Forum » AROS
[#1] AROS or ANUBIS ?
Witam, tak sobie pracuje na Icaros Desktop VE 1.1 i sobie mysle... Duzo ostatnio testowalem te sama wersje systemu tylko, ze w wersji Live natywnie na roznych blaszakach (mniej lub bardziej wspolczesnych). Wyniki moich testow sa takie, ze na dzien dzisiejszy AROS nie daje rady w 100% uruchomic sie na wielu przecietnych kompach. Ciagle z obsluga natywna sprzetu mamy "wielki ogon" . Szkoda. Za to praca z wersja VE daje duzo przyjemnosci i satysfakcji. No i tu konkluzja: powoli zaczyna do mnie docierac dlaczego powolano do zycia projekt ANUBIS. AROS dzialajacy na solidnej linuxowej podstawie moze miec sens. Szybki i latwy dostep do nowoczenego sprzetu bez mozolnego budowania bazy sterownikow natywnych AROSA (z ta iloscia programistow potrwa to nastepne 10 lat... a sprzet sie ciagle rozwija). Koncepcja ANUBIS-a moze pozwolic nam przeskoczyc te ograniczenia, a moc wspolczesnych kompow pozwoli na pewno na prace z systemem w bardzo zadowalajacej predkosci. No i programisci beda mogli skupic sie nad doskonaleniem glownych elementow systemu i pisaniem nowego softu. Jezeli pojdzie to w rozsanym czasie w tym kierunku to jestem caly na tak! (na poczatku nie cieszylo mnie bardzo rozdzielenie sie programistow zajmujacych sie AROS-em). Tak wiec czekam na pierwsze efekty. Oby projekt nie podzielil losu Amithlona, bo jest czyms lekko podobnym, ale idacym bardziej do przodu. Oby wszechobecna wirtualicja byla blogoslawienstwem dla Amigi!

[#2] Re: AROS or ANUBIS ?

@JaCoP, post #1

I być może to ma sens, niestety dla wielu słowo Linuks w połączeniu ze słowem "AmigaOS" to "zło wcielone" zwłaszcza w kontekscie 99r. i zmiany przez Gateway 2000: QNX Neutrino na kernel Linuksa i wielkim oburzeniem środowiska jakie miało wtedy miejsce.

[#3] Re: AROS or ANUBIS ?

@JaCoP, post #1

Jeżeli będzie tylko jądro, bez tej całej linuxowej otoczki w postaci struktury katalogów i innyc bzdetów to jestem za.W innym przypadku będzie to jedynie 1xxx dystryucja linuxa.

Ps.Co do tych sterowników to nie jest taka prosta sprawa jak by się mogło wydawać.Popatrz sobie na Syllable czy Haiku które również są na linuxowych jajkach.Owszem, radzą one sobie dużo lepiej ze sprzętem niż AROS, ale do pierwszej lepszej dystrybucji linuxowej jeszcze im baaardzo daleko.Sam kernel sprawy od ręki nie załatwi.

[#4] Re: AROS or ANUBIS ?

@piteq, post #3

Sorrki, ale co Ty za głupoty chrzanisz: Syllable Server, ktore pojawiło się niedawno - owszem jest na jadrze Linuksa, ale zarówno Syllable jak i Haiku nie mają jąder linuksowych i linuksami na pewno nie są ;)
[#5] Re: AROS or ANUBIS ?

@Mayhem, post #4

Fakt, mój błąd.Kiedyś czytałem artykuł o niszowych OS w którym autor pisał że Haiku i Syllable są kontynuacją innych systemów zbudowanych w oparciu o linuxa (nie pamiętam czy to dokładnie tak brzmiało, ale coś w tym stylu).Teraz troche zgłębiłem temat i widze że to jest nieprawda.Dowiedziałem się również że architektura jądra i systemu Syllable była insipirowana systemem AmigaOS.Pamiętam że kiedyś odpalałem ten system pod Qemu i nijak nie przypominał mi on AmigaOS.

[#6] Re: AROS or ANUBIS ?

@JaCoP, post #1

Anubis wyszedł już z fazy bycia jedynie tematem do zawziętych dyskusji na liście mailowej?

[#7] Re: AROS or ANUBIS ?

@Grzegorz Kraszewski, post #6

Niestety chyba jeszcze nie... Oby nie zakończyło się tylko na "gadaniu"!

[#8] Re: AROS or ANUBIS ?

@piteq, post #3

Co do sterowników to mieliśmy przykład z Amithlonem. Nowy sprzęt - nowe jądro systemu i działa. Oczywiście w tym czasie były problemy z supportem bo projekt upadł, ale i tak niezależni developerzy próbowali cerować jądro i zazwyczaj im się udawało. A jak już jądro opanowało hardware to na górze ładnie uruchamiał się AmigaOS i elegancko to śmigało!



Ostatnia modyfikacja: 21.04.2009 00:25:26
[#9] Re: AROS or ANUBIS ?

@JaCoP, post #1

MacOS ma kernel BSD to Amiga może mieć z Linuxa. Tylko taki kernel trzeba będzie chyba mocno zmodyfikować. FS zdaje się jest wpisany w kernel.
Widzę, że ostatnie KDE i QT osiągają już poziom zbliżony lub nawet przewyższający MacOS. Dostosowywalność Linuxa jest taka, że można z niego zrobić Amigę tylko jakiś wm amigowy jest potrzebny.
[#10] Re: AROS or ANUBIS ?

@a5p, post #9

NIGDY W ŻYCIU!!! Precz z X11. Kernel tak, GCC i binutils tak ... ale nie Matka Wszystkich Kobył. Na szczęście jest (będzie) Anubis.

[#11] Re: AROS or ANUBIS ?

@Hareton, post #10

Tak. Myślę, że wystarczy nam czysta podstawa. W końcu ma być feeling!

[#12] Re: AROS or ANUBIS ?

@Hareton, post #10

Nie orientuję się w szczegółach ale X zdaje się przeszło sporą metamorfozę. Ostatnio zainstalowałem Ubuntu, mam je na oddzielnym dysku cały czas, i X'y chodzą jak bajka.
[#13] Re: AROS or ANUBIS ?

@a5p, post #12

X'y chodza jak najbardziej poprawnie, ale my chcemy Amigowego feelingu! Kernel linuxa ma byc tylko podstawa do uruchomienia wlasciwego systemu (patrz BSD w MacOS X).



Ostatnia modyfikacja: 22.04.2009 22:49:33
[#14] Re: AROS or ANUBIS ?

@JaCoP, post #13

Zaglądam dzisiaj na linuxnews i widzę, że oprócz Anubisa jest jeszcze inny ciekawy projekt MacOSX Open Source UI

http://linuxnews.pl/etoile-pierwsza-powazna-proba-stworzenia-linuksowego-interfejsu-w-stylu-mac-os-x/



Ostatnia modyfikacja: 25.04.2009 11:01:44
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem