Forum » AROS
  kategoria: Icaros Desktop
[#1] Obraz z netbooka wyświetlany jest wyłącznie z portu VGA
Cześć,

Ostatnio dorwałem w swoje ręce jednego ze starszych netbooków - Toshiba NB100.
Cud sprawił, że jest to maszynka dość kompatybilna z AROS'em - dźwięk, WLAN, 2D itp. bajery są sprawne, jednak na moim sprzęcie jest jeden problem:

AROS po uruchomieniu bez monitora zewnętrznego (podpiętego pod port VGA) nie wyświetla żadnego obrazu. Matryca w netbooku pozostaje wyłączona (wygląda to tak jakby wyświetlacz był wyłączany zaraz przed przejściem do trybu graficznego).

Jeśli podepnę monitor do netbooka przez VGA to wówczas jestem w stanie ustawić na monitorze rozdzielczość nawet 1920x1080 jednak matryca netbooka nie jest wykrywana.

Czy ktoś miał już taki problem i jeśli tak - to czy zna jego rozwiązanie?

EDIT:
W gwoli ścisłości, w laptopie jest układ Intel GMA 945GM


Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 17:49:43 przez Rodney
[#2] Re: Obraz z netbooka wyświetlany jest wyłącznie z portu VGA

@Rodney, post #1

Grafika to prawdopodobnie Intel gma 950, a chipset to 945(gm) lub (gse).
Natywna rozdzielczość matrycy to 1024x600. Laptopy bardzo często od razu idą na najwyższe rozdzielczości matrycy i możliwe że sterownik arosa nie obsługuje 1024x600 i podaje na matryce 1024x768 a matryca się wyłącza bo ma już rozdzielczość poza zasięgiem. Jeśli jesteś jakoś w stanie zmienić rozdzielczość trybu graficznego to spróbuj w rozdzielczości np. 800x600 jeśli aros czy to co chcesz włączyć taką ma. Ewentualnie istnieje jeszcze możliwość że częstotliwość odświerzania ekranu się nie zgadza, laptopy potrafią mieć częstotliwości odświerzania LCD 40-60hz i też sterowniki arosa mogą popadać w konflikt jak jest ustawione odświerzanie ekranu którego matryca nie obsługuje.
[#3] Re: Obraz z netbooka wyświetlany jest wyłącznie z portu VGA

@Rodney, post #1

Mam taką samą grafikę.Bez problemu możesz ustawić akcelerowaną grafika 3d intel gma .
[#4] Re: Obraz z netbooka wyświetlany jest wyłącznie z portu VGA

@jogg, post #2

#2

Właśnie zastanawiam się nad taką możliwością. Myślę, że można by spróbować podłączyć się do działającego bez monitora AROSa przez VNC, a potem popatrzeć w ustawieniach.

#3
Niestety, póki co nie mam jak tego rzetelnie przetestować :D
[#5] Re: Obraz z netbooka wyświetlany jest wyłącznie z portu VGA

@Rodney, post #4

Niestety, AROS wiesza się zbyt szybko w trybie VESA, VGA czy też IntelGMA po uruchomieniu kilku aplikacji. Czas odłożyć AROSa native na później, a może czas rzucić okiem na AROSa hostowanego! ;)

PS: Pamięć RAM jest czysta, Memtest86+ wykazuje brak błędów.
[#6] Re: Obraz z netbooka wyświetlany jest wyłącznie z portu VGA

@Rodney, post #5

W usuwania wiechliwych aplikacji używa się Scouta.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem