kategorie: AmigaOS 4.1, Sam460ex
[#1] Sam 460 - zawieszanie sie systemu.
Witam, od dłuższego czasu walcze z płytą Sam 460. Zainstalowałem system, aktualizacje i Enh 2.2. Jednak podczas korzystania z systemu regularnie się zawiesza. Zamraża się obraz lub wyskakuje błąd DSI Data Storage Interrupt 80000003. Na początku myślałem że to karta dzwiękowa - zmieniłem. Pamięci też kilka różnych kości testowałem. System zawiesza się nawet przy kopiowaniu z karty SD na Ramdysk. Problemy czasem wystepuja z rozpakowaniem plików - bład sumy kontrolej.

Czy ta płyta jest jakoś bardzo wrażliwa na pamięci lub dyski hdd ?
[#2] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #1

Kable SATA też wymieniałeś? Są dobrej jakości z zaciskami? Kiedyś dawno temu miewałem problemy z X1000 przy koipiowaniu a winne okazały się kable SATA.

P.S.
Konto u mnie na forum masz już aktywowane. Po prostu nie przychodzą automatyczne powiadomienia o aktywacji.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 06:53:51 przez MUFA-amigaone-pl
[#3] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #1

Jaki masz zasilacz - model ?
Kable SATA do wymiany.
[#4] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #1

Tam kości pamięci są blisko procesora, jeżeli nie masz na nim chłodzenia (większość wersji nie miała) może to pomóc.
[#5] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #1

Ja też niestety obserwuję u siebie co pewien czas zwiechy systemu i nie takie rzadkie błędy DSI z kodem 0x80000003.

Sam kod 0x80000003 oznacza błąd typu Dead End | Illegal address access i.e. odd address (źródło).

Znacznie więcej szczegółów można znaleźć w raporcie o błędach, ale na wnioskowanie na jego podstawie zdecydowanie za mało wiem. Widzę natomiast, że te błędy odwołują się do różnych bibliotek. Chyba najwyższa pora, żebym zaczął je gromadzić, analizować i przeglądać internet w poszukiwaniu informacji

Na razie z moich obserwacji Grim Reaper rzuca mi błędem DSI, kiedy:
[*] próbuję uruchomić Gorky17 (zawsze)
[*] próbuję uruchomić Hurrican (zawsze)
[*] w tle słucham muzy ze strony XTD (losowo; zadanie zwracające błąd to - niezbyt zasakakująco - [OWB] MediaPlayer).

Gdzieś mignęła mi informacja, że jedną z przyczyn może być używany filesystem. Ja domyślnie używam SFS/02, ale wspomniane wyżej gry próbowałem już odpalać z innych partycji sformatowanych pod SFS/00 i FFS. Niestety, nie pomaga.

Wprost przy kopiowaniu plików u mnie system akurat jeszcze nigdy zwisł, ale zdarza się od czasu do czasu permanentny freeze. Natomiast jeszcze nie zaobserwowałem tu prawidłowości.

No i ja póki co nie mam jeszcze Enhancer Software 2.2 (ale mam update 1, 2, upd 2 hotfix oraz Enhancer Software Core Edition).
[#6] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Djk83, post #5

zasilacz bequite 300w tfx. wszystko mam w obudowie slim. kable niby zmienione ale bez znaczenia, wentylator na procesorze jest. blad kopiowania wychodzi nawet pomiedzyn kartą sd a ram. może to karta sil cos sieje. pamieci Kingstona zmieniałem na kilka typów i taki sam objaw. zamówie jeszcze inne kable. Nie maialem kompa pod os4 ale jak tak ma wygladać sprzet będacy kontynuacja Amigi to płakać się chce...
[#7] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Djk83, post #5

Czy masz zainstalowane:

miniGL

SDL2

Czy pobrałeś poprawkę ze strony Hyperionu:

Gorky17_InstallScript_v1.1.lha


Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 14:09:50 przez Amig_OS
1
[#8] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #6

Czy masz taką kartę jak na stronie ACube ?

Silicon Image


Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 14:21:15 przez Amig_OS
[#9] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Amig_OS, post #7

Czy masz zainstalowane:

miniGL

SDL2

Czy pobrałeś poprawkę ze strony Hyperionu:

Gorky17_InstallScript_v1.1.lha


Dzięki wielkie za podpowiedzi! szeroki uśmiech Oczywiście, że nie mam żadnej z wyżej wymienionych ukryty

Obadam w pierwszej wolnej chwili i podzielę się rezultatem
[#10] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Amig_OS, post #8

Ja u siebie używam karty opartej o SiI3114, którą nabyłem na Allegro pod tym linkiem i akurat z kopiowaniem danych problemów nie mam.

Udało mi się nawet skutecznie skonfigurować na niej podłączenie napędu DVD i dwóch dysków SSD, o czym piszę na Forum AmigaOne w tym wątku.
[#11] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Djk83, post #10

mam dokładnie ten sam adapter z tej damej aukcji
1
[#12] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #1

zainstaluje morphosa i sprawdz czy sie wiesza, jak sie wiesza to wina sprzętu, jak sie nie wiesza to wina os4
4
[#13] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #1

A miałeś taką bezproblemową maszynkę NG, to żeś mi sprzedał...

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 16:02:17 przez _arti
[#14] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@michal_zukowski, post #12

Też ostatnio wszedłem w posiadanie Sam460le, nie mam żadnych problemów z kopiowaniem danych. Może wadliwa sztuka? Co do morphos to niestety w moim przypadku z uwagi na nie wspierana kartę graficzną nie daje się uruchomić. Czy coś może wiadomo na temat wsparcia, chociaż 2d dla nowszych modeli, w kolejnej wersji morphos?
[#15] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@jarokuczi, post #14

ale morphos wspiera chyba wbudowaną karte
[#16] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@michal_zukowski, post #15

Sam460le nie ma wbudowanej karty. W zasadzie nie ma niczego wbudowanego poza kartą sieciową.
[#17] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@jarokuczi, post #16

Walczę dalej z tym Sam 460
Wymieniłem kable, dysk hdd oraz ram. Jest lepiej może wytrzyma dłużej niż 30 min bez zwiechy,
Największy wpływ miał dysk.

Ogólnie płyta prezentuje się jako prototyp. Z bardzo zawężona listą wspieranego hardware. (nie działają nawet starsza klawiatura na usb) Płyta nawet teraz staje na różne sposoby (czasami zatrzymuje się na ekranie z Kickstartem)

Brak wsparcia w uboocie dla Radeonów RX - system trzeba instalować na jednej karcie HD, a później zamienić na RX.
Bardzo słaba instrukcja do płyty. (brak opisu np diód diagnostycznych na płycie, jakiejś pomocy w rozwiązywaniu błędów)

Został mi problem z radeonem RX - nie chce startować, wcześniej jakoś działał. teraz po włożeniu do sama gaśnie jedna z diód diagnostycznych (czerwona) i tyle ... pozostałe 3 się palą. W radeonie HD gdy wyświetla obraz - pali się tylko 1 dioda zielona.

Ogólnie mogę ocenić płytę to jako produkt amigopodobny, osobiście spodziewałem się znacznie więcej pod względem komfortu pracy/instalacji od czegoś co jest nowe i kosztuje z 900e.
[#18] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #17

Masz uszkodzony egzemplarz. Pisz do ACube z reklamacją. SAM460LE posiadam od czerwca ubiegłego roku początkowo pracowałem na radeon HD4550 i na nim zainstalowałem AOS4.1FE i wszelki Upd. Próba przesiadki na R7 240 się nie udała. Miałem freez systemu już po pierwszym kliknięciu w blat niby problem drv ale nowe z serii 5.14 nic nie pomogły, może 5.20 coś wnoszą w tej materii, trza by zweryfikować? Jedyny słuszny kierunek to był RX i padło na 560 i to działa mi bez problemu, Fallout-CE czy Devolution działają całkiem sprawnie, shaderjoy też daje radę, po chwilowym gromadzeniu softu i obczajeniu co i jak, nie mam guru czy freeza, a zdarzały się przy testowaniu softu z Aminetu/OS4Dep. Aktualnie nie mam problemów ze stabiloniścią systemu i nie freezuje się od samego 'stania' systemu czy zwykłego użytkowania. Zawsze pracuje na kilku screenach (Odyssey -> fora/aminet/os4dep lub modules.pl etc / DOpus4 / TuneNet i radia internetowe / DB3 lub Protracker / Rave / Horny / ignition / Beebase czy SQLman / AmigaAmp etc. ) By być w 100% pewien sprzętu czy nie jest uszkodzony (aczkolwiek po tym co napisałeś to na 99,9% uważam, że coś jest uszkodzone) tak jak Michał radził warto zainstalować MOS oczywiście ze wspieraną karta graficzną i musisz się zwrócić do Bigfoota by podesłał Ci obraz bo oficjalnego wsparcia dla SAM460LE jeszcze nie ma. Reasumując nie jest to X5000 ale jako wprowadzenie do amigowania na OS4/MOS jest bardzo ok.
[#19] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #17

Pisałem wcześniej, że i u siebie obserwuję freeze AmigaOS. Natomiast zauważyłem już, że akurat u mnie to działo się tylko w przypadku próby zapisywania zbyt dużych plików do RAM dysku (przyjąłem - błędne, jak widać - założenie, że skoro mam >1GB dostępnego RAMu to spokojnie mogę wrzucać tam pliki ważące kilkaset MB). Poza tymi przypadkami nie doświadczam zwisów AmigaOS, więc @luka może z Twoim egzemplarzem faktycznie coś jest źle

(...) bardzo zawężona listą wspieranego hardware. (nie działają nawet starsza klawiatura na usb) Płyta nawet teraz staje na różne sposoby (czasami zatrzymuje się na ekranie z Kickstartem)

Brak wsparcia w uboocie dla Radeonów RX(...)


No tu niestety jest pewien problem, ale ja od początku pogodziłem się z tym ze względu na niszowość produktu i wpisałem to w ryzyko całej tej zabawy. U mnie np. U-Boot zawieszał się całkiem z klawiaturą USB A4Tech KV-300H. Ostatnio zaopatrzyłem się w Logitech MX Keys S i na tą z kolei U-Boot w ogóle nie reaguje (ale przynajmniej go nie zawiesza, za to pod AmigaOS użytkuje mi się ją bardzo przyjemnie). Z U-Bootem współpracuje mi za to Logitech K780.

Co do Radeona RX, to w tym tygodniu powinien do mnie przyjść. Jestem ciekaw, czy będzie działał bez problemów (a pod kątem U-Boot z RXem zaopatrzyłem się już w kabel szeregowy).

Sam Kickstart dosłownie kilka razy mi się zwiesił i/lub wyświetlał krzaczki, ale to się zawsze działo, kiedy się zapomniałem i nie zachowałem zalecanego przez producenta odstępu czasowego (15 sek.) pomiędzy wyłączeniem a włączeniem płyty. Dodatkowo Kickstart zawieszał się zaraz po instalacji Enhancer Software, ale to była moja wina, bo zrobiłem sobie trochę bałaganu w SYS:Kickstart

Bardzo słaba instrukcja do płyty.


No niestety, jest dość lakoniczna...

Poza kilkoma wystąpieniami błędu DSI (@Amig_OS nie miałem jeszcze czasu wypróbować udzielonych wskazówek ), drobnymi niedogodnościami związanymi z ograniczonym zakresem wspieranych peryferiów, powolnym netem oraz marną dokumentacją (na szczęście trochę wiedzy, szczególnie w zakresie konfiguracji U-Boota, daje się wygrzebać na forach), osobiście mam pozytywne wrażenia z użytkowania. Liczę na to, że Radeon z Polarisem jeszcze to poprawi.
[#20] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Djk83, post #19

Ja mam tez moją płytę od kilku tygodni i póki co wszystko raczej działa jak należy. Co do instrukcji to kompletnie się zgadzam. Tego świstku bym tak nie nazwał, co najwyżej to jakiś quick start guide. Jest w niej bezużyteczny diagram blokowy a mógłby się znaleźć opis diod lub konfiguracji u-boot.

Większość problemów jakie miałem wynikały z tego że żadna karta graficzna, którą posiadałem nie była wspierana przez instalator systemu, a żeby pobrać płatny sterownik trzeba się zalogować do amistore z poziomu zainstalowanego systemu :). Co za bez mózg to wymyślił to nie wiem. Winszuje geniuszu. Mogli pozwolić pobrać ze strony po zarejestrowaniu. W ogóle user experience amistore to jest tragedia.

Koniec końców zainstalowałem system przez Qemu na dysku docelowym, zainstalowałem AmiStore i pobrałem sterownik, później już z górki przekładka dysku do sam460, i nie działa bo nie ta wersja Radeon HD . więc powrót do Qemu zakup Radeon HD v5 i znowu sam460, tym razem bez problemów.

Nie mniej jednak spodziewałem się, że prosto nie będzie więc jest ok.
1
[#21] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@jarokuczi, post #20

wydaje mi się że mam uwaloną płyte lub pamięć. praktycznie wszystko inne wymienilem.

mam zwieche przy kopiowaniu karty sd dostarcznej z samem do ramdysku więc problemy ze to karta sil można wykluczyć
Jaką masz pamięć w samie ?
ja KVR800D2S5/2GB

karta graficzna rx zadziałała po chyba dociśnieciu 8pin ukladu w podstawce koło złacza zasilacza, albo poprostu płycie coś się odmieniło.
[#22] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #21

Mam jakiegoś "no name" wyciągniętego ze starego laptopa asus, wcześniej sprawdziłem ją w Memetest86.



Ja na twoim miejscu zaczął bym od pamięci. Pracowałem w serwisie komputerowym przez kilka lat i to było 70% usterek sprzętowych. Sam w zeszłym roku kupiłem nowy zestaw DDR5 do peceta i okazał się wadliwy.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 08:38:50 przez jarokuczi
[#23] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@jarokuczi, post #22

pamięci wymieniłem kilka.. i zawsze jest ten sam problem. sprawdzałem jakimś testem ram dla amigadepotu i były ok.
[#24] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #23

W takim razie pozostaje kontakt z ACube, i gwarancja, bo wszystko wskazuje na wadliwą płytę.
1
[#25] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@jarokuczi, post #24

Przejrzałem wątek na szybko, nie widzę - spróbuj jeszcze rozwiązania awaryjnego:
Płyta Sam440 miała problem z bateryjkami CMOS, może to samo jest na 460. Nie wiem czy to jakiś feler konstrukcyjny, ale stosunkowo szybko się rozładowywały. Objawem był brak stabilności, problemy z uruchamianiem:
1) Wymień bateryjkę
2) Wejdź w UBoota, sprawdź ustawienia, ustaw na wszelki wypadek jeszcze raz i zapisz.
[#26] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Djk83, post #5

Na razie z moich obserwacji Grim Reaper rzuca mi błędem DSI, kiedy:
[*] próbuję uruchomić Gorky17 (zawsze)
[*] próbuję uruchomić Hurrican (zawsze)
[*] w tle słucham muzy ze strony XTD (losowo; zadanie zwracające błąd to - niezbyt zasakakująco - [OWB] MediaPlayer).

Wygląda mi na problem z domyślnym rozmiarem stosu. Niestety, AmigaOS4 nie potrafi go powiększać automatycznie. Na co bardziej kapryśnych programach musiałem dobierać eksperymentalnie właściwą wartość, np 1MB (np. indywidualnie na Quake III, bez globalnych zmian przez s-s).
1
[#27] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@jarokuczi, post #20

Nie mniej jednak spodziewałem się, że prosto nie będzie więc jest ok.


U mnie bardzo podobne odczucia i podejście. Mam sporą dozę dystansu i traktuję napotkane trudności trochę jak zadania w jakiejś przygodówce czy RPGu szeroki uśmiech Trzeba się trochę pokręcić po okolicznych forach, zasięgnąć języka, zdobyć właściwe przedmioty czy czary (jak np. zwoje z tajnymi sterownikami ).

No ale wszystko jest fajnie, jak jednak jest jakiś progres w tej "grze" i trzeba się mierzyć tylko z tymi "zwykłymi" trudnościami.
[#28] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Radov, post #26

O dzięki, to też dobra wskazówka! Pokombinuję z tym parametrem.

Wczoraj wrzuciłem do swojego Sam'a Radeona RX560, ale jeszcze nie mam NovaBridge. Jak już skompletuję setup po stronie OS, to podziałam.
[#29] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@Djk83, post #28

troche informacji z Acuba:

As we had several reports the Enhancer CD can lead to instability, we would like to know if you have the same freezes if you install OS4 from zero, full updated, without installing the Enhancer pack. It is important to do this test.

Also, when you do a test do NOT write into RamDisk. My collegue just tell me now there is a bug in OS4 that leads to a freeze when approximately 600MB of data is written to RAM. So please try copying from the SD card to harddisk/SSD.
2
[#30] Re: Sam 460 - zawieszanie sie systemu.

@luka, post #29

To ciekawe, ja mam Enhabcera zainstalowanego, i nie mam takich problemów. Ale może coś jest na rzeczy.

A to drugie to jakaś masakra, niezły ten 4.1 final edition update 2 hotfix 1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem