Forum » AROS
[#1] LiveUSB
Chciałem sobie przygotować dystrybucję linuksa na pendriv'ie a w niej AROS-a w wersji hosted. Schody zaczęły się na samym początku.
Najpierw działałem wg tego opisu: http://www.pendrivelinux.com/all-in-one-usb-dsl/
Niestety po reboocie linux nie wystartował z pedrive'a. Ponieważ ta wersja (embedded) ma na pokładzie qemu, spróbowałem startu pingwina w emulacji. Wystartował bez problemu... No ale nie o to mi chodziło.
Następnie użyłem programu UnetBootin do stworzenia LiveUSB z LiveCD.
Pobrałem iso z Damn Small Linux. Wszystko się wykonało w ciągu kilku minut (DSL ma tylko 50mb). Po restarcie znowu kiszka.
W biosie mam ustawiony start z USB.
Co może być nie tak?
[#2] Re: LiveUSB

@FOrest, post #1

Może spróbować coś "podłubać" w oparciu o AmigaSYS Live;)?
Wracając do Twojego pytania to może napisz coś więcej o objawach.Czy po resecie startuje Ci program rozruchowy (lilo, grub)?Czy Twoja płyta główna (BIOS) oferuje caś takiego jak startup menu?

[#3] Re: LiveUSB

@piteq, post #2

Na innym komputerze system wystartował. Dziwne mi się wydaje, że w miarę współczesny laptop Toshiba Tecra A7 nie rozpoznał prawidłowo przygotowanego LiveUSB

Twój pomysł, by podłubać przy AmigaSYSLive mi się podoba :) Skontaktuję się z autorem tej dystrybucji na ile mi angielskiego wystarczy ;)



Ostatnia modyfikacja: 28.10.2009 17:28:45
[#4] Re: LiveUSB

@FOrest, post #3

Niestety z praktyki wiem, że opcja "bootowania" z usb nie na wszystkich płytach gł. pracuje tak jak byśmy tego oczekiwali. Wiadać co producent biosu to inny pomysł. "Standaryzacja" hehe. "Bootowanie" z usb ma często różne wariacje. Warto popróbować boot from usb hdd, usb cd, usb mass storage itp.

[#5] Re: LiveUSB

@JaCoP, post #4

Dokładnie jak piszesz.Na moim gigabicie po włączeniu komputera musze nacisnąć F2 by wejść do tzw startup-menu.Jest tam lista urządzeń z których można zbootować kompa.Co ciekawe, wybranie usb skutkuje komunikatem o braku bootującego dysku.Dopiero po wybraniu opcji hdd otwiera się podmenu, gdzie mój peen jest widziany jako kolejny twardy dysk...

[#6] Re: LiveUSB

@FOrest, post #1

Okazuje się, że do mojej Tecry był dostępny update biosu. Mam już opcję startu z USB i jestem po pierwszych testach.
Dla osób zainteresowanych stworzeniem własnego LiveUSB w oparciu o wersję hosted AROS-a i jakiegoś linuksa polecam program LiLi USB Creator: http://www.linuxliveusb.com/
Co trzeba zrobić w kilku krokach (pierwszych 10 na Windowsie):
1. Ściągnąć iso jakiegoś linuksa - polecam Puppy Linux
2. Ściągnąć LiLi USB Creator
3. Ściągnąć AROS-a w wersji hosted
4. Uruchomić LiLi USB Creator
5. Wskazać napęd, na którym ma być zainstalowany linuks
6. Wskazać iso linuksowe
7. Opcjonalnie można zainstalować VirtualBoxa w wersji Portable (ostrożnie z tym, bo mój skaner antywirusowy coś tu wykrył)
8. Uruchomić instalację.
9. Rozpakować AROS-a w dowolne miejsce na pendrivie
10. Reboot i uruchomienie z USB
11. Mount pena po uruchomieniu linuksa
12. Odszukanie i uruchomienie AROS-a

Miłej zabawy. :)

Dodam jeszcze, że na mojej Tecrze pięknie śmiga też natywny AROS z dysku twardego na USB. Niestety bez sieci i dźwięku no i musi to być dysk a nie pen.
Z linuksa mam pełny dostęp do urządzeń laptopa łącznie z wi-fi i modemem GSM tylko, coś mi się zdaje, ze AROS w wersji hosted tego nie umie wykorzystać? komunikat, ze brak biblioteki bsdsocket :(
Faktycznie hosted nie widzi sieci?



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2009 23:56:13
[#7] Re: LiveUSB

@FOrest, post #6

Siec pod HOSTED jak najbardziej działa, tyle że najpierw musisz skonfigurować linuxa aby taką sieć udostępniał.

Trochę informacji na ten temat:
http://aros.sourceforge.net/documentation/users/using.php#setting-up-the-network

http://aros-exec.org/modules/newbb/viewtopic.php?start=20&topic_id=1873&viewmode=flat&order=ASC
[#8] Re: LiveUSB

@deadwood, post #7

Więc jeżeli omnie chodzi to fachowcem raczej niejestem - raczej zwykłym userem.
Ostatnio troche eksperymentowałem z Arosem i efekty mnie zadziwiły, pomijając fakt że pod "Mintem" dałem sobie spokój z ustawianiem sieci - jest zbyt user friendly co sprawia że pod "maską" ma niezły burdel, przyszło mi namyśl stworzenie distra-live, na bazie "archa" tylko i wyłącznie do użytkowania Arosa choć jak to w linuksie zawsze jest możliwość doinstalowania czego tam sie chcę :P
Czemu Arch ? bo imo jest to najbardziej konfigurowalna dystrybucja jaka istnieje wraz z inteligentnym rozmieszczeniem plików konfiguracyjnych i dobrym menedzerem pakietow, gdzie zaraz po instalacji niemamy bajzlu i wiadomo co gdzie jest :)
co otym myslicie ? przyznam ze nigdy nierobilem wlasnego distra ale to moze byc dosc ciekawa podroz i mozna sie wiele nauczyc, jakieś pomysły ?
[#9] Re: LiveUSB

@aes, post #8

Pomysł był parę postów wyżej: http://amigasys.extra.hu/live.html :)
Niestety nie udało mi się skontaktować z autorem distra ale to mogłoby być właśnie coś takiego...

edit: sekcja Live AmigaSYS odsyła do strony Slaxa. Znalazłem tam ciekawą podstronę, na której można sobie zindywidualizować distro: http://www.slax.org/build.php?lang=pl

Czy do odpalenia AROS-a potrzebny jest KDE? Czy wystarczą same X-y?



Ostatnia modyfikacja: 24.12.2009 08:08:28
[#10] Re: LiveUSB

@FOrest, post #9

wystarcza same Xorg :)
Edit:
hmm slax wyglada dosc ciekawie, ale niewiem jak wyglada robienie "remixu" , bo tego distra nieuzywalem. Co do Arosa wydaje mi sie ze najlepiej jest zrobic katalog Aros w "/" , i tam umiescic wszystkie pliki , potem chmod 777 -R na tym katalogu by wszyscy mieli mozliwosc zapisu i odczytu, potrzebny tez bedzie skrypt z mozliwoscia uruchomnienia (chmod +x)w tym katalogu w skrypcie bedzie zawarta konfiguracja dla netu i przydzielenia pamieci i ktory odpala binarke arosa. Aros ma problem z odswierzaniem pod xorg wiec taki wpis w xorg.conf jest potrzebny 'Option "Backingstore"' w sekcji device pliku konfiguracyjnego. potem trzeba w pliku xinitrc wpisać "exec /sciezka/do/skruptu/arosa" i po wydaniu polecenia startx powinien nam sie pojawic aros :)

Osobiscie myslalem poprostu na zrobieniu gotowej konfiguracji w vboxie i uzyciu tego skryptu (http://www.linux-live.org/) wlasnie tym skryptem byl tworzony slax
:)
Z tego co widze wskaznik w arosie nalezy do xorg, proponuje zainstalowac ten temat by bylo bardziej amigowo (http://gnome-look.org/content/show.php/AmigaOS2.0+Mousepointer?content=105696).
Netem sie niebawilem wiec nic niedoradze , ale zato udalo mi sie podmontowac Linuxowe partycje w Arosie, na defaulcie Aros montuje jedynie jedna partycje
/AROS/bin/linux-i386/AROS jako "System:" (EMU:) ale nic niestoi na przeszkodzie by pomontowac inne odpowiedzialny jest zato plik DEVS:MountList
by podmontowac cdrom musisz dac taki wpis do tego pliku

CD0:
FileSystem = emul.handler
Device = CDROM:/sciezka/do/cdromu

potem tylko wystarczy wydac polecenie "mount CD0:" i uzadzenie powinno byc podmontowane, oczywiscie mozna to polecenie dodac do plikow startowych arosa :P



Ostatnia modyfikacja: 24.12.2009 12:53:22
[#11] Re: LiveUSB

@aes, post #10

Niestety nie mam pojecia, gdzie znajduje sie linuksowy "startup-sequence" ;) ani gdzie sie podmienia kursor. Dodatkowo w wersjach USB caly system "siedzi" w jednym pliku (.sfs - Puppy, .lzm - Slax) i nie mam pojecia jak sie dobrac do srodka.
Mam jeszcze dodatkowy problem. Na dysku USB mam dwie partycje, z ktorych jedna jest z natywnym AROS-em. Aby starowal AROS natywny jedynym bootloaderem musi byc GRUB. Moze wiesz lub ktos inny jak winno wygladac polecenie GRUB-a by wystartowal linux z drugiej partycji (FAT)?



Ostatnia modyfikacja: 25.12.2009 11:04:31
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem