kategoria: AmigaOS 4.1
[#1] AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz
Hej, dopiero zaczynam zabawę z emulacją AOS4.1 na WinUAE i po kilkukrotnych instalacjach cały czas mam problem z nieczytelnymi czcionkami, ikonami pod systemem w wyższych rozdzielczościach (1920x1080 czy 2560x1440). Jedyną sensowna wyższą rozdzielczością w której czcionki i ikony są dobrze wyświetlane to 1366x768, ale chciałbym używać np full HD.
Chcąc Wam przedstawić zrzut ekranu przy rozdzielczości AOSa 1920x1080 zauważyłem, że zrzut zrobił się w 2560x1440 czyli domyślnej rozdzielczości mojego systemu operacyjnego (Win11). Ale używając AGSa również zrzut wykonał się w 2560x1440 a tam czcionki i ikony są czytelne.
Wygląda to tak:


dla porównania AGS 2.5.1 gdzie wszystko w 1920x1080 wygląda elegancko


Poradniki dotyczące instalacji AOSa4.1 na jakie trafiłem były dość leciwe i ustawienia WinUAE różniły się od obecnej wersji. Czasem opcje które trzeba było zaznaczyć były w innej lokalizacji, ale z tym sobie radziłem. Starałem się wszystko ustawić zgodnie z tymi poradnikami, lecz używam najnowszej wersji WinUAE (5.2) i widzę że doszło dużo opcji. Może coś warto zaznaczyć, odznaczyć?
W ustawieniach czcionek w AmigaOS mam zaznaczone, aby używać antialiasingu jeżeli możliwe, ale to nic nie zmienia.

Oto moje ustawienia WinUAE dotyczące ekranu:




Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 13:07:59 przez cj grass
[#2] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@cj grass, post #1

Wszystko zależy jakiej używasz czcionki.
Jesli to bitmapowa, to widocznie nie masz takiej wielkości czcionki i zostaje ona skalowana "graficznie" do tej wielkosci co źle wpływa na jej jakość.
Jeśli to czcionka wektorowa, to możliwe że dana czcionka źle wygląda przy małych wielkościach.
Pokaż jakie masz ustawione czcionki.
1
[#3] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@Norbert, post #2


[#4] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@cj grass, post #3

Jak wyglądają na podglądzie fonty Dejavu Sans Mono 14 i Dejavu Sans 13

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 18:17:19 przez Norbert
[#5] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@Norbert, post #4

Po prostu niech powie (tak jak zapytałeś wcześniej) czy to są fonty wektorowe czy bitmapowe.
[#6] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@MDW, post #5

Przepraszam nie do końca rozumiem o czym piszecie ;) jak to sprawdzić, fonty wektorowe, fonty bitmapowe. Są to domyślne czcionki po instalacji AmigaOS 4.1 Classic (+ update do 6 wersji). Jak zrobić podgląd czcionki?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 21:11:31 przez cj grass
[#7] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@cj grass, post #6

Jak zrobić podgląd czcionki?

Masz to na drugim screenie jaki dodałeś.
[#8] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@Norbert, post #7

Oto zrzuty czcionek o któe prosiłeś, tylko brak rozmiaru 13 w czcionce Dejavu Sans, więc zrobiłem zrzut ekranu przy fonie w rozmiarze 14
[#9] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@cj grass, post #8

tylko brak rozmiaru 13 w czcionce Dejavu Sans

I już masz odpowiedź.

Jak wpiszesz w miejsce liczby 14 , liczbę 13 zobaczysz tą nieszczesna czcionkę.
[#10] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@Norbert, post #9

Ok rozumiem, ale nie do końca o to chyba chodzi.
Przestawiłem czcionkę na 13 i zastosowałem do ustawień systemu. Czcionka wydaje się być czytelniejsza (choć do moich ulubionych nie będzie należała), ale ikony nadal są rozpikselowane. Np porównując ten sam folder zamontowany w AmigaOS4.1 Classic oraz w AGS 2.5.1, w aGS jest o niebo czytelniejszy, czcionka czytelniejsza ale to pomijam bo czcionkę mogę zmienić, ale ikony nie mają tylu pikseli. Wyglądają jakby były rozmyte akceleratorem a te z AOS w wersji reder softwerowy. AGS pracuje w tej samej rozdzielczości co AOS.
[#11] Re: AmigaOS 4.1 Classic Upd 6 nieczytelny obraz

@cj grass, post #10

Wygląda na to, ze problem jest szerszy a nieczytelne czcionki to tylko jeden z objawów.

Co masz w Devs / Monitors? Zgodnie z poradnikiem zawartym tutaj trzeba ustawić uaegfx z poziomu AmigaOS.

U mnie wygląda to tak:


Korzystam z WinUAE 5.0.0, setup emulatora mam bardzo podobny:



Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem