Forum » AROS
[#91] Re: AROS na Amidze!

@tomek, post #77


Wyobraźmy sobie, że MorphOS powstałby 10 lat temu na x86 a nie na dedykowany, trudny do zdobycia sprzęt PowerPC.
Dziś byłby dojrzałym systemem operacyjnym, w zastosowaniach mobilnych i domowych realną alternatywą dla linuksa.


Bez ochrony pamięci Morphos nie był alternatywą dla linuxa 10 lat temu,
dzisiaj też nie jest i za kolejne 10 lat nie będzie.


Bardzo prawdopodobne, że któryś z producentów netbooków, którzy wyposażali swoje produkty w linuksa (np. Acer - Linpus) sięgnąłby po taki lekki system i choćby z tego tytułu mielibyśmy potężną ilość nowych userów a co za tym idzie także softu.


10 lat temu MS dał sobie spokój z dwoma liniami Windowsa i wprowadził Windows 2000.
10 lat temu była już dostępna beta Mac OS X.
Poza amigowcami wszyscy przyzwyczaili się że system operacyjny ma ochronę pamięci i się nie zawiesza.
Nie ma i nie było żadnych szans na wyposażanie netbooków przez producenta czy to w MOS czy w AOS czy w AROS.

[#92] Re: AROS na Amidze!

@qwerty40001, post #91

To żadna prowokacja. Po prostu ciekawość. Jak często Ci się zawiesza MorphOS?
I czy naprawdę nie pamiętasz, kiedy ostatnio zawiesił Ci się Windows?
Jeśli chodzi o netbooki, to http://www.genesi-usa.com/press/2010/8/27/ ten producent by nie sięgnął po MorphOS-a, gdyby ten obsługiwał architekturę ARM? To, że przywołałem firmę Acer nie miało sugerować, że to właśnie on by miał to zrobić. Odwołałem się do niego ponieważ wiem, że wyposażał AceryOne w linuksa, który dość szybko był przez użytkowników odinstalowywany. Producentów takiego sprzętu jest wielu, o niektórych wogóle nie wiemy, że istnieją.
Oczywiście zgodzę się, że słowa "Bardzo prawdopodobne" były trochę przesadzone



Ostatnia modyfikacja: 11.11.2010 11:16:39
[#93] Re: AROS na Amidze!

@przemysław, post #62

A ja bym chętnie widział większe wykorzystanie QNX Neutrino w amigowych systemach.
[#94] Re: AROS na Amidze!

@tomek, post #92

To żadna prowokacja. Po prostu ciekawość. Jak często Ci się zawiesza MorphOS?


Ostatnio w zeszłą niedzielę.
Coś 68k używało rtgmaster i nawet wersja pod MOS nie pomogła.


I czy naprawdę nie pamiętasz, kiedy ostatnio zawiesił Ci się Windows?


Proszę bardzo mogę sprawdzić.
Mam zapisane że w kwietniu 2003.



Ostatnia modyfikacja: 11.11.2010 11:52:55
[#95] Re: AROS na Amidze!

@qwerty40001, post #89

Z x86 były wówczas dostępne PII 233 MHz i PII 266 MHz z FSB 66 MHz.


w polowie 1997 byl juz http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_370
po prawej masz wykaz procesorow.


ale wtedy to raczej cos znacznie tanszego http://pl.wikipedia.org/wiki/Socket_7
procesory Pentium od 75Mhz do 233Mhz, i K5,K6 od 75Mhz do 450/500Mhz, Cyrix....

same karty turbo 68k(040/060)/Pentium moglyby byc wtedy sprzedawane z pusta podstawka Socket7, oraz dedykowanym chlodzeniem... W 1997/8/... r. od Pentiumow i kompatybilnych rynek pekal... a takie karty turbo do A1200 bylyby dla wielu osob (w tym dla mnie) konkurencyjna propozycja w stosunku do zakupu PC. Taka karta pozwolilaby rowniez od reki siegnac do bazy owczesnych programow DOS/Win, co byloby dodatkowym jej atutetm, nie bez znaczenia w Polsce i innych krajach. Na pewno ulatwilaby uzywanie Amigi zwyklym uzytkownikom oraz prace na Amidze wielu znamienitym tworcom amigowych programow, a moze wielu nowych tworcow taka karta zachecilaby do przeportowania swoich programow z DOS/Win na Amige z x86 :)... Nie dowiemy sie tego wszystkiego juz nigdy...

Szalenie drogie karty 68k/PPC oferowaly zbyt malo...



Ostatnia modyfikacja: 11.11.2010 21:27:03
[#96] Re: AROS na Amidze!

@radzik, post #85

I chyba właśnie tą drogą powinien iść AROS


to jest na pewno droga dla AROSa, choc sam AROS jest jeszcze systemem niedopracowanym w wielu aspektach, a niedopracowanego systemu lepiej nie promowac w taki sposob. Przy odpowiednim tempie prac, za ponad rok lub dwa widze taka mozliwosc, jak najbardziej. Gdyby wtedy uderzyc z propozycja do jednego z producentow laptopow, moze zgodzilby sie na to zeby sprzedawac jakas linie swoich laptopow domyslnie z AROSem. To bylby wielki wyczyn... OK
[#97] Re: AROS na Amidze!

@qwerty40001, post #94

To żadna prowokacja. Po prostu ciekawość. Jak często Ci się zawiesza MorphOS?


Ostatnio w zeszłą niedzielę.
Coś 68k używało rtgmaster i nawet wersja pod MOS nie pomogła.


I tu się rodzi pytanie jaki uptime jest wymagany dla netbooka. Wg mnie MorphOSto idealny system na netbooka.



I czy naprawdę nie pamiętasz, kiedy ostatnio zawiesił Ci się Windows?


Proszę bardzo mogę sprawdzić.
Mam zapisane że w kwietniu 2003.

Wyglada na to, że obchodzisz się z nim delikatnie ;)
Mam nowego laptopa z Win7 od miesiąca. Zaliczyłem już dwa hard resety...

[#98] Re: AROS na Amidze!

@tomek, post #97

Szczęściarz z Ciebie, tylko 2 ?

[#99] Re: AROS na Amidze!

@deadwood, post #1

[#100] Re: AROS na Amidze!

@szuler, post #99

Argghhhh... byłeś szybszy :D

EDIT:

Nightly Build jest już dostępny:

http://aros.sourceforge.net/download.php

http://aros.sourceforge.net/cgi-bin/nightly-download?20101112/Binaries/AROS-20101112-amiga-m68k-system.tar.bz2



Ostatnia modyfikacja: 12.11.2010 08:53:09
[#101] Re: AROS na Amidze!

@deadwood, post #100

czapki z głów!! OK

[#102] Re: AROS na Amidze!

@deadwood, post #100

Szkoda developerzy AROSa nie pomyśleli o kompilacji oprogramowania i bibliotek do natywnego formatu Amiga OS - hunka a nie do ELFa.
Można by testować biblioteki i soft z dysku z oryginalnym Amiga OS 3.x.
[#103] Re: AROS na Amidze!

@qwerty40001, post #102

Szkoda developerzy AROSa nie pomyśleli o kompilacji oprogramowania i bibliotek do natywnego formatu Amiga OS - hunka a nie do ELFa.


Pomysleli. Wsparcie dla HUNK-a bedzie dodane pozniej.

[#104] Re: AROS na Amidze!

@szuler, post #103

Dobrze.
Zatem czekamy.
[#105] Re: AROS na Amidze!

@qwerty40001, post #104

Czekajcie, panie Qwerty40001, czekajcie ;)

[#106] Re: AROS na Amidze!

@deadwood, post #100

Udało się komuś odpalić na winuae? Ja dostaję - no bootable media found. Katalog z nb podmontowałem jako dh0:

[#107] Re: AROS na Amidze!

@pampers, post #106

To tak nie zadziala.

Musisz sciagnac plik przygotowany przez Jasona. Tam jest systemdisk-amiga-m68k.img który jest obrazem dyskietki.

[#108] Re: AROS na Amidze!

@deadwood, post #107

Krzysiek a gdzie znajdę ten obraz? Albo jestem ślepy albo na sourceforge nie widzę..

[#109] Re: AROS na Amidze!

@pampers, post #108

Jason opublikował go na swojej stronie:

http://www.evillabs.net/AROS/AROS-r35388-EVIL.tar.gz

[#110] Re: AROS na Amidze!

@pampers, post #106

Odpaliłem pod WinUAE, na razie (jak widać na screenie) zatrzymuje się na requesterze proszącym o włożenie Devs in any drive. Czas zagłębić się w obraz dyskietki...



Ostatnia modyfikacja: 12.11.2010 17:11:54
[#111] Re: AROS na Amidze!

@APC74, post #110

Myślałem, że to tylko u mnie ;)

[#112] Re: AROS na Amidze!

@pampers, post #111

[#113] Re: AROS na Amidze!

@pampers, post #98

Win 7 sie nie wiesza, moze jakis soft a bsody czy hard resety to moze raz ale to w wersji open beta. Ten system jest stabilny jak skala (TM) i to na moim laptopie wiec mysle, ze na komputerach stacjonarnych powinno byc jeszcze lepiej :)
Oczywiscie nie mowie o jakichs trupach sprzed dekady.

[#114] Re: AROS na Amidze!

@APC74, post #112

U mnie niestety tak daleko nie idzie, ale z drugiej strony odpalam WinUAE pod Ubuntu ;)

BTW, możesz mi podać ustawienia CPU:

a) czy masz zaznaczone 24bit adressing
b) czy masz zaznaczone JIT

[#115] Re: AROS na Amidze!

@deadwood, post #114

a) nie
b) nie

Screenshooty z ustawień GUI WinUAE:

CPU and FPU
Chipset
ROM
RAM
Floppy drives
Display
Sound
Miscellaneous

I plik ustawień:
Konfig dla WinUAE

P.S. (Sorki, jeśli już było w wątku): Co trzeba zrobić z plikiem EVIL.patch?

P.S.2. Dobra... Nie było pytania. Wystarczyło zajrzeć do pliku...



Ostatnia modyfikacja: 12.11.2010 19:37:07
[#116] Re: AROS na Amidze!

@AmiChris, post #113

Mój laptop, na którym ta skała się jednak zawiesiła to nie stary trup sprzed dekady, tylko kupiony przed miesiącem,całkiem wspólczesny HP.

[#117] Re: AROS na Amidze!

@tomek, post #116

Mój laptop, na którym ta skała się jednak zawiesiła to nie stary trup sprzed dekady, tylko kupiony przed miesiącem,całkiem wspólczesny HP.


Po pierwsze ciagniesz OT, a po drugie wiechliwosc Win7 jest w 99.9999% spowodowana problemami ze sprzetem. Win7 wywalil mi sie tylko raz, jak komp mial uszkodzony RAM.

[#118] Re: AROS na Amidze!

@G. Kraszewski, post #52

A wiesz, ze w sumie juz cos takiego bylo (choc to nagiecie slowa karta turbo)? Byla seria kart pod zorro (a defacto komputerow all-in-one z procesorami x86) - chocby pod sloty isa w A2000 (nawet mam w domu taka jedna), albo nawet pod zorro (widzialem w ktoryms sklepie pare lat temu - braly ze slotow Zorro tylko napiecie). Byl tez sprzetowy emulator do A2000 podobno niezle wspolpracujacy z AmigaOS, z racji specjalnego oprogramowania i karty(procesor Motoroli potrafil wymieniac dane z procesorem x86 - wiekszosc kart pod ISA w A2000 wspolpracowala z procesorem na dodatkowej karcie ISA, w tym wypadku byl wyjatek i jeden komputer (Amiga) widzial drugi).

Wracajac do dyskusji - ja szczerze piszac nie widze sensu i mozliwosci przepisania MorphOS-a na x86. Systemem z amigowym feelingiem na te platforme jest AROS. Mozemy probowac dazyc do wzajemnej mniejszej lub wiekszej kompabitylnosci. Ale zanim programisci przestawia sie (chocby mentalnie) na pisanie zoptymalizowanego kodu na PPC, to uplynie duzo wody w Wisle i makow z PPC. Mozliwe, ze wraz z dyskontynuacja calej linii procesorow stanie sie to koniecznoscia na 50 lecie Amigi , byc moze dopiero gdy wielu z programistow odchowa juz dziatki i zamiast jak zachodni emeryci podrywac nastolatki w europejskich kurortach beda pisac soft....
[#119] Re: AROS na Amidze!

@ruberum_ignis, post #118

W mojej A500 tez jest wetkniety sprzetowy emulator PC. Nikt jednak nie wpadł na to, by od strony Amigi ten procek mógł byc do czegokolwiek wykorzystywany... Ami widziała tylko pamięć na tej karcie. To chyba jednak nie było takie proste.
Jeśli chodzi o MorphOS-a to nie pisałem o przepisywaniu go teraz, gdy AROS nabiera rumieńców tylko 10 lat temu. Teraz faktycznie nie ma to już sensu.

[#120] Re: AROS na Amidze!

@tomek, post #119

To nie bylo proste, bo uzywala tego tylko jedna z kart. Nie moge sobie przypomniec nazwy. Zreszta bylo to pozbawione wiekszego sensu (tj. poza waska grupa specjalistow tudziez fanow takich jak ja, bawiacych sie ta Amiga 2 dekady pozniej) sila A2000 byly tostery . Cala ta Amiga zostala zaprojektowana, przy uzyciu obudowy od stacji roboczej - jako high-endowa stacja, bodajze byl to komputer uzywany jako ostatni przez Jay-a. Zaslepka na 5,25 miala sluzyc do wkladania przede wszystkim pc-towej stacji, a pozostawione porty ISA mialy umozliwic po prostu prace na 2 kompach w jednym (zreszta A1000 miala genialny pomysl na zmniejszenie zajetosci miejsca na biurku)do portowania programow x86 na Ami, na zyczenie zapewne programistow. Ktos poszedl o krok dalej, za bardzo to sie nie przyjelo wiec w nastepnych kartach tych zabawek juz nie bylo....

A sensu zawracania programistow mosa ja szczerze piszac nie za bardzo widzialem 10 lat temu. Sytuacja raz, ze byla inna - PPC mialo znacznie mocniejsza wladze dusz niz teraz. Kto chcial/chce x86 bawi sie w AROS-a, a kto PPC w MorphOsa..

Zreszta czy to aby na pewno ostatnie tchnienia 'cywilnych' PPC? Bo choc stracono przyczolek pod BigApple to jednak 5kolumna zostala w (byc moze na swiecie, nie USA) znacznie wiekszej ilosci domow przecietnych obywateli - vide konsole...



Ostatnia modyfikacja: 12.11.2010 22:25:06
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem