy a teraz? Zobacz! Podbija świat! Widzisz?! szeroki uśmiech
1
[#14] Re: OS4 - co na początek?

@recedent, post #12

Brak jeszcze Nove Bridge i do pełni szczęscia brakuje kwot które należy wydać na każdy z (płatnych) elementów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem