Forum » AROS
[#1] Jak zaistalować AROSA
Kiedyś byłem użytkownikiem Amigi 500

Nie dawno dowiedziałem, że istnieje system operacyjny AROS. Jak go zainstalować, co zrobić by używać na nim program LunaPaint.

Pobrałem obraz płyty, odpaliłem ale nie da się używać myszki, strzałka wariuje.

W AROSie w okienku Windows nie widać w ogóle żadnych twardych dysków, widać tylko ram dysk

Jak zainstalować system na twardy dysk by nie straci Windowsa?
[#2] Re: Jak zaistalować AROSA

@Piotrdy, post #1

Ja mam na jednym dysku z Windows XP. Wybór systemu do uruchomienia z gruba.

Pierwsze co musisz zrobić to ZROBIĆ BACKUP partycji Windows smiley następnie zwolnić nieco miejsca na dysku dla AROSa np. za pomocą partition magic.

Następnie:

1. Uruchamiamy komputer z płyty AROS proponuję pobrać najnowsze Nightly Builds.

2. Uruchamiamy Tools:HdToolBox

3. Wybieramy w lewym oknie wyświetlony na biało ata.device (jeśli nasz tysk to IDE). W prawym oknie wyświetli się liczba podłączonych urządzeń. Podwójne kliknięcie na ata.device powoduje wyświetlenie w lewym oknie listy tych urządzeń.

4. Wybieramy w lewym oknie dysk. W prawym oknie wyświetli się informacja o tablicy partycji i ilości partycji na dysku.

5. Podwójne kliknięcie na dysku powoduje wyświetlenie w lewym oknie listy partycji. Możemy tu dodawać (Add Entry), usuwać (Remove Entry) i zmieniać rozmiar partycji (Resize). Tworzymy nową partycję i ustawiamy w Switches "Active" OSTROŻNIE!!! NIE USUŃ PARTYCJI WINDOWS.

6. Tworzymy na nowo założonej partycji tablicę partycji RDB (Create Table). Nazwa partycji zmieni kolor na biały. Klikamy dwukrotnie na partycji. W lewym oknie wyświetli się pusta lista partycji RDB. Przyciskiem Add Entry dodajemy nową partycję RDB. System nada jej nazwę DH0.

7. Przyciskiem Switches przechodzimy do okna, w którym zaznaczamy dla partycji DH0 flagę "bootable".

8. Używając przycisku Parent cofamy się do ekranu pokazującego nazwę dysku - uaktywni się przycisk "Save Changes". Zapisujemy zmiany i restartujemy komputer.

9. Z menu Wanderer wybieramy shell i wpisujemy "format drive DH0: name System". Potwierdzamy enterem. Po sformatowaniu partycji DH0 nie wyświetli się od razu ikona dysku. Pojawi się po restarcie systemu. Na tym etapie NIE restartujemy! Jeśli mamy drugą partycję, formatujemy ją nadając jej nazwę Work.

10. Przechodzimy do CD1:Extras/Dopus i uruchamiamy dopusa. Kopiujemy zawartość CD na DH0:

11. Uruchamiamy Tools/InstallAROS i zaznaczamy ostatni checkbox "Install Grub" i instalujemy gruba.

12. Edytujemy DH0:boot/grub/menu.lst dopisując kolejny punkt menu i ścieżkę do partycji Windows. Poniżej pokazano konfigurację GRUB-a dla Windowsa zainstalowanego na trzeciej partycji pierwszego dysku:

title Windows
rootnoverify (hd0,2)
chainloader +1

Zapisujemy plik menu.lst

13. Wyjmujemy płytę i restartujemy komputer
[#3] Re: Jak zaistalować AROSA

@FOrest, post #2

o wlasnie takiego opisu szukalem :)
dzieki
[#4] Re: Jak zaistalować AROSA

@temp, post #3

jeśli się nie mylę, to instalator jest już nieco udoskonalony i można
spróbować cześć instalacji powierzyć jemu...
zasada nr 1: backup windy...
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem